Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-08, 19:08
sportis Ο χρήστης sportis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-08-08 17:07
ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΩΝ

Σε μια γενική αίματος που έκανα τα αιμοπετάλια μου ήταν κάτω από το όριο των 150 Κ/μλ (ήταν στα 143) και τα λευκά μου λίγο πάνω από το όριο των 4.0 Κ/μλ (ήταν 4.04). Αυτά τα δύο μπορεί να σχετίζονται; Που μπορεί γενικά να οφείλονται οι χαμηλές τιμές αιμοπεταλίων; Κουράζομαι γενικά πολύ εύκολα. Αυτό έχει καμία σχέση;

Δύναται να οφείλεται σε μια χρόνια φλεγμονή π.χ. στο έντερο;

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-08, 23:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενικα οι μετρήσεις έχουν κάποιο στατιστικό σφάλμα. Αν δηλαδή επαναλάβεις τις μετρήσεις μπορεί να βγεις μέσα στα όρια και στα δύο. Πάντως οι τιμές σου ούτως ή άλλως είναι κοντά στα όρια οπότε προσωπικά δεν θα ανησυχούσα.
Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή για κάτι άλλο ?

Χαμηλές τιμές εκτός ορίων μπορεί να δείχνουν ανοσοανεπάρκεια , ιδιοπαθή θρομβοκυτοπενία κ.α.
Σίγουρα από το internet δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασματα και θα ήταν και λάθος να το προσπαθήσεις.
Περισσότερα για το τι μπορεί να σημαίνει ο συνδυασμός χαμηλών τιμών ας μας πεί ο γιατρός μας κος Stanley
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 18-08-08 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-08, 10:43
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sportis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια γενική αίματος που έκανα τα αιμοπετάλια μου ήταν κάτω από το όριο των 150 Κ/μλ (ήταν στα 143) και τα λευκά μου λίγο πάνω από το όριο των 4.0 Κ/μλ (ήταν 4.04). Αυτά τα δύο μπορεί να σχετίζονται; Που μπορεί γενικά να οφείλονται οι χαμηλές τιμές αιμοπεταλίων; Κουράζομαι γενικά πολύ εύκολα. Αυτό έχει καμία σχέση;

Δύναται να οφείλεται σε μια χρόνια φλεγμονή π.χ. στο έντερο;

Ευχαριστώ!
Δεν ξέρω γιατί έκανες τη γενική αίματος, οπότε είναι εξαιρετικά δύσκολο να την ερμηνεύσω εκτός κλινικού πλαισίου. Σε γενικές γραμμές, αν δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο σύμπτωμα ή κάποιος ιδιαίτερος λόγος που έκανες αυτές τις εξετάσεις, οι τιμές που έχεις είναι μάλλον φυσιολογικές. Με μόνο στοιχείο αυτές τις δύο τιμές δεν μπορώ ούτε να επιβεβαιώσω αλλά ούτε και να αποκλείσω κάποια διάγνωση.

Εννοείται οτι με 143 αιμοπετάλια αποκλείεται να αιμορραγήσεις (το ρίσκο αυξάνει κάτω από τα 50000 αιμοπετάλια και γίνεται σημαντικό κάτω από τα 20000) και με 4000 λευκά δεν διατρέχεις αυξημένο κίνδυνο λοιμώξεων, αλλά αν διαπιστώσεις σε επόμενο έλεγχο πτωτικές τάσεις ίσως θα πρέπει να το ψάξεις περισσότερο. Αν την επόμενη φορά τα λευκά έχουν γίνει 2800 και τα αιμοπετάλια 108, τότε αυτό μπορεί να σημαίνει κάτι.

Κατα τα άλλα, υπάρχουν πάρα πολλές αιτίες θρομβοπενίας και εξίσου πολλές αιτίες λευκοπενίας, οπότε μην περιμένεις να βγάλεις άκρη από το ίντερνετ. Πάγια συμβουλή μου είναι οτι η ερμηνεία των εξετάσεων πρέπει να γίνεται από τον γιατρό που τις ζήτησε και ο οποίος γνωρίζει τι σημαίνουν για σένα προσωπικά.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Η χρόνια φλεγμονή είναι αόριστος όρος. Αν μιλάς για διεγνωσμένη φλεγμονώδη νόσο του εντέρου (Crohn, ελκώδη κολίτιδα), τότε μπορεί να υπάρχουν επιπτώσεις στην γενική αίματος, συνηθέστατα μια απλή αναιμία που όμως δύσκολα διορθώνεται.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-08, 17:07
sportis Ο χρήστης sportis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-08-08 17:07
Την γενική αίματος την έκανα απλά γιατί ήθελα ένα πιστοποιητικό από μια πρωτοβάθμια επιτροπή υγείας. Λέτε αυτές οι χαμηλές τιμές να αποτελούνε εμπόδιο για την έκδοση του πιστοποιητικού;

Πήγα σήμερα σε αιματολόγο και μου είπε να επαναλάβω την γενική αίματος σε έναν μήνα πηγαίνοντας σε αυτόν το δείγμα για να το δούνε.

Παρουσιάζω εδώ και πολύ καιρό συμπτώματα διαλείπουσας χωλότητας στα πόδια μου. Αυτό μπορεί να έχει καμία σχέση με τις χαμηλές τιμές των αιμοπεταλίων;

Α, και κάτι άλλο: θυμάμαι απο μια παλιότερη γενική αίματος ότι με ρώτησαν αν πίνω και τους είπα ότι δεν πίνω καθόλου. Δεν θυμάμαι τι τιμές ήταν αλλά ήταν κάτι που είχε σχέση με το ήπαρ.

Τώρα σας μπέρδεψα μάλλον!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-12, 20:59
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-12 21:02
παιδια διαβασα το αρθρο και τα σχολια σας...
εχω αρκετα μεγαλη εμπειρια με την θρομβοκυτοπενια αφου επασχα απο το 2006-2009 και τωρα παλι απο αυτη την νοσο...
αυτη την στιγμη ο αριθμος των αιμοπεταλιων μου βρικεται στα 5.000 K/μl οποτε δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας!! για εμενα ειναι ονειρο να φτασω τις 143.000 K/μl! εγω τον πρωτο χρονο ειχα μπουχτισει με την ''κλασσικη'' ιατρικη,και ετσι επελεξα να προσπαθησω να αντιμετωπισω την νοσο με την ομοιοπαθητικη!ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη και για 3 χρονια ειχα το κεφαλι μου ησυχο.την προτεινω αδιαμφισβητητα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-13, 13:50
elenidel Ο χρήστης elenidel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-09-13 14:04
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 106 ΑΝΤΙ ΓΙΑ 150 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ.. ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ??? ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ.. ΕΧΕΙ ΙΟΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΟΦΕΙΛΟΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΟΣΗ ΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ??? ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΛΩΜΟΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elenidel : 08-09-13 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-13, 12:18
zetasj55 Ο χρήστης zetasj55 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 08:50
Η χρόνια φλεγμονή είναι αόριστος όρος. Αν μιλάς για διεγνωσμένη φλεγμονώδη νόσο του εντέρου (Crohn, ελκώδη κολίτιδα), τότε μπορεί να υπάρχουν επιπτώσεις στην γενική αίματος, συνηθέστατα μια απλή αναιμία που όμως δύσκολα διορθώνεται.
__________________
Pass4sure Pass4sure
Braindumps brain dumps
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-18, 17:37
Roula Braoudaki Ο χρήστης Roula Braoudaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-06-18 17:37
Γεια σας τον περασμενο μηνα πηγα για εξετασεις αιματος και ειχα αιματοκριτη στο 20 και σιδηρο στο 4 μου εβαλαν δυο φιαλες και απο τα δυο σημερα ξαναπηγα και τα αιμοπεταλια μου ηταν 120... Ενω ο αιματοκριτης 43 να συμπληρωσω οτι εχω κανει 3 παιδακια και στις τρεις εγκυμοσυνες εκανα αντιθρομβωτικες ενεσεις στην κοιλια... Πρεπει να ανησυχω που τα αιμοπεταλια ειναι χαμηλα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-18, 15:23
Louloudenia Ο χρήστης Louloudenia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-18 23:15
Η χρονια φλεγμωνη ναι οντως ειναι αοριστη,μπορει απλα βεβαια να ειχες περασει μια ιωση που πιθανον να μην σου εδωσε καποια συμπτωματα και να σου εδωσε οριακες τιμες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.