Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-02-10, 22:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μηχανόβιε, διάβασε εδώ.
Δεν μιλάμε για λαθρομετανάστες. Οι λαθρομετανάστες είναι άλλο κεφάλαιο αλλά πριν γίνουν λαθρομετανάστες ήταν άνθρωποι, ιδιότητα που δεν είναι προσωρινή ούτε αναστρέψιμη και δεν επιδέχεται νομιμοποίησης ή μη.

Η γνώμη μου είναι ότι όποιος ζει μόνιμα και εργάζεται στην Ελλάδα, μετέχει της ελληνικής παιδείας και των κοινωνικών δρώμενων, μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας υπήκοος. Διότι προσφέρει στην οικονομία, προσφέρει στην κοινωνία και μπορεί να προσφέρει και στον πολιτισμό. Η προσφορά δεν επηρεάζεται από την εθνικότητα.
Έχω συγγενείς στην Αμερική, που δεν τα βρήκαν εύκολα όταν πρωτοπήγαν. Δυσκολεύτηκαν πολύ να μάθουν τη γλώσσα και εργάστηκαν σε δουλειές "ο,τι να 'ναι" μέχρι να "πιάσουν την καλή". Τα παιδιά τους μάλιστα φοίτησαν και σε ελληνικά σχολεία (τουλάχιστον στα χρόνια της βασικής εκπαίδευσης). Σήμερα, ζουν σε προάστιο του Σικάγο, σε καλή οικονομική κατάσταση. Τίποτα δεν τους χαρίστηκε, πάλεψαν και κατάφεραν να γίνουν Αμερικάνοι πολίτες. Κι όταν λέω να γ ί ν ο υ ν, εννοώ να αφομοιωθούν, να εντρυφήσουν στην κουλτούρα, να θεωρήσουν πατρίδα τους το μέρος που ζουν. Το "όπου γης και πατρίς" θα το έχεις ακούσει φαντάζομαι. Τίποτα δε χαρίζεται, όλα κερδίζονται. Ας αφήσουμε τους άλλους να διεκδικήσουν το κέρδος. Όποιος είναι άξιος, θα το κερδίσει. Είναι άδικο άνθρωποι στη χώρα μας να μάχονται -σε όλους τους τομείς- και να μην έχουν τα βασικά δικαιώματα συμμετοχής στα κοινά.

Πάρε κι ένα τραγουδάκι (το υποκοριστικό δεν αφορά στην καλλιτεχνική αξία του) που γράφτηκε από Έλληνα για τον Έλληνα μετανάστη. Άκουσέ το προσεκτικά μέχρι το τέλος και visualize τους στίχους.

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-10, 23:41
Το avatar του χρήστη mixanobios
mixanobios Ο χρήστης mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-23 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηχανόβιε, διάβασε εδώ.
Δεν μιλάμε για λαθρομετανάστες. Οι λαθρομετανάστες είναι άλλο κεφάλαιο αλλά πριν γίνουν λαθρομετανάστες ήταν άνθρωποι, ιδιότητα που δεν είναι προσωρινή ούτε αναστρέψιμη και δεν επιδέχεται νομιμοποίησης ή μη.

Η γνώμη μου είναι ότι όποιος ζει μόνιμα και εργάζεται στην Ελλάδα, μετέχει της ελληνικής παιδείας και των κοινωνικών δρώμενων, μπορεί να θεωρηθεί Έλληνας υπήκοος. Διότι προσφέρει στην οικονομία, προσφέρει στην κοινωνία και μπορεί να προσφέρει και στον πολιτισμό. Η προσφορά δεν επηρεάζεται από την εθνικότητα.
Έχω συγγενείς στην Αμερική, που δεν τα βρήκαν εύκολα όταν πρωτοπήγαν. Δυσκολεύτηκαν πολύ να μάθουν τη γλώσσα και εργάστηκαν σε δουλειές "ο,τι να 'ναι" μέχρι να "πιάσουν την καλή". Τα παιδιά τους μάλιστα φοίτησαν και σε ελληνικά σχολεία (τουλάχιστον στα χρόνια της βασικής εκπαίδευσης). Σήμερα, ζουν σε προάστιο του Σικάγο, σε καλή οικονομική κατάσταση. Τίποτα δεν τους χαρίστηκε, πάλεψαν και κατάφεραν να γίνουν Αμερικάνοι πολίτες. Κι όταν λέω να γ ί ν ο υ ν, εννοώ να αφομοιωθούν, να εντρυφήσουν στην κουλτούρα, να θεωρήσουν πατρίδα τους το μέρος που ζουν. Το "όπου γης και πατρίς" θα το έχεις ακούσει φαντάζομαι. Τίποτα δε χαρίζεται, όλα κερδίζονται. Ας αφήσουμε τους άλλους να διεκδικήσουν το κέρδος. Όποιος είναι άξιος, θα το κερδίσει. Είναι άδικο άνθρωποι στη χώρα μας να μάχονται -σε όλους τους τομείς- και να μην έχουν τα βασικά δικαιώματα συμμετοχής στα κοινά.

Πάρε κι ένα τραγουδάκι (το υποκοριστικό δεν αφορά στην καλλιτεχνική αξία του) που γράφτηκε από Έλληνα για τον Έλληνα μετανάστη. Άκουσέ το προσεκτικά μέχρι το τέλος και visualize τους στίχους.

Αυτά.
Με τους λαθρομετανάστες δεν μου απάντησες. ΄Δεν περίμενα έτσι και αλλιώς από κανέναν.
Οι ξένοι πως κερδίζουν τον σεβασμό και τα χρήματα από την Ελληνική κοινωνία;

Τραγουδάκια - παραμυθάκια πολλά!

Ντοκουμέντα εδώ:
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους λαθρομετανάστες δεν μου απάντησες. ΄Δεν περίμενα έτσι και αλλιώς από κανέναν.
Οι ξένοι πως κερδίζουν τον σεβασμό και τα χρήματα από την Ελληνική κοινωνία;
Και μόνο ότι στο video γράφει "έξω οι ξένοι από την Ελλάδα", είναι σε λάθος σκεπτικό και πορεία.

Το κέντρο της Ομόνοιας δεν ήταν ποτέ ιδανικός τόπος κατοικίας, ούτε το 1990, πριν ξεκινήσουν να έρχονται οι Βορειοηπειρώτες και οι Αλβανοί.
Το κέντρο της Αθήνας τα τελευταία 40 χρόνια, είναι ένα γκέτο, ναρκωτικών, υπόπτων ανθρώπων της νύχτας, κλεφτών και αρματολών. Δουλεύω στην περιοχή από το 1977, το έχω βιώσει και τότε δεν είχα το άλλοθι να πω, φταίνε οι ξένοι.
Ελληναράδες ήταν, βαποράκια, ναρκομανείς, τσαντάκηδες, πορτοφολάδες, μπουκαδούροι, τρακαδόροι, προστάτες, κάθε καρυδιάς καρύδι.
Αυτές οι εικόνες ειδικά στα στενά, κάτω από την Πλατεία Ομονοίας, ήταν από τότε γκέτο. Δεν τολμούσες να κατέβεις την Αγίου Κωνσταντίνου με τα πόδια, από τότε.

Σήμερα εκείνοι οι προαναφερόμενοι Έλληνες, δεν πέθαναν, δεν ψόφησαν, εκεί είναι. Απλά ήρθαν και άλλοι να διεκδικήσουν μερίδιο της παρανομίας.

Πάει αυτό.

Τώρα να πάω να σου εξηγήσω, με απλά λόγια, δύο διαφορετικές έννοιες.

1η έννοια η λέξη μετανάστης. Μιλάμε για την συντριπτική πλειοψηφία των ξένων στην Ελλάδα, που είναι πλέον νόμιμα, έχουν πρασινούλα κάρτα, πληρώνουν ΙΚΑ, πληρώνουν εφορία, ζουν με τις οικογένειες τους και είναι το ίδιο φιλήσυχοι πολίτες, σαν και εμένα και σαν και εσένα.

Είναι στην ίδια μοίρα που βρέθηκαν οι δικοί μου άνθρωποι, πριν πολλά χρόνια.
Αυτοί οι άνθρωποι, αξίζουν με βάσει τα ισχύοντα στις δημοκρατικές χώρες, να πάψουμε να τους φοβόμαστε και να τους δώσουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις.

2η έννοια η λέξη λαθρομετανάστης ή παράνομος μετανάστης. Μιλάμε για την μειοψηφία. Αυτούς που είναι παράνομα στην Ελλάδα και δεν έχουν άδεια παραμονής.
Αυτοί είναι πρόβλημα και είναι γενικευμένο και πιο πολύ για την χώρα μας, επειδή έχουμε αναξιόπιστους γείτονες.
Σ' αυτή την δεύτερη έννοια πρέπει να σκύψουμε προσεκτικά, να αφουγκραστούμε ποιοι είναι πολιτικοί πρόσφυγες, για να τους βοηθήσουμε, να τους δώσουμε άσυλο και οι υπόλοιποι να επαναπατριστούν.

Δεν θέλω να πιστεύω, ότι αυτή η στείρα γενίκευση, είναι καθαρός ρατσισμός. Το έχουμε στο πετσί μας να είμαστε τοπικιστές και να θεωρούμαστε ξένοι, αν πάμε σε ένα άλλο μέρος της Ελλάδος, πχ ένα Αθηναίος στην Θεσσαλονίκη.

Είναι μια καθαρή ξενοφοβία, που προέρχεται από βάρβαρα ένστικτα, από ανθρώπους που δεν μπορούν να σκεφτούν με το μυαλό του καθαρά και με την λογική τους.... Μοιάζουν σαν τους ταύρους που θέλουν πάση θυσία να ξεσκίσουν το πανί του ταυρομάχου.
Ηρεμήστε, αν η Ελλάδα κινδυνεύει από κάποιους, αυτοί είναι οι Έλληνες, τα λαμόγια, οι διαπλεκόμενοι, οι γλύφτες, αυτοί που πατάνε επί πτωμάτων, οι τύποι του «ξέρεις ποιος είμαι εγώ;»....

Ξυπνάτε όσο είναι καιρός, μην ακούτε τις σειρήνες των λαοπλάνων και των Ελληναράδων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-10, 00:56
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως συνήθως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, πραγματική πηγή για την επιστολή δεν υπάρχει (αυτό για όσους προτιμούν να βασίζουν τους συλλογισμούς τους σε αλήθειες και όχι φαντασίες).
Λέτε όποια λέξη θέλετε, αλλά όχι τη λέξη πηγή! ...είναι μια λέξη που ακόμα με πληγώνει...
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-10, 01:35
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Μηχανόβιε, ας πούμε πως οι λαθρομετανάστες είναι (ας μου επιτραπεί η φράση) το υπέρβαρο φορτίο. Το πρόβλημα βρίσκεται στο μπάτε-σκύλοι-αλέστε στάτους των συνόρων και σ' αυτούς που το διαχειρίζονται ανήκουν οι ευθύνες. Θα συμφωνήσω με τον Ξένιο πως πολλοί από αυτούς πρέπει να επαναπατριστούν.
Το γεγονός όμως είναι ότι τώρα βρίσκονται εδώ, είναι δυστυχισμένοι, είναι ταλαιπωρημένοι και αντιμετωπίζουν δυσκολία στην κάλυψη των βασικών αναγκών τους.

Χτες διάβαζα τις δηλώσεις του δημάρχου Ν. Κακλαμάνη που, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου, αναφέρθηκε στον υποβαθμισμό του Κέντρου και στον κίνδυνο που απειλεί τη δημόσια υγεία και που απορρέει από τις απαράδεκτες συνθήκες κάτω από τις οποίες ζούσαν πριν έρθουν εδώ και συνεχίζουν να ζουν, αυτοί οι άνθρωποι. Η βρωμιά, η εξαθλίωση και η εγκληματικότητα δεν αρέσουν σε κανέναν. Ούτε και στους ίδιους που τα βιώνουν. Είναι μόνο ένας κρίκος σε μια αλυσίδα. Κανένας λαός δεν έχει στο DNA του την αγνότητα ή τη φαυλότητα.

Δεν μπορώ να αντιμετωπίσω απάνθρωπα τους λαθρομετανάστες, δεν τους θεωρώ φορείς αλλοίωσης της εθνικής μου καθαρότητας μη χέσω, τους θεωρώ θύματα συγκυριών. Ναι, θα προσέξω την τσάντα μου αλλά θα την προσέξω όχι για να τη φυλάξω από τα μιάσματα αλλά από τους αδέκαρους που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Δεν δικαιολογώ την κλοπή, την εξηγώ.

Μέχρι, λοιπόν, να ξεκαθαρίσει το τοπίο και να οριστεί ποιος μένει και ποιος όχι, η στάση μου δεν θα είναι ούτε καταδικαστική ούτε μισαλλόδοξη. Κανείς δεν αφήνει τη χώρα του επειδή έτσι του κάπνισε. Ορισμένοι αφήνουν πίσω έναν αδιαφιλονίκητα αφιλόξενο τόπο, ένα αληθινό κολαστήριο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-02-10, 01:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέτε όποια λέξη θέλετε, αλλά όχι τη λέξη πηγή! ...είναι μια λέξη που ακόμα με πληγώνει...
πηγή πηγή πηγή πηγή.
Η πηγή, της πηγής, την πηγή, ω πηγή!
Η πηγή τιμή δεν έχει και χαρά στον που την έχει.
Μια πηγή δε φέρνει την άνοιξη.
Όπου λαλούν πολλές πηγές, αργεί να ξημερώσει.
Το καλό το παλληκάρι ξέρει κι άλλη πηγή.
Όπου ακούς πολλές πηγές, κράτα και μικρό καλάθι.
Ο κόσμος με τον πόνο του, κι ο Wallace με την πηγή του.

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-02-10, 01:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Χτες διάβαζα τις δηλώσεις του δημάρχου Ν. Κακλαμάνη που, κρούοντας τον κώδωνα του κινδύνου, αναφέρθηκε στον υποβαθμισμό του Κέντρου και στον κίνδυνο που απειλεί τη δημόσια υγεία και που απορρέει από τις απαράδεκτες συνθήκες κάτω από τις οποίες ζούσαν πριν έρθουν εδώ και συνεχίζουν να ζουν, αυτοί οι άνθρωποι. Η βρωμιά, η εξαθλίωση και η εγκληματικότητα δεν αρέσουν σε κανέναν. Ούτε και στους ίδιους που τα βιώνουν. Είναι μόνο ένας κρίκος σε μια αλυσίδα. Κανένας λαός δεν έχει στο DNA του την αγνότητα ή τη φαυλότητα.
...με εξαιρεση του 2004 φυσικα.. ακομα αναρρωτιομαστε που τους ειχαν κρυψει τοτε... και απο που τους ξανααφησαν μετα (εκτος αν ειναι καινουργια φουρνια)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-10, 02:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν μπόρεσες να βρεις Ελληνίδα; Δύσκολο ε; Βέβαια αποφάσισε και το τι φύλλο είσαι, δύσκολο μάλλον και αυτό...
Αν έπαιρνα αυτό το μήνυμα στα σοβαρά θα έπρεπε να το αναφέρω στους admins ως καταπάτηση του καταστατικού της Acrobase. Αλλά αν το έπαιρνα στα σοβαρά θα επέμενα ότι είσαι ναζί, σεξιστής και ομοφοβικός. Προτιμώ να υποθέσω ότι απλά είσαι χαμηλής νοημοσύνης, γεγονός τελείως τυχαίο για το οποίο, στην τελική ανάλυση, δε φταις εσύ.

Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα "Ελληνικά" μου να σου δείξει τότε να τα γράφεις και εσύ σωστά!
Ό,τι λίγκα ελληνικός ξέρω εκείνη μου τα έχει μάθει. Μάλιστα μου έχει μάθει όχι μόνο τόνους, αλλά και διαλυτικά.

Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά να μάθει και ιστορία γιατί έχω ακούσει από κάποιες από την Αλβανία να λένε ότι η μητέρα του Μ. Αλεξάνδρου ήταν Αλβανίδα! (και πολλά άλλα παρατράγουδα) :D
Α, τις ηλίθιες τις υπάνθρωπες. Αφού όλοι ξέρουν ότι ο Μ. (Μιχάλης δε σημαίνει το «Μ»;) Αλέξανδρος ήταν Μουσουλμάνος Αυστραλο-γιουγκοσλάβος.

__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-10, 05:52
Το avatar του χρήστη mixanobios
mixanobios Ο χρήστης mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-23 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έπαιρνα αυτό το μήνυμα στα σοβαρά θα έπρεπε να το αναφέρω στους admins ως καταπάτηση του καταστατικού της Acrobase. Αλλά αν το έπαιρνα στα σοβαρά θα επέμενα ότι είσαι ναζί, σεξιστής και ομοφοβικός. Προτιμώ να υποθέσω ότι απλά είσαι χαμηλής νοημοσύνης, γεγονός τελείως τυχαίο για το οποίο, στην τελική ανάλυση, δε φταις εσύ.



Ό,τι λίγκα ελληνικός ξέρω εκείνη μου τα έχει μάθει. Μάλιστα μου έχει μάθει όχι μόνο τόνους, αλλά και διαλυτικά.
Για τα παραπάνω θα προσθέσω γιατί είναι σαν την παροιμία "ο σοφός έδειχνε την σελήνη και ο χαζός κοιτούσε το δάχτυλο", σε αυτό που έγραψες πριν.

"Όταν δεν ξέρεις εσύ ελληνικά, πώς αξιώνεις να ξέρουν οι άλλοι; Ο τόνος βγαίνει με το πλήκτρο «;», με την ευκαιρία."

Το "ελληνικά" πρέπει να το γράψεις με κεφαλαίο "Ε", μπορείς να το διαβάσεις και στον Μπαμπινιώτη γιατί σίγουρα η κοπέλα σου δεν θα το ξέρει. (βέβαια απαντώ και σε αυτό που έγραψες για την χαμηλή σου νοημοσύνη. (πράγματι δεν φταις!)

Τώρα πέρα από τα διαλυτικά μάθατε και τα παραπάνω που σου είπα.



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixanobios : 10-02-10 στις 08:17
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-10, 06:31
Το avatar του χρήστη mixanobios
mixanobios Ο χρήστης mixanobios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-23 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακούστε τι λέει ο άνθρωπος είναι ακριβώς μα ακριβώς αυτά που πιστεύω. Μην κοιτάτε τα ράσα αλλά ακούστε τα λόγια και μόνο αυτά. (και εγώ εντελώς τυχαία το βρήκα το βίντεο ούτε καν ήξερα ότι τα είχε πει, ειλικρινά!)
(όσο για τους τίτλους στα βίντεο, τους γράφουν αυτοί που 'ανεβάζουν' τα βίντεο και μπορεί να μην έχουν απόλυτη σχέση με τα βίντεο (κάποιες φορές). Δηλαδή εάν ανεβάσω Pink Floyd και γράψω ότι είναι Madonna θα μας μπερδέψει και θα νομίζουμε ότι είναι Madonna; Ακόμα και να μας μπερδέψει στην αναζήτηση όταν θα το ακούσουμε θα το καταλάβουμε.)

Αγαπάει την πατρίδα την εκκλησία και μιλά για το συμφέρον της πατρίδας που λέγετε Ελλάδα και μόνο!
Ακούστε τον προσεκτικά πριν απαντήσετε για οτιδήποτε!
Από μέρους μου ο άνθρωπος με κάλυψε σε όλα όσα θα ήθελα να σας γράψω για το τι πιστεύω! Ακούστε τον προσεκτικά!
Ευχαριστώ.

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-10, 08:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ξεφύγατε.
Η συζήτηση δεν θα συνεχιστεί σε προσωπικό επίπεδο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-10, 10:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να 'ακούσω' τους λόγους που υποστηρίζετε ότι οι λαθρομετανάστες πρέπει να πάρουν πράσινη κάρτα (και μετα ιθαγένεια).

Εκτός από τους λαθρομετανάστες ποίοι άλλοι πρέπει να πάρουν ιθαγένεια και γιατί.
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τους λαθρομετανάστες δεν μου απάντησες. ΄Δεν περίμενα έτσι και αλλιώς από κανέναν.
Δεν υποστηρίζει κανείς ότι οι λαθρομετανάστες πρέπει να πάρουν πράσινη κάρτα ή/και ιθαγένεια.

Μπορείς να επιμένεις όσο θέλεις, καθώς φυσικά έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ότι θες, αλλά (τουλάχιστον προς το παρόν) η διαστρέβλωση γεγονότων και η παραποίηση στοιχείων δεν ανήκει σε αυτό που λέμε "λογική επιχειρηματολογία" και συνεπώς αξιολογείται ανάλογα.

Ομοίως, τα ad hominem και η αυθαίρετη εξαγωγή συμπερασμάτων για πράγματα που δεν έχουμε ιδέα είναι πάντα ένας θαυμάσιος τρόπος για να υποβιβάζουμε τους συλλογισμούς μας στο επίπεδο της ανυποληψίας.

Τέλος, για το βίντεο του κ.Άνθιμου: Θες να πάρουμε στα σοβαρά το "όλοι οι μετανάστες σήμερα στη χώρα είναι παράνομοι και δεν υπάρχει ούτε ένας νόμιμος"; Κατανοώ την ιερή οργή του επειδή οι ξένοι δεν είναι Χ.Ο. αλλά μάλλον δεν έχει ακούσει για κάτι που λέγεται "ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων" στην ΕΕ, που εφόσον δεν είμαστε θεοκρατία έχει προτεραιότητα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-10, 13:46
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mixanobios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπάει την πατρίδα την εκκλησία και μιλά για το συμφέρον της πατρίδας που λέγετε Ελλάδα και μόνο!
Ακούστε τον προσεκτικά πριν απαντήσετε για οτιδήποτε!
Από μέρους μου ο άνθρωπος με κάλυψε σε όλα όσα θα ήθελα να σας γράψω για το τι πιστεύω! Ακούστε τον προσεκτικά!
χαχαχα... άσε μας βρε Μηχανόβιε που θα πάρω στα σοβαρά τον Άνθιμο τον τηλεοπτικό μαϊντανό! Φυσικά και άκουσα ολόκληρο το 11λεπτο κύρυγμα, εν αντιθέσει με σένα, που μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφουμε. Ο Άνθιμος υποστηρίζει ότι στο μέλλον θα υπάρχει παράρτημα της Αλ Κάιντα στην Ελλάδα! Δηλώνει ότι βρέθηκε στο κέντρο της Αθήνας και "μαύρισε ο τόπος", δηλώνει ότι οι Έλληνες δεν έχουμε τίποτα να πάρουμε από άλλους λαούς, δηλώνει ότι τα νησιά γέμισαν από Αλβανούς! Αυτές οι δηλώσεις, Μηχανόβιε, δεν ταιριάζουν σε πνευματικό ηγέτη.
Φαντάζομαι πως, αν βρεθεί ποτέ στη Νέα Υόρκη, στην China Town, ο τόπος θα... κιτρινίσει. Όσο για τα νησιά που ερημώνουν, τα παράπονά του στην Πολιτεία που δεν φροντίζει να διαθέσει τις σωστές υποδομές-κίνητρα για να μένουν στον τόπο τους οι κάτοικοι.

Αυτή η περίφημη πολυπολιτισμική ζύμωση που απεύχεσθε όλοι εσείς οι πατριώτες, πάντως, ευθύνεται που εσύ σήμερα ξέρεις τι εστί Μπονσάι και έχεις κοσμήσει το avatar σου με γιαπωνέζικους χαρακτήρες. Ο κόσμος δεν πάει μπροστά με την περιχαράκωση, την απομόνωση και την αλά κάστα λειτουργία. Οι χώρες που σήμερα ζουν με τα παράθυρα κλειστά στον κόσμο είναι χώρες προβληματικές και υπανάπτυκτες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-10, 14:14
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Προσωπικά θα ήθελα να ρωτήσω πόσο διαφέρει το «έξω οι ξένοι από την Ελλάδα» και το «wir müssen die Ausländer ausrotten», πόσο διαφέρει το «η Ελλάδα γέμισε! Τέλος!» και του «wir brauchen Lebensraum».

Στην τελική ανάλυση, ποια είναι η διαφορά Ελλάδας 2010 και Γερμανίας 1939, όταν ο μέσος πολίτης μισεί εξίσου κάθε διαφορετικότητα;

Sieg Heil! Αγνή Ελλάδα για αγνούς Έλληνες! Έξω οι βρωμοξένοι! Όποιος διαφωνεί είναι βρωμοξένος!

Προσωπικά, προτιμώ να είμαι άπατρης και να μου αφαιρεθεί η ιθαγένεια, παρά να μοιράζομαι το χαρακτηρισμό «Έλληνας» με «ανθρώπους» που σκέφτονται έτσι. Για άλλη μια φορά στη ζωή μου, αυτές οι ναζιστικές απόψεις με κάνουν να ντρέπομαι που είμαι Έλληνας.

Ναι, επικαλούμαι το νόμο του Godwin. Και όποιος κατάλαβε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-10, 22:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Αναρτήθηκε από http://eglimatikotita.blogspot.com/ στις 2:08 π.μ.

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

Πριν δείτε τις φωτογραφίες και αργότερα το βίντεο που θα αναρτήσω,θα ήθελα να κάνω μια εισαγωγή σχετικά με το Αφγανιστάν, όπως μου το διηγήθηκε ένας αξιωματικός που υπηρέτησε εκεί για πάνω από 2 χρόνια.
Θα τα γράψω όπως ακριβώς μου τα είπε.

Θα ήθελα ακόμα να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος αξιωματικός (μου ζήτησε να κρατήσω μυστική την εθνικότητα του και το όνομα του) αν και έχει δει πολλούς συναδέλφους του στρατιώτες νεκρούς, από τις σφαίρες και τις επιθέσεις από καμικάζι ζωσμένους με c4 εκρηκτικά,ποτέ δεν μου μίλησε απαξιωτικά και προσβλητικά για τους Αφγανούς. Ίσα ίσα που όπως κατάλαβα τρέφει μια περίεργη συμπάθεια για τους Αφγανούς.

Αφγανιστάν

Μιλάμε για ένα κράτος που οι Ταλιμπάν και ο ιερός νόμος το σταμάτησαν χρονολογικά και τεχνολογικά κάπου μεταξύ του μεσαίωνα και του 18 αιώνα.
Οι άνθρωποι είναι πάμφτωχοι και πολύ χαμηλού μορφωτικού επιπέδου.
Οι γυναίκες ακόμα και τώρα πολύ δύσκολα κυκλοφορούν στην πόλη ή στα χωριά.

Είναι πάντα στο σπίτι ή στις δουλείες των συζύγων τους για να κάνουν χαμαλοδουλειές Αν βγουν έξω από το σπίτι χωρίς λόγο θα έχουν μεγάλα προβλήματα από τους συζύγους τους,που έχουν και άλλες 2-3 γυναίκες.
Είναι πιό εύκολο για ένα Αφγανό να βρει και να παντρευτεί γυναίκα,παρά να αγοράσει μια κατσίκα.

Εκεί η γυναίκα θεωρείται αντικείμενο,και δεν έχει καμία αξία για την ανδροκρατούμενη κοινωνία των Αφγανών που οι περισσότεροι διατηρούν ακόμα μια περίεργη σχέση μεταξύ αγάπης και μίσους για τους αντάρτες Ταλιμπάν.

Πάρτε και μια γεύση από τα καταστήματα της Καμπούλ..
Σε αυτή την κατάσταση βρίσκετε το 78% με 85% του πληθυσμού της Καμπούλ.

Υπάρχουν όμως και χειρότερα, μόλις βγεις από την Καμπούλ και πας προς τα περίχωρα και τις μικρότερες κοινότητες του Αφγανιστάν, οι άνθρωποι ζουν στις πιο άθλιες συνθήκες που θα μπορούσε να ζήσει ανθρώπινο ον.
Σε σπίτι φτιαγμένα από λάσπη άμμου χωρίς τσιμέντο.Για σκεπές έχουν τσίγκους κρατημένους με πέτρες για να μην τους παίρνει ο αέρας.Με τις πρώτες δυνατές βροχές τα αμμόσπιτα λιώνουν και τα ξαναφτιάχνουν πάλι με τον ίδιο τρόπο. Είναι χαζό, αλλά οικονομικό..(εδώ γελάει)

Αυτό που βλέπετε στην φώτο από κάτω είναι 2 περιβολάκια με χασίς που είναι σε εμφανή σημείο στον δρόμο.. Στο Αφγανιστάν το εμπόριο η πώληση και η χρήση ναρκωτικών είναι νόμιμη.Χασίς, ηρωίνη και όλα τα υποκατάστατα τους τα βρίσκεις πάρα πολύ εύκολα.

Η εύρεση οποιουδήποτε όπλου είναι εξίσου πάρα πολύ εύκολη. Με περίπου 50 ή και 70 δολάρια αγοράζεις καλάσνικοφ. Εκεί ακόμα και μικρά παιδιά ξέρουν να χειρίζονται όπλα.

Αλλά όμως χρησιμοποιούνται και για όλες τις δουλειές, σαν σκλάβοι.
Ακόμα και για ασπίδες σε τρομοκρατικά χτυπήματα.

Από κάτω βλέπετε ένα χωριό που κατέστρεψαν οι Ταλιμπάν,αφού πρώτα σκότωσαν τους γονείς, έπειτα απήγαγαν τα μικρά παιδιά για να τα χρησιμοποιήσουν για διάφορους λόγους.. Ανάλογα με το τι προσόντα έχει το καθένα απ' αυτά.

Οι τρύπες στο τοίχο είναι από σφαίρες αυτόματου όπλου, καθώς έγινε έφοδος μέσα στα σπίτια των αμάχων.

Στην πόλη της Καμπούλ πηγαίνουν συχνά πολλοί πλούσιοι Σαουδάραβες, εκεί γίνονται και τα μεγάλα ντιλ για αγορές ανθρώπων.

Λένε πολύ συχνά κάποιοι από τις ΜΚΟ ότι αυτοί οι άνθρωποι που φεύγουν από την χώρα τους πουλήσαν τα πάντα για να μαζέψουν λεφτά και να έρθουν στην Ελλάδα ή και σε κάποιο άλλο κράτος.

Ψέματα. Ή ίσως δεν γνωρίζουν την πραγματικότητα.
Διαβάστε πως ακριβώς γίνετε...

Η αγορά ανθρώπων σύγχρονων σκλάβων είναι πολύ επικερδής επιχείρηση στην ανατολή.

Πακιστάν και Αφγανιστάν είναι χώρες που η πείνα και η δυστυχία αναγκάζει κάποιους να πουληθούν οι ίδιοι ή να πουλήσουν τα παιδιά τους για λίγα δολάρια. Μόνο και μόνο για να επιβιώσει η υπόλοιπη οικογένεια.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟ ΑΝΑΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΔΙΑΚΙΝΗΤΗ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...HUMAN TRAFFICKING...

Ο στρατιώτης έχει συλλάβει και ανακρίνει μαζί με Αφγανούς στρατιώτες, πάνω από 10 φορές άτομα που μετέφεραν σε φορτηγά νέους και παιδιά (Αφγανούς και Πακιστανούς των συνόρων), που τα είχαν πρώτα αγοράσει από τις οικογένειες τους με 1500, 2000 δολάρια σαουδάραβες ή ταλιμπάν, και τα μαζεύαν σε μικρά στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Από εκεί όταν μαζέψουν ένα συγκεκριμένο αριθμό ατόμων,τους προωθούν σε συνεργασία με Tούρκους της ίδιας "μαφιόζικης οργάνωσης" human trafficking για να τους περάσουν στο τουρκικό έδαφος.

Με το που θα φτάσουν στην Ευρώπη θα πρέπει να αρχίσουν αμέσως με οποιοδήποτε τρόπο αν δεν είναι σε μεγάλη οργάνωση (παρεμπόριο,καθαριστές τζαμιών,ναρκωτικά) η επιστροφή του κεφαλαίου αγοράς συν τους τόκους,αλλιώς κάποιος από την οικογένεια του ή και ολόκληρη θα πεθάνει.

Εδώ όμως υπάρχει και κάτι που διαφεύγει από όλους μας.
Ότι αυτό το χρήμα κάνει κύκλους και καταλήγει πάλι στα ίδια χέρια.ΠΩΣ?
Πολύ απλά.

Μια σοβαρή οργάνωση δεν αφήνει τίποτα στην τύχη. Αυτά τα 1500 ή 2000 ευρώ αν υπήρχε μια σωστή πολιτική από τα κράτη που δέχονται όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες από την ανατολή, θα ήταν χαμένα λεφτά.

Και έτσι αποφάσισαν να ενισχύσουν οι ίδιοι οι σαουδάραβες τις ΜΚΟ (τράπεζες, εταιρείες Αραβικών συμφερόντων κλπ) που πριν από λίγα χρόνια δεν είχαν καμία ισχύ, αν εξαιρέσουμε μόνο την Green Peace, οι υπόλοιπες ήταν απλά πολύ μικρές αναφορές σε εφημερίδες,ενώ το ίδιο πρόβλήμα υπήρχε και με λαθρομετανάστες από το πρώην σοβιετικό μπλοκ (Αλβανία, Ρουμανία, Ρωσία, Ουκρανία κλπ).

Ενισχύοντας όμως τις ΜΚΟ, και μερικές άλλες οργανώσεις που δρουν με πιο σκληροπυρηνικό τρόπο, δημιούργησαν ένα τείχος μη επαναπατρισμού των λαθρομεταναστών.

Επιπλέον ανάμεσα στους λαθρομετανάστες έχουν εισέλθει και οι κατά τόπους παρατηρητές των human trafficking οργανώσεων που δεν εργάζονται ποτέ, απλά σχεδιάζουν τις δουλειές και τακτοποιούν τις ανά λαθρομετανάστη εκκρεμότητες (π.χ φόνοι, χρέη κλπ) ακόμα και σε περίπτωση που κάποιοι πρέπει να προωθηθούν σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα,για να πάρουν την θέση τους οι "καινούργιοι" που έρχονται.

ΑΘΗΝΑ
Από τις βόλτες που έκανα στο κέντρο της Αθήνας διαπίστωσα πως υπάρχουν αρκετοί Αφγανοί.

Τις πληροφορίες τις έχω μάθει στην Καμπούλ από Αφγανούς..

Σε όλη την Ευρώπη αλλά και στην Ελλάδα υπάρχουν πάρα πολλοί αξιωματικοί Ταλιμπάν που δραστηριοποιούνται στο εμπόριο ναρκωτικών, όπλων, διακίνηση ανθρώπων και την πορνεία.

Ειδικά εδώ στην Αθήνα έχουν φτιάξει και ιδιωτικούς στρατούς από φανατικούς ισλαμιστές, που είναι έτοιμοι να πεθάνουν για να μην τους ακουμπήσει κανένας.

Ζουν σε πολύ φτωχικά σπίτια για να μην προκαλούν, αλλά και γιατί τα χρήματα που βγαίνουν από τις βρομοδουλειές που κάνει ο ιδιωτικός στρατός τους, πηγαίνουν πίσω στην οργάνωση.

Ας ευχηθώ να μην συμβεί κάτι και ξεσηκωθούν εδώ στην Ελλάδα.

Έχετε βάλει μια ωρολογιακή βόμβα μέσα στην χώρα σας.Αν συμβεί κάτι και ενοχληθούν, σε 3 με 5 ώρες η Αθήνα θα γίνει κόλαση.Είναι εκπαιδευμένοι και χρησιμοποιούν τα C4 εκρηκτικά εκεί που δεν το περιμένει κανείς.

Εδώ βλέπετε την καταστροφή εκρηκτικών που κατασχέθηκαν από φορτηγό Πακιστανού που είχε περάσει τα σύνορα.Προορισμός Καμπούλ.Τα είχε καλύψει ανάμεσα σε τρόφιμα..και κουτιά οικιακών συσκευών.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ........ πηγή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 13-02-10 στις 22:03
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
mixanobios (14-02-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.