Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-11, 16:59
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
iPad 2 - Πρώτες εντυπώσεις

Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε... Ο τίτλος αναφέρεται στις αρχικές μου εντυπώσεις μετά απο δύομιση μέρες συνεχούς χρήσης.

Μετά απο πολλές τυμπανοκρουσίες για το iPad 2 μπορώ να παραδεχτώ ότι μου άφησε ανάμεικτες πρώτες εντυπώσεις. Όχι γιατί δεν είναι μια καταπληκτική ταμπλέτα η οποία απλά θα σε κακομάθει με την χρηστικότητά της και τον έξυπνο σχεδιασμό της. Απλά γιατι ως κάτοχος iPad πρώτης γενιάς προσπαθώ να ανακαλύψω τι διαφοροποιεί αυτό της δεύτερης γενιάς - και οι διάφορές δεν είναι τόσο δραματικές ή τόσο εξωπραγματικές που να δικαιολογήσουν την αγορά του. Όπως και να έχει...

- Το iPad 2 κάνει δίαιτα. Πολύ πιο λεπτό και πιο ελαφρύ απο αυτό της πρώτης έκδοσης (οχι οτι το iPad 1 ήταν βαρύ).


- Οι διπλές κάμερες. Είναι ένα χαρακτηριστικό που πολύς κόσμος ζητούσε και τελικά το "μήλο" δεν τους χάλασε το χατήρι. Είναι σίγουρα πιο βολικό απο ένα laptop/netbook για videoconferencing.


- Η ταχύτητα του. Είναι πιο γρήγορο απο αυτό της πρώτης γενιάς και φυσικά προσφέρεται για εφαρμογές που έχουν πιο "βαριές" απαιτήσεις στο τομέα των γραφικών.


Σε τελική ανάλυση, αν κάποιος ψάχνει να αγοράσει μια ταμπλέτα απο την Apple θα του πρότεινα να κοιτάξει και το iPad πρώτης γενιάς. Το iPad 2 σου δίνει την αίσθηση οτι είναι μια συντηρητική εξελιξη του iPad 1 και όχι κάτι επαναστατικό που θα σβήσει ότιδήποτε άλλο κυκλοφορεί απο το χάρτη. Επιφυλάσσω την τελική μου κριτική για όταν κλείσω μήνα χρήσης και θα βγάλω την τελική απόφαση για το αν θα το επιστρέψω η όχι.

Οι πρώτες εντυπώσεις μερικές φορές είναι λανθασμένες!



Γιατί θα το αγόραζα

1. Γιατί δεν είχα ποτέ iPad

2. Γιατί αγοράζω τυφλά οτιδήποτε κυκλοφορήσει απο το "μήλο"

3. Γιατί οι διπλές κάμερες είναι must!

4. Γιατί ο καινούργιος επεξεργαστής είναι ότι πρέπει για να χρησιμοποιείς απαιτητικές εφαρμογές.

5. Γιατί έχω σαδομαζοχιστικές τάσεις και τη βρίσκω να κατασκηνώνω έξω απο τα καταστήματα της Apple περιμένωντας για το επόμενο gadget της.


Γιατί δεν θα το αγόραζα

1. Γιατί έχω το iPad πρώτης γενιάς.

2. Γιατί τα περισσότερα προγράμματα / hardware που ανακοινώθηκαν για το iPad 2 λειτουργούν με αυτό της πρώτης γενιάς.

3. Γιατι αν και το iPad 2 έχει δύο κάμερες αυτές είναι απλά επαρκείς. Η μια είναι VGA και η άλλη κάτι λιγότερο απο 1 MP.

4. Γιατί αν και το iPad 2 είναι πιο γρήγορο, θα φάω πάλι 4 ωρες προσπαθώντας να κάνω backup στα iTunes το iPad 1.

5. Γιατί δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα $500+ που στοιχίζει
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elrik για αυτό το μήνυμα:
varthol (13-03-11)
  #2  
Παλιά 13-03-11, 22:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Πέρα από την πλάκα, γιατί θέλει κανείς ένα pad;

Εννοώ... εντελώς πρακτικά, αφού εσύ (ή όποιος άλλος) το έχεις χρησιμοποιήσει, τι ακριβώς κάνει επιπλέον όσων άλλων έχουμε;

Προς αποφυγή παρανόησης, η ερώτηση δεν υπονοεί ότι είναι άχρηστο κλπ, απλά προσπαθώ να βρω λόγους για να το πάρω. Πχ τα mflops είναι αδιάφορα (ποιος σκέφτηκε να τα συγκρίνει; ), δεν πρόκειται να του βάλω matlab. Ομοίως οι δύο κάμερες είναι αδιάφορες αφού δε θα κάνω video conferencing on the go.

Υποθέτω βέβαια ότι παρόμοια υπαρξιακή αναζήτηση μπορώ να έχω και το πρώτο pad
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-11, 23:18
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Να σου πω την αλήθεια όταν το "έταιρον ήμισυ" πήρε το iPad 1 δεν εντυπωσιάστηκα, και σκέφτηκα το ακριβώς το ίδιο πράγμα - τι περισσότερο μπορεί να κάνει το iPad απο ένα netbook/laptop; Ούτως η άλλως κάνουν ακριβώς τα ίδια πράγματα και σε πολλές περιπτώσεις καλύτερα.

Καθώς περνούσε ο καιρός, το συνήθισα και μπορώ να πω οτι προτιμούσα συνεχώς να χρησιμοποιώ το iPad σε σχέση με το laptop. Θες επειδή ηταν πιο βολικό μιας και ανάβει αμέσως σαν κινητό (σε αντιθεση με το λαπτοπ που πρέπει να περιμένεις να κανει boot), θες επειδή ήταν πιο βολικό μιας και είχα όλα τα βιβλια/περιοδικά μου εκει, θες επειδή με τη 10ωρη μπαταρία του ξεχνάς να το φορτίσεις, θες επειδή είναι γενικοτερα πιο εύκολο να το έχεις μαζί σου όταν ταξιδεύεις...

Τελικά, μετά απο ένα χρόνο χρήσης μπορώ να πω οτι για καθημερινή χρήση (internet, κανένα παιχνιδι, διαβασμα βιβλίων & εφημερίδων) χρησιμοποιώ μόνο το iPad το οποίο έχει πλέον αντικαταστήσει το παλιό μου netbook.
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elrik για αυτό το μήνυμα:
Archmage (14-03-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.