Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-12, 19:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ρίξτε τον ή στηρίξτε τον

Αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες στην Ελλάδα, είναι άνευ προηγουμένου.

Δεν μπορεί από την μία να συνυπογράφουν, επαχθή μέτρα και από την άλλη, να παριστάνουν αυτούς που αντιστέκονται.

Καλά ο Βενιζέλος είναι αρχηγός κόμματος, άνευ κόμματος. Κομμάτια είναι, ατάκτως ερριμμένα.

Λυπάμαι που θα το πω, μέση λύση δεν υπάρχει, μακάρι να υπήρχε.

Ή παίρνουμε τα λεφτά ή γινόμαστε Βόρειος Κορέα.

Ας διαλέξουμε να τελειώνουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-12, 23:19
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...Όπως ξέρετε πολύ καλά σε ένα Έγκλημα υπάρχουν τέσσερις ιδιότητες :
1. Του Ηθικού Αυτουργού
2. Του Αυτουργού
3. Του Συνεργού, και
4. Του Θύματος


το ΕΠΑΜ καλεί ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και ΑΝ ΕΛΛ να τοποθετηθούν... ή με τους δοσίλογους ή με το λαό


----

αλλά μην ξεχνάμε και αυτό...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 31-10-12 στις 23:49
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-12, 00:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν περίμενα και τίποτα άλλο από κραυγές.

Να έρθει ο Καζάκης να μας πει, πως θα πληρωθούν οι συντάξεις τον άλλο μήνα, αν δεν πάρουμε τα λεφτά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-12, 10:54
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περίμενα και τίποτα άλλο από κραυγές.

Να έρθει ο Καζάκης να μας πει, πως θα πληρωθούν οι συντάξεις τον άλλο μήνα, αν δεν πάρουμε τα λεφτά.





Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CORSAIR για αυτό το μήνυμα:
mystakid (01-11-12)
  #5  
Παλιά 01-11-12, 12:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είπα τίποτα άλλο.

Πετάξτε τον ή ψηφίστε τον.

Συμβαίνει το εξής παράδοξο αγαπητέ μου Γιάννη. Κανείς δεν θέλει τα μέτρα, αλλά όλοι θέλουν τα λεφτά.

Εγώ πχ γιατί θα πρέπει να θέλω τα μέτρα;

Θα μας κάποιος, ποιος άλλος δρόμος υπάρχει; Όχι πούλημα αέρα; Όχι μούσια; Όχι φρουφρου και αρώματα.

Ο Τσίπρας πρώτος και καλύτερος, περιμένει πως και πως, να έρθουν τα λεφτά και μετά να το παίξει ελευθερωτής του γένους.

Άλλη λύση υπάρχει;

Αν ναι, αναλύστε της να πεισθώ και εγώ.

Εδώ δεν μας έφερε κανείς άλλος, εκτός από τον επαίσχυντο προδότη, Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου.

Μην μου πετάξτε αντιπολιτευόμενους κεραυνούς και κορώνες, υπαρκτή λύση που η Ελλάδα, της μηδενικής παραγωγικότητας, να βρει διέξοδο, υπάρχει;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-12, 12:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Λαφαζάνης: Δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε

Eντύπωση προκάλεσε η τοποθέτηση του Παναγιώτη Λαφαζάνη. Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ είπε πριν από λίγο στο πρωινό του ΑΝΤ1 ότι «δεν είμαστε έτοιμοι να κυβερνήσουμε».

Αυτό, τη στιγμή που το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης κατακρίνει τη συγκυβέρνηση για την πολιτική της και προτάσσει τα δικά του επιχειρήματα.

«Εγώ δεν κοροϊδεύω τον κόσμο» συμπλήρωσε.

Δείτε το βίντεο από το πρωινό του ΑΝΤ1:



Πηγή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-11-12, 13:01
kostabyte Ο χρήστης kostabyte δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-01-13 22:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες στην Ελλάδα, είναι άνευ προηγουμένου.

Δεν μπορεί από την μία να συνυπογράφουν, επαχθή μέτρα και από την άλλη, να παριστάνουν αυτούς που αντιστέκονται.

Καλά ο Βενιζέλος είναι αρχηγός κόμματος, άνευ κόμματος. Κομμάτια είναι, ατάκτως ερριμμένα.

Λυπάμαι που θα το πω, μέση λύση δεν υπάρχει, μακάρι να υπήρχε.

Ή παίρνουμε τα λεφτά ή γινόμαστε Βόρειος Κορέα.

Ας διαλέξουμε να τελειώνουμε.
δηλαδη πως θα μας χαρακτηριζες οτι ημαστε τώρα; ασπρο μαυρο ειναι η ζεμπρα το σκακι κ παλια οι φωτογραφιες! πολυ φοβος ρε παιδια χωρις λογο. επιδη είναι τζαμπα δηλ;!
μη σκιαζεστε μωρε!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-11-12, 13:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από kostabyte Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη πως θα μας χαρακτηριζες οτι ημαστε τώρα; ασπρο μαυρο ειναι η ζεμπρα το σκακι κ παλια οι φωτογραφιες! πολυ φοβος ρε παιδια χωρις λογο. επιδη είναι τζαμπα δηλ;!
μη σκιαζεστε μωρε!
Φόβος όχι, η λύση ποια είναι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-11-12, 13:06
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Να λειτουργήσει η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ και το ΣΥΝΤΑΓΜΑ (και τα άλλα θα έλθουν). Βέβαια ο πάγκος που θα καθίσουν οι κατεργαραίοι θάναι χιλιάδες χιλιόμετρα, αλλά η Ελλάδα πάντα διέθετε αρκετό χώρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 01-11-12 στις 13:12
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-11-12, 13:18
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλοι εσείς που διαμαρτύρεστε για τα μέτρα και τα κεκτημένα και εγώ-δεν-έκλεψα-καλό-μου-ΔΝΤ-οι-άλλοι-το-έκαναν, έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

ΟΚ προφανώς για όλα φταίνε το αντίπαλο κόμμα, οι αμερικάνοι, οι εβραίοι, η ΕΟΚ, το ΝΑΤΟ, το μεγάλο κεφάλαιο κλπ, αλλά κάποια ρεαλιστική αντιπρόταση υπάρχει;

Εννοώ... σοβαρά, μπορεί κανείς να προτείνει κάτι άλλο ή όλα αυτά τα λέμε για να τα λέμε και για να κάνουμε κι εμείς λίγο λαϊκό αγώνα που παραδοσιακά μας αναλογεί;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Der Spiegel: Το ΔΝΤ θα μείνει για 10 χρόνια στην Ελλάδα

Το ΔΝΤ ετοιμάζεται να μείνει στην Ελλάδα 10 χρόνια, μέχρι να ολοκληρωθούν οι μεταρρυθμίσεις και να αποδώσουν καρπούς, αναφέρεται στο σχετικό δημοσίευμα του περιοδικού.

Το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο ήλθε στην Ελλάδα για να μείνει, τουλάχιστον τα επόμενα δέκα χρόνια, υπολογίζοντας ότι η αντιμετώπιση της ελληνικής κρίσης θα διαρκέσει πολύ περισσότερο από ό,τι ήθελαν οι αρχικές εκτιμήσεις. Αυτό αναφέρεται σε προδημοσίευσή του περιοδικού Der Spiegel, το οποίο επικαλείται κύκλους του ταμείου που δεν κατονομάζει. «Το ΔΝΤ ετοιμάζεται να μείνει στη χώρα 10 χρόνια, μέχρι να ολοκληρωθούν οι μεταρρυθμίσεις και να αποδώσουν καρπούς», αναφέρεται στο σχετικό δημοσίευμα του περιοδικού που θα κυκλοφορήσει αύριο.

Πηγή : Deutsche Welle

Σχόλιο : Με ποιο δικαίωμα, μια κυβέρνηση, δεσμεύει τις επόμενες κυβερνήσεις, με την παρουσία του ΔΝΤ, για 10 χρόνια;
Κοιμισμένοι ξυπνάτε...
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση προς όσους διαμαρτύρονται, αλλά επειδή δε βλέπω απάντηση ας παίξουμε το παιχνίδι με τους δικούς σου όρους...

Έστω ότι το ΠΑΣΟΚ (βάλε όποιο πρόσωπο θες εκεί μέσα, ΑΓΠ, ΓΑΠ, δοσίλογους και μη) ευθύνονται προσωπικά για τα 300 δις. Έστω ότι κάποιοι άλλοι ευθύνονται σε κάποιο ελάχιστο ποσοστό, πότε με κάτι αναψυκτήρια και πότε με κάτι οff shore.

Έστω ότι τους κρεμάμε όλους αυτούς στο Σύνταγμα, ο λαός χορεύει από κάτω ικανοποιημένος με το αίμα και δημεύουμε τις περιουσίες τους υπέρ πίστεως και πατρίδος χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στις 19/5 τι θα κάνουμε;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα απαντήσω με μια ερώτηση. Φτάσαμε έως εδώ από τον Νοέμβριο, με επιτόκια δανεισμού στα 2.8%, στο σήμερα του 10%, από ανικανότητα ή από δοσιλογισμό;

Δεν ξέρω πόσο ακουμπάνε εσένα τα νέα μέτρα Δημήτρη. Εγώ το 2000, έδινα μαζί με τις εργοδοτικές εισφορές 440.000δρχ στο ΙΚΑ και το επικουρικό και περίμενα να πάρω 950 ευρώ και θα πάει στα 570. Περίμενα να τα πάρω σε 2 χρόνια (που γίνομαι 65) και ίσως τα πάρω στα 68.

Το πόσο δίκαιο είναι Δημήτρη, να λες στον άνθρωπο που παίρνει σύνταξη 600 ευρώ, ότι θα χάσει το 15% των ετήσιων αποδοχών του. Δεν ξέρω πόσο δίκαιο είναι, σε ένα 65 χρονο που συντηρεί ακόμα τα παιδιά του, ότι τα 1000 ή τα 1500 ευρώ θα μειωθούν.
Δεν μπορώ να σε καταλάβω, γιατί βρέθηκα άνεργος στα 53μου, γιατί έστειλα 1200 βιογραφικά, πήγα σε 400 συνεντεύξεις και σαν δικαιολογία της απόρριψης, μου έφερναν την ηλικία μου και σήμερα μου λένε ότι θα μειώσουν την σύνταξη μου.

Με συγχωρείς Δημήτρη, δεν με πείθει η δικαιολογία του εθνικού χρέους, μας έφεραν εδώ μεθοδευμένα, μας έδεσαν χειροπόδαρα και μας μιλάνε για νέο πατριωτισμό.
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς σε αυτές όμως θα ήθελα σχολιασμό.

Μιλάτε για το δίκαιο και το άδικο, για την αγανάκτηση, για τους δοσίλογους (λολ), για τους μεν που φταίνε, για τους δε που είναι αθώοι, για το χαμένο 30% του εισοδήματός μας, για τη γενιά των 560 ευρώ, για την ανθελληνική συνωμοσία, αμερικάνους, εβραίους, μασόνους, κλπ.

Θεωρώ ότι έχετε κατανοήσει τι εστί 300 δις ευρώ χρέος και συστηματική, εκ προμελέτης κρατική απάτη απέναντι στους "κουτόφραγκους". Έστω λοιπόν ότι όντως ισχύουν όλα αυτά που λέτε και ότι όντως η μεγάλη πλειοψηφία του ελληνικού λαού ζούσαμε σε άλλο πλανήτη και τα εγκλήματα συντελούνταν όχι από αυτούς που ψηφίζαμε αλλά από κάποιους άλλους μυστηριώδεις ανθέλληνες.

Ρεαλιστική πρόταση εξόδου έχετε εδώ και τώρα; Αν ναι, πέστε τη! Εκλογές; Δημοψήφισμα; Χρεωκοπία; Επανάσταση; Πόλεμο; Τι;

Καλή και γόνιμη η συζήτηση αλλά να έχουμε στο μυαλό μας ότι σε 18 ημέρες πρέπει να αποπληρώσουμε 10 δις που δεν έχουμε.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μέτρα που έλαβαν, είναι το πρώτο στάδιο, σύμφωνα με το ΔΝΤ....

Ακολουθεί το επόμενο μέχρι τον Ιούλιο....
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε μία λέξη για το ασφαλιστικό και τα όρια, έρχεται και εκεί φαπα.

Από τα μέτρα :

Σε ότι αφορά τις συντάξεις του Δημόσιου και του Ιδιωτικού τομέα, προβλέπεται επίδομα 200 ευρώ για το Πάσχα και ακόμη 200 ως επίδομα αδείας και 400 ευρώ ως δώρο Χριστουγέννων, μόνο όμως για τις συντάξεις που δεν ξεπερνούν τα 2.500 ευρώ. Επίσης, αναστέλλεται η διοχέτευση της δεύτερης δόσης του επιδόματος κοινωνικής αλληλεγγύης. Δεν θα υπάρξουν αυξήσεις στο Δημόσιο καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Σχόλιο : Περίμενα να σεβαστούν τους χαμηλοσυνταξιούχους, αυτούς που πλήρωναν μια ζωή το ΙΚΑ, για να πάρουν μια σύνταξη 1000 ευρώ, δηλ. 14.000€ τον χρόνο. Αυτές οι 14.000, που είναι το όριο που μπορεί κάποιος να ζήσει, σε ένα αστικό κέντρο, χάνεται, πάει στα 12800. Σας φαίνεται λίγο; Ξέρετε ότι ο περισσότερος αυτός κόσμος, περιμένει πως και πως αυτά τα δώρα, που δεν είναι δώρα, είναι η σύνταξη τους, για να εξοφλήσουν ένα δάνειο ή να κλείσουν τρύπες, με ποιο δικαίωμα το κόβουν;

Όταν πολλοί απ’ αυτούς τους συνταξιούχους, συντηρούν ακόμα τα παιδιά τους, πως θα τα βγάλουν πέρα, ότι όλα θα ανέβουν με άμεσους και έμμεσους φόρους και αύξηση του ΦΠΑ;



Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είπα τίποτα άλλο.

Πετάξτε τον ή ψηφίστε τον.

Συμβαίνει το εξής παράδοξο αγαπητέ μου Γιάννη. Κανείς δεν θέλει τα μέτρα, αλλά όλοι θέλουν τα λεφτά.

Εγώ πχ γιατί θα πρέπει να θέλω τα μέτρα;

Θα μας κάποιος, ποιος άλλος δρόμος υπάρχει; Όχι πούλημα αέρα; Όχι μούσια; Όχι φρουφρου και αρώματα.

Ο Τσίπρας πρώτος και καλύτερος, περιμένει πως και πως, να έρθουν τα λεφτά και μετά να το παίξει ελευθερωτής του γένους.

Άλλη λύση υπάρχει;

Αν ναι, αναλύστε της να πεισθώ και εγώ.

Εδώ δεν μας έφερε κανείς άλλος, εκτός από τον επαίσχυντο προδότη, Γεώργιο Ανδρέα Παπανδρέου.

Μην μου πετάξτε αντιπολιτευόμενους κεραυνούς και κορώνες, υπαρκτή λύση που η Ελλάδα, της μηδενικής παραγωγικότητας, να βρει διέξοδο, υπάρχει;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φόβος όχι, η λύση ποια είναι;
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που γίνεται τις τελευταίες μέρες στην Ελλάδα, είναι άνευ προηγουμένου.

Δεν μπορεί από την μία να συνυπογράφουν, επαχθή μέτρα και από την άλλη, να παριστάνουν αυτούς που αντιστέκονται.

Καλά ο Βενιζέλος είναι αρχηγός κόμματος, άνευ κόμματος. Κομμάτια είναι, ατάκτως ερριμμένα.

Λυπάμαι που θα το πω, μέση λύση δεν υπάρχει, μακάρι να υπήρχε.

Ή παίρνουμε τα λεφτά ή γινόμαστε Βόρειος Κορέα.

Ας διαλέξουμε να τελειώνουμε.

1.Δικαστήρια για το πως φτάσαμε ως εδώ.
2.Κατάργηση των Μνημονίων, του Μεσοπρόθεσμου και των εφαρμοστικών τους νόμων.
3.Καταγγελία των Δανειακών Συμβάσεων.
4.Εκλογές.
5.Έξοδος από το ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-11-12, 13:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Δικαστήρια για το πως φτάσαμε ως εδώ.
2.Κατάργηση των Μνημονίων, του Μεσοπρόθεσμου και των εφαρμοστικών τους νόμων.
3.Καταγγελία των Δανειακών Συμβάσεων.
4.Εκλογές.
5.Έξοδος από το ευρώ.
Ήσουν ξεκάθαρος.

Αυτό το δέχομαι, όσο και αν διαφωνώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-12, 13:28
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Δικαστήρια για το πως φτάσαμε ως εδώ.
2.Κατάργηση των Μνημονίων, του Μεσοπρόθεσμου και των εφαρμοστικών τους νόμων.
3.Καταγγελία των Δανειακών Συμβάσεων.
4.Εκλογές.
5.Έξοδος από το ευρώ.
Για το 5., παρακαλούμε να μας αναλύσουνε τις επιπτώσεις. Γιατι τις επιπτώσεις του μνημονίου τις βλέπουμε, τις νιωθουμε. Θέλω όμως μία σοβαρή ανάλυση των επιπτώσεων της κηρυξης χρεωκοπίας και εξόδου απο ευρώ. Για να μπορέσω και εγω να αξιολογησω κατάλληλα τις εναλλακτικές μου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-12, 14:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το 5., παρακαλούμε να μας αναλύσουνε τις επιπτώσεις. Γιατι τις επιπτώσεις του μνημονίου τις βλέπουμε, τις νιωθουμε. Θέλω όμως μία σοβαρή ανάλυση των επιπτώσεων της κηρυξης χρεωκοπίας και εξόδου απο ευρώ. Για να μπορέσω και εγω να αξιολογησω κατάλληλα τις εναλλακτικές μου.
Άλλη λύση δεν υπάρχει, ο Γιάννης είπε την αλήθεια.

Ότι άλλο να πουν οι πολιτικάντηδες ένθεν και ένθεν, δύο δρόμοι υπάρχουν. Μόνο.

Τρίτος δρόμος δεν υφίσταται.

Με τέτοιο δίλημμα, στις επόμενες εκλογές, ο Σαμαράς θα πάρει 60%, έως και ο Τσίπρας θα τον ψηφίσει.

Η λύση του Γιάννη είναι εύκολη και πραγματοποιήσιμη.

Το ότι θα γίνομαι Βόρειος Κορέα, είναι όμως δεδομένο.

Φυσικά Στάθη, εγώ που περιμένω να πάρω σύνταξη 700 ευρώ, με πτυχίο ΑΕΙ και δύο μεταπτυχιακά στα 65 μου χρόνια (και θα την πάρω στα χέρια στα 70 μου), θα βγω στον δρόμο οπλισμένος και θα ξεσπάσω σε όλους που φωνάζουν και που παίρνουν σύνταξη στα 45-50-55, βολευόμενοι από το λάθος σύστημα.

Όλα έχουν τα όρια τους. Η ανευθυνότητα των μεν, δεν την πληρώσουν οι άλλοι. Δεν φταίμε σε τίποτα.

Οι φανατικοί ανεγκέφαλοι, που το 81 φώναζαν ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο και που έφαγαν με χρυσά κουτάλια, διορισμένοι και βολεμένοι, αυτοί που πήραν συντάξεις εθνικής αντιστάσεως και το 45 ήταν βρέφη, οι συνδικαλιστάδες, που έφαγαν τις σάρκες της Ελλάδος, που εμείς της ιδιωτικής οικονομίας βγάζαμε, δουλεύοντας 10-12 ώρες την ημέρα, έξι μέρες την εβδομάδα, για να πληρώνουμε τους καρεκλοκέναυρα λαμόγια, της διαπλοκής, των κάργα αριστερών.

Πλήρωσαν με τα δικά μου λεφτά, όταν έδινα με τον εργοδότη 450.000 τον μήνα, ασφαλιστικές εισφορές, τον ασκούντα «κοινωνική πολιτική», κωλόγερο Ανδρέα Παπανδρέου και βάζοντας στο δικό μου ταμείο, χιλιάδες παλιννοστούντες χωρίς να έχουν προσφέρει δραχμή, στο ασφαλιστικό μου ίδρυμα.

Διέλυσαν τις δομές της Ελληνικής Οικονομίας, κρατικοποιώντας και εν συνεχεία κλείνοντας, μια μικρή μεν, αλλά ισχυρή βιομηχανία.

Διέλυσαν τα υποδομές του Ελληνικού κράτους, κατασπαταλώντας τα ευρωπαϊκά προγράμματα, που στην Ελλάδα έφερε με τον τσαμπουκά του ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, για να δημιουργήσει μετά ο κωλόγερος τους Μπομπολαίους και τους Κοκκαλέους.

Αυτή είναι η ιστορία.

Το έγκλημα του πατρός ολοκλήρωσε ο υιός και τώρα είμαστε μπροστά σε μονόδρομο. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Μόνο η βλακεία των ανθρώπων υπάρχει. Διαλέξτε την.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 01-11-12 στις 22:22
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-12, 22:01
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
απάντησα στην ερώτηση

5.Έξοδος από το ευρώ.
...πρόσφατα πληρώθηκε με 2 εκατ. ευρώ (από το υστέρημα του λαού/μάλλον από τη μείωση των μισθών συντάξεων) μια εταιρεία από Ιαπωνία (αφού δεν έχουμε τάχα κατάλληλους για να συντάξουν μελέτες) και έβγαλε πόρισμα ότι ΑΝ βγει η Ελλάδα (με το GREXIT) από ΕΕ, με το νέο της νόμισμα/δραχμή, θα είναι κατά 55-60% μειωμένο.

..αλλά μεταφέρθηκε σε άλλο νήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-12, 17:03
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Xθες 16/11/2012 θα τελείωναν τα λεφτά του κράτους.

Τελικά τι συμβαίνει;

Λεφτά υπάρχουν;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.