Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-06, 12:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Στο στόχαστρο η διαφθορά της διοίκησης

Ειδικοί έλεγχοι στις εφορίες και τα πολεοδομικά γραφεία

Καίριο πλήγμα στις δύο κυριότερες εστίες διαφθοράς του δημόσιου τομέα, τις εφορίες και τις πολεοδομίες, φιλοδοξεί να καταφέρει το νομοσχέδιο του υπουργείου Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης, που κατατίθεται σήμερα στη Βουλή από τον υπουργό κ. Προκόπη Παυλόπουλο. Οι διατάξεις του προβλέπουν την ενίσχυση των ελεγκτικών μηχανισμών του γενικού επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης, ο οποίος θα μπορεί πλέον να ελέγχει το «πόθεν έσχες» των προϊσταμένων των υπηρεσιών του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών, αλλά και τον πολεοδομιών που λειτουργούν στους ΟΤΑ.

Η κυβέρνηση εκτιμά ότι ο ειδικός αυτός έλεγχος θα είναι αποτελεσματικότερος λόγω των αυξημένων πειθαρχικών και ελεγκτικών αρμοδιοτήτων, όπως η άρση του τραπεζικού και του φορολογικού απορρήτου, που παρέχει ο νόμος στον γενικό επιθεωρητή.

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τις εκθέσεις διεθνών και ελληνικών οργανισμών, την πρώτη και δεύτερη θέση στις υποθέσεις που αφορούν διαφθορά και άλλα ποινικά αδικήματα καταλαμβάνουν αντιστοίχως αυτές της Οικονομικής Διαχείρισης - Οικονομικού Ελέγχου και της Πολεοδομίας.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-06, 12:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τώρα ησυχάσαμε τέλος η διαφθορά της δημόσιας διοίκησης.

Γελάσαμε και σήμερα βρε παιδιά ή είμαστε μια ευχάριστη ατμόσφαιρα, όπως έλεγε και στις γνωστές ατάκες του, ο αείμνηστος Ντίνος Ηλιόπουλος.

Και πως να μην γελάσουμε καλέ μας Ντίνο, όταν εγώ που διάγω το 59 έτος της ηλικίας μου, τα έχω ακούσει αυτά μερικές εκατοντάδες ή χιλιάδες φορές.

Πως νικάς τον δράκο της διαφθοράς; Θα με συγχωρέσετε αλλά εγώ δεν παίρνω μισθό υπουργού για να το ξέρω, εγώ δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο για να έχω θέσεις και απόψεις, εμένα δεν με ψηφίσατε σε καμιά ψηφοφορία για να σας εκπροσωπώ.

Θα σας πω μια ιστορία που έγινε ακριβώς χθες και που δεν έχει άμεση σχέση με την διαφθορά αλλά με τον άλλο κακό δράκο της γραφειοκρατίας.

Συγγενικό μου πρόσωπο, ψυχολόγος, ήθελε να πάρει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Επειδή έφευγε στο εξωτερικό για να συνεχίσει τις σπουδές της και δεν είχε πολύ χρόνο, έστειλε την αδελφή της με εξουσιοδότηση να περάσει από την λεγόμενη επιτροπή γιατρών να βεβαιώσουν ότι δεν πάσχει από . . . φυματίωση, μαζί με μια ακτινογραφία θώρακος.
Ο νόμος αυτός θεσπίστηκε στις αρχές του αιώνα, όταν η φυματίωση ήταν η μάστιγα της εποχής και ήταν επιβεβλημένο κάτι τέτοιο. Μόνο που η φυματίωση έχει εξαφανιστεί εδώ και μερικές δεκάδες χρόνια, χάριν της πενικιλίνης.

Η ‘επιτροπή’ λοιπόν των γιατρών, αποτελούμενη από έναν ασκούμενο, πήρε το χαρτί το σφράγισε και το υπέγραψε, χωρίς να δει ούτε την ακτινογραφία, ούτε καν την φωτογραφία της ενδιαφερομένης και της το έδωσε.

Χωρίς να δει καν ότι είναι άλλος άνθρωπος μπροστά του (διαφέρουν στην εμφάνιση παντελώς), χωρίς να δει την ακτινογραφία κύριε Υπουργέ μου, γιατί πληρώνετε έναν ακόμα δημόσιο υπάλληλο χωρίς λόγο ύπαρξης; Γιατί θα πρέπει να χάσουμε χρόνο, να κάνουμε την ακτινογραφία και να στηθούμε στην ουρά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.