Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποιά πρέπει να είναι η στάση του δασκάλου εάν αντιληφθεί ενδοοικογενιακή βία
Να συζητάει με τους γονείς και αν δεν υπάρχει συμμόρφωση να το καταγγείλει 13 76,47%
Να συζητάει με τους γονείς και αν δεν υπάρχει συμμόρφωση να μην κάνει κάτι άλλο 1 5,88%
Να το καταγγέλει αμέσως 1 5,88%
Να μην κάνει τίποτα, δεν είναι δουλειά του 2 11,76%
Δεν με απασχολεί το θέμα 0 0%
Ψήφισαν: 17. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-06, 15:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σχολείο και ενδοοικογενειακή βία

Στον πρόσφατο νόμο 3500/2006 και συγκεκριμένα, στο άρθρο 23 προβλέπεται ότι εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ο οποίος, κατά την εκτέλεση του εκπαιδευτικού του έργου, με οποιονδήποτε τρόπο πληροφορείται ή διαπιστώνει ότι έχει διαπραχθεί σε βάρος μαθητή έγκλημα ενδοοικογενειακής βίας, ενημερώνει χωρίς καθυστέρηση τον διευθυντή της σχολικής μονάδας. Ο διευθυντής της σχολικής μονάδας ανακοινώνει αμέσως την αξιόποινη πράξη στον αρμόδιο εισαγγελέα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 37 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, ή στην πλησιέστερη αστυνομική αρχή.

Πλήρες άρθρο στο proslipsis.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-06, 15:46
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εσείς αν ήσασταν δάσκαλοι και αντιλαμβανόσασταν ότι οι γονείς ασκούν βία στο παιδί , τι θα κάνατε ;
Νομίζετε ότι ο δάσκαλος πρέπει να επεμβαίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-06, 15:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τπάρχουν και μεγέθη κακοποίησης ή κακομεταχείρισης.

Δηλαδή μην το παρακάνουμε και επειδή ο Μπαμπάς βάρεσε κανένα χαστούκι ή Μαμά καμιά παντοφλιά να τους στείλουμε την αντιτρομοκρατική, γιατί αυτό δυστυχώς συμβαίνει σε άλλα μέρη.

Όλα με μέτρο, αν υπάρχουν εμφανές αποδείξεις κακοποίησης για λόγους πιο σημαντικούς από μια χειροδικία περιστασιακή , ναι αν ο δάσκαλος ενδιαφέρεται, να το κάνει και χωρίς να ρωτήσει κανέναν.

Υπάρχουν παιδιά που κακοποιούνται καθημερινά σωματικά και πνευματικά, εκεί πρέπει να υπάρχει ο τρίτος που μπορεί να είναι και ο δάσκαλος και να επέμβει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-06, 16:10
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι αλήθεια οι δάσκαλοι τόσο κοντά στα παιδιά ώστε να βλέπουν τις ψυχολογικές πληγές τους; Γιατί οι σωματικές μπορεί να μην προέρχονται καν από τους γονείς. Εγώ ας πούμε ουδέποτε έφαγα χαστούκι ή "ξύλο" από τους δικούς μου αν και είμουν μόνιμα ματωμένος (είμαι από τη γενιά που έπαιζε στην γειτονιά βλέπεις). Παρ όλα αυτά είχα έναν συμμαθητή που ποτέ του δεν είχε σημάδια, αλλά ακόμα και ένα φτέρνισμα θα μπορούσε να τον κάνει να πανικοβληθεί, μία απλή κίνηση του χεριού τον έφερνε σε στάση άμυνας και μπορούσες να δείς στα μάτια του την κακομεταχείρηση. Έχουν οι δάσκαλοι τα κότσια να μπλεχτούν σε πιθανές δίκες, καταγγελίες, ίσως και πόλεμο από τους γονείς;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-06, 16:19
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία! και πς ότι το καταγγέλει, και πιάνουν τους γονείς και τους βάζουν μέσα! Το παιδί πάει λοιπόν σε ίδρυμα; Αυτό είναι λύση; Ή βάζουν τον πατέρα μέσα και μένει η μάνα έξω να πρέπει να τα βγάει πέρα με το δάνειο κλπ κλπ. Τα πράγματα θα ήταν χαιρότερα ή καλύτερα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εάν το σχολείο λειτουργούσε όπως θα έπρεπε, δηλαδή ως πρωταρχικός κοινωνικός φορέας παιδείας και διαπαιδαγώγησης, τότε οι δάσκαλοι θα έπρεπε να επεμβαίνουν. Φαντάζομαι και ο 3500/2006 εκεί αποβλέπει. Στην πράξη όμως, αμα κλείνουν τα σχολεία επειδή οι δάσκαλοι κοιτάνε πως να φουσκώσουν την τσέπη τους με καμία συνείδηση απέναντι στο λειτούργημά τους, δεν το βλέπω να εφαρμόζεται.

Προσωπικά θεωρώ ότι ακόμα και ένα χαστούκι ή παντοφλιά ή οποιαδήποτε σωματική ενέργεια εις βάρος του παιδιού μόνο κακό μπορεί να κάνει. Η ήρεμη συζήτηση και η επιχειρηματολογία θα πρέπει πάντα να είναι οι πρώτες και ύστατες λύσεις. Το χαστούκι στην ουσία τι σημαίνει; Σημαίνει ότι αφού δε σκαμπάζεις από λόγια (δηλαδή αφού δεν καταλαβαίνεις τη λογική ενός ενήλικα) το θέμα θα το διευθετήσουμε δια της βίας, δηλαδή με ένα χαστούκι.

Αυτό τί μαθαίνει σε ένα παιδί; Ότι άμα δεν έχω επιχειρήματα να στηρίξω τη θέση μου, αντί να υποχωρήσω ή να προσπαθήσω να το κατανοήσω, θα καταφύγω στη βία που τα "λύνει όλα".

Είναι λοιπόν πολύ πιο σοβαρό το ζήτημα από απλά ένα ξώφαλτσο περιστατικό που αφορά μόνο τις επιμέρους οικογένειες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kiwi : 02-11-06 στις 10:53
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-06, 11:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θεωρώ ότι ακόμα και ένα χαστούκι ή παντοφλιά ή οποιαδήποτε σωματική ενέργεια εις βάρος του παιδιού μόνο κακό μπορεί να κάνει. Η ήρεμη συζήτηση και η επιχειρηματολογία θα πρέπει πάντα να είναι οι πρώτες και ύστατες λύσεις. Το χαστούκι στην ουσία τι σημαίνει; Σημαίνει ότι αφού δε σκαμπάζεις από λόγια (δηλαδή αφού δεν καταλαβαίνεις τη λογική ενός ενήλικα) το θέμα θα το διευθετήσουμε δια της βίας, δηλαδή με ένα χαστούκι.
Ο πατερας μου υπηρξε εκπαιδευτικος, και ξερω πολυ καλα οτι απο τοτε που υπαρχει ο θεσμος του σχολειου, ο κοσμος διαφωνει ακομα, και θα διαφωνει στο αν χρειαζεται το χαστουκι η οχι. Ολοι με πολυ σωστα και λογικα επιχειρηματα. Εκπαιδευτικοι και ψυχολογοι που εγραφαν κατα της βιας, ξερω οτι εχουν αλλαξει γνωμη, και πολυ πιθανον να εχει ισχυσει και το αντιθετο. Απαντηση (Χρυση τομη) απλα δεν υπαρχει.

Κατα τη γνωμη μου, ο πατερας μου ειναι ενας ανθρωπος πολυ πραος και καθολου εντονη η χαρισματικη προσωπικοτητα. Αποτελεσμα: δεν μπορει να επιβληθει με λογια ουτε με πειθω. Οταν δεν μπορεις να επιβληθεις σε κατι για να κανεις τη δουλεια σου, θα καταφυγεις σε βια, πρωτον για να επιβληθεις-συνετίσεις, και δευτερον για να εκτονωθεις-τιμωρήσεις. Οταν απαγορευτηκε η διδασκαλικη βια, η μονη διεξοδος ηταν το 'εκτος ταξης'. Οταν καποιος μαθητής απλα επιλεγει (προσεχε τη λεξη: επιλεγει. Δε μιλαμε για απλα παιδικη αμελεια) να σε αγνοει τι αλλο μπορεις να κανεις; Μη μου πεις οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν αξιζουν να κατσουν ποτε στην εδρα. Αν ειναι ετσι, δασκαλοι θα γινοταν μονο οι Paladins (με Χάρισμα +20. Το πιασατε το υποννοουμενο?)

Δεν υποστηριζω σε καμια περιπτωση τη βια και δε θα την ασκουσα ποτε. Αναγνωριζω ομως (αλλα οχι και δεχομαι) οτι σε καποιες περιπτωσεις ειναι η μοναδικη λυση

Και τελος εχω βαρεθει να ακουω για τα αθωα 'αγγελουδια'. Υπηρξα παιδι πριν απο λιγα μολις χρονια (η τουλαχιστον εξακολουθω να ειμαι και οι αναμνησεις σκεψεων και κινητρων, ειναι εντονες :Ρ) και θυμαμαι πολυ καλα ποση κακια υπηρχε μεσα τοσο σε μενα οσο και των συμμαθητων μου, οτι ειχα υποστει βια απο αλλα αθωα παιδακια με συνεπεια να διψαω για εκδικηση, οτι εκανα ζωα να υποφερουν, και οτι ηθελα να προκαλεσω κακο χωρις λογο (ουτε καν για να 'ερευνησω' τις συνεπειες). Ολα αυτα χωρις να ειμαι ενα προβληματικο παιδι, ουτε παιδικος εγκληματιας. Μια χαρα περιβαλλον και διαπαιδαγωγηση ειχα και δε διεφερα καθολου στην 'κακια' απο τους συμμαθητες μου. Καποια πραγματα ομως ειναι εμφυτα στους ανθρωπους

Δεν νομιζω οτι μπορει κανενας να αποδειξει το αν καποιο παιδι ειναι γεννημενος εγκληματιας η οχι. Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι μεγαλυτερο ρολο απο την παιδεια παιζουν οι ικανοτητες που εχει το καθε παιδι. Οι νταηδες δεν ειναι παιδια που ειναι πιο κακα απο αλλους. Ειναι απλα παιδια που εχουν την ελευθερια απο τη φυση (που τα προικισε με δυναμη, εμφανιση, ισχυρο χαρακτηρα) να μπορουν να εκφρασουν τα αρνητικα τους ενστικτα. Τα μη χαρισματικα παιδια ειναι αντιθετα ησυχα (και πολλες φορες τα θυματα των πρωτων) απλα επειδη δεν μπορουν να αντιδρασουν και να εκφρασουν τη δικη τους κακια, και οχι επειδη ειναι αθωα. Την κακία τους μπορουν να την εκφράσουν υποχθόνια, ή σε βάρος των ζώων. Ενδέχεται φυσικά, να εξασθενήσουν τα ανρητικά τους ένστικτα πιο εύκολα απο των άλλων, λόγω της ανικατότητας να τα εκφράσουν, αλλά και η άσκηση κακίας εις βάρος τους, τα κάνει να αναγνωρίσουν το καλό και το κακό.

Αυτα ομως τα ξεχναμε παντα (τοσα πολλα χρονια εχουν περασει πια ξεχασαμε ολοι οτι εχουμε υπαρξει κ***παιδα?) και εξακολουθουμε να πιστευουμε στο αρχετυπο 'αθωο αγγελουδι', που, οπως ολα τα αρχετυπα, δεν υφισταται στην πραγματικη ζωη.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-10-07 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-06, 11:35
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα πάντως ο δάσκαλός μου μας έλεγε να μην μιλάμε οταν πηγαίναμε στην εκκλησία για εκκλησιασμό με διάφορα επιχειρήματα και εμείς τον γράφαμε! Όταν πέσαν τα πρώτα χαστουκάκια ομαδικώς στον πίνακα το βουλώσαμε όλοι στις επόμενες επισκέψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-06, 12:01
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν πέσαν τα πρώτα χαστουκάκια ομαδικώς στον πίνακα το βουλώσαμε όλοι στις επόμενες επισκέψεις.
... και ο στόχος επετεύχθη! Κάνατε ησυχία στην Εκκλησία χωρίς να γνωρίζετε το λόγο

@gildor
Φυσικά και η βία είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης, ειδικά στις μικρές ηλικίες και στο περιβάλλον του σχολείου όπου υπάρχουν συμπεριφορές ανάλογες μιας αγέλης. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν bullies όπως και "θύματα". Περιέργως τα "θύματα" 'οταν γίνονται ενήλικες έχουν αναπτύξει πολύ καλύτερο επίπεδο ωριμότητας, και περιέργως οι bullies συνεχίζουν να προσπαθούν να λύνουν τα θέματά τους σαν υστερικοί χωρίς λογική και απαιτώντας μόνο.

Όμως στο θέμα της διαπαιδαγώγησης, υποτίθεται ότι έχουμε πλέον το πολιτιστικό και νοητικό επίπεδο ώστε να απορρίπτουμε τη βία. Διαφορετικά δημιουργούνται συγχίσεις. Όπως για παράδειγμα μια Δημοκρατική χώρα που σέβεται τα ατομικά δικαιώματα οφείλει να το αποδεικνύει στην πράξη, άσχετα με τις απειλές που δέχεται από ισχυρότερους. Διαφορετικά έχουμε το παράδειγμα των ΗΠΑ που σφάζουν στο όνομα της Δημοκρατίας. Και φυσικά αυτοί που σφάζονται είναι λογικό να ακούνε δημοκρατία και να κραδένουν καλάσνικωφ. Δε μπορείς να έχεις κάτι ενδιάμεσο. Δε μπορείς σαν κοινωνία να λες "είμαι εναντίον της βίας" αλλά σε κάποιες εξαιρέσεις (πχ όταν το παιδί δεν παίρνει από λόγια) να την εφαρμόζεις, γιατί τότε αξιώνεις την υποκειμενική αντίληψη της πραγματικότητας που δεν οφελεί στη συνοχή μιας κοινωνίας.

Στην τελική αυτός είναι και ο ρόλος της Νομοθεσίας... η αντικειμενική αντιμετώπιση των προβλημάτων που υπάρχουν σε κάθε κοινωνία. Το αν η νομοθεσία εφαρμόζεται ή γράφεται σωστά είναι άλλο θέμα. Εφόσον σαν κοινωνία έχουμε ωριμάσει στο να θεσπίζουμε νόμους εναντίον της ενδοοικογενειακής βίας, ήρθε ο καιρός και να τους εφαρμόσουμε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομιζω οτι όσο μου έγραφες, εγώ έκανα edit στο μήνυμά μου και το μεγάλωσα αρκετά, χωρίς να δω οτι μου απάντησες. Ρίξτου άλλη μια ματια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-06, 12:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
... και ο στόχος επετεύχθη! Κάνατε ησυχία στην Εκκλησία χωρίς να γνωρίζετε το λόγο
όπως αναφέρω στο μήνυμα μου τον λόγο τον γνωρίζαμε και μας ανέπτυσσε επιχειρήματα, αλλά δεν είμασταν τόσο ώριμα παιδιά 10 χρονών να τον καταλάβουμε.

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην τελική αυτός είναι και ο ρόλος της Νομοθεσίας... η αντικειμενική αντιμετώπιση των προβλημάτων που υπάρχουν σε κάθε κοινωνία. Το αν η νομοθεσία εφαρμόζεται ή γράφεται σωστά είναι άλλο θέμα. Εφόσον σαν κοινωνία έχουμε ωριμάσει στο να θεσπίζουμε νόμους εναντίον της ενδοοικογενειακής βίας, ήρθε ο καιρός και να τους εφαρμόσουμε.
Ο εγκλεισμός στις φυλακές είναι μορφή ψυχολογικής βίας.
Θα μπορούσαμε να μην κλείνουμε κάποιους στη φυλακή αλλά να μπορούσαμε μέσω της διαπαιδαγώγησης και των επιχειρημάτων να τους πείσουμε ότι αυτό που κάναν ήταν σωστό ώστε να μην το ξανακάνουν.
Είναι δηλαδή η ψυχολογική βία τρόπος αναμόρφωσης ή όχι , διαχωρίζουμε ψυχολογική και σωματική βία;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-06, 12:35
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Του ξανάριξα

Και επαναλαμβάνω. Ναι η βία είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό. Ναι δεν είναι απαραιτητά επιθετικός τρόπος αλλά μπορεί να διοχετευθεί και σε ένα ξέσπασμα ή μία εκτόνωση. Ναι, δεν υπάρχουν παιδιά αγγελούδια και κακώς γονείς και δάσκαλοι έχουν τα "παιδιά αγγελούδια" ως πρότυπο.

Οι σχολικές ηλικίες κατά τη γνώμη μου είναι από τις πιο σκληρές. Επειδή πολύ απλά η φυσική, ενστικτώδης αντιμετώπιση καταστάσεων (είτε μέσω της βίας είτε μέσω της απαίτησης άνευ όρων) έρχεται σε σύγκρουση με την πολιτισμική (χωρίς βία, με σεβασμό σε κανόνες και σεβασμό των δικαιωμάτων των άλλων). Είναι φυσιολογικό στάδιο ανάπτυξης εφόσον θέλουμε η "νέα φουρνιά ανθρώπων" να εντάσσεται στη δική μας κοινωνία.

Και εμένα ποτέ δεν με είχαν χτυπήσει οι γονείς μου, αλλά είχα ρίξει κλωτσιά σε άλλο παιδί και έκανα σκέψεις να ήμουνα ο δυνατότερος του σχολείου και να με προσκυνάνε όλοι. Αυτές όμως είναι φυσιολογικές αντιδράσεις.

Η νομοθεσία, όπως και ο εκπαιδευτικός οφείλουν να μεταβιβάζουν τις αρχές της κοινωνίας μας στα ασταθή και συγχισμένα μυαλά των παιδιών.

Η αποβολή από την τάξη λοιπόν είναι πολύ προτιμότερη από ένα χαστούκι γιατί στην ουσία υπονοεί το ότι "εφόσον δε μπορείς να συμμετέχεις σε ένα κοινωνικό σύνολο, πρέπει να αποχωρήσεις". Απλά. Και πήγαινε να κάνεις χαβαλέ ή ότι θες, αλλά μετά από κάποιον αριθμό απουσιών θα πρέπει να ξανακάνεις την τάξη γιατί μέχρι και το Λύκειο η κοινωνία σε υποχρεώνει να παρακολουθείς μαθήματα. Κάτσε κάτω και σκέψου. Εσύ επιλέγεις.

Άλλωστε γιατί όλοι οι παιδοψυχολόγοι είναι εναντίον του εκφοβισμού με τον "Μπαμπούλα"; Γιατί μόλις γυρίσεις το κεφάλι σου από την άλλη, το παιδί θα δοκιμάσει να κάνει αυτό που του απαγορεύτηκε. Η βία κόβει με το μαχαίρι την περιέργεια. Και ενώ οι περισότεροι γονείς στιγμιαία "πειθαρχούν" με το χαστούκι, στην ουσία δεν αντιμετωπίζουν το πιο γνώριμο παιδικό χαρακτηριστικό που είναι η περιέργεια.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-11-06, 12:39
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως αναφέρω στο μήνυμα μου τον λόγο τον γνωρίζαμε και μας ανέπτυσσε επιχειρήματα, αλλά δεν είμασταν τόσο ώριμα παιδιά 10 χρονών να τον καταλάβουμε.
Ακριβώς. Και τελικά τί καταλάβατε; Θεωρείς ότι άμα δεν έπεφτε μπάτσα όλοι όσοι από τους συμμαθητές σου συνέχιζαν να πηγαίνουν εκκλησία θα κάνανε φασαρία μέχρι να γεράσουν;

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εγκλεισμός στις φυλακές είναι μορφή ψυχολογικής βίας.
Θα μπορούσαμε να μην κλείνουμε κάποιους στη φυλακή αλλά να μπορούσαμε μέσω της διαπαιδαγώγησης και των επιχειρημάτων να τους πείσουμε ότι αυτό που κάναν ήταν σωστό ώστε να μην το ξανακάνουν.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό όμως είναι θέμα του σωφρονιστικού συστήματος το οποίο ειδικά στην Ελλάδα έχει ακόμα πολύ μακρύ δρόμο μπροστά του.

Υ.Γ. Ωραία ταινία το Κουρδιστό Πορτοκάλι
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-11-06, 13:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς. Και τελικά τί καταλάβατε; Θεωρείς ότι άμα δεν έπεφτε μπάτσα όλοι όσοι από τους συμμαθητές σου συνέχιζαν να πηγαίνουν εκκλησία θα κάνανε φασαρία μέχρι να γεράσουν;
Όχι, απλά θα αγνοούσαμε ότι θα έπρεπε να σεβόμαστε τους άλλους που θέλουν να ακούσουν την Θεία Λειτουργία και θα αντιμετωπίζαμε τον σεβασμό προς τους άλλους με τον ίδιο τρόπο μεγαλώνοντας γιατί κανένας δεν θα μας μάθαινε ποιό είναι το σωστό.
Και δεν νομίζω ότι απλά θα το καταλαβαίναμε μόνοι μας όπως δεν καταλαβίνουν τα αυτονόητα χιλιάδες ώριμοι συνάνθρωποί μας.
Όλοι βλέπουμε τα αποτελέσματα της διαπαιδαγώγησης της μορφής ’Πάτα επί πτωμάτων’ και ’φάτους πριν σε φάνε’ που μεταδίδουν οι γονείς στα παιδιά τους.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-11-06, 13:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ έζησα κάποια άλλα χρόνια, γνώρισα καθηγητές που μας έπειθαν και τους σεβόμαστε χωρίς καν να σηκώσουν την φωνή τους, ήταν τόσο επιβλητική η παρουσία τους, που απλά εγώ μαγευόμουνα και κάποιους συγκεκριμένους δεν ήθελα καν να θεωρηθεί ότι τους ενοχλώ. Αυτούς τους λάτρεψα.

Υπήρχαν και άλλοι καθηγητές που πριν μιλήσουν και σου εξηγήσουν τι έκανες βαράγανε στο ψαχνό, είχαν αδυναμία να πείσουν και αδυναμία να καταλάβουν. Αυτούς τους καθηγητές, δεν τους σεβάστηκα ποτέ.

Υπήρχε και η τρίτη κατηγορία των καθηγητών και δασκάλων που σε έφερναν στο φιλότιμο, που σε έκαναν να νοιώθεις άσχημα, που με τα λόγια σε έπειθαν για το λάθος σου. Αυτούς τους σεβάστηκα.

Αν ο δάσκαλος ή ο καθηγητής χάσει τον έλεγχο και η μόνη διέξοδος τους είναι οι φωνές ή το ξύλο, απλά δεν είναι ικανοί να διδάσκουν, είναι μεν η μεγάλη πλειοψηφία, αλλά είναι είναι η απορριπτέα για μένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.