Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 00:40
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Ραδιενέργεια σε αεροσκάφη της ΒΑ

Όπως μετέδωσε το Sky news πριν απο λίγο, εντοπίστηκαν ίχνη ραδιενέργειας σε τρία αεροσκάφη της British Airways. Το περιστατικό συνδέεται με τον πρόσφατο θάνατο του Ρώσου πρώην πράκτορα στο Λονδίνο. Τα ίχνη ραδιενέργειας πιθανόν να οφείλονται σε ανθρώπους που ήρθαν σε επαφή μαζί του. Οι πτήσεις αφορούν και το δρομολόγιο της ΒΑ απο το Χίθροου προς την ΑΘΗΝΑ για συγκεκριμένες μέρες του Νοεμβρίου. Οι εκτιμήσεις αναφέρουν οτι ο κίνδυνος είναι στην πραγματικότητα χαμηλός.

Το διεθνές τηλέφωνο επικοινωνίας είναι το 0191 211 3690, όσοι ταξιδέψατε απο απο την Αθήνα στο Χίθροου και αντίστροφα μέσα στο Νοέμβριο, καλό είναι να επικοινωνήσετε αμέσως για να ενημερωθείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 11:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θρίλερ με την ανίχνευση ραδιενεργού ουσίας σε δύο αεροσκάφη της Μπρίτις Εργουέις

ΑΠΕ

Σε θρίλερ εξελίσσσεται η υπόθεση του περίεργου θανάτου του ρώσου πρώην πράκτορα Αλεξάντερ Λιτβινένκο από το θανατηφόρο στοιχείο πολώνιο 210, μετά την ανακάλυψη ιχνών ραδιενεργού ουσίας σε δύο Μπόινγκ 767 της Μπρίτις Εργουέις και τη σύσταση της εταιρίας προς όλους τους επιβάτες που ταξίδευσαν τον τελευταίο μήνα με τα συγκεκριμένα αεροσκάφη να συμβουλευτούν, προληπτικά, τις υπηρεσίες υγείας.

--

Ένα από τα αεροσκάφη έχει έρθει και στην Αθήνα, άρα ελπίζουμε να μην έχουν φύγει επικίνδυνες ποσότητες για την ασφάλεια των επιβατών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-06, 12:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση είχε μολυνθεί με Πολώνιο που εκπέμπει σωματίδια α. Τα σωματίδια αυτά μπορούν να προκαλέσουν βλάβη μόνο εφόσον περάσουν στο εσωτερικό του οργανισμού καθόσον η ακτινοβολία αυτή έχει ελάχιστη διεισδυτικότητα.
Άρα το πρόβλημα θα υπάρχει μόνο σε όσους μπορεί να φάγαν μολυσμένο φαγητό ή νερό που προοριζόταν για τον συγκεκριμένο πράκτορα, ή σε όσες (ή όσους) ήρθαν σε ερωτική επαφή μαζί του και αντέλλαξαν σωματικά υγρά.
Αν τώρα οι φονιάδες του τοποθέτησαν το Πολώνιο σε τροφή ή υγρό που θα μπορούσε να καταναλωθεί από οποιονδήποτε τότε μιλάμε για νέα εποχή στις πρακτορικές συνομωσίες!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τώρα οι φονιάδες του τοποθέτησαν το Πολώνιο σε τροφή ή υγρό που θα μπορούσε να καταναλωθεί από οποιονδήποτε τότε μιλάμε για νέα εποχή στις πρακτορικές συνομωσίες!
Όταν βλέπεις την φάτσα του Πούτιν διακρίνεις το Καγκεμπίτη βασανιστή. Κάνει πάλι όνειρα για επανένωση των Σοβιετικών Δημοκρατειών και χρησιμοποιεί εκτελεστές για όποιον τον ενοχλεί, όπως έκανε με την Δημοσιογράφο και τώρα με τον τέως Πράκτορα.

Κάποιος να βάλει ένα φρένο στον ανερχόμενο Στάλιν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-06, 14:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το τι χρησιμοποιήσανε!
Από την μία δεν ανιχνεύεται, εκτός και αν κάνεις ένα λάθος όπως αυτοί και χρησιμοποιήσεις παραπάνω από ότι χρειάζεσαι, από την άλλη το πολώνιο είναι ένα υλικό που προέρχεται από εμπλουτισμό!

Εμπλουτισμό κάνουν ΜΟΝΟ κρατικές υπηρεσίες. Αν θέλετε μπορείτε ανάμεσα στις "κρατικές" και τις "υπηρεσίες" να βάλετε μία λέξη όπως το "μυστικές" και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

Το Πολώνιο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ σπάνιο (μιλάμε για μία παραγωγή της τάξης κάποιων γραμμαρίων το χρόνο παγκοσμίως) και λόγω του τρόπου εκτόνωσής του χρησιμοποιείται για να "πυροδοτήσει" άλλα ραδιενεργά υλικά σε πυρηνικούς αντιδραστήρες ή βόμβες.

Μπορείτε βέβαια για περισσότερες πληροφορίες να ψάξετε στο internet μιας και η πυρηνική φυσική μου είναι λίγο σκουριασμένη αν και αγαπημένο μου μάθημα στο Λύκειο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-06, 22:43
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα αεροσκάφη έχει έρθει και στην Αθήνα, άρα ελπίζουμε να μην έχουν φύγει επικίνδυνες ποσότητες για την ασφάλεια των επιβατών.
Εγώ είχα ταξιδέψει 4 μέρες πριν την πρώτη πτήση που αναφέρει η BA στη λίστα της. Ενας φίλος μου που ταξίδεψε αργότερα, ταξίδεψε σε μία από τις πτήσεις της λίστας.

Τι να πεις αν σου τύχει κάτι τέτοιο... Πολύ τραβηγμένο και απίθανο να γίνει ο,τιδήποτε, αλλά πάλι... Δε θα πας για προληπτική εξέταση; Για καλό και για κακό;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-06, 12:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι γιατροί βεβαιώνουν πάντως ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Επίσης τα εν λόγω αεροσκάφη έχουν ήδη ακινητοποιηθεί στο Heathrow μέχρι να εξεταστούν και να καθαριστούν.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.