Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-10, 17:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Λοβέρδος: Αύξηση του μέσου όρου συνταξιοδότησης κατά τουλάχιστον 2 έτη

Οι αδυναμίες του ασφαλιστικού συστήματος θέτουν σε κίνδυνο την καταβολή συντάξεων από το 2015, σύμφωνα με τον υπουργό Εργασίας.

«Θέτουμε στόχο να αυξηθεί ο μέσος όρος ηλικίας συνταξιοδότησης κατά τουλάχιστον δύο έτη μέχρι το 2015» δήλωσε ο υπουργός Εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος, μιλώντας για τις δομικές αλλαγές στο ασφαλιστικό σύστημα.

Ο κ. Λοβέρδος ανέφερε ότι οι προτάσεις αφορούν τον ιδιωτικό τομέα και τις ΔΕΚΟ, ενώ συμπλήρωσε πως οι συζητήσεις δεν έχουν να κάνουν με τις Ένοπλες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας.

«Οι αλλαγές που κάνουμε δεν είναι μερεμέτια, αποτελούν τομές που δίνουν ζωή στο σύστημα έτσι ώστε να αντέξει τα επόμενα χρόνια…τέλος στις εθελουσίες, τέλος στα προνόμια» είπε ο υπουργός Εργασίας. .

Ακολουθεί η πλήρης εισήγηση του υπουργού Εργασίας εδώ

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-10, 12:51
Το avatar του χρήστη tristania89
tristania89 Ο χρήστης tristania89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-09-10 09:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με την αύξηση της συνταξιοδότησης δεν ανεβαίνει και το ποσοστό ανεργίας όμως;
__________________
Βαθύτερα στις καρδιές των ανθρώπων βλέπουν εκείνα τα μάτια που έκλαψαν πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-10, 12:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tristania89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την αύξηση της συνταξιοδότησης δεν ανεβαίνει και το ποσοστό ανεργίας όμως;
Φυσικό επακόλουθο με μαθηματική ακρίβεια !
Και καλό στον δημόσιο τομέα, για ρώτα ποια επιχείριση θα κρατήσει υπάλληλο, 67 ετών... Ήδη από χρόνια τώρα, πάνω από 50 έχεις βγει από την λίστα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-10, 13:27
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Είναι μαθηματικά προφανές ότι αν πχ αυξάνεται το προσδόκιμο ζωής των ανθρώπων ή αν βγαίνουν νωρίτερα στη σύνταξη, το παλιότερο σύστημα κάποια στιγμή θα σταματήσει να δουλεύει. Και επειδή οι περισσότεροι άνθρωποι αρνούνται να καταλάβουν οτιδήποτε έχει να κάνει με μαθηματικές πράξεις πέραν (ίσως) του λογαριασμού του σουπερ μάρκετ, αυτά τα προφανή θα συνεχίσουν να μας απασχολούν για αρκετό καιρό ακόμα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #5  
Παλιά 11-02-10, 15:23
Το avatar του χρήστη tristania89
tristania89 Ο χρήστης tristania89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-09-10 09:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδη δεν υπάρχει σωτηρία.....
__________________
Βαθύτερα στις καρδιές των ανθρώπων βλέπουν εκείνα τα μάτια που έκλαψαν πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-02-10, 15:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι μαθηματικά προφανές ότι αν πχ αυξάνεται το προσδόκιμο ζωής των ανθρώπων ή αν βγαίνουν νωρίτερα στη σύνταξη, το παλιότερο σύστημα κάποια στιγμή θα σταματήσει να δουλεύει.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση του ΙΚΑ, είναι προφανές ότι το ταμείο δεν θα είχε προβλήματα αν :
  1. Δεν έβαζε στο ΙΚΑ ο Ανδρέας Παπανδρέου, εκατοντάδες χιλιάδες Ρωσσοπόντιους και παλιννοστούντες Έλληνες από την τέως ΕΣΣΔ, χωρίς την παραμικρή εισφορά στο ταμείο.
  2. Αν δεν έδινε συντάξεις αντιστασιακού, σε μερικές δεκάδες χιλιάδες αντιστασιακούς. Είναι τόσοι πολλοί, που αν πολεμούσαν με κασμάδες, θα έριχναν τους Γερμανούς κατακτητές στην Θάλασσα.
  3. Αν το ΙΚΑ, δεν ήταν όλα αυτά τα χρόνια, ο αιμοδότης του Ελληνικού δημοσίου, με δανεικά το 1981 και επιστροφή το 2000, χωρίς δεκάρα τόκο.
  4. Αν το ΙΚΑ, δεν είχε επενδύσει στο χρηματιστήριο, με προτροπή την κυβέρνηση Σημίτη, ότι είχε και δεν είχε και αν δεν έχανε σε λίγους μήνες, το 70% της περιουσίας του.

Δεν φταίω εγώ που το 1998 έδινα εργοδοτικές εισφορές και εισφορές ασφαλισμένου, 450.000, δρχ τον μήνα, για να πάρω 750 ευρώ σε 3-4 χρόνια.
Αν έδινα αυτά τα λεφτά σε ιδιωτική εταιρεία, θα μου είχαν μια δίμετρη ξανθιά νοσοκόμα, να μου βάζει ....βεντούζες και έναν σεκιουριτά, να με φυλάει
Δεν φταιει κανείς ασφαλισμένος, όταν λαϊκιστές πρωθυπουργοί, κάνουν φιλολαϊκή πολιτική, με ξένο πορτοφόλι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-02-10, 16:54
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην συγκεκριμένη περίπτωση του ΙΚΑ, είναι προφανές ότι το ταμείο δεν θα είχε προβλήματα αν :
Προς αποφυγή παρεξήγησης, όταν έγραψα "μαθηματικά προφανές" κυριολεκτούσα.

Το δικό σου "προφανές" δεν είναι καθόλου "μαθηματικά προφανές". Πχ η όποια πρόσθεση από τον Ανδρέα Παπανδρέου σταθερού αριθμού ατόμων στους "συνταξιούχους" δε μεταβάλει ουσιαστικά το γεγονός ότι οι "εργαζόμενοι" δεν επαρκούν. Αυτό επειδή ο ρυθμός μείωσης των εισφορών είναι μεγαλύτερος από το ρυθμό αύξησης των συνταξιοδοτικών δαπανών. Απλώς επιταχύνει την πτώση του συστήματος.

Με ακριβώς την ίδια λογική, αν ο ΑΓΠ πρόθετε παλλινοστούντες στο εργατικό δυναμικό, θα είχαμε το ίδιο πρόβλημα λίγο αργότερα.

Για όσους βαριούνται τα μαθηματικά: Αν ένα δοχείο χάνει 2 λίτρα νερό το λεπτό και το γεμίζουμε με 1 λίτρο νερό το λεπτό, θα αδειάσει. Αν του προσθέσουμε (άπαξ) 10 ή 100 ή 1000 λίτρα, θα συμβεί ακριβώς το ίδιο, απλά 10 ή 100 ή 1000 λεπτά αργότερα.

Για να λυθεί το πρόβλημα και να μην αδειάσει το δοχείο, θα πρέπει είτε να μειωθεί ο ρυθμός αδειάσματος κάτω από 1 λίτρο το λεπτό (=να μειωθεί μόνιμα η συνταξιοδοτική δαπάνη) είτε να αυξηθεί ο ρυθμός γεμίσματος πάνω από 2 λίτρα το λεπτό (=να αυξηθεί μόνιμα το ποσό των συνταξιοδοτικών εισφορών).

Αυτές είναι οι μόνιμες λύσεις και οποιαδήποτε άλλη συζήτηση εγώ τη θεωρώ "λαϊκίστικη φιλολογία". Οι κάτοικοι της χώρας απλώς δε γεννούν παιδιά. Μαθηματικά συνεπάγεται ότι για να υπάρχουν οι ίδιες συντάξεις στους "γέρους", θα πρέπει οι "νέοι" να δουλεύουν περισσότερο, όπως και αν μοιράσεις την πίτα.

Το ότι στο ΙΚΑ χρωστάει το Δημόσιο πολλά λεφτά είναι δεδομένο πρόβλημα που πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί. Όμως πάλι έχεις τον ίδιο κουβά χρημάτων, η αναδιανομή του δε θα βοηθήσει στη ριζική αλλαγή. Επίσης, προφανώς το ΙΚΑ δεν έχει (ή είχε) χάσει το 70% της περιουσίας του, αλλά ακόμα και αν ίσχυε αυτό και όντως τώρα είχε 70% παραπάνω, πάλι θα ήταν σταθερό νούμερο που δεν ανακόπτει τους αρνητικούς ρυθμούς.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φταίω εγώ που το 1998 έδινα εργοδοτικές εισφορές και εισφορές ασφαλισμένου, 450.000, δρχ τον μήνα, για να πάρω 750 ευρώ σε 3-4 χρόνια.
Όντως, ένα άλλο πρόβλημα (στο οποίο βασίζεται μεγάλο μέρος των κοινωνικών αντιδράσεων) είναι η αδιαφάνεια στη διάθεση των χρημάτων. Ο ασφαλισμένος δε γνωρίζει πού πηγαίνουν οι εισφορές του, ούτε γνωρίζει με βάση τις εισφορές που έχει ήδη "μαζέψει" τι σύνταξη δικαιούται. Ελπίζω ότι με κάποια μεταρρύθμιση θα υπάρξει αλλαγή προς το ορθολογικότερο.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φταιει κανείς ασφαλισμένος, όταν λαϊκιστές πρωθυπουργοί, κάνουν φιλολαϊκή πολιτική, με ξένο πορτοφόλι.
Ούτε και όταν δημιουργούνται εκατοντάδες (300+) ζημιογόνοι ασφαλιστικοί φορείς με τις ευλογίες των κυβερνήσεων από τα μέσα του περασμένου αιώνα και δώθε...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
Wallace (11-02-10)
  #8  
Παλιά 11-02-10, 17:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό σου "προφανές" δεν είναι καθόλου "μαθηματικά προφανές". Πχ η όποια πρόσθεση από τον Ανδρέα Παπανδρέου σταθερού αριθμού ατόμων στους "συνταξιούχους" δε μεταβάλει ουσιαστικά το γεγονός ότι οι "εργαζόμενοι" δεν επαρκούν.
Μπα από πότε;

Λοιπόν και εγώ, επειδή είμαι μαζόχας ρομαντικός πολίτης, να βγεί ο Γιωργάκης να μου πει. Ότι επειδή ο μπαμπάκας μου έκανε παπαριές, με την περιουσία σου και επειδή σε θεώρησε μ@λ@κ@ σου έφαγε τα λεφτά. Τα δεν υπόλοιπα τα έφαγε σε άλλες παπαριές ο Σημίτης, που έπαιξε με τα λεφτά σου και τα έχασε, θα πρέπει να βγείς στην σύνταξη στα 70.

Να του πω μπράβο και να το υπομείνω.

Δεν μπορούν να παίζουν με τα εκατομμύρια που έχω δώσει στο ΙΚΑ, μετά από 3 δεκαετίες δουλειάς.
Αυτά τα τα πει στους νεοπροσλαμβανόμενους και όχι σε μένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-10, 17:38
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
παπαριές
μ@λ@κ@
Τα άλφα της δεύτερης λέξης διαμαρτύρονται και απαιτούν ίση μεταχείριση με τα άλφα της πρώτης.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-10, 17:56
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα τα πει στους νεοπροσλαμβανόμενους και όχι σε μένα.
Τι να μας πει δηλαδή;

Εγώ ήδη απορώ γιατί έδινα εισφορές στο ΙΚΑ τόσα χρόνια, από τη στιγμή που δεν αναγνωρίζονται στο Δημόσιο. Και μια και όλα δείχνουν ότι στο τέλος δεν θα πάρουμε σύνταξη, γιατί να πρέπει να τους πληρώνω μέχρι τα 75 μου;

Εκτός από την διαφάνεια που ανέφερε ο Archmage, εγώ θα ήθελα να υπάρχει και η επιλογή "ασφαλίζομαι" ή "δεν ασφαλίζομαι". Αν το σύστημα είναι υγιές, τι ανάγκη έχει την υποχρεωτική ασφάλιση; Και αν είναι καταδικασμένο, γιατί να παρασύρει και μας τους νεοδιορισμένους στον τάφο του;
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-02-10, 17:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα από πότε;
Από ότι βλέπω δεν έχεις διαβάσει ούτε την εισήγηση του υπουργού ούτε αυτά που σου έγραψα
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.