Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-06, 16:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
«Βόμβα» το δημογραφικό για ασφαλιστικό-παραγωγικότητα

Από 2,09 γεννήσεις ανά μητέρα το 1981, ποσοστό που αγγίζει το όριο αντικατάστασης των γενεών (2,1), φθάσαμε το 1,29 το 2003 και το 1,31 το 2004.

ΒΟΜΒΑ στα θεμέλια του ασφαλιστικού - συνταξιοδοτικού συστήματος αποτελούν οι δραματικές διαπιστώσεις της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας, σχετικά με την υπογεννητικότητα που μαστίζει τη χώρα την τελευταία 15ετία.

Οι γεννήσεις μειώνονται και είναι ίσες σχεδόν με τους θανάτους, το ποσοστό των νέων μειώνεται και αυξάνεται αντίστοιχα το ποσοστό των ηλικιωμένων, ενώ παράλληλα μειώνονται οι γάμοι και αυξάνονται τα διαζύγια.

Τα στοιχεία αυτά αποτελούν ηχηρό σήμα κινδύνου για το συνταξιοδοτικό σύστημα, το οποίο θα αντιμετωπίσει τρομακτικά προβλήματα στις επόμενες δεκαετίες, αφού οι εργαζόμενοι θα είναι λιγότεροι από τους συνταξιούχους! Η λήψη μέτρων για ασφαλιστικό προβάλλει πλέον ως αναγκαιότητα, τα οποία μέτρα μάλιστα θα πρέπει να ληφθούν άμεσα για να προλάβουν τη διαφαινόμενη έκρηξη.

Περισσότερα στην Ναυτεμπορική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-06, 16:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Με ευχολόγια το δημογραφικό δεν λύνεται. Αν δεν παρθούν πολύ γενναία μέτρα σε λίγα χρόνια θα πρέπει να δουλεύουμε μέχρι τα 70 για να ισοσταθμιστεί η απώλεια της σχέσης εργαζομένων – συνταξιοδοτημένων.

Μέτρα που για μένα είναι λογικά είναι :

1ον Ισχυρή επιδότηση για κάθε παιδί παραπάνω από ένα.
2ον Έξι μήνες άδεια στην μητέρα, οπουδήποτε και αν είναι ιδιωτικό ή δημόσιο.
3ον Μειωμένη εργασία για την Μητέρα μέχρι το παιδί να πάει σχολείο σταδιακά, και λιγότερες ώρες εργασίες μέχρι το παιδί να πάει στα 12.
4ον Πλήρης κάλύψης εξόδων μαιευτήρα και μαιευτηρίου επιλογής των γονιών
5ον Πολύ μεγάλη κρατική επιδότηση για γονείς με τρία παιδιά και πάνω, για αγορά πρώτης κατοικίας.

Αυτά είναι κάποια μέτρα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν το δημογραφικό πρόβλημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-06, 18:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κράτος δεν έχει καταλάβει πως πρέπει να επενδύσει στους νέους για να κερδίσει. Όταν το επίδομα γένας είναι εξεφτελιστικό στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ/ΤΑΕ), όταν με τα νέα δεδομένα τιμών δεύτερο παιδί μπορεί να μεγαλώσει οικογένεια μεγαλοεπιχειρηματιών μόνο (οι οποίοι δεν έχουν τον χρόνο να τα κάνουν), πως θα μπορούσε ένα ζευγάρι να κάνει δύο ή και τρία παιδιά;
Ένας τρόπος είναι να δώσουν κίνητρα στις επιχειρήσεις να προσλάβουν γυναίκες. Οι επιχειρήσεις "φοβούνται" να προσλάβουν γυναίκα γιατί το κράτος ναι μεν απαγορεύει την επιχείρηση να την απολύσει αν είναι έγκυος, για δύο χρόνια, δεν τις υποστηρίζει όμως κατάλληλα ώστε να έχει και ο επιχειρηματίας κάποιο κίνητρο. Αυτή τη στιγμή φυσικά κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, μιας και είμουν κατά κάποιο τρόπο θύμα μίας τέτοιας κατάστασης, μιας και η γυναίκα μου απολύθηκε ένα μήνα πριν από το γάμο μας γιατί το αφεντικό της αποφάσισε πως δεν θα μπορούσε η επιχείρηση να της παρέχει τα νόμιμα επιδόματα.
Το κράτος έχει την φιλοσοφία "πονάει πόδι, κόψει πόδι". Δεν θα αργήσει η στιγμή όπου απλά θα μας πούν ότι τα ταμεία δεν μπορούν να δώσουν συντάξεις, οπότε και τις κόβουν. Τα ταμεία ΔΕΝ μπορούν να υποστηρίξουν ιατρικά έξοδα, οπότε τα κόβουν. Το πότε ο λαός θα ξυπνήσει και θα τους κόψει τα πόδια δεν ξέρω. Προς το παρόν μαζεύεται. Δεν κάνει παιδιά, μειώνει τα έξοδά του, μαζεύεται, μαζεύεται... Το θέμα είναι πως όσο πιό πολύ μαζεύεται ένα ελατήριο, τόσο πιό πολύ πονάει όταν τελικά τιναχθεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-06, 10:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θεμα ειναι οτι το κρατος δεν μπορει να τα καλυπτει ολα αυτα. Τουλαχιστον συμφωνα με τις δηλωσεις, η πολιτικη των προηγουμενων δεν αφησε τιποτα στο ταμειο, κατι που μου φαινεται πολυ λογικο και πιθανο

Και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, δεν ειναι μονο το οικονομικο: ο ανθρωπος ανησυχει για την καριερα του, την ανεργια, και φυσικα την ελευθερια. Πιστευω ενα παιδι του '80, που μεγαλωσε αρκετα ελευθερα πριν αρχισει το 'σφιξιμο', δεν μπορει να υποχωρησει ευκολα στην ανασφαλεια για τα επομενα χρονια (απο οικονομικο μεχρι εγκληματικοτητα) και τους περιορισμους και τις θυσιες που επιβαλλει ενας γαμος (εκτος αν 'αγαπιουνται πολυ' δυο 20χρονα, με αποτελεσμα πιθανον το διαζυγιο μερικα χρονια μετα)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-09-06 στις 10:45
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-06, 10:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χάααααος παραλάβαμε... Μία καραμέλα που ακούμε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Αν λοιπόν κάποιος έκλεψε από τα ταμεία, γιατί δεν είναι στη φυλακή; Και μην μου πεί κάποιος ότι δεν μπορεί να βρεί το ποιός φταίει. Αν πάρω 1€ από την εταιρία μου χωρίς παραστατικά, ο λογιστής θα το ανακαλύψει αμέσως. Και μιλάω για 1 €. Όχι για τα δισεκατομμύρια που υποτόθεται πως λείπουν και ένα δημόσιο ταμείο!

Μιχάλη, τα σημερινά ζευγάρια παντρεύονται πλέον για να κάνουν παιδιά. Όχι απλά για να παντρευτούν όπως παλιά. Από τη μία ο γάμος έχει αποκτήσει νόημα, από την άλλη τελείται πολύ αργότερα από ότι πρίν (τα ζευγάρια παντρεύονται στα 25+ αντί για τα 20 τους). Ξέρω πολλά ζευγάρια που έχουν υποστεί μεγάλες ταλαιπωρίες για να κάνουν παιδί. Ένα ζευγάρι που είναι 20 - 25 χρονών, είναι λογικό να το τρομάζουν οι ανάγκες ενός ενδεχόμενου παιδιού. Όχι όμως ένα ζευγάρι συνειδητοποιημένο. Αυτό που τρομάζει πράγματι ένα ζευγάρι με μικρομεσαίους μισθούς είναι το κόστος ενός παιδιού. Πόσο μάλλον ενός δεύτερου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.