Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-01-11, 17:03
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Reini, γιατί δε λες κατευθείαν στον Ξένιο ότι δεν επείσθης από την απάντησή του παρά φέρνεις παραδείγματα με περικεφαλαίες;

Ούτε εσύ επείσθης ούτε κανείς βέβαια, διότι γίνεται (έμμεσα) αντιληπτό, ότι ο Ξένιος (που μπορεί κατά τα άλλα να διαφωνεί με τη θέσπιση σκληρότερων μέτρων) συμφωνεί με την ουσία του άρθρου, ότι δηλαδή η κυβέρνηση είναι ενοχική και ασκεί συντηρητική και καθωσπρέπει πολιτική.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παρατηρήσει ότι άλλα θέματα, όπως πχ τεχνικά ή επιστημονικά αλλά ακόμα και μουσικά, δεν έχουν μεγάλο ενδιαφέρον πέραν από μερικούς που ίσως ξέρουν περισσότερα.
όλα τα θέματα έχουν ενδιαφέρον, απλά έχουν το δικό τους κοινό. Το είπα και στη Λέσχη Μελών πριν λίγες μέρες: υπάρχουν ενότητες που υποφέρουν από υποσιτισμό. Φιλοσοφία, Health anb Beauty, Ανθρώπινες Σχέσεις, Βιβλία-Λογοτεχνία, Οικογένεια-Παιδί και άλλα... πού είναι οι οργανωτές και οι οργανώτριές τους; Γιατί δεν τους ταρακουνάτε; Τρώγοντας, έρχεται κι η όρεξη. Οργανώστε εσείς και το κοινό θα βρεθεί, σιγά-σιγά έστω.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί να γράψω εδώ για επιστήμη ή για μουσική όταν υπάρχουν αντίστοιχα μουσικά και επιστημονικά forum; Αλλά και πάλι έστω να υπάρχουν όταν όμως βλέπεις ότι δεν υπάρχουν απαντήσεις τότε ποιός ο λόγος;
Δημητράκο μου, εδώ σε βρίσκω λάθος. Η Άκρο έχει το προσόν να είναι ποικιλόμορφο σάιτ. Αυτό δεν πρέπει με τίποτα να χαθεί. Υπάρχει γόνιμο έδαφος, καλλιεργήστε το! Τι ηττοπάθεια και μιζέρια είναι αυτή;


Γενικά, ναι, συμφωνώ με όλους ότι το μέγα πρόβλημα εδώ μέσα είναι το copy-paste. Μιλήστε με δικά σας λόγια! Το να ανεβάζεις ενημερωτικά άρθρα από άλλα σάιτ δε συμβάλλει στο διάλογο. Δεν ήρθαμε εδώ για να εμπλουτίσουμε τις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μας, ήρθαμε για να κουβεντιάσουμε. Χαλαρώστε και μιλήστε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-01-11, 17:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι συμφωνεί αυτός που τα αναδημοσιεύει ή ότι διαφωνεί; Γιατί δεν κάνουμε ένα γκάλοπ με τα μέλη εδώ να δούμε πως το αντιμετωπίζουν; Αν μπεις πάντως σπίτι μου και δεις μια περικεφαλαία στον τοίχο το πιθανότερο είναι να πιστέψεις ότι μου αρέσουν οι περικεφαλαίες και ότι μπορεί να συμβολίζουν! Σωστά;
Σωστά τα λες, στο πρώτο σκέλος. Όταν μας κατηγορεί μια κυβέρνηση για ατολμία στην λήψη μέτρων και αυτή η κυβέρνηση έχει ανατρέψει εργασιακές σχέσεις ενός αιώνα και έχει ρίξει εκατομμύρια ανθρώπους στην ένδεια, μόνο άτολμη δεν θα την χαρακτήριζα, στον τομέα αυτό.
Άτολμη στην διαπραγμάτευση με την τρόικα ναι, άτολμη, που δεν πρόλαβε τις εξελίξεις ναι, άτολμη που δεν πήρε γρήγορα αποφάσεις ναι, όχι άτολμη που περιόρισε την σύνταξη των 500€, κατηγορηματικά όχι.

[offtopic]
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κλείσω αυτό το κομμάτι λέγοντας ότι ξεχνάτε τον βασικότερο κανόνα του φόρουμ. Δηλ: βάλτε το θέμα σας και αν σας ενδιαφέρει να γίνει συζήτηση διατυπώστε τα ερωτήματά σας. Εδώ βλέπω πολλά θέματα μα λίγα ερωτήματα. Με αυτό απαντώ και στον archmage. Αξιοποιείστε ότι έχετε με μεγαλύτερη ανοχή και πρόσκληση σε διάλογο.
Επειδή τα ματάκια μου έχουν δει πάρα πολλά, απλά θα σου πω ότι ένα θέμα, μπορεί να εξελιχθεί σε συζήτηση και μάλιστα μεγάλη, σε ανύποπτη στιγμή.
Χωρίς ερωτήματα και χωρίς παροτρύνσεις. Έχουν «θαφτεί» θέματα, που έχουν αυτό που λες, ερωτήματα και έχει μεταβληθεί ένα θέμα με εντελώς άσχετη αφορμή και τίτλο, σε μερικά από τα πιο μεγάλα και σημαντικά, σε αριθμό και ποιότητα, στην εικοσιτριάχρονη πορεία αυτού του χώρου.

Δεν υπάρχουν σταθερές συνταγές, για την επιτυχία ενός θέματος. Ούτε που θα μου πήγαινε στο μυαλό μου πχ, ότι αυτό το κατά Δημήτριο, ανούσιο θέμα, θα είχε σε 3-4 ώρες 16 απαντήσεις.

[/off topic]
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-01-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε εσύ επείσθης ούτε κανείς βέβαια, διότι γίνεται (έμμεσα) αντιληπτό, ότι ο Ξένιος (που μπορεί κατά τα άλλα να διαφωνεί με τη θέσπιση σκληρότερων μέτρων) συμφωνεί με την ουσία του άρθρου, ότι δηλαδή η κυβέρνηση είναι ενοχική και ασκεί συντηρητική και καθωσπρέπει πολιτική.
Ενώ εσύ πιστεύεις, ότι η κυβέρνηση ασκεί σοσιαλιστική κοινωνική πολιτική;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-01-11, 17:22
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε που θα μου πήγαινε στο μυαλό μου πχ, ότι αυτό το κατά Δημήτριο, ανούσιο θέμα, θα είχε σε 3-4 ώρες 16 απαντήσεις.
τις 16 απαντήσεις τις πήρε όχι το θέμα καθεαυτό αλλά η παρέμβαση του Δημήτρη και σιγά μη δεν το κατάλαβες.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ εσύ πιστεύεις, ότι η κυβέρνηση ασκεί σοσιαλιστική κοινωνική πολιτική;
... κι είχε ένα κορμί σα χέλι...

(θα 'θελε )
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-11, 00:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Gildor, περιμένω να μου πεις τι είναι μια ηθική οντότητα και σε περίπτωση που μιλάμε για πρόσωπα, αν αυτή την ιδιότητά τους την μεταφέρουν και στις ομάδες που συμμετέχουν.
Μπορει ναι, μπορει οχι. Οπως μια κερδοσκοπικη επιχειρηση δεν ειναι 'φιλανθρωπικο ιδρυμα' και θα διωξει κοσμο ή θα αυξήσει τις τιμές ανάλογα τον προϋπολογισμό.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-01-11, 16:18
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Reini, γιατί δε λες κατευθείαν στον Ξένιο ότι δεν επείσθης από την απάντησή του παρά φέρνεις παραδείγματα με περικεφαλαίες;
Άσε με να το λεω όπως θέλω εγώ που ξέρω τι θέλω να πω. Φυσικά και μπορεί με τα σωστά και λογικά επιχειρήματα να με πείσει.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει ναι, μπορει οχι. Οπως μια κερδοσκοπικη επιχειρηση δεν ειναι 'φιλανθρωπικο ιδρυμα' και θα διωξει κοσμο ή θα αυξήσει τις τιμές ανάλογα τον προϋπολογισμό.
Καλά, άμα μπορεί και ναι και όχι τότε πιθανόν ναι και υπάρχει ελπίδα.


Xenie, καλά κάνεις και με τις αντίθετες με τις δικές σου απόψεις αναρτήσεις και με ότι άλλο, αρκεί να μην μας μπερδεύεις! Αλλά ακόμη και έτσι έχει ένα σασπένς και θα μπορώ όταν έχω απορία να σε ρωτάω και να σου την ψιλολέω!! Όπως για παράδειγμα, δεν πιστεύω να πιστέυεις στα ζώδιααααα;; Το θέμα με τον οφιούχο και την αλλαγή ζωδίων είναι γιατί.. δεν πιστεύεις στα ζώδια!!!

Archmage, με ρώτησες πως να κάνετε κάποια πράγματα ή τι θέματα θέλω. Σου έχω απαντήσει και στα δύο (όσο μπορώ). Τις είδες τις απαντήσεις; Σε βοήθησαν; Θέλεις διευκρίνηση; Αν δεν βαριέσαι πες μου τουλάχιστον ότι τις είδες τις απαντήσεις και τις γείωσες ή δεν τις κατάλαβες ή θα τις αξιοποιήσεις ή θέλεις κ άλλη πληροφορία. Και μια ιδέα που μου ήρθε τώρα: Φτιάξτε μια αρχική σελίδα με τα κυριότερα θέματά σας, από διάφορα φόρουμ που να παραπέμπουν στη συζήτηση μέσα στο φόρουμ.

Καλή συνέχεια σε όλους! Καλή εβδομάδα.


υγ: οι απαντήσεις είναι στο πλαίσιο της πρώτης εντύπωσης ενός απλού επισκέπτη!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-11, 18:52
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Archmage, με ρώτησες πως να κάνετε κάποια πράγματα ή τι θέματα θέλω. Σου έχω απαντήσει και στα δύο (όσο μπορώ). Τις είδες τις απαντήσεις; Σε βοήθησαν; Θέλεις διευκρίνηση;
Ναι τις είδα και ευχαριστώ. Ομολογώ ότι θα προτιμούσα μια κάπως πιο συγκεκριμένη απάντηση. Επειδή και ο dimi έγραψε ότι θεωρεί κάποια θέματα ανούσια, προσπαθώ να καταλάβω ποια θέματα [1] θεωρούνται μη-ανούσια.

Ίσως είναι δύσκολο να τα οριοθετήσουμε έτσι γενικά, αλλά από την άλλη θα ήταν καλό να έχουμε μερικά συγκεκριμένα παραδείγματα, ώστε να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε. Προφανώς το δείγμα (εσύ και ο dimi) είναι μικρό, αλλά αφού εσεις το θίξατε πιθανόν είστε και οι πιο κατάλληλοι να το οριοθετήσετε καλύτερα, τουλάχιστον αυτή τη στιγμή.

Επίσης δε μου φαίνεται καθόλου άσχημη η ιδέα της δημοσκόπησης για το τι αρέσει και τι δεν αρέσει στη θεματολογία



[1] εκτός από όσα σχετίζονται με πολιτικά/ κομματικά/ οικονομικά/ θρησκευτικά, για λόγους που δε σχετίζονται με την παρούσα συζήτηση
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-01-11, 19:58
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δε μου φαίνεται καθόλου άσχημη η ιδέα της δημοσκόπησης για το τι αρέσει και τι δεν αρέσει στη θεματολογία
Μήπως αυτή η ενδιαφέρουσα συζήτηση, είναι καλύτερα να συνεχιστεί στο ήδη υπάρχον συναφές θέμα: "Υπάρχει κάτι που σας ενοχλεί ή σας αρέσει στο ύφος του Forum"?
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 30-01-11 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
Gildor (30-01-11)
  #24  
Παλιά 31-01-11, 01:53
Το avatar του χρήστη Reini
Reini Ο χρήστης Reini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-11 14:15
Naias εδώ με ρωτήσανε και εδώ απαντάω. Αν κάνεις παρατήρηση στον Archmage, με παίρνει και εμένα η μπάλλα! Δεν θα ήταν καλύτερα τα εσωτερικά σας να τα λύσετε εσωτερικά χωρίς να προσβάλετε και τον καλεσμένο σας! Γιατί ακόμη δικαιούμαι να νοιώθω καλεσμένος εδώ!


Archmage, μην μπερδεύεσαι, δεν είπα εγώ για ανούσια μη-ανούσια θέματα. Είπα ότι προτιμώ να διαβάζω ειδήσεις από ειδησεογραφικά site και σε forum προτειμώ να συζητώ ή να συζητώ και για τις ειδήσεις. Και δεν γράφω άλλα, θα παω εκεί που λέει "Υπάρχει κάτι που σας αρέσει/ενοχλεί μπλα μπλα μπλα"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Reini : 31-01-11 στις 03:18
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-01-11, 02:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
Archmage, με ρώτησες πως να κάνετε κάποια πράγματα ή τι θέματα θέλω.
(συνεχιζω το offtopic, ας μεταφερθει οπου μεταφερθουν και τα υπολοιπα)
Ειναι μια λαθος εντυπωση που καλως η κακως εχει σχηματισει με τον καιρο.

Το παρον φορουμ, ειναι φορουμ. Δεν ειναι ενα blog για να γράφει ο Xenios και για να διαβάζει ο Reini και να σχολιάζει ο Archmage. Δεν γραφουν 'αυτοί' για να διαβάζουν 'οι άλλοι'. Ο καθενας μπορει, εφοσον εχει εμπνευση, διαθεση, απορίες και χρονο, να ανοιγει δικα του θεματα.

Απο οσο θυμαμαι καποια μελη που καποτε ανοιγαν συζητήσεις, για κακή τους και κακή τύχη του φόρουμ, συνήθως ηταν για 'ακραια' θεματα τα οποια επι το πλειστον δεν ειναι ευπρόσδεκτα σε φορουμ γενικης θεματολογιας. Με συνέπεια διαχειριστες και αλλοι χρηστες τους την εμπαιναν με τα μουτρα. Ισως αυτα τα περιστατικα να ηταν που φοβισαν τα μετέπειτα μέλη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 31-01-11 στις 02:24
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-11, 16:03
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Reini Εμφάνιση μηνυμάτων
...εδώ με ρωτήσανε και εδώ απαντάω...
Αφενός έχεις "δίκιο"...αφετέρου βλέπω ότι είσαι μέλος (έστω νέο), που σημαίνει ότι γνωρίζεις τους όρους του καταστατικού της Αcrobase.

Η παραίνεση, να συνεχιστεί η συζήτηση σε υπάρχον αντίστοιχο θέμα, αφορά όλους (μας), παλιά και νέα μέλη.

Συμφωνούμε σε αυτό που έχεις προτείνει: "...απαντήστε στο θέμα ή κάντε επέκταση, αλλά μην μπλέκετε τα πάντα!" εδώ.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 31-01-11 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.