Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-11, 09:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Συντηρητικός καθωσπρεπισμός, ενοχικής κυβέρνησης

Άρθρο του Ε.Θωμά

Όταν μια χώρα θέλει να απολαμβάνει τα αγαθά του καπιταλισμού, της επιστημονικής προόδου και της οικονομικής ανάπτυξης, πρέπει να προσαρμόζεται ανάλογα, με ότι αυτό σημαίνει για το πως επηρεάζει το περιεχόμενο σκέψης και ιδεών, την πρακτική ανθρώπων, κομμάτων, κυβερνήσεων και ολόκληρων λαών.

Γιατί συντηρητικός. Η σημερινή κυβέρνηση στην Ελλάδα, είναι, είτε το θέλει είτε όχι, πολιτικός κληρονόμος, όλων των θετικών και των αρνητικών στοιχείων που άφησαν πίσω τους οι κυβερνήσεις της τελευταίας τριαντακονταετίας. Διαφαίνεται λοιπόν ότι η κυβέρνηση του Γιώργου Παπανδρέου πέφτει στην ίδια παγίδα που έπεσε και αυτή του Κωνσταντίνου Καραμανλή του νεότερου. Ενώ επαγγέλθηκε την επανίδρυση του κράτους και βαθιές οικονομικές μεταρρυθμίσεις, για να μην κατηγορηθεί για “δεξιά” πολιτική και “νεοφιλελεύθερες” παρεκκλίσεις, καθυστέρησε με αποτέλεσμα να καταρρεύσει πολιτικά, αφήνοντας μετέωρη εν πολλοίς, και την οικονομία της χώρας. Παρότι ο σημερινός πρωθυπουργός περιοδεύει στο εξωτερικό και διαρρηγνύει τα ιμάτια του, ότι η Ελλάδα αυτομαστιγώνεται με οδυνηρά οικονομικά μέτρα για να ικανοποιήσει τους πιστωτές της, η πραγματικότητα είναι ότι καθυστερεί επικίνδυνα σε όλα τα μέτωπα, με αποτέλεσμα να κινδυνεύει να εξαντλήσει τη θητεία της, χωρίς να έχει επιτύχει την εξυγίανση της οικονομίας, την είσοδο της χώρας σε περίοδο ανάπτυξης, ενώ ο κοινωνικός ιστός απειλείται άμεσα με κατάρρευση που θα οδηγήσει σε εξτρεμιστικά φαινόμενα.

Γιατί καθωσπρεπισμός. Το κυβερνητικό κόμμα ανήλθε στην εξουσία, καλύπτοντας, πολιτικά, στηρίζοντας ή ακόμη και υποδαυλίζοντας πολλές πολιτικές διαμαρτυρίες, διαδηλώσεις και συνδικαλιστικές αντιδράσεις εναντίον της προηγούμενης κυβέρνησης, με σκοπό όπως υποστηριζόταν τότε, τα “δίκαια” αιτήματα εργαζομένων και πολιτών, υπονομεύοντας ταυτόχρονα το όποιο μεταρρυθμιστικό μομέντουμ είχε δημιουργηθεί με τις ιδιωτικοποιήσεις του ΟΤΕ και τις Ολυμπιακής. Ακόμη και σε κραυγαλέες περιπτώσεις όπου οι διαδηλωτές και οι διαμαρτυρόμενοι πολίτες υπερέβησαν τα εσκαμμένα, όπως στις διαδηλώσεις του Δεκεμβρίου του 2008, η τότε Αντιπολίτευση έσπευδε να “χαϊδεύει τα αυτιά” ακόμη και εκείνων που συμμετείχαν σε ακραίες κινήσεις διαμαρτυρίας, μιλώντας για “οργισμένους νέους, χαμένα παιδικά όνειρα, για νέους που ασφυκτιούν σε μια συντηρητική κοινωνία”. Τότε οι αντεξουσιαστές ήθελαν να κερδίσουν την εξουσία. Σήμερα όμως που οι αντεξουσιαστές ενδύθηκαν τη λεοντή του πολυπράγμονος και υπεύθυνου κυβερνήτη, η συμπεριφορά του κυβερνητικού πολιτικού προσωπικού της κυβέρνησης, ξεχειλίζει από σοβαροφάνεια και καθωσπρεπισμό, από απέραντη υποκρισία, που συντίθεται από κεκαλυμμένο κομματικό αυταρχισμό, πολιτική και αόριστη φλυαρία περί “προοδευτικών πολιτικών”, που στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτε άλλο από μηχανιστικές μεθόδους διατήρησης της εξουσίας.

Γιατί αριστεροφανούς. Ο πραγματικός συντηρητισμός αυτής της κυβέρνησης έγκειται στο ότι, ενώ η χώρα έχει ήδη χρεωκοπήσει, ενώ υπό τις παρούσες συνθήκες πολίτες, επαγγελματίες και επιχειρήσεις έχουν καταδικαστεί σε μακρά περίοδο φορολογικής αφαίμαξης για να αποπληρωθούν τα δανεικά, που αναγκαστήκαμε να πάρουμε επειδή η χώρα κινήθηκε ακολουθώντας ένα μοντέλο κομματικού πατερναλισμού και οικονομικού κρατισμού, η παρούσα κυβέρνηση αρνείται να θίξει τον πραγματικό πυρήνα του προβλήματος και να προχωρήσει σε μια γενναία συρρίκνωση του κράτους, ώστε να απελευθερωθούν οι δημιουργικές και παραγωγικές δυνάμεις της χώρας. Η κυβέρνηση δεν διστάζει να υπονομεύσει το οικονομικό μέλλον της Ελλάδας στους δανειστές της, σε μια απέλπιδα προσπάθεια να συντηρήσει το κομματικό κράτος που η ίδια δημιούργησε, και η Νέα Δημοκρατία δίστασε και απέφυγε να συρρικνώσει, ένα κράτος που απέτυχε παταγωδώς σε όλους τους τομείς, που αποτελεί τροχοπέδη για την ανάπτυξη και καταφύγιο “κηφήνων που σιτίζονται στο πρυτανείο”. H επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης επιεικώς μπορεί να χαρακτηρισθεί σχιζοφρενική, καθώς η κυβέρνηση προσπαθεί να πείσει την κοινή γνώμη για την πίστη της στις “προοδευτικές” αξίες της όποιας “αριστεράς”, ενώ από την άλλη προσπαθεί να ικανοποιήσει τα αιτήματα, και να πείσει τους ξένους δανειστές μας και τους επιχειρηματίες για το γνήσιο μεταρρυθμιστικό της ζήλο στην οικονομία. Αποτέλεσμα είναι ότι ο αριστεροφανής συντηρητισμός αυτής της άνευρης κυβέρνησης να πλήττει θανάσιμα την οικονομία που βουλιάζει, τις επιχειρήσεις που ασφυκτιούν και μεταναστεύουν, και τους εργαζόμενους, που καταδικάζονται στη φτώχεια και την ανέχεια.

Το κυβερνών κόμμα δεν μπορεί παρά να νιώθει μεγάλες ενοχές, τόσο για τις προεκλογικές του υποσχέσεις που δεν τηρεί, όσο και για την παραβίαση των ιδρυτικών του αρχών, που δεν μπορούν να εφαρμοστούν πια σε ένα κόσμο που το έχει ξεπεράσει. Τόσο ο κεντρικός σχεδιασμός της οικονομίας, όσο και η υλιστική ερμηνεία της ιστορίας έχουν τεθεί στο περιθώριο των παγκόσμιων εξελίξεων, πράγμα που έχει οδηγήσει τους πρώην σοσιαλιστές και κομμουνιστές να εμφανίζονται “βασιλικότεροι του βασιλέως” και να υποστηρίζουν θέσεις και απόψεις που κάποτε καταδίκαζαν μετά βδελυγμίας, μόνον και μόνον για να γαντζωθούν στην εξουσία, και να μην χάσουν την πρόσβαση στα κρατικά ταμεία, μέσω των οποίων ελπίζουν ότι θα εξυπηρετήσουν την πολιτική πελατεία και τις ιδεοληψίες τους, κρατικά ταμεία όμως που είναι και θα παραμείνουν άδεια για πολύ καιρό.

Πηγή και πλήρες άρθρο στον ΣΚΑΙ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-11, 09:55
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Συγνώμη για την "κακία" μου δεν έχω σκοπό:

Xenie το νήμα της "πολιτικής" είναι που είναι βαρετό σαν το θάνατο, πιστεύεις αλήθεια τώρα πως θα διαβάσει κανείς τον συντηρητικό καθωσπρεπισμό της ενοχικής κυβέρνησης; Αμφιβάλω άν ένας-ανεξάρτητα άν είναι εγγεγραμένος χρήστης-διάβασε ολόκληρο το άρθρο και όχι τίποτα άλλο, αλλά "πιάνει" και μια θέση στις αρχικές αναρτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-11, 10:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την "κακία" μου δεν έχω σκοπό:

Xenie το νήμα της "πολιτικής" είναι που είναι βαρετό σαν το θάνατο, πιστεύεις αλήθεια τώρα πως θα διαβάσει κανείς τον συντηρητικό καθωσπρεπισμό της ενοχικής κυβέρνησης; Αμφιβάλω άν ένας-ανεξάρτητα άν είναι εγγεγραμένος χρήστης-διάβασε ολόκληρο το άρθρο και όχι τίποτα άλλο, αλλά "πιάνει" και μια θέση στις αρχικές αναρτήσεις.
Μα δεν είναι δικός μου ο τίτλος, της πηγής μας είναι.
Επίσης δεν με βρίσκει σύμφωνο το άρθρο, είναι όμως μία άποψη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομιζω ο Δημητριος αναφερεται στο αποτρεπτικο του μεγεθος.

Προσωπικα οταν βλεπω μπροστα μου ενα copy-paste 5 παραγραφων, απλα παταω το back button
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν είναι δικός μου ο τίτλος, της πηγής μας είναι.
Επίσης δεν με βρίσκει σύμφωνο το άρθρο, είναι όμως μία άποψη.

Xenie, πίστευα ότι συμφωνούσες με το άρθρο και με έκπληξη είδα οτι δεν σε βρίσκει σύμφωνο!! Αυτό δεν θα μπορούσα να το φανταστώ από το αρχικό μήνυμα και καθώς δεν υπάρχει σχόλιο φαντάστηκα ότι συμφωνείς πλήρως!!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανάρτησες κάτι που δεν συμφωνείς και γιατί πολύ περισσότερο δεν λες ότι δεν συμφωνείς.

Και μια και πετάχτηκα αυθαίρετα και γράφω να πω ότι στο αρχικό μήνυμα είναι μόνο η γνώμη του δημοσιογράφου (αυτονόητο) και δεν νομίζω η κυβέρνηση να αισθάνεται τίποτα από αυτά που της καταλογίζει ο δημοσιογράφος. Και πάνω από όλα δεν νοιώθει καμία μα καμία ενοχή για κάτι! Όλα είναι καλώς καμωμένα... Εσείς νομίζετε ότι η κυβέρνηση νοιώθει ενοχές; Νομίζετε ότι πρέπει να νοιώθει ενοχές; Είναι η μόνη που θα πρέπει να νοιώθει ενοχές;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-11, 15:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω πιστευω οτι μια κυβερνηση δεν ειναι ηθικη οντοτητα για να νιώθει ενοχες. Μια κυβερνηση μπορει να 'νιωσει' μονο ανησυχια για το αν κρατησει την εξουσια.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-11, 15:33
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Gildor, κατανοητή η ανησυχία!!! Συμφωνώ!

Με την ευκαιρία, τι είναι η ηθική οντότητα; Όταν λέω κυβέρνηση αναφέρομαι στα μέλη της. Αυτά δεν είναι ηθικές οντότητες;Το χαρακτηριστικό αυτό δεν το "κληρονομούν" στην ομάδα τους δηλ την κυβέρνηση;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-11, 15:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Xenie, πίστευα ότι συμφωνούσες με το άρθρο και με έκπληξη είδα οτι δεν σε βρίσκει σύμφωνο!! Αυτό δεν θα μπορούσα να το φανταστώ από το αρχικό μήνυμα και καθώς δεν υπάρχει σχόλιο φαντάστηκα ότι συμφωνείς πλήρως!!
Μα αν ανέβαζα μόνο άρθρα που συμφωνώ απόλυτα, θα καθόμουν να τα γράψω μόνος μου, όπως κάνω μερικές φορές. Ο πλουραλισμός μας επιβάλει να ακούμε και να διαβάζουμε τα πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αν ανέβαζα μόνο άρθρα που συμφωνώ απόλυτα, θα καθόμουν να τα γράψω μόνος μου, όπως κάνω μερικές φορές. Ο πλουραλισμός μας επιβάλει να ακούμε και να διαβάζουμε τα πάντα.
Αυτό το καταλαβαίνω σαν στάση (αν και ξέχασες την παράμετρο συζήτηση). Όμως πιστεύω ότι και εσύ καταλαβαίνεις ότι η αναδημοσίευση κάποιου άρθρου σημαίνει αυτόματα ότι συμφωνείς αν δεν έχει σημανθεί διαφορετικά.

Τελικά, εσύ τι πιστεύεις; Νοιώθει ενοχές οι κυβέρνηση;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-11, 15:44
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα οταν βλεπω μπροστα μου ενα copy-paste 5 παραγραφων, απλα παταω το back button
Πέρα ότι συμφωνώ με τα ανωτέρω (και συνήθως ό,τι περιλαμβάνεται στα πολιτική-οικονομία-ελλάδα) στην ουσία είναι ένα όχι απλώς ανούσιο/βαρετό θέμα, αλλά ένα θέμα που νομίζω δεν έχει διαβάσει κανείς. Είναι απλώς εκεί για να "πιάνει" χώρο στα τελευταία posts όπως ένα μεγάλο ποσοστό θεμάτων του forum αυτού.

Γενικά τέτοια ανούσια θέματα χωλαίνουν το forum. Δεν μπορώ να καταλάβω τη μανία που έχουν μερικοί διαχειριστές για να μας "πληροφορούν" μέχρι και για την κλανιά που έριξε ο τάδε υφιστάμενος υποθαλπτόμενος από κάποιες εσωτερικές κλίκες που μάλλον ανήκουν σε αντίθετη κομματική παράταξη

Καιρός νομίζω εσείς τα αφεντικά του forum να συγχωνεύσετε κάποια θέματα και να διώξετε επιτέλους τα βαρετά μέχρι θανάτου πολιτικοοικονομικοεπικαιρ ο-θέματα. Άς υπάρχει ένα topic για "γενική συζήτηση" ή γενικά "Ελλάδα" που να σηζητάμε κάποια θέματα που απασχολούν την καθημερινότητά μας και μέχρι εκεί. Δεν πιστεύω πως κανείς διαβάζει το editiorial, πως κανείς κοιτά τα καθημερινά ενημερωτικά θέματα, πως κανείς μπαίνει στο forum να διαβάσει...ειδήσεις!! Δηλαδή τι τρέλα είναι αυτή πια να μας "ενημερώνετε" διαρκώς τι γίνεται σε κάθε γωνιά της χώρας και σε κάθε γωνιά του πλανήτη και θέματα που δεν έχουν κανένα μα κανένα ενδιαφέρον δεν μπορώ να καταλάβω...Αλήθεια δηλαδή ποιός χέστηκε για τον συντηρητικό της ενοχικής κυβέρνησης που τον έγραψε ο τάδε δημοσιογράφος με την τάδε κομματική προτίμηση;

Συγνώμη και πάλι για το off topic.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-11, 15:47
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι τρέλα είναι αυτή πια να μας "ενημερώνετε" διαρκώς τι γίνεται
Και εγώ προτιμώ να διαβάζω ειδήσεις από ειδησεογραφικά site. Εδώ περιμένω συζητήσεις -έστω συζητησεις και για τις διάφορες ειδήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-11, 16:01
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικά τέτοια ανούσια θέματα χωλαίνουν το forum
Εσύ τι θα θεωρούσες μη-ανούσιο θέμα; Εννοώ γενικά, όχι από αυτά που βλέπεις εδώ.
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ περιμένω συζητήσεις -έστω συζητησεις και για τις διάφορες ειδήσεις.
Παρόμοια ερώτηση: Αν εξαιρέσεις τα πολιτικά/ κομματικά/ οικονομικά/ θρησκευτικά θέματα, εσύ τι θα ήθελες;


Έχω παρατηρήσει ότι άλλα θέματα, όπως πχ τεχνικά ή επιστημονικά αλλά ακόμα και μουσικά, δεν έχουν μεγάλο ενδιαφέρον πέραν από μερικούς που ίσως ξέρουν περισσότερα.

Σημειώνω ότι κι εγώ διαφωνώ με το copy paste και προτιμώ περίληψη και link στο πρωτότυπο, αλλά περί ορέξεως..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-01-11, 16:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το καταλαβαίνω σαν στάση (αν και ξέχασες την παράμετρο συζήτηση). Όμως πιστεύω ότι και εσύ καταλαβαίνεις ότι η αναδημοσίευση κάποιου άρθρου σημαίνει αυτόματα ότι συμφωνείς αν δεν έχει σημανθεί διαφορετικά.
Τελικά, εσύ τι πιστεύεις; Νοιώθει ενοχές οι κυβέρνηση;
Λάθος σκεπτικό. Συνήθως ανεβάζω θέματα, στα οποία μπορεί να σταθεί ένας αντίλογος. Δεν έχω πάντα επιτυχίες, αλλά για το συγκεκριμένο, ομολογώ ότι δεν περίμενα να υπάρχει απάντηση.

Τελικά μέσα από το σκεπτικό του και αυτός ήταν ο λόγος που το ανέβασα, ο αρθρογράφος, ουσιαστικά πιέζει την κυβέρνηση, να πάρει και άλλα τολμηρά μέτρα, που στην ουσία είναι σαν να λέει και άλλα αντιλαϊκά μέτρα. Φυσικά δεν συμφωνώ, σε καμιά περίπτωση.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα ότι συμφωνώ με τα ανωτέρω (και συνήθως ό,τι περιλαμβάνεται στα πολιτική-οικονομία-ελλάδα) στην ουσία είναι ένα όχι απλώς ανούσιο/βαρετό θέμα, αλλά ένα θέμα που νομίζω δεν έχει διαβάσει κανείς.
Δημήτρη δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να τα διαβάσει. Ένα forum ποικίλης ύλης, όπως είναι η AcroBase, μπορεί να ασχοληθεί με δεκάδες θέματα, κάθε είδους. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα μέλη μας ή οι επισκέπτες μας, θα πρέπει να τα διαβάσει με το ζόρι.

Ανέφερες το Editorial. Έχει μέσα ημερησία ανάγνωση από 180-250 μέλη και επισκέπτες. Πράγμα που το έχει κάνει, πρώτο σε ανάγνωση θέμα της AcroBase.
Έχω πάρει πολύ καλά λόγια, από σημαντικούς ανθρώπους, ακόμα και από πάρα πολύ γνωστούς δημοσιογράφους. Το να πεις ότι δεν σου αρέσει, είναι απόλυτα σεβαστό, το να απαιτείς να μην υπάρχουν καθημερινά θέματα, ας μην το συζητήσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-01-11, 16:11
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ τι θα θεωρούσες μη-ανούσιο θέμα; Εννοώ γενικά, όχι από αυτά που βλέπεις εδώ.
Θέματα τα οποία δημιουργούνται για να γίνει μια κουβέντα (και εποικοδομητική εννίοτε)/κουτσομπολιό/τζερτζελές και χαβαλές.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόμοια ερώτηση: Αν εξαιρέσεις τα πολιτικά/ κομματικά/ οικονομικά/ θρησκευτικά θέματα, εσύ τι θα ήθελες;
Απαντώ άν και δεν απευθύνεσαι σε μένα:
Δεν χρειάζεται να "εξαιρέσουμε" τίποτα με την έννοια ότι όλα αυτά μπορούν να συγχωνευτούν σε ένα thread μιας και αντικειμενικά δεν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον απο κανέναν.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παρατηρήσει ότι άλλα θέματα, όπως πχ τεχνικά ή επιστημονικά αλλά ακόμα και μουσικά, δεν έχουν μεγάλο ενδιαφέρον πέραν από μερικούς που ίσως ξέρουν περισσότερα.
Γιατί να γράψω εδώ για επιστήμη ή για μουσική όταν υπάρχουν αντίστοιχα μουσικά και επιστημονικά forum; Αλλά και πάλι έστω να υπάρχουν όταν όμως βλέπεις ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις τότε ποιός ο λόγος;

Όσο αφορά τη μουσική, νομίζω πως αφορά όλους γνώστες και μη. Δεν είναι ανάγκη να έχεις σπουδάσει σε ωδείο για να πείς με τι μουσική τη βρίσκεις.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πεις ότι δεν σου αρέσει, είναι απόλυτα σεβαστό, το να απαιτείς να μην υπάρχουν καθημερινά θέματα, ας μην το συζητήσουμε.
Την αρεσκεία μου την εξέφρασα νομίζω. Δεν πιστεύω πως έβαλα το μαχαίρι στο λαιμο σε κάποιον να μην υπάρχουν καθημερινά θέματα..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 29-01-11 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-01-11, 16:39
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος σκεπτικό. Συνήθως ανεβάζω θέματα, στα οποία μπορεί να σταθεί ένας αντίλογος. Δεν έχω πάντα επιτυχίες, αλλά για το συγκεκριμένο, ομολογώ ότι δεν περίμενα να υπάρχει απάντηση.

Τελικά μέσα από το σκεπτικό του και αυτός ήταν ο λόγος που το ανέβασα, ο αρθρογράφος, ουσιαστικά πιέζει την κυβέρνηση, να πάρει και άλλα τολμηρά μέτρα, που στην ουσία είναι σαν να λέει και άλλα αντιλαϊκά μέτρα. Φυσικά δεν συμφωνώ, σε καμιά περίπτωση.
Να το δεχτώ ότι έχω λάθος σκεπτικό, αλλά μικρό το κακό αν μόνο εγώ έχω αυτό το λάθος σκεπτικό.

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να σου εξηγήσω. Αν μπεις σε κάποιο φόρουμ και διαβάσεις πέντε άρθρα χωρίς διατύπωση προσωπικής γνώμης, τι είναι πιο πιθανό να σκεφτείς;Ότι συμφωνεί αυτός που τα αναδημοσιεύει ή ότι διαφωνεί; Γιατί δεν κάνουμε ένα γκάλοπ με τα μέλη εδώ να δούμε πως το αντιμετωπίζουν; Αν μπεις πάντως σπίτι μου και δεις μια περικεφαλαία στον τοίχο το πιθανότερο είναι να πιστέψεις ότι μου αρέσουν οι περικεφαλαίες και ότι μπορεί να συμβολίζουν! Σωστά;

Θα κλείσω αυτό το κομμάτι λέγοντας ότι ξεχνάτε τον βασικότερο κανόνα του φόρουμ. Δηλ: βάλτε το θέμα σας και αν σας ενδιαφέρει να γίνει συζήτηση διατυπώστε τα ερωτήματά σας. Εδώ βλέπω πολλά θέματα μα λίγα ερωτήματα. Με αυτό απαντώ και στον archmage. Αξιοποιείστε ότι έχετε με μεγαλύτερη ανοχή και πρόσκληση σε διάλογο.

Για το θέμα τώρα, εγώ δεν είδα πουθενά να ωθεί την κυβέρνηση σε περισσότερο αντιλαϊκά μέτρα, ίσα ίσα τους τη λέει ότι πρέπει να νοιώθουν ενοχές για αυτά και για την αναποτελεσματικότητά τους. Και σιγά μην νοιώσουν!

Gildor, περιμένω να μου πεις τι είναι μια ηθική οντότητα και σε περίπτωση που μιλάμε για πρόσωπα, αν αυτή την ιδιότητά τους την μεταφέρουν και στις ομάδες που συμμετέχουν.

Τέλος, καλή συνέχεια πάω για καφέ και για να μην πω και για γλυκό (διότι μια πάστα φλώρα εδώ μέσα μου έσπασε τη μύτη!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.