Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-08, 23:23
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαβάζουν πολύ τα Ελληνόπουλα αλλά...

Τρεις φορές έχουν αλλάξει τα βιβλία της Φυσικής στην εκπαίδευση την τελευταία δεκαετία στην πρωτοβάθμια και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά η χώρα μας είναι ουραγός στο διεθνές πρόγραμμα αξιολόγησης μαθητών PISA (Πίζα), μολονότι τα Ελληνόπουλα διαβάζουν τρεις φορές περισσότερο από παιδιά άλλων χωρών, αναφέρει σε άρθρο της η Ελευθεροτυπία (8/5/2008)

Τα στοιχεία πρόκειται ν' ανακοινωθούν επίσημα στο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Φυσικών Επιστημών, που αρχίζει στον Πύργο της Παιδαγωγικής, στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

«Το σημαντικό είναι τα αναλυτικά προγράμματα και τα βιβλία. Είναι γεγονός ότι σ' αυτά η χώρα μας δεν τα πάει καλά», λέει ο καθηγητής του Παιδαγωγικού, Παναγιώτης Κουμαράς.

Το PISA (Πίζα) είναι ένα διεθνές πρόγραμμα αξιολόγησης μαθητών μέχρι 15 χρόνων, όπου οι ειδικοί διαπιστώνουν αν τα παιδιά μπορούν να χρησιμοποιούν τις γνώσεις από το σχολείο στην καθημερινή πρακτική. «Συμμετέχουν περίπου 50 χώρες κι εμείς είμαστε συνήθως στις τελευταίες θέσεις, παρ' ότι τα παιδιά στην Ελλάδα φαίνεται να διαβάζουν τρεις φορές περισσότερο από τους συνομηλίκους τους στη Φινλανδία», τονίζει ο καθηγητής. «Φταίει ο προσανατολισμός των βιβλίων και των προγραμμάτων που είναι γραμμένα για μικρούς Αϊνστάιν! Στην 5η Δημοτικού, για παράδειγμα, μπορεί να ανταποκριθεί μόνο ένα 5% των παιδιών. Τα διδάσκουμε παπαγαλία λοιπόν, προτρέποντάς τα να μαθαίνουν τον κανόνα απ' έξω...».

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-08, 00:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το ελληνικό σύστημα δε διδάσκει παπαγαλία, διδάσκει μεθόδους να περάσεις εξετάσεις.

Ως εκ τούτου, οι γνώσεις που αποκομίζει κανείς είναι περιορισμένου εύρους, μια και η εφαρμογή είναι τόσο περιορισμένη.

Δε διδάσκεται δημιουργική σκέψη γιατί για να τη διδάξεις πρέπει να τη διαθέτεις, κι αυτό είναι πρόβλημα παντού (όχι μόνο στην Ελλάδα).

Δε διδάσκεται επίσης μεράκι και πάθος γιατί αυτά ή τα έχεις ή δεν τα έχεις.

Διδάσκεται όμως μια νοοτροπία που είναι ενδημική των μεσογειακών χωρών: καλύτερα να μπλοφάρεις παρά να παραδεχτείς ότι έχεις άδικο ή ότι δεν ξέρεις, γιατί (από θεωρία παιγνίων) το κόστος είναι μικρότερο (μπορεί να βγεις και σωστός).

Αυτή η νοοτροπία είναι κλάσεις χειρότερη από την έλλειψη δημιουργικής/συνδυαστικής σκέψης για λόγους που θα πρέπει να είναι φανεροί: όλοι ισχυρίζονται ότι ξέρουν τα πάντα, και καταλήγει δύσκολο ή αδύνατο να πάρεις μια σωστή πληροφορία από κάπου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-08, 00:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
παρα τις ατελειωτες ατελειες του το εν ελλαδι συστημα παραγει πολιτες με ευρεια εγκυκλοπεδικη μορφωση σε αντιθεση με αλλες χωρες πχ αμερικη που παραγει ξυλα απελεκητα.. αναφερωμαι φυσικα στα σχολικα χρονια (δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο) και οχι στα πανεπιστημιακα οπου ειναι απιαστοι..

για δοκιμαστε να πιασετε κουβεντα πχ με αμερικανο ΕΞΩ απο την ειδικοτητα του οποια και να ειναι αυτη;κατα κανονα δεν ξερει που πανε τα 4

πρεπει να παραδεχτω παντως οτι οσο πιο προσφατα εχει αποφοιτησει κανεις τοσο πιο αμορφωτος ειναι μια και το συστημα παει απο το κακο στο χειροτερο αλλα και παλι υπαρχει μια υπεροχη
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-08, 00:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σ΄ αυτό δεν έχεις άδικο παπιτούλη. Ειδικά στα μαθηματικά...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-08, 01:54
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μπα δεν αναφερομουν στα μαθηματικα...

αλλα πχ σε ιστορια, ζωγραφικη, μουσικη (ακομα και κλασσικη) μουσεια , τεχνες
ποιοτικο κινηματογραφο ποιηση γενικα οτι μπορει να αποτελεσει θεμα κουβεντουλας σε μια παρεα..

η γενικη μορφωση αν θελεις που σου επιτρεπει να πεις κατι παραπανω απο τα της δουλειας σου τα των παιδιων σου και τα του τι εκανε η κυρα κατινα..

τα θεματα που χωρις να ειμαστε βαθυτατοι γνωστες μας κανου να ξεχωριζουμε απο τους παντελως αμερικανους... και εν γενει δυτικους
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-08, 07:41
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
διαφωνώ με αυτή την αξιολόγηση. Οι Έλληνες μαθητές έχουν κατά κανόνα πολύ περισσότερες γνώσεις από τους αντίστοιχους της κεντρικής Ευρώπης, (πλην των Γάλλων), γεγονός που φαίνεται μόλις εισέλθουν την πόρτα των αντιστοίχων πανεπιστημίων.
Αυτού του είδους οι διαγωνισμοί, είναι φτιαγμένοι με βάση το κεντροευρωπαϊκό σύστημα εκπαίδευσης , και η διαφορά του συστήματος οδηγεί στα όχι πολύ καλά αποτελέσματα. Αν πχ στέλναμε τους ΈΛληνες μαθητές που παρακολουθούν προγράμματα IB, αυτοί θα αρίστευαν, παρόλο που κατά κανόνα το πρόγραμμα αυτό επιλέγουν (εκτός από το Κολλέγιο που είναι χωριστή περίπτωση) οι ασθενέστεροι μαθητές.

Πριν από δέκα-δώδεκα χρόνια η χώρα μας ήταν η τελευταία στα διεθνή μαθητικά συνέδρια, όχι γιατί είχε τους χειρότερους μαθητές, αλλά γιατί δεν υπήρχε η εμπειρία και το σωστό coaching. Πήγανε όμως, κλέψανε κόλπο από τους Τούρκους που ήταν μεταξύ των πρώτων και πλέον ο συναγωνισμός είναι έντονος. Να θυμίσω ότι εδώ και επτά οκτώ χρόνια περίπου συμμετέχουν και δημόσια σχολεία σε αυτά τα διεθνή μαθητικά συνέδρια, και μάλιστα με εξίσου καλά αποτελέσματα, ενίοτε δε και καλύτερα. (πριν μου επιτεθείτε να σημειώσω ότι επειδή τα δημόσια σχολεία λαμβάνουν επιδότηση για να πάνε, έχει παρατηρηθεί μια δυό φορές το φαινόμενο να μην πάνε οι μαθητές που θα έπρεπε, αλλά οι έχοντες μέσο, οπότε τα αποτελέσματα ήταν ανάλογα.)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-08, 10:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
οπως εχω ηδη πει (και μαλιστα και στα δυο σχετικα μηνυματα μου) δεν αναφερωμαι στα κυριως μαθηματα..

αναφερωμαι στην γενικη εγκυκλοπεδικη μορφωση που οι ελληνες μαθητες φαινεται να διαθετουν πολυ περισσοτερο απο οτι οι γυμνασιοπαιδες των αλλων δυτικων χωρων και σχετικα με τους αμερικανους γυμνασιοπαιδες που φαινεται να μην διαθετουν καθολου

η δικη σου διαφωνια φαινεται να περιστρεφεται γυρω απο τα κυριως μαθηματα (πχ μαθηματικα) τα οποια δεν ηταν και το θεμα μου και στο σχολιο μου περι νεωτερων αποφοιτων που και εκει στην εγκυκλοπαιδικη μορφωση αναφερωμαι και η οποια φαινεται να χειροτερευει σε σχεση με τα παλαιωτερα χρονια
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 13-05-08 στις 10:14
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-08, 21:06
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και πόσοι έλληνες μαθητές πιστεύετε ότι έχουν εγκυκλοπαιδική μόρφωση;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-08, 17:33
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
αναφερωμαι φυσικα στα σχολικα χρονια (δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο) και οχι στα πανεπιστημιακα οπου ειναι απιαστοι..
Μα η παιδεία είναι ΜΙΑ. Ή έχεις ή δεν έχεις. Και δεν θα ήθελα να μιλήσω για τους Αμερικάνους αλλά δυστυχώς εμείς δεν έχουμε ... ακόμα.
Όταν σου στέλνει ο δάσκαλος φωτοτυπία - εργασία για να γίνει στο σπίτι και βρίσκεις στις εκφωνήσεις ορθογραφικά λάθη ...
Όταν η φιλόλογος δεν ξέρει αρχαία και διορθώνουν οι μαθητές τα λάθη που κάνει καθημερινά στον πίνακα ...
Όταν ... όταν ... η λίστα είναι ατέλειωτη. Και σε καμιά περίπτωση δεν τα βάζω με τους εκπαιδευτικούς, στους οποίους ανήκω κι εγώ.
Το πρόβλημα βρίσκεται πολύ βαθιά και κανείς ως τώρα δεν ενδιαφέρθηκε να το χτυπήσει στη ρίζα του. Όχι γιατί δεν μπορούν μα γιατί δε θέλουν. Γιατί ένας μορφωμένος λαός είναι πολύ πιο επικίνδυνος από έναν αμόρφωτο ή μέτρια μορφωμένο λαό.
Λίγες σκόρπιες σκέψεις από μια εκπαιδευτικό που πριν 15 χρόνια ονειρευόταν ν' αλλάξει τον κόσμο, ενώ τώρα προσπαθεί με νύχια και με δόντια να αποπληρώσει τις 3 υπερχρεωμένες πιστωτικές της και περιμένει πώς και πώς να' ρθει το βράδυ, ν' αράξει στον καναπέ και να παρακολουθήσει το αγαπημένο της σήριαλ ή reality.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-08, 17:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πόσοι έλληνες μαθητές πιστεύετε ότι έχουν εγκυκλοπαιδική μόρφωση;
Εγω! εχω ΜΟΝΟ εγκυκλοπαιδικη αχρηστη μορφωση!!

Μπορει να ξερω οτι οι ακριδες εχουν γευση κοτοπουλου, οτι ο ιδρυτης της 7-up ηταν αλμπινος και οτι τα αγγουρια τουρσι μπορουν να λαμψουν αν ηλεκτρολυθουν, αλλα δεν ξερω ποτε γεννηθηκε ο Καποδιστριας :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-08, 18:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μα στο ειχαν πει σχολειο οπως το ειχαν πει και σε εμενα...
(κι αν δεν το ειχαν αναφερει το εγραφε το βιβλιο της ιστοριας [για το παλιο λεω])

το προβλημα ειναι σε ποιο συμπαν βρισκοσουν εκεινη την στιγμη...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.