Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-05-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα κάνω εκθέσεις μερικών λεπτών και θα τις "στακάρω" έτσι γίνεται στην αστροφωτογραφία με DSLR. Και όχι σε ISO 1600, στα 800 είναι καλά!
Ένα πρόβλημα που παρουσιάζουν οι ψηφιακές SLR είναι πως το φίλτρο υπερύθρων που έχουν μπροστά από τον αισθητήρα κόβει αρκετό φως στα 656nm που είναι γραμμή εμπομπής του υδρογόνου με αποτέλεσμα τα κόκκινα νεφελώματα να μην καταγράφονται καλά ή και καθόλου!
Η canon έχει βγάλει την D20a a για astrophotpgraphy που δεν έχει τέτοιο φίλτρο. Μερικοί επεμβαίνουν επίσης στις μηχανές τους και το αφαιρούν πράγμα που δεν θέλω να το κάνω φυσικά.
Τέλος όλοι οι αισθητήρες θερμαίνονται γι αυτό υπάρχουν ειδικές CCD κάμερες για αστροφωτογράφηση που έχουν ψυχόμενο αισθητήρα.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-05-08, 16:29
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κάνω εκθέσεις μερικών λεπτών και θα τις "στακάρω" έτσι γίνεται στην αστροφωτογραφία με DSLR. Και όχι σε ISO 1600, στα 800 είναι καλά!
Το έχεις δοκιμάσει αυτό με το συγκεκριμένο σώμα/αισθητήρα; Μιλάω ως κάτοχος Olympus με αισθητήρα λίγο μικρότερο της δικής σου, της οποίας η απόδοση σε μεγάλες εκφωτίσεις με απογοήτευσε αρκετά.

Η προφανής διαφορά με το φιλμ είναι ότι (χωρίς ιδιαίτερο κόπο) φορτώνεις το υπέρυθρο φιλμάκι σου, καδράρεις, ρυθμίζεις το τηλεσκόπιό σου, πας για καφέ, και ξαναγυρνάς μετά από 40 λεπτά έκθεσης (χωρίς καμμία απολύτως διαφορά ποιότητας).

Ξέρω ότι ο Xenios θα νευριάσει τώρα (δεν πιστεύει ότι υπάρχει έστω και μία εφαρμογή φωτογραφίες όπου οποιοδήποτε φιλμ είναι καλύτερο από μια compact ψηφιακή), αλλά υπάρχουν εφαρμογές που το φιλμ είναι σημαντικά βολικότερο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-05-08, 17:12
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι αλλά γιατί να μην γίνεται; Εκθέσεις 2-3 λεπτών είναι μια χαρά όλοι οι κάτοχοι DSLR έτσι κάνουν. Επίσης δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με το φίλμ. Και ταχύτητα χάνεις λόγω σφάλματος αμοιβαιότητας και δεν μπορείς να αφήσεις το τηλεσκόπιο/τηλεφακό να ακολουθεί αν δεν έχεις σύστημα αυτόματης οδήγησης. Επίσης αν ο τηλεφακός είναι πάνω από 80-100mm θα πάρεις επιμήκη αστρικά είδωλα αν δεν έχεις οδηγητικό τηλεσκόπιο να διορθώνεις με το χέρι κάθε τόσο. Κανένας μηχανισμός οδήγησης δεν είναι ακριβής να ακολουθεί αλάνθαστα για πολλή ώρα.
Με εκθέσεις 2-3 λεπτών αποφεύγεις τέτοιες διορθώσεις και επιπλέον η μηχανή τις τραβάει αυτόματα αν έχεις συνδεδεμένο φορητό υπολογιστή.
Υπέρυθρα φίλμ δεν ενδείκνυνται για αστροφωτογράφιση και δεν τα βρίσκεις πια εύκολα...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 16-05-08 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-05-08, 18:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανάγιες! Πάνε οι οικονομίες μου. Κάτσε να φορτίσει η μπαταρία της νέας μου E510 και θα τα πούμε μετά!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-05-08, 18:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανάγιες! Πάνε οι οικονομίες μου. Κάτσε να φορτίσει η μπαταρία της νέας μου E510 και θα τα πούμε μετά!
Καλώς ήρθες στο Club

Kαλορίζικη
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-05-08, 19:16
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλοριζικη μιλτο

τωρα περιμενουμε να δουμε πολλες φωτο γνωστου συσωπα σε διαφορες ποζες

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-05-08, 13:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι αλλά γιατί να μην γίνεται; Εκθέσεις 2-3 λεπτών είναι μια χαρά όλοι οι κάτοχοι DSLR έτσι κάνουν. Επίσης δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα με το φίλμ. Και ταχύτητα χάνεις λόγω σφάλματος αμοιβαιότητας και δεν μπορείς να αφήσεις το τηλεσκόπιο/τηλεφακό να ακολουθεί αν δεν έχεις σύστημα αυτόματης οδήγησης. Επίσης αν ο τηλεφακός είναι πάνω από 80-100mm θα πάρεις επιμήκη αστρικά είδωλα αν δεν έχεις οδηγητικό τηλεσκόπιο να διορθώνεις με το χέρι κάθε τόσο. Κανένας μηχανισμός οδήγησης δεν είναι ακριβής να ακολουθεί αλάνθαστα για πολλή ώρα.
Με εκθέσεις 2-3 λεπτών αποφεύγεις τέτοιες διορθώσεις και επιπλέον η μηχανή τις τραβάει αυτόματα αν έχεις συνδεδεμένο φορητό υπολογιστή.
Υπέρυθρα φίλμ δεν ενδείκνυνται για αστροφωτογράφιση και δεν τα βρίσκεις πια εύκολα...
Αυτά (εκτός από το πρώτο και τελευταίο ζήτημα) είναι ζητήματα οπτικής (από τα οποία πάσχουν και οι δύο τύποι μηχανών).

Πάντως αν σ'ενδιαφέρει έχω καλές πηγές για υπέρυθρα φιλμ. Νομίζω και ψευδοχρώματος! Όταν σταμάτησαν οι γνωστές μεγάλες εταιρείες την παραγωγή τους, ξεκίνησε να τα φτιάχνει μια μικρή εταιρεία στη Γερμανία, έτσι από αντίδραση. Υπάρχει τόση ζήτηση για ειδικευμένα φιλμ που η μικρή αυτή εταιρεία είχε βάλει προσφορά για την αγορά της Ilford όταν είχε φημολογηθεί ότι έκλεινε.

Όποιος πιστός... (έχω ένα υπέρυθρο φιλμάκι στο ψυγείο μου, αλλά χρειάζεσαι και μηχανή που να το "υποστηρίζει" -- η Α-1 μου το κάνει άψογα). Θέλει και λίγη προσοχή στην εμφάνιση, προφανώς.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-05-08, 14:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις επιλογές όμως αυτές παίζει σημαντικό ρόλο η οικονομική ευχέρεια του καθ' ενός μας [...]
Μπορείς να βρεις καλύτερα σώματα (δεύτερο χέρι -- τα πιο πολλά DSLR σώματα είναι όσο αθάνατα όσο και τα αντίστοιχα συμβατικά σώματα) με λιγότερα χρήματα. Αυτό το σχόλιο το έχω υπ'όψη, δεδομένου ότι για πολλά χρόνια πάλευα με πολύ οικονομικές λύσεις. Μίλησα έχοντας κάνει πρόσφατα την έρευνα αγοράς.

Από την άλλη μεριά, είναι μια πολύ φτηνή μηχανή (σκέψου, τιμή αγοράς σώματος: 299�)
Εκεί ήταν η ένστασή μου. Σε ψηφιακή SLR, το νέο δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο του παλιότερου. Δεν είναι Η/Υ. Υπάρχουν πχ σώματα Canon xxxD (τριψήφιες, entry level μηχανές) για σημαντικά λιγότερα χρήματα. Η αμαρτία τους: είναι 6 μηνών. Ρώτα ένα φωτογράφο τι διαφορά κάνουν 6 μήνες στην ποιότητα κατασκευής και εικόνας ενός σώματος και θα σου πει "σχεδόν τίποτα, αν έχεις σωστούς φακούς".


στην οποία συμβάλει βέβαια και η επιλογή του format των 4/3 της Olympus (ακριβώς το μισό των 35mm). Βασικό πλεονέκτημα αυτού του format είναι η κατασκευή φτηνών φακών με εξαιρετική απόδοση, αφού τα προβλήματα που προκύπτουν στις άκρες του κάδρου, στην περίπτωση αυτή, απλώς δεν υφίστανται.
Δε μ'αρέσει καθόλου το 4:3 (ήταν παράγοντας αλλαγής της μηχανής κι αυτός). Για μένα το μόνο θετικό του 4:3 είναι ότι σου επιτρέπει ψηλότερη ανάλυση αν κάνεις crop για 1:1 aspect (με το οποίο μεγάλωσα, και συνεχίζει να είναι το αγαπημένο μου) και, με κάποιες απώλειες σε ανάλυση, σου δίνει ένα καλούτσικο 3:2 κάδρο. Κατά τ'άλλα, το γνήσιο 3:2 είναι πιο κοντά στη Χρυσή Τομή και επιτρέπει κάδρα πολύ πιο ευχάριστα στο μάτι.

Η ποιότητα της εικόνας ελάχιστα έχει να κάνει με το λόγο του αισθητήρα, αν αγοράζεις φακό για το συγκεκριμένο λόγο. Παίζει ρόλο όταν μετατρέπεις φακούς από ένα φορμά σε ένα άλλο.

Το επιχείρημα "έχουμε μικρό crop factor άρα η ποιότητα των φακών είναι καλύτερη" λειτουργεί όταν παίρνεις ένα φακό full-frame 35mm πχ, και τον προσαρμόζεις σε μια μηχανή με μικρότερο κάδρο. Τότε ναι, γλυτώνεις όλα τα aberrations στις γωνίες του αρχικού φακού.

Τώρα όμως σου πουλάνε φακούς "designed for digital SLRs", τους οποίους πληρώνεις ΠΑΡΑΠΑΝΩ, και οι οποίοι (επειδή είναι φθηνότερο αυτό) έχουν χειρότερη ποιότητα, και τα σφάλματα είναι στις γωνίες του κάδρου της SLR.

Το μόνο θετικό του 4:3 format από τη σκοπιά του entry-level μη επαγγελματία που έχει συνηθίσει σε compact ψηφιακές είναι η συνήθεια. Είναι το γνωστό "μα γιατί έχει μαύρες μπάρες πάνω κάτω;;;". "Μα γιατί δε χωράει σωστά στην οθόνη μου;"

Είναι ο ίδιος λόγος που έχει καταλήξει στην πώληση αισθητήρων 16:9.

Κατά την άποψή μου, οι Olympus E-410 και Ε-510 είναι δυο μηχανές ελαφριές, βολικές, καθημερινής χρήσης, για γενική φωτογράφηση, με εξαιρετική ποιότητα εικόνας (αφού ρυθμιστούν κατάλληλα) και με άριστο λόγο τιμής προς απόδοση.
Κατά τη δική μου, αν θες αυτές τις δυνατότητες, στα ίδια χρήματα τις βρίσκεις καλύτερα σε κάποιες compact ψηφιακές με εξαιρετικούς φακούς. Αν θες αυτή τη τιμή, μπορείς να βρεις καλύτερα σώματα, με περισσότερη επιλογή καλύτερων φακών.

Όταν ψωνίσω ένα 50mm f/0.7 (να δω πού θα βρω τα λεφτά) θα το συζητήσουμε.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 18-05-08 στις 14:26
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-05-08, 00:30
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν προσαρμόζονται εύκολα σε τηλεσκόπια οι compact και περιορίζεσαι στα είδη φωτογράφησης που μπορείς να κάνεις. Οι SLR είναι άλλη κατηγορία. Είναι ανόμια πράγματα.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-05-08, 02:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσαρμόζονται εύκολα σε τηλεσκόπια οι compact και περιορίζεσαι στα είδη φωτογράφησης που μπορείς να κάνεις. Οι SLR είναι άλλη κατηγορία. Είναι ανόμια πράγματα.
Θα το σημειώσω και θα το απαγγέλω ως mantra κάθε φορά που ανοίγω το φωτογραφικό μου ντουλάπι. Με αυτό υποννοώ ότι εντάξει, είμαι μεν άσχετος με φωτογραφία, αλλά όχι και τόσο.

Πάντως, απ'όλο αυτό το κατεβατό που έγραφα τόση ώρα (ας είναι καλά ο καφές), μόνο αυτό ήταν ουσιώδες; Στην προκειμένη περίπτωση δε μιλούσα καν για αστροφωτογραφία, απλά απάντησα στο επιχείρημα «για €300 μπορείς να πάρεις μια μηχανή που κάνει Χ και Υ», μίλησα υποθετικά, και έδωσα δύο επιλογές (μία για αυστηρή προτίμηση feature set, μία για αυστηρή προτίμηση τιμής).

Ίσως να μην ήμουν αρκετά ξεκάθαρος στο προηγούμενο μήνυμα. Θα το ξαναδιαβάσω το πρωί και θα το διαγράψω αν είναι τόσο ανούσιο.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-07-08, 21:01
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 11:44
Φύλο: Άντρας
Προχθές λοιπόν, αποφάσισα να επεκτείνω τον φωτογραφικό μου εξοπλισμό.

Αγόρασα δυο εξαιρετικούς φακούς για την Olympus Ε-510, από την κατηγορία φακών PRO.

Πρόκειται για τον ED 12-60mm 1:2.8-4.0 SWD (24-120mm αντίστοιχα σε 35mm) και τον ED 50mm 1:2.0 Macro (μαζί με το Δακτύλιος προέκτασης EX-25 για πραγματικό 1:1 macro).

Ο πρώτος είναι ο στάνταρ φακός που φορά η επαγγελματική E-3 της Olympus. Πρόκειται για εξαιρετικό φακό σε ότι αφορά στην ευκρίνεια και την ταχύτητα εστίασης. Τον δοκίμασα στην E-510 και πραγματικά είναι εκπληκτικός. Παρά το γεγονός πως είναι ογκοδέστερος και βαρύτερος του αντίστοιχου ED 14-42mm 1:3.5-5.6 (χάνω το πλεονέκτημα της μικρής και ελαφριάς μηχανής), από δω και πέρα, θα είναι ο βασικός μου φακός. Το σημαντικό είναι πως στάθηκα ιδιαίτερα τυχερός και τον αγόρασα σε εξαιρετική τιμή (300€ φτηνότερα από την επίσημη τιμή), επειδή το συγκεκριμένο κομμάτι, ήταν από κιτ Ε-3 που είχε σπάσει. Κάποιος είχε αγοράσει μόνο το σώμα και περίσσεψε ο φακός (από προχθές αγοράζω δυο νούμερα φαρδύτερα παντελόνια).

Ο δεύτερος είναι ένας εξαιρετικά φωτεινός φακός πορτραίτου και macro φωτογράφισης (100mm αντίστοιχα σε 35mm φορμά), ο οποίος γίνεται ακόμα πιο χρήσιμος με το extention tube ΕΧ-25. Εδώ, οι τιμές και των δυο, ήταν ...φυσιολογικές.

Γιατί τα γράφω όλ' αυτά; Μα για να ζουλέψουν μερικοί-μερικοί... ξέρω, είμαι κάκιστος!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-07-08, 21:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί τα γράφω όλ' αυτά; Μα για να ζουλέψουν μερικοί-μερικοί... ξέρω, είμαι κάκιστος!
Περιμένω να δω τα έργα των χεριών σου, για να πειστώ ότι έκανες καλή αγορά

Και ναι αν και ζηλεύω σου εύχομαιο καλορίζικες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-07-09, 01:29
Το avatar του χρήστη Astronomer
Astronomer Ο χρήστης Astronomer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-05-19 13:23
Φύλο: Άντρας
Παίδες μπήκα και γω στο club των slr! Οlympus E-420 στα 259 ευρω με φακό..Είδα την διαφήμηση να παίζει στην τηλεόραση και έχασα τον ύπνο μου.Πηγα σήμερα το προϊ στον γερμανό έδωσα προκαταβολή και την περιμένω την τρίτη. http://www.e-germanos.gr/e-germanos/...dCategoryId=13 Ας ελπίσουμε πως έκανα καλά:S.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.