Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-06-09, 13:18
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είδες όμως, με την αποχή σου δε μειώθηκε ο αριθμός των ανίκανων ή/και ηλίθιων ή/και δυνητικά απατεώνων χαραμοφάηδων (κλπ κλπ κλπ) που εκλέχθηκαν: Παρά το 50% αποχή, η χώρα μας έστειλε πάλι 22 ευρωβουλευτές.
το ξερω οτι με την επιλογη μου δεν μειωθηκε ο αριθμος αυτων που ειπες αλλα θα εχει αντιχτυπο στις επομενες εκλογες αν δεν ακουσουν τον λαο γιατι αυτος οσο και αν εχει συμφερον ξυπναει δυστυχως για αυτους επειδη τον ποναει η τσεπη του και το στομαχι του.

Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
ευγε παληκαρι μας...
απο κατι τετοιους σαν και εσενα φτασαμε σε αυτη τη χωρα να καθοριζουν το μελλον μας ο "κωστικας" κι ο "γιωρικας"

ολα τα αλλα ειναι απλως......... οδοντοκρεμες'''


σορρυ αλλα θα διαφωνησω γιατι οι οικογενειες που αναφερεσαι ειναι επιλογη σας εγω ποτε δεν ψηφισα ουτε οικογενεια μητσοτακη ουτε παπανδρεου ουτε καραμανλη.

εγω ψηφιζω ιδεολογια που με εκφραζει και το δικο μου συμφερον το οποιο δυστυχως απο τοτε που εγινα 18 και ψηφιζω δεν βρισκω κανεναν αξιο και για αυτο ριχνω την ψηφο μου στο τελευταιο κομμα που υπαρχει.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατανοώ την οργή σου αλλά ΑΥΤΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Κάποιος θα πρέπει να κυβερνήσει.

Υποχρεωτικά.

Τα υπόλοιπα είναι απλώς αδιαφορία.
υπαρχει ομως η επιλογη να ψηφισει ο λαος ολα τα κομματα οπως ειπα με ενα 10% ωστε να τους αναγκαζει να βγαλουν κυβερνηση "πολυκομματικη" αρα τα μετρα που θα παιρνουν θα ειναι πιο λαικα πιστευω.

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε δε, που όπως κι εσύ παραδέχθηκες, δεν το 'πιασαν το μήνυμα της αποχής.

Δεν πιστεύεις πως θα ήταν περισσότερο αποδοτικό (για σένα και όλους μας), δημοκρατικό και αφυπνιστικό για τα μεγάλα (τουλάχιστον) κόμματα, να έβλεπαν τα ποσοστά τους στη κατρακύλα, έναντι όμως, άλλων μικρότερων κομμάτων ή ακόμα και της λευκής ψήφου;
απαντηση ειναι το παραπανω που λεω.

ψηφος σε ολους με ποσοστο 10%
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-06-09, 13:20
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τους ενδιαφερει κανενα μηνυμα. Αυτο που τους ενδιαφερει ειναι οτι και 99% να γινει αποχη, αρκει το 1% για να βγαλει τους ιδιους, οπως προβλεπει το εκλογικο συστημα.

Η μοναδικη διεξοδος ειναι η αλλαγη ψηφου. Αν δε σου αρεσει ο Α ψηφιζεις το Β. Αν δε σου αρεσει ο Α και ο Β ψηφιζεις το Γ.

Προσωπικα πιστευω οτι οι απεχοντες δε φταινε σε κατι. Και να ψηφιζαν, παλι τις ιδιες αναλογιες θα ειχαμε. Δεν πιστευω οτι ψηφισαν μονο τα "κομματοσκυλα". Αυτη ειναι δικαιολογια καποιων κομματων για να δικαιολογισουν χαμηλα ποσοστα εναντι αλλων.
δεν μπορει να γινει αυτο αν το ποσοστο της αποχης υπερβει ενα οριο δεν γινεται κυβερνηση.

το προβλεπει το συνταγμα αυτο

θα γινονται εκλογες μεχρι να βγει ενα ποσοστο που να επιτρεπει να γινει κυβερνηση καποιος.

η ψηφος στην ελλαδα εχει γινει για το συμφερον του καθενα μας.

π.χ τα κομματοσκυλα που σωστα αναφερεσαι αλλα και αλλοι ψηφιζουν τους ιδιους για ενα λογο για να μπουν στο δημοσιο η να βολεψουν την οικογενεια τους.

ενα λαθος για μενα του καραμανλη ειναι πρωτον που δεν εβγαλε τους κομματικους μηχανισμους του ΠΑΣΟΚ και ψηφοφορους του απο το δημοσιο αλλα τους εχει αφησει εκει εδω και 20 χρονια.

και το δευτερο λαθος ειναι που δεν εδιωξε κανεναν δικο του που με αποδειξεις τα πηρε και δεν επεμεινε στην καταδικη οποιου εμπλεκεται με σκανδαλα αν το ειχε κανει αυτο σημερα θα ηταν πρωθυπουργος με 60-70%

ο λαος θελει ΝΟΜΟ ισο για ολους

παραβηκες τον νομο κυριε θα πληρωσεις

οχι να εκβιαζει ο κ. παυλιδης και σια.

το βουλευτικο αξιωμα του καθενα δεν ειναι τσιφλικι του ο λαος τον εβαλε και τον πληρωνει και ο λαος τον βγαζει.

το επαγγελμα ολων αυτων ειναι "ανεργος"

αυτες ειναι οι αποψεις μου για τους 300 βουλευτες που το επαγγελμα τους ειναι "ανευ ειδικοτητας"
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 09-06-09 στις 13:25
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-06-09, 13:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδιαφερον αν ισχυει.. θα το σκεφτουμε τοτε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-06-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορει να γινει αυτο αν το ποσοστο της αποχης υπερβει ενα οριο δεν γινεται κυβερνηση.
Μας αναφέρεις το σχετικό άρθρο του συντάγματος;

Σκοπός σου είναι να μείνει ακυβέρνητη η Ελλάδα; Είναι επιθυμία σου αυτό;

Η αποχή ήταν μεγάλη, γιατί ότι και αν έβγαζε η κάλπη την άλλη μέρα θα είχαμε την ίδια κυβέρνηση. Σε κοινοβουλευτικές εκλογές, το ποσοστό θα επανέλθει στα φυσιολογικά του όρια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-06-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω οτι με την επιλογη μου δεν μειωθηκε ο αριθμος αυτων που ειπες αλλα θα εχει αντιχτυπο στις επομενες εκλογες αν δεν ακουσουν τον λαο
Δηλαδή τι αντίκτυπο ακριβώς;
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει ομως η επιλογη να ψηφισει ο λαος ολα τα κομματα οπως ειπα με ενα 10% ωστε να τους αναγκαζει να βγαλουν κυβερνηση "πολυκομματικη" αρα τα μετρα που θα παιρνουν θα ειναι πιο λαικα πιστευω.
Την οποία επιλογή, όμως, εσύ ο ίδιος δεν ακολούθησες! Κι εσύ λαός είσαι αλλά.. δεν ψήφισες
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-06-09, 13:39
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι αντίκτυπο ακριβώς;

Την οποία επιλογή, όμως, εσύ ο ίδιος δεν ακολούθησες! Κι εσύ λαός είσαι αλλά.. δεν ψήφισες
ως πρωτη επιλογη διαμαρτυριας δεν ψηφισα.

στις επομενες εκλογες θα ψηφισω οπως ειπα και εγω αλλα και ολοι οι συγγενεις μου απο ενα μικρο κομμα ο καθενας μας.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μας αναφέρεις το σχετικό άρθρο του συντάγματος;

Σκοπός σου είναι να μείνει ακυβέρνητη η Ελλάδα; Είναι επιθυμία σου αυτό;

Η αποχή ήταν μεγάλη, γιατί ότι και αν έβγαζε η κάλπη την άλλη μέρα θα είχαμε την ίδια κυβέρνηση. Σε κοινοβουλευτικές εκλογές, το ποσοστό θα επανέλθει στα φυσιολογικά του όρια.
θα το βρω το σχετικο αρθρο και θα το αναφερω (μεχρι τωρα δεν βρισκω κατι ισως και να ειμαι λαθος και να μην υπαρχει αλλα θα το ψαξω.)

ο σκοπος μου ειναι να βγει μια κυβερνηση που να λυσει τα πραγματικα προβληματα που εχει ο απλος πολιτης (και εγω φυσικα)

οχι να τσακωνεται στα ΜΜΕ ποιος εκλεψε τα λιγοτερα.

οπως και περιμενω μια κυβερνηση που θα διωξει τους βουλευτες που παραβιασαν νομους.

για αυτο ειπα η καλυτερη επιλογη για τις επομενες εκλογες εφοσον το μηνυμα με την αποχη δεν το πηραν ειναι το 10% σε ολα τα κομματα.
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 09-06-09 στις 13:50
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-06-09, 00:20
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όμως, το λευκό έχει ακριβώς την ίδια σημασία με την αποχή, τουλάχιστο από στατιστική άποψη. Δεν επηράζει σε τίποτα τα ποσοστά που λαμβάνουν τα κόμματα αφού αυτά υπολογίζονται αφού έχουν αφαιρεθεί λευκά και άκυρα. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο. Το λευκό θα έπρεπε να υπολογίζεται κανονικά, είναι μία ξεκάθαρη πολιτική θέση ότι δεν σε εκφράζει κανένα απο τα κόμματα και για αυτό το λόγο δεν θέλεις κανένα να λάβει αυτοδυναμία.
Δεν είμαι βέβαιος γι'αυτό. Ασφαλώς δε γνωρίζω τις λεπτομέρειες του εκλογικού νόμου, που αλλάζει κάθε τρίμηνο, κατα προτίμηση νύχτα. Το σίγουρο είναι οτι δεν μπορούν να απονεμηθούν έδρες στο λευκό, οπότε αναγκαστικά απονέμονται στα κόμματα, όπως σωστά λες. Σαν στατιστικό μέγεθος όμως, ασφαλώς και καταγράφεται χωριστά, έστω και αν οι συνοπτικοί πίνακες των τηλεοπτικών δελτίων δεν το απεικονίζουν για λόγους συντομίας.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι οτι το ηθικό βάρος της λευκής ψήφου είναι πολύ μεγαλύτερο: δεν μπορεί κανείς να πει οτι έπινες τσίπουρα στην παραλία ή κοιμόσουν ή έφυγες για τριήμερο. Το λευκό έχει μονοσήμαντη ερμηνεία και περιέχει μια πολύ συγκεκριμένη πληροφορία, ενώ η αποχή αφήνει μόνο ερωτηματικά και υποθέσεις.

Το οτι οι πολιτικοί προβληματίζονται για την αποχή δεν είναι ασφαλώς σημάδι οτι πήραν το μήνυμα που νομίζουμε οτι πήραν. Αυτό που τους απασχολεί είναι πως θα γίνει οι "δικοί τους" ψηφοφόροι να πάνε στην κάλπη, δηλαδή πως θα αυξηθεί η λεγόμενη "συσπείρωση" και όχι πως θα μειωθεί η αποχή.

Κλείνοντας, δε συμφωνώ με τις απλουστεύσεις. Μπορεί να υπάρχει διαφθορά σε όλα τα μεγάλα κόμματα (η εξουσία τραβάει τους διεφθαρμένους όπως το μέλι τις μύγες), αλλά δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς οτι κάποια πρόσωπα ξεχωρίζουν. Κάποιοι είναι καλύτεροι (με όποια κριτήρια θέλετε) και κάποιοι είναι χειρότεροι. Το λέει και η στατιστική: οι μισοί είναι πάνω από το μέσο όρο και οι μισοί απο κάτω. Καθήκον του ψηφοφόρου δεν είναι να πίνει ουζάκια στην παραλία μέχρι να γίνουν όλοι οι πολιτικοί καλοί. Αυτό δε θα συμβεί ποτέ. Καθήκον του ψηφοφόρου είναι να ξεχωρίσει τους καλούς από τους κακούς.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Με αφορμή το μήνυμά σου γράφω κάποιες σκέψεις, χωρίς απαραίτητα να απευθύνομαι προσωπικά σε σένα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-06-09, 00:37
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτό που είπα είναι απλά ότι απο πρακτική άποψη, το λευκό δεν διαφέρει από την αποχή. Και στην τελική όπως εσύ πολύ σωστά αναφέρεις οι πολιτικοί πολύ περισσότερο νοιάζονται για την αποχή παρά για το λευκό. Το λευκό όμως συνιστά συνειδητή πολιτική στάση η οποία παραμένει δυστυχώς φωνή βοώντος εν τη ερήμω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 10-06-09 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-06-09, 11:37
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
δεν υπαρχει νομος η καποιο αρθρο στο συνταγμα που να καθοριζει το οριο της αποχης.

π.χ μπορει στο εκλογικο σωμα το ποσοστο αποχης να φτασει το 70% και απο το υπολοιπο 30% να βγει κυβερνηση.

ετσι ειπε δικηγορος.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-06-09, 11:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αρα δεν οφελει η αποχη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-06-09, 11:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπαρχει νομος η καποιο αρθρο στο συνταγμα που να καθοριζει το οριο της αποχης.
Εγώ το ήξερα Ηλία, το Σύνταγμα της Ελλάδος είναι παντού online, πχ εδώ και δεν χρειαζόμαστε δικηγόρο να μας το εξηγήσει, απλά χρειάζεται να ξέρουμε γραφή και ανάγνωση
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-06-09, 12:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι οκ, αλλα εγω ειχα παει να διαβασω το συνταγμα για να με παρει ο υπνος και την αλλη μερα δε θυμομουν τιποτα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-06-09, 12:05
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το ήξερα Ηλία, το Σύνταγμα της Ελλάδος είναι παντού online, πχ εδώ και δεν χρειαζόμαστε δικηγόρο να μας το εξηγήσει, απλά χρειάζεται να ξέρουμε γραφή και ανάγνωση
στελιο εγω νομιζα οτι ο νομοθετης θα ειχε προβλεψει κατι τετοιο.

αλλα τελικα στην πραγματικοτητα δεν εχει προβλεψει ουτε για την αποχη ουτε για το λευκο αλλα ουτε για το ακυρο.

που σημαινει αυτο πρακτικα οτι αν ολα αυτα ειναι το 90% του εκλογικου σωματος και συμμετεχει το 10% μπορει να κυβερνησει τον τοπο με αυτο το ποσοστο.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-06-09, 12:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool Εμφάνιση μηνυμάτων
που σημαινει αυτο πρακτικα οτι αν ολα αυτα ειναι το 90% του εκλογικου σωματος και συμμετεχει το 10% μπορει να κυβερνησει τον τοπο με αυτο το ποσοστο.
O νομεθέτης σοφά έπραξε. Σε ξαναρώτησα αλλά μάλλον δεν πρόσεχες. Προτιμάς να υπάρχει ακυβερνησία;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-06-09, 12:29
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 17:46
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
O νομεθέτης σοφά έπραξε. Σε ξαναρώτησα αλλά μάλλον δεν πρόσεχες. Προτιμάς να υπάρχει ακυβερνησία;
οχι

οπως δεν μου αρεσει το να υπαρχει κυβερνηση απο τα δυο μεγαλα κομματα (ΠΑΣΟΚ και ΝΔ) που με αποδειξεις εχουν κλεψει ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ η εχουν πρωταγωνιστει σε σκανδαλα και μιζες.

για αυτο ειπα οτι θα μου αρεσε μια κυβερνηση 10 κομματων με ιση δυναμη στην βουλη πιστευω οτι κατι τετοιο θα ηταν καλυτερο για την χωρα μας και για τον λαο.

αλλα δυστυχως οταν το μισο εκλογικο σωμα που αντιπροσωπευει αυτα τα δυο κομματα (εχει προσωπικο συμφερον) για να τους ψηφισει δεν προκειτε να δουμε ποτε σωστη δημοκρατια.

για αυτο λεω οτι εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν να μην παραπονιομαστε.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.