Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 27-08-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομιζω να αρεσει στη Νελλυ.. ας μη το δει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-09-10, 21:10
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Kick-Ass: Άκουσα τα καλύτερα, εν τούτοις δεν μου άρεσε καθόλου. Χωρίς να αμφισβητώ το γούστο άλλων, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να βρεί κάποιος σε αυτή την ταινία. Αλλά γούστα είναι αυτά.
Πιστεύω πως μάλλον θα αρέσει μόνο σε super heroes fans, αλλά και για ταινία ακόμα με υπερήρωες, πάλι δεν μου φάνηκε ωραία.

Robin Hood: Μπορεί να μην προσδοκούσα και πάρα πολλά, αλλά τουλάχιστον ήλπιζα σε ένα ευχάριστο δύωρο με έναν γνωστό σε όλους μας ήρωα τον ρομπέν των δασών, ενσαρκωμένο απο έναν πολύ καλό ηθοποιό (Russell Crowe), προμηνύωντας μια δυνατή παραγωγή.
Ήρθε και τελείωσε χωρίς κάν να μου κάνει κλίκ. Δεν ξέρω αλλά δεν με τράβηξε καθόλου. Δύο φορές μάλιστα την έκλεισα την ταινία, για να την συνεχίσω αργότερα. To μόνο που μου χει μείνει στο μυαλό είναι ανούσιες και βαρετές μάχες.

Επίσης πιστεύω πως δεν θα αρέσει σε πολλούς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 12-09-10 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-09-10, 14:55
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο έναν πολύ καλό ηθοποιό (Russell Crowe)
Το μοναδικό φιλμ που πραγματικά μου άρεσε ο Ράσελ Κρόου ήταν το A Beutiful Mind, το οποίο το προτείνω σε όλους ανεξαιρέτως. Στα υπόλοιπα, μου φαίνεται πως επαναλαμβάνει αυτό που είναι στη ζωή: πολλά βαρύς και όχι.

Επίσης, αν θες να βγάλεις χρήματα με λίγο κόπο, κάτσε να σε δείρει ο Κρόου. Το συνηθίζει, αν νιώσει ότι προσβάλλεται (καθότι υπερβολικά ευέξαπτος) και μετά πληρώνει αποζημιώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-09-10, 15:30
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μοναδικό φιλμ που πραγματικά μου άρεσε ο Ράσελ Κρόου ήταν το A Beutiful Mind
Δεν σου άρεσε δηλαδή ο μονομάχος; Είναι απο τις αγαπημένες μου ταινίες. Ούτε και εγώ θυμάμαι πόσες φορές την έχω δεί.

Βtw χθές ξαναείδα το "Prince of Persia" σε blu ray αυτή τη φορά. Όπως είχα ξαναπεί, θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη. Του λειπε αυτή η συναισθηματική φόρτιση που είχε το αντίστοιχο video game. Bέβαια σε καμία περίπτωση δεν δυσαρέστησε το φανμπου που κρύβω μέσα μου.

Όλα αυτά φυσικά συνοδευόμενα με 1080p ανάλυση, να απολαμβάνεις τη Gemma και να μη χορταίνεις να τη βλέπεις!

Απορία το χω..ποιά θάλασσα ξέβρασε τέτοιο πλάσμα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 12-09-10 στις 15:33
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-09-10, 15:46
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου άρεσε δηλαδή ο μονομάχος; Είναι απο τις αγαπημένες μου ταινίες.
Μιλώ για τον ίδιο τον Κρόου, όχι για τις ταινίες του. Αλλά ας πούμε και για τις ταινίες του. Ο Μονομάχος δεν απέφυγε τις επικο-μελό σκηνές των αντίστοιχων αμερικανικών ταινιών. Εξάλλου, δε νομίζω πως ο ρόλος απαιτούσε ιδιαίτερη προσπάθεια.

Καλή ταινία, βρήκα το Cinderella Man, όπου ενσάρκωνε έναν μποξέρ στα χρόνια της αμερικανικής ύφεσης.

Αυτό που δεν έχω δει ακόμη -αλλά όλοι μου λένε ότι πρέπει- είναι το L.A. Confidential.

Καταλαβαίνω ωστόσο γιατί έγινε ο μούσος του Ρίντλεϋ Σκοτ. Έχει το πακέτο, έτσι ώστε να πρωταγωνιστεί σε περιπετειώδεις ταινίες.


Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορία το χω..ποιά θάλασσα ξέβρασε τέτοιο πλάσμα;
Τα ωραία πλάσματα δεν... ξεβράζονται (!), Δημήτρη.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-09-10, 19:25
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Μονομάχος δεν απέφυγε τις επικο-μελό σκηνές των αντίστοιχων αμερικανικών ταινιών. Εξάλλου, δε νομίζω πως ο ρόλος απαιτούσε ιδιαίτερη προσπάθεια.
Kοίτα..γενικά έχω πολύ παράξενο γούστο με την έννοια πως απο μικρό παιδί με τράβαγαν ιδιαίτερα ό,τι αφορά παραμύθια/ταινίες εποχής/φαντασίας/επικές κτλ (γι αυτό και είμαι τρελός φαν του αρχοντα/πρίγκηπα της περσίας κτλ)

Όταν λέω "ταινίες εποχής" συνήθως προτιμώ αυτές που σε μεταφέρουν στο (πολύ) μακρινό παρελθόν, αυτές που σε ταξιδεύουν σε άλλα ήθη, έθιμα και εποχές. Εξ'ού και ο "μονομάχος". Και σε αντίθεση με σένα (γούστα) εγώ ξετρελάθηκα. Απο τη "σοβαροφάνεια" του ηθοποιού, απο το ήθος που ενέπνεε, απο το κλίμα της τότε εποχής, απο χίλια δυό. Παράγοντες που πιθανόν εσένα δεν άγγιξαν (απολύτως φυσιολογικό).

Μια αντίστοιχη ταινία με την οποία ξε-τρε-λά-θη-κα ήταν οι 300. Μου βγαλε συναισθήματα (επικότητας) που σε λίγες ταινίες το χω νιώσει αυτό.
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή ταινία, βρήκα το Cinderella Man, όπου ενσάρκωνε έναν μποξέρ στα χρόνια της αμερικανικής ύφεσης.
Επειδή σε φέρνει σε τέτοιες εποχές, επειδή μιλάει για μποξέρ, ε γι αυτό δεν μου άρεσε. Προσοχή δεν είπα πως δεν είχε καλή σκηνοθεσία/σενάριο. Απλώς τα γούστα μου είναι πολύ παράξενα (η περιορισμένα) με αποτέλεσμα να αφήνω αρκετές ταινίες.

Άν θυμάσαι σε ένα άλλο πόστ είχα αναφέρει πως αποφεύγω να βλέπω ταινίες με μπαμ μπουμ, βίαιες και τα συναφή. Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλά είναι λίγες αυτές που θα μου κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ωραία πλάσματα δεν... ξεβράζονται (!), Δημήτρη.
Αφού δεν μου κάθεται....ξεβρασμένη είναι...

Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-09-10, 20:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kοίτα..γενικά έχω πολύ παράξενο γούστο με την έννοια πως απο μικρό παιδί με τράβαγαν ιδιαίτερα ό,τι αφορά παραμύθια/ταινίες εποχής/φαντασίας/επικές κτλ
Δεν είναι παραξενιά αυτό.
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε αντίθεση με σένα (γούστα) εγώ ξετρελάθηκα.
Εγώ τη βρήκα μέτρια προς καλή.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια αντίστοιχη ταινία με την οποία ξε-τρε-λά-θη-κα ήταν οι 300. Μου βγαλε συναισθήματα (επικότητας) που σε λίγες ταινίες το χω νιώσει αυτό.
Μάλλον "ευθύνεται" η εθνικότητά σου.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άν θυμάσαι σε ένα άλλο πόστ είχα αναφέρει πως αποφεύγω να βλέπω ταινίες με μπαμ μπουμ, βίαιες και τα συναφή.
Ε, καλά, το Cinderella Man δεν το λες και βίαιο.

Λες πως δε σου αρέσει το μπαμ μπουμ αλλά από την άλλη, σου άρεσε ο Μονομάχος που ναι μεν, δεν έχει μπαμ μπουμ (πιστολίδι), αλλά έχει παφ πουφ (μπουνίδι) και γραπ γρουπ (μαχαιρώματα).

Προφανώς, δεν είναι οι βίαιες σκηνές που σε ενοχλούν αλλά το είδος του πολεμικού όπλου. Γουστάρεις σπαθιά κτλ. Άλλωστε, οι περισσότερες επικές ταινίες εποχής, των οποίων δηλώνεις φαν, έχουν πολλές αιματηρές σκηνές (300, Άρχοντας Δακτυλιδιών, ταινίες του Μπάρτον, Braveheart και άλλες)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-09-10, 21:47
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες πως δε σου αρέσει το μπαμ μπουμ αλλά από την άλλη, σου άρεσε ο Μονομάχος που ναι μεν, δεν έχει μπαμ μπουμ (πιστολίδι), αλλά έχει παφ πουφ (μπουνίδι) και γραπ γρουπ (μαχαιρώματα).

Προφανώς, δεν είναι οι βίαιες σκηνές που σε ενοχλούν αλλά το είδος του πολεμικού όπλου. Γουστάρεις σπαθιά κτλ. Άλλωστε, οι περισσότερες επικές ταινίες εποχής, των οποίων δηλώνεις φαν, έχουν πολλές αιματηρές σκηνές (300, Άρχοντας Δακτυλιδιών, ταινίες του Μπάρτον, Braveheart και άλλες)
χαχαχα πολύ σωστή! Ακριβώς όπως τα λές!

(δεν το λέω ειρωνικά)

ΕDIT: Και στα πιστολίδια δεν λέω όχι, απλώς σπάνια κάτι να μου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 12-09-10 στις 21:50
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-09-10, 21:55
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
B]απολαμβάνεις[/B] τη Gemma και να μη χορταίνεις να τη βλέπεις!

Απορία το χω..ποιά θάλασσα ξέβρασε τέτοιο πλάσμα;
Αυτή την φορά ελπίζω να έκανα σωστά την παράθεση.
Μπορείς Δημήτρη, να βάλεις φωτογραφία να δούμε και εμείς την Gemma?? Πώς είναι??
Με έχει φάει η περιέργεια.
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-09-10, 22:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει βία και βία. Στους 300 η βία και η γκοριά πρωταγωνιστούν. Στον Άρχοντα, αν και υπάρχει, δεν ειναι το κύριο θέμα. Ξέρεις οτι μέσα σε όλη την ιστορία, θα συναντήσουν "κακούς", οι κακοι πρέπει να πεθάνουν και θα γίνουν μάχες. Τελειώνουν και πάμε παρακάτω. Απο κει και πέρα δε νιώθεις κάτι παραπάνω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-09-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από konstantin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την φορά ελπίζω να έκανα σωστά την παράθεση.
Μπορείς Δημήτρη, να βάλεις φωτογραφία να δούμε και εμείς την Gemma?? Πώς είναι??
Με έχει φάει η περιέργεια.
Εχει βαλει εδω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (13-09-10)
  #57  
Παλιά 12-09-10, 22:24
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από konstantin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την φορά ελπίζω να έκανα σωστά την παράθεση.
Eίσαι σε καλό δρόμο
Αρχική Δημοσίευση από konstantin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς Δημήτρη, να βάλεις φωτογραφία να δούμε και εμείς την Gemma?? Πώς είναι??
Με έχει φάει η περιέργεια.
Με μεγάλη μου χαρά!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
konstantin@ (13-09-10)
  #58  
Παλιά 12-09-10, 23:42
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Άρχοντα, αν και υπάρχει, δεν ειναι το κύριο θέμα. Ξέρεις οτι μέσα σε όλη την ιστορία, θα συναντήσουν "κακούς", οι κακοι πρέπει να πεθάνουν και θα γίνουν μάχες.Απο κει και πέρα δε νιώθεις κάτι παραπάνω
...και φυσικά δεν χύνεται σταγόνα αίμα. Ούτε ειναι ο βασικός σκοπός να πουλήσει βία όπως πολλές άλλες ταινίες. Η γνωστή σε όλους μάχη του καλου με του κακού.

Τώρα σε ταινίες περιπέτειας με (πολύ) πιστολίδι (πχ γκανγκστερικές), τρόμου κτλ, η βία αποτελεί τον κύριο άξονα των ταινιών αυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-09-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Χτες τη νύχτα, που έπιασε να βρέχει, θέλησα να δω κάτι φτηνιάρικο . Κάτι εύπεπτο, με λίγο σασπένς και λίγο τρόμο, να ταιριάζει και με τη βροχή που ακουγόταν απ' έξω. Είδα το Frozen(φρεσκότατο όσο και παγωμένο): τρεις νεαροί φίλοι παγιδεύονται στα όρη στ' άγρια βουνά, μια νύχτα με φεγγάρι, πάνω σε ένα ακινητοποιημένο τελεφερίκ. Είναι απ' αυτές τις ταινίες που ξεχνάς πως τις έχεις δει αλλά είναι τόσο πολύτιμες, γιατί σου γεμίζουν κάτι ώρες που τίποτα άλλο δε χωράει...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-09-10, 02:34
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Κυνόδοντας Μια ταινία για θεατές με απαιτήσεις. Μόνο για σινεφίλ, αυστηρά.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπέθεσα ότι με εμπειρία Trier και Tarkovsky θα το άντεχα, αλλά τελικά ήταν από τις μεγαλύτερες @@ριές που έχω δει.
Λογικά ξεπερνάει ακόμα και το "Superman Returns", η οποία μέχρι πρότινος-για να ακριβολογώ λίγο πρίν αρχίσει το dogtooth-ήταν κατ εμέ η χειρότερη όλων των εποχών. Δεν θέλω να γράψω άλλα πλέον. Νιώθω πως έχασα πάσα ιδέα για την τέχνη που καλείται "κινηματογράφος".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 26-09-10 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.