Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 07-05-08, 19:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις ικανότητες, θα συνδιάσεις τις σπουδές σου με την εμπειρία, και οι αυξήσεις και οι προαγωγές δεν θα αργήσουν. Αν αργήσουν, έχει και αλλού πορτοκαλιές (εταιρίες) που πλέον δεν θα σου δώσουν τον βασικό.
Οκ, τότε αυτές οι εταιρείες μπορούν να πάρουν έναν ανειδίκευτο με τον βασικό μισθό και όταν αποκτήσει την εμπειρία να του δώσουν προαγωγή και αύξηση. Βέβαια μέχρι να συμβεί αυτό ο εξειδικευμένος που θα έπαιρνε τον αυξημένο μισθό θα σου έκανε παπαδες. (και δεν μιλάμε για εξειδίκευση με μεταπτυχιακά από ΙΕΚ)
Προσωπικά πέρασα από συνεντεύξεις από πολλές τέτοιες εταιρείες που δίναν 800 € και προοπτικές εξέλιξης. Όταν τους ζητούσα 1200 για πρώτο μισθό με κοίταγαν σαν εξωγηινο..Τελικά βρήκα αρκετά γρήγορα κάποια που εκτίμησε τα προσόντα μου και έδωσε α μισθό 1500 €.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-05-08, 20:38
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Η βελτίωση των γνώσεων και δεξιοτήτων σας στον τομέα του ενδιαφέροντός σας;
Είμαι αρκετά νέος (ειδικά για τα δεδομένα του επαγγέλματός μου) ώστε να στοιχηματίζω στο μέλλον. Κατα τα άλλα, "ο δε βιός βραχύς, η δε τέχνη μακρή". Σκληρό διάβασμα, έρευνα, ανταγωνισμός, ξενύχτι και όποιος αντέξει... Παλιά μου τέχνη κόσκινο, εδώ και 15 χρόνια.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-05-08, 20:40
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειχες μεταπτυχιακό στο Finance και ξεκίνησες με τόσα σαν βοηθός λογιστής; Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Το προφίλ σου λέει ακτινοφυσικός. Μήπως οι σπουδές σου ήταν ακριβώς οι κατάλληλες για αυτό που χρειαζότανε κάποιος και για αυτό ξεκίνησες έτσι; Και όχι ακριβώς το αντίθετο όπως στο δικό μου παράδειγμα, που δεν είναι τυχαίο, αλλά δείχνει και τον εντελώς λάθος επαγγελματικό προσανατολισμό που υπάρχει σε έναν κλάδο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-05-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ο νέος ο οποίος ξεκινάει μια δουλειά με προοπτικές, δεν μπορεί να ξεκινήσει με τον βασικό, κακό είναι;
Είναι κακό στο βαθμό που "το σύστημα" προβάλλει την απόκτηση πτυχίου ως προσόν το οποίο θα πρέπει να αμοίβεται, άσχετα αν ο κάτοχος ξέρει κάτι παραπάνω ή όχι. Αν αυτό δε συνέβαινε και "το σύστημα" ήταν ειλικρινές απέναντι στον νέο των 18, δηλαδή του έλεγε ότι πάρει δεν πάρει πτυχίο τα πρώτα του λεφτά θα είναι ο βασικός, πολλά πράγματα θα άλλαζαν στο εργασιακό τοπίο (και όχι μόνο).
Αρχική Δημοσίευση από nathair Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείς δηλαδή εκ των προτέρων πως οι εταιρείες είναι χαζές, και δεν θέλουν να εξελίξουν το προσωπικό τους και κυρίως να το κρατήσουν;
Οι εταιρείες δεν είναι χαζές αλλά και επίσης δεν ενδιαφέρονται να κρατήσουν το προσωπικό ή να το εξελίξουν. Σαφώς κάνουν εξαιρέσεις για λίγους, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις θα πάρουν αυτόν που θέλει τα λιγότερα λεφτά, αν μάλιστα δεν πληρώνουν και καθόλου (πχ φοιτητές το καλοκαίρι) τόσο το καλύτερο.

Στο ίδιο συνηγορεί και η δική σου παρατήρηση, ότι δηλαδή κάποιος με πτυχίο έτσι κι αλλιώς δεν ξέρει και πολλά πράγματα. Συνεπώς, δύο προγραμματιστές ΙΕΚ (ή και χωρίς ΙΕΚ!) είναι "καλύτεροι" από έναν με ΑΕΙ+μεταπτυχιακό, πιθανόν κοστίζουν λιγότερο ενώ μπορούν να δουλεύουν αθροιστικά περισσότερες απλήρωτες υπερωρίες. Αφού θα μάθουν τη δουλειά επί τόπου, ίσως στην πλάτη κάποιου πελάτη, ποιος νοιάζεται για πτυχία...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-05-08, 08:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και να συμφωνώντας να παρατηρήσω ότι όλα τα παραπάνω είναι αποτέλεσμα πληθωρισμού πτυχίων , μεταπτυχιακών κλπ. τα οποία τις περισσότερες φορές δίνονται χωρίς οι κάτοχοί τους να τα αξίζουν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-05-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ίδιο συνηγορεί και η δική σου παρατήρηση, ότι δηλαδή κάποιος με πτυχίο έτσι κι αλλιώς δεν ξέρει και πολλά πράγματα. Συνεπώς, δύο προγραμματιστές ΙΕΚ (ή και χωρίς ΙΕΚ!) είναι "καλύτεροι" από έναν με ΑΕΙ+μεταπτυχιακό, πιθανόν κοστίζουν λιγότερο ενώ μπορούν να δουλεύουν αθροιστικά περισσότερες απλήρωτες υπερωρίες. Αφού θα μάθουν τη δουλειά επί τόπου, ίσως στην πλάτη κάποιου πελάτη, ποιος νοιάζεται για πτυχία...
Κατ' εμέ το βασικό δικό μου πρόβλημα δεν είναι τα πτυχία αλλά το μεράκι (η έλλειψή του δηλαδή). Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο πρόχειρα μπορώ για να μην το καταλάβει το αφεντικό/ο πελάτης και να τη σκαπουλάρω.

Δευτερεύον, αλλά σχετικό πρόβλημα, είναι κι αυτό με τα πτυχία και το ότι είναι ανεξάρτητα των γνώσεων, της ευφυΐας, και της ικανότητας απόκτησης γνώσεων (και τα τρία αυτά είναι αμοιβαία ανεξάρτητα).

Οι εταιρείες προσλαμβάνουν εργαζόμενους βάσει πτυχίων/γνώσεων (βλ. παρακάτω), όχι της ικανότητας απόκτησής τους. Δε με απασχολεί αν κάποιος ξέρει όλα τα Unix system calls απ' έξω. Πώς θα τα πάει αν του ζητήσω να μάθει RPC, πχ; Πόσες μέρες του παίρνει να μάθει μια νέα γλώσσα προγραμματισμού; Μια νέα τεχνολογία τέλος πάντων;

Κι όταν μια εταιρεία προσλαμβάνει κάποιον βάσει γνώσεων, δεν έχει καν την ικανότητα να κρίνει αν αυτός διαθέτει πραγματικά αυτές τις γνώσεις. Ο μέσος manager δεν ξέρει να ξεχωρίσει Python από Plankalkül και XML από COBOL.

Και φυσικά, στη δική μου δουλειά, όλοι ξέρουν τα πάντα, κανείς δεν παραδέχεται ότι δεν ξέρει κάτι. Στο πανεπιστήμιο, πχ, είχα πάνω κάτω το ίδιο βιογραφικό με έναν άλλο που «ήξερε τέλεια Unix» (με εργασιακή εμπειρία στον τομέα!), ο οποίος με έπαιρνε τηλέφωνο με ερωτήσεις μαργαριτάρια όπως «τι είναι shell script;» και «πώς συντάσσεται το ls;». *Αναστεναγμός*
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-05-08, 10:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο πρόχειρα μπορώ για να μην το καταλάβει το αφεντικό/ο πελάτης και να τη σκαπουλάρω.
Αυτό πηγάζει όχι μόνο από τον εργαζόμενο , αλλά και από την φιλοσοφία της ίδιας της επιχείρησης. Και πολλές επιχειρήσεις βασίζονται στο image και λιγότερο στην ουσία αυτών που παραδίδουν (ειδικά αυτές που συνεργάζονται με το δημόσιο)


Δευτερεύον, αλλά σχετικό πρόβλημα, είναι κι αυτό με τα πτυχία και το ότι είναι ανεξάρτητα των γνώσεων, της ευφυΐας, και της ικανότητας απόκτησης γνώσεων (και τα τρία αυτά είναι αμοιβαία ανεξάρτητα).
Κατά τη γνώμη μου , έπρεπε να υπάρχει μια εβδομάδα recruiting που να βλέπει κανείς τις απαιτούμενες δεξιότητες του υπαλλήλου (συμπεριλαμβανομένης και της ικανότητάς του να μαθαίνει νέα αντικείμενα)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-05-08, 12:24
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό πηγάζει όχι μόνο από τον εργαζόμενο , αλλά και από την φιλοσοφία της ίδιας της επιχείρησης. Και πολλές επιχειρήσεις βασίζονται στο image και λιγότερο στην ουσία αυτών που παραδίδουν (ειδικά αυτές που συνεργάζονται με το δημόσιο)
Η δική μας επιχείρηση συνεργάζεται με το δημόσιο. Η φιλοσοφία μας είναι «κάν' το σωστά ή μην το κάνεις καθόλου», και η εταιρεία ανταμείβει όσους έχουν μεράκι για τη δουλειά τους. Επίσης ξέρουμε και τι ζητάμε όταν ψάχνουμε για καινούριους συνεργάτες. Αυτό δεν έχει εμποδίσει φρικτά δείγματα τσαπατσουλιάς από διάφορους.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τη γνώμη μου , έπρεπε να υπάρχει μια εβδομάδα recruiting [...]
Σαφώς, αλλά είναι δύσκολο να γίνει αυτό για διάφορους λόγους. Ίσως θα ήταν καλύτερα να προσλαμβάνεται κάποιος (έμμισθα) για μια μικρή περίοδο μέχρι να φανούν οι ικανότητές του (αν έχει), αλλά αυτό είναι ακόμα πιο δύσκολο όταν κάποιος ψάχνει για δουλειά γιατί έτσι δεσμεύει το χρόνο του χωρίς τη σιγουριά της πρόσληψης.

Ευτυχώς που υπάρχουν και τα blogs, η παρουσία στο Internet, τα online projects κλπ και μπορείς (κάπως) να κρίνεις το ποιόν κάποιου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-05-08, 20:16
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε

Οι εταιρείες δεν είναι χαζές αλλά και επίσης δεν ενδιαφέρονται να κρατήσουν το προσωπικό ή να το εξελίξουν.
Ναι, συχνά προτιμούν κανέναν αλεξιπτωτιστή, που θα παίρνει υπέρογκα ποσά και δεν θα ξέρει τίποτα γιατί οχι μόνο θα είναι από άλλο κλάδο, αλλά θα έχει φτάσει εκεί που είναι μόνο πηδώντας από εταιρεία σε εταιρεία...Και μέχρι να μάθει και κατι πιο χρήσιμο από το πόσα τατουάζ έχει η γραμματέας του και σε ποιό σημείο, θα έχει πηδήξει ήδη σε άλλη εταιρεία-κορόιδο.

Φυσικά και οι εταιρείες ενδιαφέρονται. Απλά όλες οι εταιρείες έχουν πυραμιδοειδή δομή. Και φυσικά δεν γίνεται να φτάσουν όλοι στα πάνω επίπεδα. Και καμία εταιρεία των 100 ατόμων δεν θέλει 100 άτομα με μεταπτυχιακό - δεν πρέπει και κάποιος να σφουγγαρίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-05-08, 20:27
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια μέχρι να συμβεί αυτό ο εξειδικευμένος που θα έπαιρνε τον αυξημένο μισθό θα σου έκανε παπαδες. (και δεν μιλάμε για εξειδίκευση με μεταπτυχιακά από ΙΕΚ)
Εχεις αυτόν τον άπειρο εξειδικευμένο που σε 5 μέρες θα μου κάνει παπάδες εγγυημένα; Φέρ'τον, και του δίνω τα διπλά από την αρχή. Και τριπλά ίσως, και τετραπλά (ανάλογα το μέγεθος των παπάδων). Μόνο μη ξεχάσεις την εγγύηση καλής λειτουργίας σε παρακαλώ

Και όσοι νομίζουν πως οι εταιρείες δεν έχουν κόστος όταν αλλάζουν προσωπικό, κάνουν μεγάλο λάθος- εκτός και αν μιλάμε για τόσο ανειδίκευτη εργασία που μπορείς να πάρεις κάποιον από τον δρόμο και να την κάνει άμεσα (π.χ. να σαλιώνει γραμματόσημα και να τα κολλάει σε φακέλλους).
Η πιθανότητα βέβαια είναι πως και αυτός μεταπτυχιακά στα Finance θα έχει, και θα θέλει 5000 μικτά και γραμματέα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-05-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τομέας επάγγελμα και εργασία είναι καθοριστικός παράγοντας στη ζωή μας, τόσο γιατί καλύπτει τις βασικές βιοποριστικές ανάγκες μας όσο και την ανάγκη μας για δημιουργικότητα...με απώτερο στόχο πάντα την "ολοκλήρωση" της προσωπικότητάς μας!

Το ερώτημα είναι: Τί σας απασχολεί την περίοδο αυτή (ή και στο άμεσο μέλλον) σε σχέση με το επάγγελμα και την εργασία σας;

1. Η διαδικασία εύρεσης εργασίας;
2. Η βελτίωση των γνώσεων και δεξιοτήτων σας στον τομέα του ενδιαφέροντός σας;
3. Η ανέλιξη-προαγωγή σας, σε σχέση με τη θέση που έχετε τώρα;
4. Εργασιακά θέματα (σχέση με εργοδότες, συναδέλφους, κ.ο.κ.);
5. Η πορεία ή και ανάπτυξη της επιχείρησής σας;
6. Άλλο (αναφέρετε τί)
7. Τίποτα από τα παραπάνω.


...και η συνέχεια του ερωτήματος είναι:

Αναφορικά με ό,τι σας απασχολεί (ειπώθηκε ή όχι...) "Τί κάνετε και Πώς αντιδράτε" για τη "βελτίωση" της υπάρχουσας κατάστασης;
(...έτσι όπως ο/η καθένας/ μία τη ζει και την αντιλαμβάνεται).
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-05-08, 21:53
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Τί κάνετε και Πώς αντιδράτε" για τη "βελτίωση" της υπάρχουσας κατάστασης; >>

Να τα παρατήσω όλα, να πάρω σπίτι με ρόδες και να γυρίζω τον κόσμο κάνοντας δουλειές του ποδαριού;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.