Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιά η γνώμη σας για την εφαρμογή της θανατικής ποινής;
Καλά τους κάνουν! 1 3,57%
Ε, για μερικούς, χρειάζεται! 9 32,14%
Είμαι αντίθετος 18 64,29%
Δε με απασχολεί το ζήτημα 0 0%
Ψήφισαν: 28. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 4,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-03-08, 21:19
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ετσι ειναι, το θεμα ομως ειναι οτι η θανατικη ποινη εμπεριεχει και την εκδικηση και την τιμωρια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-03-08, 21:30
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
η θανατικη ποινη εμπεριεχει και την εκδικηση και την τιμωρια
Επ'αυτού προφανώς διαφωνώ. Η "ποινή" δεν περιέχει εκδίκηση αλλά μόνο τιμωρία, τουλάχιστον σε κάποια κοινωνία που θέλει να λέγεται "δικαίου", "προνοίας" και τα συναφή. Το αν (θέλουμε να) είμαστε τέτοια κοινωνία είναι άλλο θέμα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-03-08, 21:54
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια λογικη της θανατικης ποινης ειναι να 'απαλλαξουμε' τον κοσμο απο καποιο ανεπιθυμητο στοιχειο, προκειμενου να μη το τρεφουμε με τους φορους μας
Αυτό είναι μια στάση ζωής όπου απαλλασόμεθα από ό,τι θεωρούμε επιβλαβές χωρίς να ενδιαφερόμαστε για το ΤΙ πήγε στραβά και συνέβησαν τέτοια περιστατικά ή το τι μπορούμε να κάνουμε από δω και πέρα για να εξυγιάνουμε την προβληματική μας κοινωνία που "γεννά" εγληματίες τέτοιου βεληνεκούς.

Δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο..
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-03-08, 02:15
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καπου καποιοι το χασανε το θεμα μου φαινεται....
Το να βαλεις στην καρεκλα ενα serial killer εχει μεγαλη διαφορα απο το να βαλεις ενα ατομο που διεπραξε ενα φονο σε μια ταδε στιγμη κατω απο ταδε συνθηκες...
Λεω να αφησουμε τις μπουρδες περι κοινωνιας και ηθικης και εαν γινεται να το αναλυσουμε το θεμα οπως εχει καλως....αν οχι, μη το παρατραβαμε και παμε σε αλλες συζητησεις που ειναι ασχετες εντελως.Δεν εχει καμια σχεση με "σταση ζωης" και λυπαμαι να βλεπω τετοιο ειδος comments εκει που δεν υπαρχει λογος...sorry, αλλα καλα ειναι να δουμε και τι γραφει ο ενας και ο αλλος πρωτα και μετα να κανουμε το ρεσουμε και να απανταμε?

Thx
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-03-08, 15:32
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεω να αφησουμε τις μπουρδες περι κοινωνιας και ηθικης και εαν γινεται να το αναλυσουμε το θεμα οπως εχει καλως....αν οχι, μη το παρατραβαμε και παμε σε αλλες συζητησεις που ειναι ασχετες εντελως.Δεν εχει καμια σχεση με "σταση ζωης" και λυπαμαι να βλεπω τετοιο ειδος comments εκει που δεν υπαρχει λογος...
Ίσως και το ότι έχουμε αφήσει τις 'μπούρδες' περί κοινωνίας και ηθικής να είναι ο λόγος που δικαιολογεί τον μεγάλο αριθμό των εγκληματιών.Πιστεύω πως δεν έχει νόημα να απαλλάσουμε την κοινωνία μας απο τους κακοποιούς αφού η ίδια είναι εκείνη που τους δημιουργεί και τους 'θρέφει' λόγω βαθύτερων προβλημάτων.Αυτά πρέπει να λύσουμε πρώτα και έπειτα να προχωρήσουμε άλλες διορθωτικές κινήσεις.
Φυσικά και αποτελεί 'στάση ζωής' η εύκολη λύση και δεν νομίζω να έχουμε φτάσει στο έσχατο σημείο ώστε να την ασπαστούμε.
Αυτό που ουσιαστικά πιστεύω είναι πως αν δεν προσπαθήσουμε να φτάσουμε στην πηγή ενός προβλήματος,δεν υπάρχει περίπτωση να το εξαλείψουμε απλά περιορίζοντας τις συνέπειες του.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-03-08, 16:22
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να βαλεις στην καρεκλα ενα serial killer εχει μεγαλη διαφορα απο το να βαλεις ενα ατομο που διεπραξε ενα φονο σε μια ταδε στιγμη κατω απο ταδε συνθηκες...
Λεω να αφησουμε τις μπουρδες περι κοινωνιας και ηθικης και εαν γινεται να το αναλυσουμε το θεμα οπως εχει καλως....αν οχι, μη το παρατραβαμε και παμε σε αλλες συζητησεις που ειναι ασχετες εντελως.Δεν εχει καμια σχεση με "σταση ζωης"
Εχμ, νομίζω οτι μάλλον εσύ δεν έχεις καταλάβει με τι ασχολείται το θέμα. Διότι ένα θέμα για την θανατική ποινή είναι πρώτα και κύρια μια συζήτηση περι κοινωνίας και ηθικής. Δεν είναι ένα πρακτικό πρόβλημα όπως η εξουδετέρωση των κατσαρίδων.

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου οτι δεν είναι όλα τα εγκλήματα ίδια, αλλά ανάμεσα στα δύο άκρα (ο "κακός" και ο "άτυχος"), υπάρχει πάντα μια γκρίζα ζώνη, η οποία και δυσχεραίνει τα πράγματα. Καταλήγουμε, λοιπόν, στα εξής ερωτήματα:

α) Αποδεχόμαστε το γεγονός οτι αναπόφευκτα κάποιοι (έστω και πολύ λίγοι), θα τιμωρηθούν αδίκως με θανατική ποινή?
β) Ποιός τελικά χαρακτηρίζει ένα έγκλημα ως ιδιαιτέρως ειδεχθές? Για σένα ο κατα συρροή και κατ'επανάληψιν δολοφόνος μπορεί να είναι ένα φρικτό απόβρασμα. Για κάποιον άλλον, το ίδιο ισχύει και για τον βιαστή ή για τον απατεώνα που έκλεψε 1 δισ. ευρώ. Αν νομίζεις οτι μόνο τα δικά σου ηθικά κριτήρια υφίστανται τότε μάλλον πρέπει να ξαναδιαβάσεις την υπογραφή του μηνύματός σου (περι ανοικτών μυαλών...). Δε σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-03-08, 17:06
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και μόνο το γεγονός ότι μπορεί κατα λάθος να καταδικαστει σε θανατο ενας αθώος , αρκει για να αποκλείσουμε αυτο τον τρόπο συλλογικης εκδίκησης.

Ο Μακρυγιαννης, σε άλλη περίπτωση ελεγε:

Ξερεις τι ειναι να πείθς σε καποιον " Σε βαζω 1 χρονο φυλακη";
Να τον καταδικασεις ενα χρόνο να μη ζει, και αυτό να το ζει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-03-08, 17:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καποιος αλλος ειχε πει 'καλυτερα να βγουν εξω χιλιοι ενοχοι παρα να τιμωρηθει ενας αθωος'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-03-08, 17:49
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, αλλα δεν θυμαμαι πότε το είπα...καταραμενο Αλτσχαιμερ....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-03-08, 16:10
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξένιος: Νομίζω ότι και η Ιαπωνία έχει ακόμα τη θανατική ποινή εκτός από τις Ημωμένες Πολιτείες.
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-03-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιος: Νομίζω ότι και η Ιαπωνία έχει ακόμα τη θανατική ποινή εκτός από τις Ημωμένες Πολιτείες.
Μπαα... 62 χώρες είναι στο σύνολο αλλά υπό πολύ διαφορετικές συνθήκες. Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό section της Διεθνούς Αμνηστίας
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-04-08, 12:58
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
Μεταφέρω από τον Ξένο Τύπο της 18ης Απριλίου


THE NEW YORK TIMES

Θανατική ποινή για βιασμό ανηλίκου;

Ενώπιον του Ανωτάτου Δικαστηρίου των ΗΠΑ συζητήθηκε την Τετάρτη η περίπτωση ατόμου, που ενδέχεται να οδηγήσει σε επέκταση της θανατικής ποινής και σε εγκλήματα πέραν της δολοφονίας. Η υπόθεση αφορά έναν άνδρα από τη Λουιζιάνα, τον Πάτρικ Κένεντι, ο οποίος κρίθηκε ένοχος για τον βιασμό της 8χρονης προγονής του και ο οποίος καταδικάστηκε σε θάνατο. Ο δικηγόρος του προσέφυγε στο Ανώτατο Δικαστήριο, χαρακτηρίζοντας τη θανατική ποινή, στην προκειμένη περίπτωση, αντισυνταγματική. Το 1977, στην υπόθεση βιασμού (Coker εναντίον Georgia,) το δικαστήριο αποφάνθηκε το εξής: «Η θανατική ποινή είναι υπερβολική για τον βιαστή, ο οποίος δεν αφαίρεσε τη ζωή κανενός ατόμου». Εκτοτε, το δικαστήριο επανηλειμμένα έχει στηριχθεί στο δεδικασμένο Coker, υποστηρίζοντας ότι η ποινή του θανάτου δεν μπορεί να ισχύσει σε περιπτώσεις άσκησης βίας ανθρώπου προς άνθρωπο, εκτός αν πρόκειται περί δολοφονίας. Ομως στην περίπτωση του βιαστή από τη Λουιζιάνα το τοπικό δικαστήριο αποφάσισε διαφορετικά, καθώς η Πολιτεία έχει ψηφίσει νόμο, σύμφωνα με τον οποίον ο βιασμός ατόμου κάτω των 12 ετών τιμωρείται με την ποινή του θανάτου.Πιστεύουμε ότι η θανατική ποινή είναι λανθασμένη και αντισυνταγματική. Αλλά υπάρχουν πολλοί ειδικοί λόγοι να μην επικυρωθεί η ποινή του δικαστηρίου της Λουιζιάνα. Αν αυτό συμβεί, το δικαστήριο θα ανατρέψει δεδικασμένα ετών.Και επίσης θα απορρίψει μια σχεδόν πανεθνική εκτίμηση: η Λουιζιάνα είναι μια απο τις λίγες Πολιτείες που τιμωρεί τον βιασμό ενός παιδιού με θάνατο. Καμιά άλλη δυτική χώρα δεν έχει θεσπίσει κάτι σχετικό και οι λίγες, όπως η Σαουδική Αραβία και η Αίγυπτος που το κάνουν, δεν είναι προς μίμηση. Αν τελικά το δικαστήριο επιτρέψει τη θανατική ποινή για βιασμό παιδιού, ίσως ανοίξει την πόρτα για την επιβολή παρόμοιων ποινών και σε άλλες εγκληματικές πράξεις. Αυτό θα ήταν λάθος, ειδικότερα σήμερα, που ο κόσμος στρέφεται εναντίον της θανατικής ποινής.
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 18-04-08 στις 13:04
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-04-08, 21:23
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 08:46
Φύλο: Γυναίκα
Η θανατική ποινή στην έβδομη τέχνη

Kατ' αρχάς δηλώνω κατηγορηματικά την αντίθεσή μου στη θανατική ποινή.

Η θανατική ποινή έχει αποτελέσει συχνά θέμα κινηματογραφικών ταινιών. Παραθέτω κάποιες από αυτές ( τις αγαπημένες μου ).

Όλες προσεγγίζουν επικριτικά την τιμωρία μέσω της θανατικής ποινής. Ελέγχεται είτε το ενδεχόμενο της δικαστικής πλάνης, είτε οι λόγοι που οδήγησαν κάποιον στο έγκλημα και άρα τα ελαφρυντικά που θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη σε κάθε περίπτωση.

Δύο ξένοι στην ίδια πόλη: H ταινία υπήρξε μεγάλη εμπορική επιτυχία, καθώς η αναφορά στη θανατική ποινή άγγιξε ιδιαίτερα το κοινό. Στις αρχές της δεκαετίας του ’70 υπήρχε έντονη δημόσια συζήτηση στη Γαλλία για την κατάργηση ή μη της θανατικής ποινής και η σαφής αμφισβήτησή της από την ταινία προκάλεσε το ενδιαφέρον του κοινού.

Eντύπωση, ωστόσο, αποτελεί το γεγονός ότι ο Nτελόν, που ήταν και παραγωγός της ταινίας, σε συνεντεύξεις του εκείνης της περιόδου δεν υποστήριξε τις ιδεολογικές επιλογές της ταινίας του, αλλά τις γνωστές, φίλα προσκείμενες στην Aκροδεξιά, πολιτικές του θέσεις και τάχθηκε υπέρ της θανατικής ποινής. Aκόμη και αν ερμήνευσε έναν άνθρωπο που χάνει τη ζωή του από ένα στραβοπάτημα της Δικαιοσύνης... ( απόσπασμα από Καθημερινή ).

Η ζωή του Ντέιβιντ Γκέιλ: (Άλαν Πάρκερ) απλά εξαιρετική!!!

Dead man walking: συγκλονιστικές ερμηνείες απο Σούζαν Σάραντον και Σον Πεν

Το πράσινο μίλι: όπου το "Πράσινο Μίλι" είναι ο πράσινος διάδρομος που διασχίζουν οι μελλοθάνατοι κατάδικοι μέχρι την ηλεκτρική καρέκλα.

Χορεύοντας στο σκοτάδι: το μιούζικαλ του Λαρς Φον Τρίερς αποτελεί μια ταινία «όπλο» ενάντια στη θανατική καταδίκη

Μonster: Η ταινία βασίζεται στην πραγματική ιστορία μιας serial killer από τη Φλόριντα που σκότωσε επτά άντρες στις αρχές της δεκαετίας του ’90, καταδικάστηκε σε θανατική ποινή το 1992 και εκτελέστηκε το 2002
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.