Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 28-11-10, 06:51
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
1. Η μόνη αναφορά στη "διάσημη σε όλο τον κόσμο νορβηγική εταιρεία TGF-MoR" βρίσκεται στα ελληνικά blogs.

2. Το "Γεωλογικό Ινστιτούτο των ΗΠΑ (με έδρα το Χιούστον του Τέξας)" δεν έχει έδρα στο Χιούστον του Τέξας.

3. Η Ελλάδα δεν είναι "η μόνη χώρα στην Ευρώπη με σιδερο".

4. Αυτά που γράφουν πριν 30+ χρόνια οι Financial Times και οι τότε δηλώσεις του Thorn ήταν τα συνήθη, ευγενικά, καλοπροαίρετα, πολιτικά ευχολόγια - δηλαδή αυτό που έλπιζαν τότε οι Ευρωπαίοι να κερδίσουν από την Ελλάδα. Δεν την μετατρέπουν σε μοναδική περίπτωση στα παγκόσμια χρονικά όπως ονειρεύονται οι βλογογράφοι. Πχ εντελώς αντίστοιχα, δηλαδή με παρόμοιου ύφους φρασεολογία, εκφράζονται σήμερα για την Κύπρο στο Ην.Βασίλειο (άσχετο: διάβασα όλη εκείνη τη συζήτηση, είναι πολύ ενδιαφέρουσα).

5. Τα χρήματα από τους "60 τόνους χρυσού, 300 τόνους αργυρού και πολλούς τόνους των άλλων προϊόντων" (που θα βγάζαμε σε 30 χρόνια από 1 βιομηχανική μονάδα) έχουν σημερινή αξία περίπου 3 δις, δηλαδή 1% του χρέους μας (*). Σαφώς δεν είναι ασήμαντο (και μακακία μας αν είναι όντως έτσι), δεν είναι όμως και κοσμοϊστορικό γεγονός.

6. Το πνεύμα του καθόλου απόρρητου κειμένου του κ.Μάρτη είναι ότι υπήρχε δυναμική ανάπτυξης ασύμβατη με την πολιτική που ακολούθησαν οι κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ (με κοινωνικοποιήσεις κλπ) μετά το 1981. Είναι εκτός θέματος thread η συζήτηση για το αν είναι σωστό αυτό (πιθανώς είναι), όμως σαφώς το κείμενο δεν έχει το χαρακτήρα "δηλώσεις σοκ!" ούτε υπονοεί κάτι για μυστικές συμφωνίες και συνομωσίες και παγκοσμιοποίηση κι-εγώ-δεν-ξέρω-τι-άλλο.


Γενικά οι βλογογράφοι έχουν μάλλον ρομαντικές ιδέες, πχ για το πόσο εύκολα πετάγεσαι στη μέση του πελάγους, κάνεις γεωτρήσεις χιλιομέτρων, βγάζεις φυσικό αέριο και το πουλάς ή για το πόσο γρήγορα φτιάχνεις ένα εργοστάσιο που βγάζει ουράνιο, το εμπλουτίζεις (!), το πουλάς (;!) και γίνεσαι υπερδύναμη. Και φυσικά εννοείται ότι όποιος δεν τους πιστεύει γίνεται αυτόματα τμήμα της συνομωσίας και εχθρός του έθνους.

Αλλά πραγματικά, η πιο ρομαντική ιδέα είναι νομίζω η ευκολία με την οποία άκρως τηλε-θεάσιμες "απόρρητες εκθέσεις" πηγαινοέρχονται σε κανάλια και blog.


υγ: Δεδομένου ότι δεν έχω δει ποτέ Χαρδαβέλλα, όντως είναι ο τύπος που έχει πει για τους εξωγήινους και τους ελ και τη μαγεία και τον κόκκινο υδράργυρο; Και όντως αυτό δεν προβληματίζει καθόλου τους απανταχού βλογογράφους;

(*) απλοποιημένος υπολογισμός
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Archmage For This Useful Post:
Nikoscot (28-11-10)
  #17  
Παλιά 29-11-10, 01:09
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
θέλω να μάθω ...τα πώς και τα γιατί της σύμβασης Κούπερ...
...εκείνη την εποχή (1940) σκέπαζαν 2 βαρηά σύννεφα την Ελλάδα... ένα κατακόκκινο του κομμουνισμού στα βόρεια σύνορά της και ένα μαύρο του πολέμου ενάντια σε μια στρατιωτική μηχανή.

Εκτιμώ, ότι πάντα σε πολέμους - απειλές πολέμων τα κράτη ''ψάχνουν'' συμμαχίες, για κάποιου είδους ασφάλεια, ώστε να μην μείνουν μόνοι μες τη μπόρα.

Κι οι μεγάλοι, για να γίνουν μεγαλύτεροι, προσφέρουν με το αζημίωτο βέβαια αυτές τις ''ομπρέλλες - συμβάσεις'' (αέρα δλδ πουλήσανε).

Κι όμως, μόνοι μας τότε τα βγάλαμε πέρα στον μικροχώρο μαςμε μυστική άνωθεν βοήθεια ... και ''αέρα''

Τα δεδομένα μοιάζει να άλλαξαν, χωρίς βέβαια να απαρνιόνται οι γνωστοί άγνωστοι και τις κλασσικές μεθόδους.... (μάλλον σαν εναλλακτικές λύσεις - ΑΝ χρειαστεί... νάτος ο μπαμπούλας). Κάτσε φρόνιμα και κάνε ό,τι σου λέω... αλλιώς, κοίτα! 40 χλμ από Ορεστιάδα έφτασα... έχω παραλάβει τον πιο εξελιγμένο εξοπλισμό, είμαι μέσα στα πράματα στην πολιτική του τόπου σου και νταλιμπάν και νταλιμπάν...



λεπτομέρειες εδώ

για να δούμε λοιπόν τώρα, πως και ΑΝ θα τα βγάλουμε πέρα!

Για τα υπόλοιπα σχόλια, κοντά είμαστε. δεν μιλάω για παληοσίδερα... αλλά από το πρώτο ποστ:
1. Η ακριβής ποσότητα φυσικού αερίου, που μπορεί να εξορυχτεί άμεσα από τον ελλαδικό χώρο και μάλιστα ούτε καν από τις λεγόμενες γκρίζες ζώνες. Ο όγκος του φυσικού αυτού αερίου θα μπορούσε μέσα σε δύο χρόνια να εξοφλήσει το διεθνές χρέος της Ελλάδας.
Θα τα δούμε και μπορεί να τα πούμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 29-11-10 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-10, 16:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...εκείνη την εποχή (1940) σκέπαζαν 2 βαρηά σύννεφα την Ελλάδα... ένα κατακόκκινο του κομμουνισμού στα βόρεια σύνορά της και ένα μαύρο του πολέμου ενάντια σε μια στρατιωτική μηχανή.
Το 1940, ποιο κράτος στον βορά είχε κομμουνισμό;
Η Βουλγαρία και η Αλβανία, ήταν με την Γερμανία και την Ιταλία, η Σερβία, αντιστεκόταν όπως εμείς, που ήταν οι κόκκινοι; Στην ΣΕ που τότε ήταν σύμμαχος της Γερμανίας.

Μας απειλούσε μόνο ο Φασισμός και (και λίγο αργότερα) ο Ναζισμός, μόνο.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες, δεν είχαν καμία ανάμιξη στην Ευρώπη, όλα αυτά ξεκίνησαν μετά την πτώση της Γερμανία.

Δεν υπάρχει καμία σύμβαση Κούπερ, αυτά είναι σενάρια γνωστών κύκλων, που τα αναμασάνε στα blogs.

Έχω ζητήσει και έχω απαιτήσει, να γίνει σεβαστό απ' όλους, ότι εμείς δεν είμαστε και δεν θα γίνουμε blog.

Σέβομαι τους σοβαρούς bloggers πάρα πολύ, όταν κάνουν σοβαρή δουλειά και τους βγάζω το καπέλο μου.

Υπάρχει όμως απίστευτη σκαρταδούρα, συνωμοσιολογικά κατασκευάσματα, που γίνονται για λίγο περισσότερο μερίδιο επισκεψιμότητας ή για προσωπικούς υπόπτους λόγους.

Θα το ξαναπώ για τελευταίο φορά, στην AcroBase δεν δεχόμαστε τέτοιες αναρτήσεις, χωρίς στοιχεία, χωρίς έγκριτες πηγές, παρακαλώ όλους τους διαχειριστές, να διαγράφουν αμέσως, αυτά τα μηνύματα, όπως έχουμε αποφασίσει.

Δεν μου αρέσει να στεναχωρώ κανέναν, δεν έχω τίποτα με κανένα σας, παρακαλώ αυτό να γίνει σεβαστό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η προέλευση της είδησης για τη συγκεκριμένη σύμβαση einai το http://kostasxan.blogspot.com/2010/11/2010_24.html
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προέλευση της είδησης για τη συγκεκριμένη σύμβαση einai το http://kostasxan.blogspot.com/2010/11/2010_24.html
Σαν να μου λες το Reuter ε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-11-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απλα το λεω, και ειναι ενυπογραφο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Easty (30-11-10)
  #22  
Παλιά 30-11-10, 11:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...παρ' όλα αυτά,
Ο κ. Μανιάτης επισκέφτηκε τις ΗΠΑ και μια εβδομάδα αργότερα σε νέα όχληση των Νορβηγών απάντησε με επίσημο έγγραφο ότι δεν μπορεί να υπογράψει οτιδήποτε, ότι τα χέρια του είναι δεμένα από εξωτερικό παράγοντα και δεν μπορεί να μιλήσει ανοικτά για το θέμα.
αν οι πολιτικοί, το τόσο το κάνουν τοοοοοσο και αντίστροφα όπου τους συμφέρει (πολιτικό κέρδος - πολιτικό κόστος), τα δεμένα χέρια του μάλλον υπονοούν για όλη την Ελλάδα, ότι είναι δεμένη χειροπόδαρα...

υγ. ευχαριστώ τους ανθρώπους που ψάχνουν και μας ενημερώνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-11-10, 15:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα το λεω, και ειναι ενυπογραφο
Έχουμε πει πουθενά ότι ξεχωρίζουμε τα ανυπόγραφα και τα ενυπόγραφα άρθρα; Τα ανώνυμα ή επώνυμα blogs;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Easty (30-11-10)
  #24  
Παλιά 30-11-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ. ευχαριστώ τους ανθρώπους που ψάχνουν και μας ενημερώνουν.
"Αν" - Κλεομένης Β'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.