Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικογένεια και παιδί
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-10-08, 21:31
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις αλλά θα σταθώ σε κάτι τετριμμένο: προτείνω να αντικαταστήσεις τον όρο "γεννετήσια" με τον όρο "γενετικά", που είναι μάλλον πιο κοντά σε αυτό που θέλεις να πεις.

Φιλικά,
Π.
ok, done! ευχαριστώ πολύ
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-08, 22:41
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παλι πιστευω οτι εισαι οπως γεννιεσαι, αν ειναι να κρινω απο μενα τουλαχιστον και την οικογενεια μου και τους αγαπημενους μου. Συμφωνω απολυτα με το τι ελεγε ο Παπιος στο αλλο thread και εχω λογο γι'αυτο.
Αν ητανε μονο οι γονεις και το περιβαλλον που θα μετραγε, τοτε εγω και η αδερφη μου θα επρεπε να ειμαστε ιδιες γενικως ...για παραδειγμα....?Η εγω που ετρωγα το ξυλο ...επρεπε να γινω δολοφονος η ξερω γω τι αλλο, και αυτη η τελεια ? Εχμ, δεν εγινε ετσι ουτε για δειγμα....δεν θα μπω σε προσωπικες λεπτομερειες, αλλα γεγονος ειναι οτι οι γονεις και το περιβαλλον βοηθανε στο να γινεσαι καλυτερος σε σχεση με τους αλλους...μανιερες, καλους τροπους εστω και κατι σχετικα.
Ολα τα υπολοιπα βρισκονται μεσα στον καθενα και ετσι θα μεγαλωσει .Δεν μπορεις να κατηγωρας τους γονεις επειδη σου φερθηκανε καπως η αλλιως απο τι στιγμη που εχεις δικη σου σκεψη και μπορεις να διαλεξεις τον δρομο σου αργοτερα.Εχω δει παιδια που τα λατρευαν οι γονεις και τους δωσανε τα παντα και βαλανε τελος στην ζωη τους επειδη καποια τους ειπε "οχι"...
Εχω δει παιδια που υποφερανε απο ελειψη αγαπης και προσοχης και γινανε γνωστοι γιατροι και καθηγητες και εχουν υπεροχες οικογενειες....
Εχω δει εμενα και την αδερφη μου και εχω δει τον ξαδερφο μου και το πως γιναμε και πως αλλαξαμε η οχι....
Βαρεθηκα την καραμελα με το "φταινε" οι γονεις μονιμως....και φταιει το σχολιο και φταιει ο γειτονας ....
Μπουρδες ειναι 99% ...και βαρεθηκα να βλεπω εξαιρετους γονεις να χτυπιουνται κατω επειδη το παιδι τους βγηκε τσογκλανι, οπως βαρεθηκα να δω απαραδεκτους γονεις που δεν τους νοιαζει οτι το παιδι τους εγινε καποιος εξαιρετος ....
Κανενας δεν γεννιεται γονιος και σε γενικες γραμμες, ολοι προσπαθουν το καλυτερο για τα παιδια τους....παντα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις και λογικο ειναι.Αλλα φτανει πια με τις καραμελες της δεκαρας....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι πιστευω οτι εισαι οπως γεννιεσαι
Όπως είπα και στο σχετικό θέμα, το παιδάκι ξύπνησε μια μέρα, είπε να πλυθώ να πιω το γάλα μου και να πάω να ταΐσω τους κροκοδείλους, μικρά ζωάκια.

Αυτό σαν θεωρία δεν στέκει από πουθενά.
Το παιδάκι δεν έγινε ότι έγινε με το μαγικό διαβολικό ραβδάκι. Ήταν έτσι, δεν μπορεί να μετουσιώθηκε ξαφνικά.
Έδειξε τι γραμμή είχε ακολουθήσει, όπως και αν γεννήθηκε, πήρε τα βιώματα του, στην διάρκεια της πρώτης μεταβρεφικής ηλικίας, όπου ο άνθρωπος, ρουφάει την γνώση και τα βιώματα σαν σφουγγάρι και διαμορφώνει τον χαρακτήρα του.

Υπήρχε ενδιαφέρον από τους γονείς να το παρακολουθήσουν; Αν έπνιξε τα μικρά γατάκια της γάτας της γειτονιάς, ο Πατέρας του, είπε μπράβο που τους απάλαξε απ αυτά; Αν σημάδευε με πέτρες τα πουλάκια, η Μάνα περηφανευόταν για τον κανακάρη της; Αν είχε πλακώσει στο ξύλο τον αδύναμο συμμαθητή του, ο πατέρας του χάρηκε που έχει δυνατό παιδί;

Τι απ' όλα αυτά έγινε; Παρακολουθούσε κανείς το παιδί; Τις αντιδράσεις του; τις ενέργειες του; την ψυχική του κατάσταση;
Ήταν αυτοί οι γονείς κατάλληλοι να μεγαλώσουν παιδιά;

Πως είναι δυνατόν Ντιάνα να τους απαλλάξεις από τις ευθύνες τους, τι αδιανόητες σκέψεις είναι αυτές;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-08, 17:32
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 16:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν τους απαλλαζω απο τις ευθυνες τους εντελως,αλλα ουτε πιστευω οτι αυτοι φταινε για τα παντα.Αμα γεννιεσαι με τετοια ενστινκτα, και το ξυλο της αρκουδας να φας ,παλι θα πνιγεις τα γατακια, απλα θα το κανεις κρυφα για να μη σε πιασουν παλι...Δεν ειναι ολοι οι γονεις τελειοι, αλοιμονο, και βεβαιως και επηρεαζουν την ζωη των παιδιων με το τι κανουν και τι μαθαινουν στα παιδια τους, αλλα αληθεια ειναι οτι δεν βγαινεις δολοφονος επειδη ο πατερας σου ειναι, εκτως και αν το κληρονωμησες ...δεν βγαινεις σαδιστις επειδη ετρωγες ξυλο μικρος και παει λεγοντας.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-08, 23:37
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερωτήσεις :
1. Πόσα ζευγάρια στην Ελλάδα πρίν τεκνοποιήσουν έκαναν οικογενειακό προγραμματισμό ?(Μιλάω γιά εμάς τους Αρχαίους)
2. Πόσοι νέοι , χθές και σήμερα κάνουν Οικογενειακό προγραμματισμό ?

Ελάχιστοι ! Δεν γνωρίζουν κ'αν την ορολογία , πόσο μάλλων το περιεχόμενό της .

Τα παιδιά παίρνουν στοιχεία της Οικογενείας και των δύο συμβαλλομένων μερών .
Αυτά αλλάζουν πρός το καλλύτερο ή το χειρότερο εάν την περίοδο της σύλληψής τους ,έξη μήνες πρίν , μέχρι την ώρα της συνουσίας έχουν κάνει χρήση οινοπνεύματος , η άλλων ουσιών . Τα στοιχεία αυτά θα τα μεταβιβάσουν και αυτά στα παιδιά τους .

Μετά την γέννησή τους αρχίζει ο επιρεασμός από όλα όσα έρχονται σε επαφή μαζί τους , με όλες τις αισθήσεις .
Εκεί καθοριστικό ρόλο παίζει το μορφωτικό επίπεδο του περιβάλλωντος στο οποίο ζούν και κινούνται τα παιδιά .
Αυτό βέβαια αφού ζούν και με τους δύο γωνείς .
Αλλιώς επιρεάζονται όταν ζουν με τον ένα γονιό , αλλιώς με τους παπούδες της μαμάς , αλλιώς με τους παπούδες του μπαμπά .
Εγώ πήρα περισσότερα κληρονομικά στοιχεία απο την μητέρα μου .
Η Κόρη μου περισσότερα από εμένα .
Πάντα έλεγε ότι θέλει να παντρευτή έναν Άντρα σαν τον Μπαμπά της ! Ακόμα Ψάχνει !!
"Οι Μάγγες δέν υπάρχου πιά , τους πάτησε το τραίνο !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-10-08, 11:14
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εεε ! όχι πριν τεκνοποιήσω έκανα προγραμματισμό σε cobol μαρτυς μου ο pazo.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.