Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-05-10, 19:26
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Συσσωπας είναι στα διατηρητέα, παρακαλώ μην τον κατεδαφίζετε
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to vgiagias For This Useful Post:
Archmage (03-05-10), Easty (02-05-10), varthol (02-05-10)
  #17  
Παλιά 02-05-10, 20:24
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Έχουμε την ουσία και το σχήμα... είναι ο ίδιος άνθρωπος (δλδ η ουσία) που μέσα από τα (διάφορα) σχήματα (που ανέφερες) αντιδρά. Άνθρωπος είναι και ο πασοκτζής και ο νδς και ο γαύρος και ο βαζέλας και ο μουσουλμάνος και ο βουδιστής και ο άθεος και ο άθρησκος....

κι αν η δύναμή του είναι λογική και άλφα, ως κοινωνικό όν προσπαθεί μέσω συλλογικών σχημάτων να την πολλαπλασιάσει, γιατί 1 κούκος ΔΕΝ φέρνει την άνοιξη.

Μπορεί να υπολογίζουμε στην μονάδα κι αυτή να είναι η αρχή και το τέλος, αλλά ο λαός είναι πολλές μονάδες ενωμένες σε 1.

Αν κάτι με πείραξε είναι η υποτίμηση των δεδομένων της ψυχής και οι μη εντασσόμενες στα δημόσια. Δλδ. Κάνει ένας δήμος, ένα πάρκο αναψυχής. Έναν όμορφο χώρο πρασίνου. Αυτός καλύπτει ΜΟΝΟ τις βιολογικές ανάγκες; ούτε σκυλάκια είμαστε να εκμεταλλευόμαστε την πρασινάδα, ούτε την φτιάξαμε για να βοσκάμε. Ξεκουράζει. Αναπαύει, ομορφαίνει κι αυτά, πληρούν ανάγκες ψυχής, άρα δεν μπορούν ελαφρά τη καρδία να καταργηθούν επειδή ΔΕΝ χρησιμοποιούνται ή είναι αδιάφορα από μερίδα ανθρώπων. Να ζητήσουν κατάργηση των μουσικών εκδηλώσεων οι άμουσοι; των νοσοκομείων οι υγιείς;

Με αυτήν την νοοτροπία, γκρεμίζουμε ασυγχώρητα και δεν δημιουργούμε ή επιτρέπουμε σεβόμενοι την διαφορετικότητα του άλλου... χαρακτηριστικό του εγώ κι όχι του εμείς.

Επειδή όμως μάλλον ξεφύγαμε, μπορούμε να επανέλθουμε.

Επί της πρώτης λοιπόν ανάρτησης.

Αξίζουν τόσο μισθό και τόσες παροχές οι βουλευτές; (έμμεση τοποθέτηση ομάδας)

Υπάρχουν (ας πούμε) πολλά ακίνητα δημοσίου ανεκμετάλλευτα. Έχουν την θέληση οι κρατούντες να εξάγουν την Ελλάδα από την κρίση και να μην τα ρίχνουν στο λαό που ΔΕΝ ήταν στο πάρτυ, υλοποιώντας μικρές αλλά καίριες αλλαγές; Εγώ, θέληση δεν βλέπω, οπότε ο μισθός κόπηκε και ράφτηκε σε πλασματικές ανάγκες προσωπικές (πχ κόβουν κονδύλι 5.500 € για1 λαπτοπ ο καθένας) κι όχι πραγματικά ελληνικές, που γιαυτό ψηφίστηκαν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-05-10 στις 20:49
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-05-10, 21:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν παίρνω μηνύματα από αυτήν την κίνηση θα τα ανεβάζω... :-)
Χωρίς αναφορά πηγής ή χωρίς αναφορά, το ποιοι απαρτίζουν την ανεγάρτηση κίνηση πολιτών, δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτά τα κείμενα.

Διαφορετικά θα θεωρηθεί, ότι τα υπογράφεις εσύ και δεν θα γίνεται αναφορά, σε οποιαδήποτε κίνηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-10, 21:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
κατ'αρχάς δεν είμαι εγώ ο συντάξας, αλλά και νάμουνα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, επαναλαμβάνω) από που κι ως που αποκλείομαι να συμμετέχω στα κοινά;

το ανέβασα, να το συζητήσουμε. Κακώς;

με την πρώτη τοποθέτηση της ομάδας που λέει πως υπάρχουν 2 κόμματα αυτοί και εμείς, και αφού προσωπικά, δεν είμαι σε αυτούς, είμαι στο εμείς.

Αν προσβάλλονται ''αυτοί'' (που μου φαντάζει λιγουλάκι δύσκολο, με το όλον πολιτικάντικο πνεύμα που τους διακατέχει...) ας γίνουν σαν κι ''εμάς'' να μας εξηγήσουν τα ανεξήγητα και να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα... το πως φτάσανε την χώρα εδώ που την φτάσανε και που την πάνε. Οικονομικά, εθνικά, επαγγελματικά, ηθικά, ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-05-10, 21:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
ένας τύπος, συλλαμβάνεται από κάποιους. Φυσικά, η πρώτη και καθοριστική ερώτηση ήταν:
- ΕΣΥ!!!! με ποιους είσαι; με μας ή με τους άλλους;
τραυλίζοντας απαντά διστακτικά...
- εμμμμ με εσάς.
- ναι, αλλά εμείς είμαστε οι άλλοι
.... (παρ κι αυτήν, πάρ και την άλλη)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-05-10, 21:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ'αρχάς δεν είμαι εγώ ο συντάξας, αλλά και νάμουνα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, επαναλαμβάνω) από που κι ως που αποκλείομαι να συμμετέχω στα κοινά;
Μα δεν σε αποκλείει κανείς.
Την γνώμη μας μπορούμε να την λέμε όλοι μας, αλλά με την υπογραφή μας. Εκ μέρους μιας μη γνωστής οργάνωσης, που δεν ξέρει κανείς, ποιοι την αποτελούν και ποιες είναι οι αρχές της, είναι αντιδεοντολογικό να την αναφέρουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-10, 21:49
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Μα δεν σε αποκλείει κανείς.
Την γνώμη μας μπορούμε να την λέμε όλοι μας, αλλά με την υπογραφή μας.
ΑΝ ήταν δικές μου προτάσεις, θα τις υπέγραφα... αλλά, όχι για να κάνω ''άλλο'' ένα κόμμα, με ή σαν αυτούς. Τι σημαίνει διακομματική ομάδα;

...εκτιμώ πως αργά ή γρήγορα θα ανακοινωθούν ονόματα απλών ανθρώπων που ασχολούνται με τα κοινά, και έχουν κοινό νου, ότι σ' αυτόν τον αγώνα ή πόλεμο ή φουρτούνα ή φουντάρισμα (στυλ τιτανικού) κανείς δεν περισσεύει, και κάθε άξιος να αναλάβει το κατάλληλο πόστο, και όχι για πολιτικούς μικροκομματικούς λόγους να αποκλείονται ικανοί άνθρωποι, επειδή ανήκουν ''αλλού''.

Νάχεις οδηγό τον Βέγγο που ρωτά ...ξέρεις από βέσπα;;; και νάχεις τον γιατρό (rossi) και να του απαγορεύεις να σώσει το μηχανάκι, επειδή είναι από την κακή πλευρά... την yamaha...

Μπορεί νάναι κι έτσι. Αν είναι αλλιώς, έχουμε το thread να φιλοσοφούμε πρωθυπουργώντας ή αντιθέτως (εκ του ασφαλούς), μια στάση που οι σχεδιάζοντες και εκτελούντες ενάντια του λαού, απλά μειδιούν.

Να το αφήσουμε έτσι; να αρχίζουμε να βράζουμε το σιτάρι και να κοσκινίζουμε την άχνη; Πρόταση δυναμική: άχνα.

Μην μου πείτε ότι ο πρωθυπουργός μας, ΔΕΝ διαβάζει εκθέσεις ιδεών... ΔΕΝ είναι ο αυτοεκπληρούμενος προφήτης;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-05-10, 00:28
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάτι με πείραξε είναι η υποτίμηση των δεδομένων της ψυχής και οι μη εντασσόμενες στα δημόσια.
Να ζητήσουν κατάργηση των μουσικών εκδηλώσεων οι άμουσοι; των νοσοκομείων οι υγιείς;
Με αυτήν την νοοτροπία, γκρεμίζουμε ασυγχώρητα και δεν δημιουργούμε ή επιτρέπουμε σεβόμενοι την διαφορετικότητα του άλλου... χαρακτηριστικό του εγώ κι όχι του εμείς.
Επειδή όμως μάλλον ξεφύγαμε, μπορούμε να επανέλθουμε.
Καθόλου δεν ξεφύγαμε. Μια παρένθεση ήθελα να κάνω, όχι να μετατοπίσω το κέντρο βάρους του ποστ. Ένα τελευταίο σου λέω και τελειώνω: τείνεις να κάνεις μονοδιάστατη ανάγνωση στα σχόλιά μου, κάτι που θα πρέπει να ανησυχεί εσένα κι όχι εμένα. Εγώ ισχυρίστηκα πως οι ρασοφόροι δεν προσφέρουν στο κράτος. Μη τους συγχέεις λοιπόν με τα νοσοκομεία και με τα πάρκα. Ακόμη κι αν πάψουν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι, αυτό το κράτος μπορεί να λειτουργήσει απρόσκοπτα και οι πολίτες του να διευθετούν τις υποθέσεις τους. Τα δημόσια νοσοκομεία και οι δημόσιοι χώροι αναψυχής είναι απαραίτητα στους πολίτες μια χώρας. Είναι αναγκαίο τέτοιοι χώροι να είναι κρατικής μέριμνας, για λόγους κοινωνικούς και πολιτιστικούς. Οι εκκλησίες δεν είναι. Δε θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω γιατί Εκκλησία και Κράτος πάνε χέρι-χέρι. Δεν είναι το θέμα μας αυτό άλλωστε. Επανήλθα, γιατί μου χρέωσες συμφεροντολογία.

Συνεχίστε.

Α, και κάτι άλλο: το ερώτημα που έθεσα περί αντανακλαστικών έμεινε επί της ουσίας αναπάντητο και ως εκ τούτου το θεωρώ ρητορικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nelly : 03-05-10 στις 00:40
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-10, 00:45
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθόλου δεν ξεφύγαμε. Μια παρένθεση ήθελα να κάνω, όχι να μετατοπίσω το κέντρο βάρους του ποστ. Ένα τελευταίο σου λέω και τελειώνω: τείνεις να κάνεις μονοδιάστατη ανάγνωση στα σχόλιά μου, κάτι που θα πρέπει να ανησυχεί εσένα κι όχι εμένα. Εγώ ισχυρίστηκα πως οι ρασοφόροι δεν προσφέρουν στο κράτος. Μη τους συγχέεις λοιπόν με τα νοσοκομεία και με τα πάρκα. Ακόμη κι αν πάψουν να είναι δημόσιοι υπάλληλοι, αυτό το κράτος μπορεί να λειτουργήσει απρόσκοπτα και οι πολίτες του να διευθετούν τις υποθέσεις τους. Τα δημόσια νοσοκομεία και οι δημόσιοι χώροι αναψυχής είναι απαραίτητα στους πολίτες μια χώρας. Είναι αναγκαίο τέτοιοι χώροι να είναι κρατικής μέριμνας, για λόγους κοινωνικούς και πολιτιστικούς. Οι εκκλησίες δεν είναι. Δε θα μπω στη διαδικασία να αναλύσω γιατί Εκκλησία και Κράτος πάνε χέρι-χέρι. Δεν είναι το θέμα μας αυτό άλλωστε. Επανήλθα, γιατί μου χρέωσες συμφεροντολογία.

Συνεχίστε.

μα τι λέει η ποιήτρια??

για σένα κοπέλα μου είναι έτσι.. για μένα και για κάμποσους άλλους που δεν είναι λίγοι δεν είναι έτσι.....

τελικά μπορείς να δεις λίγο πιο πέρα από τη σκιά σου?

Όσον αφορά τη κατανόηση των σχολίων σου θα πρέπει να καταλάβεις ότι αν δεν σε καταλαβαίνουν οι άλλοι δεν σημαίνει ότι φταίνε αυτοί αλλά μάλλον εσύ δεν ξέρεις ή μάλλον δεν έχεις ξεκαθαρίσει το τι θέλεις να πεις και πώς να το πεις..!!

Και δεν είναι πάντα ο επιθετικός και προκλητικός τρόπος κρίσης ο μοναδικός για να κάνεις τη παρουσία σου έντονη σε μια ομάδα…

Αλλά ξέρω γλώσσα μου να σε ευφράνω …αλλά φοβάμαι να μη σε πικράνω,,,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mhtsos2007 : 03-05-10 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-05-10, 19:02
AnoDyNoS
Guest
 

Λαικισμος κατα το ήμησι

Κρίνω ότι όλα πλην του 7,8,9 κ ελάχιστα του 10 είναι λαικισμοί με μόνο αρνητικό αποτέλεσμα.

Θα ήταν προτιμητέο να παίρνουν 5πλάσιο μισθό ή τεσπα διαβίωση απ' ότι παίρνουν (ειδικά συνδεδεμένου βάσει αποτελέσματος, παρεμβάσεων, "έργου" κτλ) κ να είναι 500 ή κ 1000 , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ αντι ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ παιρνοντάς τα πολλαπλάσια κάτω απ το τραπέζι για αποφάσεις (ή έλειψη αποφάσεων) οι οποίες είναι επιζήμιες κ δημιουργούν αλυσιδωτές αρνητικές καταστάσεις που μακροπρόθεσμα μας έκαναν Ουγκάντα.

Απ την άλλη το 7, 8 κ 9 ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-05-10, 20:08
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
δλδ
7. άμεση εφαρμογή του πόθεν έσχες όσων έχουν υπηρετήσει τη βουλή και δημόσιες θέσεις τα τελευταία 30 χρόνια και δήμευση περιουσίας των παρανομούντων, η οποία θα αξιοποιηθεί, και τα κέρδη να δοθούν στα ασφαλιστικά ταμεία.
8. να καταργηθεί αμέσως ο νόμος παραγραφής των αδικημάτων, να μην υπάρχουν όρια. ο κλέφτης να μην έχει ασυλία
9. άμεσος έλεγχος των οικονομικών των κομμάτων (όχι από τους ορκωτούς λογιστές της βουλής αλλά από αδιάφθορο κομμάτι της δικαιοσύνης) θα εκπλαγούμε όλοι.
να βάλουμε και ένα παραπάνω;

η υπερτιμολόγηση των κατασκευών, την στιγμή που ένα έργο στην Ελλάδα, σε σχέση με το ίδιο στο εξωτερικό, κοστίζει διπλάσια και τριπλάσια.... πως να θεωρείται υγιής ανταγωνισμός, νομιμοποιούμενη η αισχροκέρδεια;

υπάρχει όμως σχετική θέληση;;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-05-10, 23:45
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
όσον αφορά το
10. μείωση δαπανών της βουλής
Μια προσφορά αξίας δεκάδων εκατ. ευρώ από το Capital στο ελληνικό κράτος

Μια προσφορά αξίας πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ αποφάσισε να κάνει το Capital στο ελληνικό κράτος, συναισθανόμενο την κρισιμότητα των περιστάσεων και την ανάγκη για περιστολή δαπανών.

To 1997, φοιτητής τότε, σκέφτηκα μια ιδέα για να έχω ένα εισόδημα, εκμεταλλευόμενος την αγάπη μου για τους υπολογιστές. Αποφάσισα να κατασκευάζω sites για το. ιντερνέτ - όπως το πρόφεραν τότε οι λίγοι που το γνώριζαν. Μάλλον ήμουν ικανός στη δουλειά αυτή αφού κατέληξα να εγκαταλείψω τις σπουδές μου και να είμαι σήμερα αντιπρόεδρος ενός από τα σημαντικότερα sites στην Ελλάδα.

Αυτό στο οποίο σίγουρα δεν ήμουν καλός ήταν η επιλογή πελατών. Διότι με λίγο καλύτερους «εργοδότες» δεν θα χρειαζόταν να εργάζομαι σήμερα.

Στο συμπέρασμα αυτό κατέληξα όταν πλ ηροφορήθηκα πόσο κόστισε η κατασκευή του website του ελληνικού κοινοβουλίου. Όπως πιθανώς θα έχετε ακούσει και εσείς, το site www.parliament.gr κόστισε 1,06 εκατ. ευρώ! Ευτυχώς συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ! Σχετική ερώτηση έκανε στις 3 Μαρτίου, ο βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ. κ. Βελόπουλος και η απάντηση ήρθε από τον Πρόεδρο της Βουλής, κ. Πετσάλνικο στις 16 του τρέχοντος. Δείτε στη δεξιά στήλη τα σχετικά έγγραφα.

Σύμφωνα με την απάντηση το 20% χρηματοδοτήθηκε από εθνικούς πόρους και το 80% από κοινοτικούς, από τους κακούς δηλαδή εταίρους μας στην Ε.Ε., που - για κάποιο αδιανόητο λόγο - δείχνουν να μη μας εμπιστεύονται πλέον.

Η ποιότητα του εν λόγω δικτυακού τόπου, παραπέμπει σε δουλειά πιτσιρικά freelancer των αρχών της προηγούμενης δεκαετίας. Αυτό προς επίρρωση της εκτίμησης του βουλευτή, που κατέθεσε την ερώτηση, ότι «κοστολογείται στην αγορά το πολύ 20.000 ευρώ».

Όμως, προφανώς, η κουβέντ α δεν γίνεται επειδή το site της Βουλής δεν είναι προηγμένο και χωρίς ίχνος λειτουργικότητας ή καλαισθησίας. Το θέμα μας είναι η αγανάκτηση που προκαλεί ακόμα και στον πιο αδαή σε οποιοδήποτε τομέα, ο τρόπος με τον οποίο γίνεται σε αυτή τη χώρα ο,τιδήποτε εμπλέκει άμεσα ή έμμεσα το Δημόσιο.

Η γενιά μου καλείται να εργαστεί και να δημιουργήσει μέσα στο χειρότερο οικονομικό κλίμα των τελευταίων δεκαετιών, σε μια από τις χειρότερες περιόδους του σύγχρονου ελληνικού κράτους. Χωρίς να έχουμε καμία ευθύνη και καμία συμμετοχή στην ασύλληπτη αρπαγή του πλούτου της Ελλάδας την τελευταία τριακονταετία, αποκτήσαμε ως έθνος, παγκοσμίως, την εικόνα του κλέφτη και του απατεώνα, του χρεοκοπημένου και του ανίκανου, του υποτελή και χωρίς στον ήλιο μοίρα Νότιοευρωπαίου.

Και κάθε μέρα έχει κάτι καινούργιο για να δώσει διαφορετικό χρώμα στο φαινόμενο «Σ ύγχρονη Ελλάδα»: 100 μονάδες άνοδο στα spreads, νέα φορολογικά μέτρα, ένα ακόμα σκάνδαλο σαν αυτό με το site της Βουλής, ένα νέο χαμηλό για το Γεν. Δείκτη, ένα νέο υψηλό για τις ακάλυπτες επιταγές, μια έρευνα που μας κατατάσσει χαμηλότερα από τη Ζιμπάμπουε και πολλά ακόμα. Δεν πλήττουμε ποτέ σε αυτό το φανταστικό τόπο.


Τo ...., ανταποκρινόμενο στις ανάγκες του κράτους για περικοπές δαπανών, προσφέρεται να κατασκευάσει δωρεάν το επόμενο website της Βουλής. Και θα είναι τόσο καλύτερο από το τρέχον, που με βάση την παραπάνω. τιμολόγηση θα είναι αξίας πολλών δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ.

Σκοπεύουμε, μάλιστα, να προσφέρουμε και δωρεάν διαφημιστικό χώρο στο parliament.gr ώστε να αυξηθεί ο κόσμος που θα μπαίνει στο site να ενημερωθεί για τα κατορθώματα των πατέρων του έθνους. Το μόνο που δεν θα προσφέρουμε δωρεάν θα είναι το γιαούρτι και οι τομάτες για να μη θεωρηθεί ότι υποκινούμε πράξεις αποδοκιμασίας για τους 300 εκπροσώπους του λαού.

Η.Τ.

πηγή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 04-05-10 στις 23:54 Αιτία: Απόκρυψη διαφήμισης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-05-10, 00:18
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Θα ήταν προτιμητέο να παίρνουν 5πλάσιο μισθό ή τεσπα διαβίωση απ' ότι παίρνουν (ειδικά συνδεδεμένου βάσει αποτελέσματος, παρεμβάσεων, "έργου" κτλ) κ να είναι 500 ή κ 1000 , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ αντι ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ παιρνοντάς τα πολλαπλάσια κάτω απ το τραπέζι για αποφάσεις (ή έλειψη αποφάσεων) οι οποίες είναι επιζήμιες κ δημιουργούν αλυσιδωτές αρνητικές καταστάσεις που μακροπρόθεσμα μας έκαναν
εκτιμώ πως ούτε ο 5πλάσιος μισθός πρέπει να τους δοθεί, αλλά ούτε και κάτω από το τραπέζι.... καθώς η κατάσταση έχει ως εξής:

Διατηρούν το 15ο και 16ο μισθό οι υπάλληλοι της βουλής...

Ένας νεοεκλεγέντας βουλευτής βγάζει σ' ένα ΜΗΝΑ όσα βγάζει ένας μέσος ιδιωτικός υπάλληλος σε ένα ΧΡΟΝΟ !!!

Το ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ αποκαλύπτει τις μηνιαίες αποδοχές, μετά την παρακράτηση φόρου και ασφαλίστρων.

Μπορεί τίτλοι ευγενείας ή διάκρισης να μην απονέμονται και να μην αναγνωρίζονται σε Έλληνες πολίτες, μηδενός εξαιρουμένου, όπως επιτάσσει το Σύνταγμα, τα προνόμια των βουλευτών, όμως, τα οποία συνιστούν οι κάθε λογής παροχές, επιδόματα και ατέλειες που τους προσφέρονται, προφανώς δεν συνάδουν με μια άλλη ρητή συνταγματική επιταγή που ορίζει ότι οι Έλληνες πολίτες συνεισφέρουν χωρίς διακρίσεις στα δημόσια βάρη, ανάλογα με τις δυνάμεις τους.

Η «έκπληξη» που περίμενε τους νεοεκλεγέντες βουλευτές οι οποίοι διάβηκαν εσχάτως το κατώφλι του Κοινοβουλίου ήταν το δίχως άλλο τα προνόμια που διαχρονικά απολαμβάνουν και εκκινούν από τη βουλευτική αποζημίωση και τις φορολογικές «διευκολύνσεις» και φθάνουν ως το επίδομα οικογενειακών βαρών, την ατέλεια των κινητών τηλεφώνων και τη χρονομίσθωση πολυτελών αυτοκινήτων υψηλού κυβισμού.

Ι. Η βουλευτική αποζημίωση

Θυμάστε το σάλο που είχε ξεσπάσει για τις υπέρογκες αυξήσεις των δικαστικών;

Όλοι ανεξαιρέτως οι βουλευτές δικαιούνται αποζημίωση ίση με το σύνολο των πάσης φύσεως μηνιαίων αποδοχών του ανώτατου δικαστικού λειτουργού, δηλαδή περί τις 8.500 ευρώ, ενώ ως γνωστόν με κάθε αύξηση των αποδοχών των δικαστικών αυξάνεται και ο βασικός μισθός τους, ως εκ τούτου έχουν να ελπίζουν και οι εκπρόσωποι του λαού σε καμιά αυξησούλα.

Οι κρατήσεις στις οποίες υπόκειται η βουλευτική αποζημίωση είναι 6,67% για τον κλάδο σύνταξης και ως 20% υπέρ κόμματος (κάθε βουλευτής δηλώνει εγγράφως το ποσοστό που επιθυμεί να παρακρατείται και το οποίο πρέπει να συμπίπτει με το ποσοστό που έχει ζητήσει το κόμμα του: η ΝΔ και το ΠαΣοΚ έχουν ορίσει την κράτηση αυτή σε 10%, ενώ το ΚΚΕ και ο ΣΥΡΙΖΑ σε 20%, ενώ υπέρ του Δημοσίου για υγειονομική περίθαλψη είναι 2,55% (200 ευρώ περίπου) και υπέρ του Λογαριασμού Αλληλοβοηθείας Βουλευτών και Ευρωβουλευτών παρακρατούνται τρία ευρώ τον μήνα (και 30 ευρώ εφάπαξ από τους νεοεκλεγέντες).

Κατά τα λοιπά και οι εθνικοί αντιπρόσωποι λαμβάνουν δώρο Χριστουγέννων ίσο με το ύψος των μηνιαίων απολαβών τους, δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας κατά το ήμισυ.

Οσον αφορά τη φορολογία της βουλευτικής αποζημίωσης γίνεται αυτοτελώς και σε ολόκληρο το ποσό, δηλαδή το εισόδημά τους αυτό δεν προστίθεται κατά την εκκαθάριση στα άλλα εισοδήματα που έχουν και για τα οποία φορολογούνται.

Για τη συμμετοχή τους στις κοινοβουλευτικές επιτροπές και στα θερινά τμήματα της Βουλής οι παρόντες στις συνεδριάσεις των επιτροπών λαμβάνουν αποζημίωση που κυμαίνεται από 500 εως και 5000 ευρώ για τα μέλη των αποστολών της Βουλής στο εξωτερικό που επίσης δικαιούνται αποζημίωση δίχως βέβαια να φορολογούνται τα ποσά αυτά.

Επίσης σε όσους βουλευτές έχουν αναστείλει την άσκηση του επαγγέλματός τους, όπως επιβάλλει άλλωστε το ασυμβίβαστο, καταβάλλονται κανονικά οι εισφορές κατά τη διάρκεια της βουλευτικής θητείας τους για κύρια σύνταξη, επικουρική ασφάλιση και πρόνοια στους ασφαλιστικούς φορείς που υπάγονταν (από 1.1.2003) προτού εκλεγούν και μάλιστα με χρήματα που βαρύνουν εξ ολοκλήρου τον προϋπολογισμό της Βουλής, δηλαδή τον Έλληνα φορολογούμενο.


ΙΙ. Οι παροχές για τα έξοδα

Οι βουλευτές λαμβάνουν επίδομα οργάνωσης γραφείου, το οποίο κατανέμεται ως εξής:

Για τους βουλευτές Επικρατείας, Α' και Β' Αθηνών, Α' και Β' Πειραιώς είναι ίσο με το 20% της αποζημίωσής τους(έξτα δηλαδή άλλα 1500 ευρώ περίπου) και για τους βουλευτές της περιφέρειας είναι ίσο με το 25% (δηλαδή άλλα 2.000 ευρώ περίπου). Ποσά τα οποία επίσης είναι αφορολόγητα.

Επίσης τους παρέχεται επίδομα οικογενειακών βαρών βάσει δήλωσης για την οικογενειακή κατάστασή τους ισχύει ό,τι για τους δημόσιους υπαλλήλους: 10% για τον έγγαμο και 5% για κάθε παιδί.

Αναφορικά με τα έξοδα κίνησης στους βουλευτές Επικρατείας, Α' και Β' Αθηνών, Α' και Β' Πειραιώς, αλλά και σε όσους οι περιφέρειες διαθέτουν αεροπορική σύνδεση με την Αθήνα καταβάλλεται το ποσό των 450 ευρώ, στους βουλευτές των οποίων οι περιφέρειες είναι πιο κοντά στην πρωτεύουσα καταβάλλονται 600 ευρώ και σε όσους οι περιφέρειες βρίσκονται μακριά καταβάλλονται 750 ευρώ, ενώ στους βουλευτές Κυκλάδων και Δωδεκανήσου καταβάλλεται το ποσό των 1.000 ευρώ.

Για τις μετακινήσεις τους με τον σιδηρόδρομο ή τα υπεραστικά λεωφορεία ή τα πλοία των εσωτερικών γραμμών υπάρχει ατέλεια ενώ για τους βουλευτές της περιφέρειας διατίθενται ετησίως 104 εντολές μετακίνησής τους αεροπορικώς.

Οσον αφορά τα αυτοκίνητα που παρέχονται στους βουλευτές, αυτό γίνεται μέσω σύμβασης χρηματοδοτικής μίσθωσης με εταιρεία Leasing έτσι ώστε να τα αλλάζουν συνεχώς και να κυκλοφορούν πάντα με καινούργια μοντέλα.

ΙΙΙ. Οι ατέλειες και τα έσοδα

Για τις γνωστές επιστολές που λαμβάνουν οι πολίτες από τους εκλεγμένους εκπροσώπους τους καταβάλλεται στους βουλευτές κάθε μήνα ποσό που αντιστοιχεί σε 1.000 επιστολές και διπλασιάζεται φυσικά τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.

Οσον αφορά τα τηλέφωνα που χρησιμοποιούν ατελώς, υπάρχουν και εδώ κάποιες διαβαθμίσεις: στους βουλευτές Επικρατείας, Α' και Β' Αθηνών, Α' και Β' Πειραιώς παρέχονται επτά τηλεφωνικές συνδέσεις, ενώ στους υπολοίπους, οκτώ.

Η ατέλεια βαρύνει βεβαίως τη Βουλή μέχρι του συνολικού ποσού των 13.500 ευρώ ετησίως για κάθε βουλευτή και για το σύνολο των συνδέσεων, ενώ καλύπτει και γραμμή Internet.

Σχετικά με την κινητή τηλεφωνία κάθε βουλευτής δικαιούται μία γραμμή σύνδεσης με εταιρεία της επιλογής του και η Βουλή τού καλύπτει μηνιαίως ως 250 ευρώ πλέον των παγίων τελών.

Οι εξ επαρχίας βουλευτές για τη στέγασή τους δικαιούνται να μένουν σε ξενοδοχείο ή να μισθώνουν οικία στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας και να λαμβάνουν μηνιαίως άλλα 1.500 ευρώ.

Τέλος, η Βουλή μισθοδοτεί και έναν επιστημονικό συνεργάτη για κάθε βουλευτή, ο οποίος και τον προσλαμβάνει με την προϋπόθεση ότι θα απασχολείται πλήρως.

Επίσης κάθε βουλευτής έχει το δικαίωμα να αποσπά τρεις συνεργάτες από το Δημόσιο, ενώ του διατίθεται και ένας αστυνομικός για την προσωπική φρούρησή του.

Συμπερασματικά, τα μηνιαία βασικά έσοδα ενός βουλευτή κυμαίνονται από 8.500 εως 10.000 ευρώ κατά μέσο όρο (καθαρές απολαβές), αναλόγως των συμμετοχών του στις επιτροπές, των χρημάτων που παρακρατούνται υπέρ του κόμματος, κ.ο.κ.

Δηλαδή μόνο οι βασικές απολαβές ενός βουλευτή ετησίως κυμαίνονται μεταξύ 102.000 - 120.000 ευρώ.

Ο διακανονισμός 35 εκατομμύρια ευρώ για τηλεφωνικά τέλη!

Μια μεγάλη οικονομική εκκρεμότητα η οποία οδεύει προς ευνοϊκή για τους «μπαταχτσήδες» βουλευτές ρύθμιση είναι τα τηλεφωνικά χρέη που άφησαν κατά την περασμένη κοινοβουλευτική περίοδο. Πρόκειται για υπέρογκα ποσά που το 2005, επί Προεδρίας της κυρίας Αννας Μπενάκη-Ψαρούδα, έφθαναν στα 35.000.000 ευρώ(!) τα οποία αναλαμβάνει να ξεχρεώσει η Βουλή με διακανονισμό.

Πρόκειται φυσικά για χρήματα που θα βαρύνουν τον προϋπολογισμό της Βουλής, δηλαδή τους Έλληνες φορολογουμένους.

Παράλληλα δίδεται η δυνατότητα στους βουλευτές να προμηθευτούν με χρήματα της Βουλής τηλεπικοινωνιακό υλικό και εξοπλισμό πληροφορικής.

Τώρα έχουμε μια πληρέστερη εικόνα των βασικών αποδοχών ενός βουλευτή

Είναι πολλά...;;;;;;

Πάντως, στους βουλευτές φαίνονται λίγα.
Καταλαβαίνετε τώρα γιατί "σκίζονται" για την ψήφο μας ;;;;
Μα, φυσικά, για το καλό του τόπου!

Βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλους τους βουλευτές, αυτοί που αναλαμβάνουν υφυπουργοί και υπουργοί έχουν αυτονόητα περισσότερα προνόμοια.

Επίσης εννοείται πως κανείς τους ποτέ δεν θα σκεφτεί το προσωπικό συμφέρον δηλαδή τίποτα έξτρα... ρουσφετάκια, σκανδαλάκια και τέτοια αποτρόπαια...

Και μετά... κάποιοι εκφράζουν την απορία τους για την σαθρότητα του πολιτικού συστήματος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-05-10 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-05-10, 13:57
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνετε τώρα γιατί "σκίζονται" για την ψήφο μας ;;;; Μα, φυσικά, για το καλό του τόπου!
Ενώ εμείς οι πολίτες, για το καλό του τόπου τους ψηφίσαμε, ε;
Εμείς οι Έλληνες, που το μεγάλο μας όνειρο ήταν να μπούμε στο ήδη ξεχειλωμένο Δημόσιο και να το ξεχειλώσουμε περισσότερο. Τάζαμε τις ψήφους μας στους φαταούλες, τις δικές μας και της γειτονιάς μας, μπας και πιάσουμε κανα πόστο στο δημόσιο. Και μάλιστα, δε θέλαμα πόστο ό,τι κι ό,τι. Θέλαμε από κεινες τις θεσούλες, να μωρέ, σαν αυτήν που έχει η Κατίνα, η ξαδέρφη του Μπάμπη, που πάει στις 10 το πρωί και στις 2 είναι σπίτι. Από αγάπη για τη χώρα τα κάναμε αυτά. Κι ενώ βλέπαμε τη σωρεία των άχρηστων πρωθυπουργών που αθετούσαν ξεδιάντροπα τις προεκλογικές τους υποσχέσεις, τους ξαναψηφίζαμε! Από αγάπη για την πατρίδα. Κι ενώ βλέπαμε να εξελίσσονται τα σκάνδαλα δεν α π α ι τ ή σ α μ ε να μπουν οι δράστες φυλακή. Βέβαια, στις εθνικές επετείους κρεμάγαμε στις βεράντες τη γαλανόλευκη. Από αγάπη για την πατρίδα.
Έλληνες, ξεπεσμένοι πατριώτες, των συνθημάτων και των συμβόλων.
Ναι, σαθρό το πολιτικό σύστημα, σαθροί κι εμείς, που το βλέπαμε αλλά προτιμούσαμε να αυνανιζόμαστε διανοητικώς.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-05-10, 14:18
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
πόσταρα τα οικονομικά των βουλευτών με μήνυμα ως είχε (χωρίς την αφαίρεση των χαρακτηρισμών) ως απάντηση στον φίλο μας ανώνυμο (ανώδυνο) που δεν θα τον πείραζε εάν 5πλασιαζόταν ο μισθός και οι απολαβές τους.

Δεν θα τον πείραζε αν 5πλασιαζόταν, αρκεί να μην έπαιρναν πολλαπλάσια κάτω από το τραπέζι. Και το δίλημμα είναι ή το ένα ή το άλλο; έ! λέμε, ούτε το ένα (που είναι πολύ για το λειτούργημα που επιτελούν) ούτε και το άλλο (που είναι ανήθικο).

Στο δε, βόλεμα, επειδή δεν ισχύει για όλους, επειδή πάλι, το απόστημα δεν καθαρίζεται αν δεν ωριμάσει, επειδή όλοι μιλούν για να πληρώσουν οι υπεύθυνοι κι όχι ο απλός κοσμάκης που ως ''τεμπέλης'' κάνει 2 και 3 δουλειές για να τα βγάλει ΤΙΜΙΑ πέρα, μακάρι η όλη κατάσταση, που έφτασε στο χτένι, να ωριμάσει τον λαό. Να ξεσηκωθούν οι τίμιοι (που καλούνται για άλλη μια φορά να πληρώσουν) και να συσταλούν ανάλογα ή να περιορίσει η πολιτεία τους άτιμους και τα λαμόγια.... όπως υποχρεούται.

Όπως όμως και το σύνταγμα, η τήρηση τούτου, επαφίεται στην φιλοπατρία των Ελλήνων...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.