Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-09, 20:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νέα υψηλής ανάλυσης φωτογραφική από την Mamiya

Καλούμενη να ανταγωνιστεί την Nikon και το τελευταίο της μοντέλο DL28 με τα 28 megapixel, το οποίο έχει σημειώσει μεγάλη επιτυχία παρά την τιμή που αγγίζει τα 15.000 δολάρια, η Mamiya παρουσιάζει το νέο της μοντέλο μεσαίου φορμά που θα ηγηθεί του πολέμου των megapixels.

Η DL33 έχει παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά με την DL28 της Nikon, διαθέτει οθόνη αφής 3,5 ιντσών αλλά υπερτερεί της αντιπάλου της ως προς τον αισθητήρα που έχει διαστάσεις 36x44 mm και ανάλυση 33 megapixels.

Αυτό πρακτικά σημαίνει βάθος χρώματος 16 bit, δυναμικό εύρος 12 στοπ και ISO 50-800.

Άλλα πλεονεκτήματα είναι το γρηγορότερο autofocus και το βελτιωμένο περιβάλλον χρήστη (UI), αλλά με τα αρχεία εικόνας να έχουν μέγεθος από 67-190ΜΒ, πιθανόν να χρειαστεί μεγαλύτερη μνήμη.

Το νέο μοντέλο της Mamiya αναμένεται να κυκλοφορήσει μέσα στον Απρίλιο στην τιμή των 19.999 δολαρίων και θα περιλαμβάνει φακούς 55mm f2.8 ή 150mm f3.5.

[ΠΗΓΗ: engadget.com]

Σχόλιο : Ας κρατήσει κάποιος, γνωστό μέλος .......
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-09, 20:24
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Mamiya DL28, Product Overview, πρώτη γραμμή: Available in USA only. Όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερευούσης σημασίας. Export-control προϊόντα να τα κρατήσουν οι Αμερικάνοι και να τα χαίρονται όταν δε θα'χουν λεφτά να φάνε λόγω της μανίας απομόνωσής τους.

Επίσης, το DL28 δεν είναι φωτογραφική μηχανή αλλά σύστημα. Η μηχανή είναι η 645AFD III — το 645 αναφέρεται στη διάσταση του καρέ (6x4,5cm). Οι πιο πολλοί επαγγελματίες φωτογράφοι προτιμούν 6x7 (πορτρέτο) ή το δημοφιλέστερο 6x6 (το αγαπημένο μου φορμά). Η μηχανή φοράει μια ψηφιακή πλάτη Aptus II, αλλά μπορείς να της φορέσεις ό,τι Mamiya 645-συμβατή πλάτη θέλεις.

Με τις δυνατότητες που έχει, αυτή τη στιγμή, οι περισσότεροι φωτογράφοι της σειράς 645 θα προτιμήσουν να μείνουν σε φιλμ πλάτες.

Στο μεσαίο φορμά δεν υπάρχει πόλεμος των megapixels. Οι χρήστες του μεσαίου φορμά είναι όλοι τους φωτογράφοι, όχι κομπιουτεράδες όπου όσο μεγαλύτερο το (όποιο) νουμεράκι τόσο καλύτερα. Αλλά για όσους επιμένουν, το χειρότερο φιλμ σε 35mm (36x24mm — 864mm²) έχει διακριτικότητα περίπου 35 MPixel, οπότε στα 60x45mm (2700mm²) οι sensors έχουν να ανταγωνιστούν διακριτικότητα αντίστοιχη με περίπου 109 MPixel. Και με καλής ποιότητας φιλμ η ανάλυση μπορεί και να τετραπλασιαστεί. Δυστυχώς, η ψηφιακές πλάτες για μεσαίο φορμά είναι συνήθως σημαντικά μικρότερες από full frame (η συγκεκριμένη είναι 44x33mm, 1.36x crop factor — κακά νέα δεδομένου ότι οι φωτογράφοι δίνουν δεκάδες χιλιάδες Ευρώ για καλούς φακούς και τους θέλουν στο εστιακό μήκος που τους αγόρασαν).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-09, 21:33
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό πρακτικά σημαίνει βάθος χρώματος 16 bit, δυναμικό εύρος 12 στοπ και ISO 50-800.
Γιατί το υψηλότερο ISO στα 800! σε τέτοια μηχανή; .... μήπως, γι' αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς, η ψηφιακές πλάτες για μεσαίο φορμά είναι συνήθως σημαντικά μικρότερες από full frame (η συγκεκριμένη είναι 44x33mm, 1.36x crop factor)
Μυρίζομαι, ενοχλητικό θόρυβο πάνω απ' τα 800... (δεν έχω ιδέα, εκτίμηση κάνω μόνο γιατί μου φάνηκε περίεργο).

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πιο πολλοί επαγγελματίες φωτογράφοι προτιμούν 6x7 (πορτρέτο) ή το δημοφιλέστερο 6x6 (το αγαπημένο μου φορμά).
Πολύ δύσκολο το 6Χ6 (γενικά, το τετράγωνο φορμά). Το συγκεκριμένο κάδρο, είναι για ειδικές περιπτώσεις. Δεν ταιριάζει παντού. Το 6Χ7, «γενικής χρήσεως».
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-09, 23:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί το υψηλότερο ISO στα 800! σε τέτοια μηχανή; .... μήπως, γι' αυτό:


Μυρίζομαι, ενοχλητικό θόρυβο πάνω απ' τα 800... (δεν έχω ιδέα, εκτίμηση κάνω μόνο γιατί μου φάνηκε περίεργο).
Σίγουρα έχει ζήτημα θορύβου. Ο θόρυβος είναι και συνάρτηση του αριθμού των transistors στον αισθητήρα, όχι μόνο της πυκνότητάς των transistors. Αν δεν υπήρχε αυτό το ζήτημα θα είχαμε ψηφιακές μεγάλου φορμά (8"x11") με 1700 MPixel (αντίστοιχη πυκνότητα με την 12Mpixel Nikon μου).

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ δύσκολο το 6Χ6 (γενικά, το τετράγωνο φορμά). Το συγκεκριμένο κάδρο, είναι για ειδικές περιπτώσεις. Δεν ταιριάζει παντού. Το 6Χ7, «γενικής χρήσεως».
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Μεγάλωσα με 1:1 και μου φαίνεται φυσικότεραο από το 3:2. Το 4:3 μου φαίνεται τελείως παράλογο (αλλά δίνει καλύτερη ανάλυση για 1:1 crop).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.