Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 11-01-07, 12:49
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
ξανα ΟΧΙ στο 16!!

Να κάνετε παιδιά αντιδιαδήλωση!!! Θα είστε περισσόεροι από 2!!!( καμιά 20ριά,ίσως)Μην ανησυχείτε!!! (Σας πειράζω, έτσι?!) Αληθεινά πιστεύετε ότι το πρόβλημα της παιδείας σε αυτή την χώρα, είναι το καθεστώς <<ιδιοκτησίας>>? Αν δηλαδή ο <<μέτοχος>> και διαχειριστής είναι το κράτος και δεν είναι κάποιος/οι <<ιδιώτης>> <<μεγαλοεπενδυτής>>?!!! Συμφωνώ σε όλες τις διαμαρτυρίες σας (που είναι και δικές μου!!) για τα χάλια της εκπαίδευσης!! Αλλά η αιτία είναι ότι είναι <<δημόσια>> και όχι <<ιδιωτική>>?!! Γιατί εμένα μου φαίνεται ότι,στο κράτος <<θρονιάζονται>> πολιτικοί που ασκούν πολιτικές, λαμβάνουν ή δεν λαμβάνουν μέτρα κ.λ.π. Ας αφήσουμε λοιπόν ήσυχο το καθεστώς <<ιδιοκτησίας>> στην παιδεία και ας διαμαρτυρηθούμε σε αυτούς που έχουν την ευθύνη!!!Όποιοι και αν είναι αυτοί!!! Σε λίγο θα φτάσουμε να ζητάμε ιδιοτικοποίηση των Δήμων, διότι κάποιος βλάκας Δήμαρχος, δεν κάνει καλά τη δουλειά του!Να ιδιοτικοποιήσουμε και τη βουλή, γιατί μαζεύονται εκεί 300 <<αργόσχολοι>> και να αναθέσουμε σε ιδιώτες να προσλάβουν <<παραγωγικούς>> βουλευτές... ξέρω γω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-07, 03:16
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με "την αξιοπρεπή θέση στο πανεπιστήμιο" καλή προσπάθεια για ...ένα γάμο (χα χα) αλλά υπάρχει κι εκείνος ο ρημάδης ο ανταγωνισμός, ο κακώς νοούμενος μεταξύ των πανεπιστημιακών, που δεν αφήνει εύκολα να σηκώσει κεφάλι ο νέος ερευνητής ή ο καταξιωμένος στο εξωτερικό συνάδελφος. Είναι απίστευτα μακροσκελής η λίστα εκείνων που έπειτα από λαμπρές σπουδες/μεταπτυχιακά κ.λ.π. σε ξένα πανεπιστήμια, δοκίμασαν την τύχη του "τρεις κι εξήντα" στην Ελλαδίτσα μας και σκόνταψαν στη στενομυαλιά της κάθε πολυθρόνας.
Όταν λοιπόν έρθει η ώρα των πολλών μη κρατικων συναδέλφων, πέρα από την νομική ισότητα, μήπως οι καθηγητές των "άλλων" πανεπιστημίων, εμπλακούν σε παιχνίδια που θα πληρώνουν τελικά οι φοιτητές; Λεω ...
Η πρώτη παράγραφος είναι απόλυτα σύμφωνη με αυτά που είπα: είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρεις αξιοπρεπή θέση στο πανεπιστήμιο για λόγους που όλοι καταλαβαίνουμε (τις προεκτάσεις με τις κουμπαριές και τα συμπεθεριάσματα τις καταλαβαίνετε, εξ ου και το παράδειγμα περι νύφης). Αυτό ισχύει είτε είσαι φιλότιμος έλληνας ερευνητής του εσωτερικού είτε του εξωτερικού.

Την δεύτερη παράγραφο δεν κατάλαβα. Κατ'αρχήν φαντάζομαι οτι δε θα είναι εξαιρετικά εύκολο να ανοίξεις πανεπιστήμιο, όσο βλακώδης και να είναι η σχετική νομοθεσία. Λίγο δύσκολο, δηλαδή, να φυτρώσουν πανεπιστήμια (και αντίστοιχοι καθηγητές) όπως τα φροντιστήρια της γειτονιάς. Θεωρητικά δυνατό, βέβαια, αλλά δύσκολο (για τον ίδιο λόγο που είναι δύσκολο να ανοίξεις πχ ένα νοσοκομείο όπως το "Υγεία" ή ένα εργοστάσιο ή μια τράπεζα: το πανεπιστήμιο είναι ένας μεγάλος οργανισμός και αποτελεί πολύ σοβαρή επένδυση). Δεν ξέρω, δηλαδή, ποιοί θα είναι οι πολλοί: οι "δημόσιοι" ή οι "ιδιωτικοί";

Αφού λοιπόν ανοίξει το ιδιωτικό πανεπιστήμιο δεν καταλαβαίνω ποιοί ακριβώς (οι καθηγητές των ιδιωτικών? οι ιδιοκτήτες?) θα εμπλακούν σε τι ακριβώς παιχνίδια (?) και με ποιό τρόπο θα την πληρώσουν οι φοιτητές (?). Αν μη τι άλλο, ένας φοιτητής ιδιωτικού πανεπιστημίου είναι ταυτόχρονα και πελάτης, άρα πιθανόν να προστατεύεται ακόμη περισσότερο και να διεκδικεί πιο αποτελεσματικά αυτά που θέλει. Τώρα, αν οι καθηγητές των ιδιωτικών κάνουν τα ίδια με τους καθηγητές των δημοσίων, πιθανόν να τους απολύσουν, οπότε πάλι βρίσκονται σε λιγότερο ισχυρή θέση. Ειλικρινά, είμαι περίεργος να καταλάβω τι παιχνίδια έχεις στο μυαλό σου και πώς αυτά θα επηρεάσουν τους φοιτητές. Δεν αμφισβητώ οτι μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά δε μου αρκεί ο υπαινιγμός: διευκρίνησε αυτό που θέλεις να πεις ώστε να μην εκκρεμεί ένας αδιόρατος φόβος "εν κενώ".

Έτσι που το φαντάζομαι το πράγμα, πάντως, το βασικό πρόβλημα με την ίδρυση των ιδιωτικών είναι οτι είναι αρκετά πιθανό αξιόλογοι επιστήμονες να εγκαταλείψουν το δημόσιο πανεπιστήμιο (και τις 3+60) και να μείνουν σε αυτό οι "τελειωμένοι" και οι κουμπάροι/νύφες/συμπέθεροι κλπ. Μ'άλλα λόγια, ίσως να υπάρξει ένα ρεύμα μετακίνησης ικανών επιστημόνων ΠΡΟΣ τα ιδιωτικά, γεγονός καλό για τους ίδιους, κακό για το δημόσιο πανεπιστήμιο. Όλα αυτά, βέβαια, όχι σύντομα αλλά σε βάθος χρόνου, αφού κανένας καθηγητής (πχ) Ιατρικής ή Νομικής δε θα αφήσει το "πρώτο τραπέζι πίστα" για να πάει να διδάσκει Νοσηλευτική στο "Πανεπιστήμιο" Ξυνή/whatever, όσα λεφτά και να του δίνουν.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών, Παναγιώτης Λιανός γράφει στην Καθημερινή μερικά πράγματα για την ανώτατη εκπαίδευση τα οποία κάθε λογικός άνθρωπος με κοινό νου και χωρίς προκαταλήψεις, θα τα αξιολογούσε ως πάρα πολύ σοβαρά.

--

Η παιδεία δεν απειλείται εκ των έξω

Γράφει ο καθηγητής Παναγιώτης Λιανός

Ένα από τα προβλήματα είναι ο τρόπος με τον οποίο προβάλλονται οι πανεπιστημιακές κινητοποιήσεις
Δεν υιοθετώ τη γενικότερη εικόνα που έχει προβληθεί από τα μέσα ενημέρωσης, έντυπα και ηλεκτρονικά, αφ’ ενός σχετικά με τη φύση και τη δυναμική των συνεχιζόμενων κινητοποιήσεων στην ανώτατη εκπαίδευση, αφ’ ετέρου με την ουσία των προτεινομένων από την κυβέρνηση αλλαγών.

Νομίζω ότι θα πρέπει να είναι κατανοητό σε όλους μας πως κάθε ζωντανός οργανισμός οφείλει να προσαρμόζεται στις εκάστοτε συνθήκες και ανάγκες και κανένα πλαίσιο λειτουργίας ενός ιδρύματος δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως θρησκευτικός - λατρευτικός τύπος και ότι κατά τακτά χρονικά διαστήματα πρέπει να εφαρμόζονται παρεμβάσεις που να βελτιώνουν τη λειτουργικότητά του.

Το γεγονός ότι στη χώρα μας κάθε διορθωτική παρέμβαση αντιμετωπίζεται ως πόλεμος υπέρ "βωμών και εστιών" σημαίνει ότι η ελληνική κοινωνία βρίσκεται εγκλωβισμένη σε ένα επικίνδυνο συντηρητισμό που τρέφεται από την ανασφάλειά της και καλλιεργείται από τα κόμματα και τα μέσα ενημέρωσης.

Εάν δεν ήμουν πανεπιστημιακός και δεν ήμουν πολίτης αυτής της χώρας θα θεωρούσα ανεξήγητη όλη αυτή την αναστάτωση, η οποία φαίνεται πολλές φορές να γίνεται "περί όνου σκιάς". Κατά τη γνώμη μου, οι προτεινόμενες αλλαγές στο πλαίσιο λειτουργίας των πανεπιστημίων, ακόμα και η δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, είναι μηδαμινής σημασίας αντικείμενα, σε σύγκριση με την καθημερινή ουσία της υποβάθμισης της εκπαίδευσης την οποία βιώνουμε ποικιλοτρόπως: μέσω της Παραπαιδείας, μέσω της Απουσίας από τις αίθουσες διδασκαλίας, μέσω του Τσαρλατανισμού και της Ασχετοσύνης, μέσω της Αναξιοκρατίας... Η πλήρης ποδοσφαιροποίηση της ελληνικής κοινωνικής συμπεριφοράς καλλιεργείται συνεχώς και αδιαλείπτως από τα κόμματα και τα μέσα ενημέρωσης με σκοπό τη δική τους επιβίωση.

Η δημοκρατία στην Ελλάδα έχει μικρή ηλικία και δεν είναι σίγουρη για τον εαυτό της. Τα κόμματα και τα ΜΜΕ καταλαμβάνονται από φοβερή ανασφάλεια και επιδίδονται στη δημιουργία οπαδών αντί για την εξασφάλιση συνειδητοποιημένων φίλων.

Τα κόμματα συμπεριφέρονται ως πρόεδροι ΠΑΕ και υποκινούν συνδικαλιστές και ορισμένους φοιτητές σε συμπεριφορές τύπου "Θύρας 13". Πώς αλλιώς μπορεί να περιγράψει κανείς τις λεγόμενες "καταλήψεις"; Το παιχνίδι, μάλιστα, τα τελευταία χρόνια έχει γίνει εξαιρετικά ανέντιμο, καθόσον με το πρόσχημα των καταλήψεων, διδακτικό προσωπικό, διοικητικοί και τεχνικοί υπάλληλοι και διδασκόμενοι, απέχουν από τις θέσεις τους χωρίς καμία επίπτωση. Ούτε κατακράτηση μισθών, ούτε επιπτώσεις από τη μη ολοκλήρωση του διδακτικού έργου... Αυτό το μπάχαλο, το οποίο έχει επικρατήσει κατά κράτος, φαίνεται ότι βολεύει πολλούς, καθόσον μόνον μέσα σε καθεστώς ανωμαλίας και ένδειας η άγρα οπαδών καθίσταται ευκολοτέρα.

Ένα από τα βασικότερα προβλήματα είναι και ο τρόπος με τον οποίο προβάλλονται στην ελληνική κοινωνία οι πανεπιστημιακές κινητοποιήσεις. Η πλειοψηφία των μελών ΔΕΠ ούτε είναι εγγεγραμμένοι στους συλλόγους ΔΕΠ, ούτε θέλουν να συμμετέχουν στις συνελεύσεις, όπου επαγγελματίες του είδους χειρίζονται ξύλινη γλώσσα, εκπροσωπούν κόμματα μειοψηφίας και ακολουθούν αδιέξοδες τακτικές.

Από την άλλη μεριά, τα διοικητικά όργανα φαίνονται εγκλωβισμένα και αναποφάσιστα σε μία εμπλοκή που δεν τη επέλεξαν τα ίδια. Σαν αποτέλεσμα, τα μέλη ΔΕΠ, ουσιαστικά, είναι χωρίς εκπροσώπηση.

Οι φοιτητές, των οποίων η παρουσία σκοπό έχει να πριμοδοτεί την οικονομία των τοπικών δήμων και τίποτε περισσότερο, εφόσον δεν σπουδάζουν, επαφίενται στη "διέξοδο" της απραξίας. Αναβολή. Είναι και αυτή μια λύση!

Τα μέσα ενημέρωσης τέλος, ακόμα και τα κρατικά, υιοθετούν τις ανακοινώσεις των συνδικαλιστών και υποκρίνονται ότι προβάλλουν την άποψη της πανεπιστημιακής κοινότητας. Έτσι παραποιείται η αλήθεια και συντηρείται η άγνοια και η ανασφάλεια.

Η δημόσια εκπαίδευση δεν καταργείται εκ των έξω. Οδηγείται σε μία αυτοκαταστροφική πορεία γιατί τα παραγωγικά της στοιχεία παρεμποδίζονται να παράγουν έργο και γιατί έχει κάνει σημαία της όχι την παραγωγή γνώσης και την αριστεία, αλλά τη διατήρηση των κεκτημένων. Γι’ αυτό όλος αυτός ο θόρυβος για το περίφημο άρθρο 16 είναι και ακατανόητος και υποκριτικός.


Πηγή : SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προς Στανλεϊ κυρίως

Δεν έχω καμιά πρόθεση να κινδυνολογήσω και δεν θέλω να κάνω κουβέντα για την κουβέντα, σε ένα θέμα που χρήζει σοβαρής αντιμετώπισης. Ακριβώς όμως αυτή η σοβαρή αντιμετώπιση που του αρμόζει, με κάνει να έχω σχετικές επιφυλάξεις. Ασφαλώς και βλέπω πάρα πολλά θετικά στο ιδιωτικό πανεπιστήμιο. Το σχόλιο "μήπως την πληρώνουν τελικά οι φοιτητές" αφορούσε τις κόντρες ανάμεσα στο διδακτικό προσωπικό αμφοτέρων των ιδρυμάτων, που ίσως προκύψουν στην πορεία. Κόντρες τύπου συγγραμάτων, απεργιών ή ακόμα και πρακτικών/νομικών θεμάτων. Δεν έχω σαφή εικόνα ας πούμε, για το δικαίωμε μεταγραφής, σε περίπτωση αδελφών (ο ένας σε ιδιωτικό, ο άλλος σε δημόσιο ή σε άλλο ιδιωτικό). Προφανώς δεν θα λειτουργεί. Θα μπορεί ένας καθηγητής να διδάσκει ώρες στο ένα και ώρες στο άλλο; Ποιάς μορφής θα είναι οι συμβάσεις,προσλήψεις κ.λ.π.
Ετσι όπως το διατυπώνω αυτή τη στιγμή, φαίνεται ρηχό. Άλλωστε η απορίες μου πηγάζουν ακριβώς από την μη σφαιρική, την μη τελική εικόνα που έχω. Λέω απλά οτι πέρα από τις αναλύσεις των άρθρων και των ειδικών, θέλω κάποιος να μου πεί "έτσι, κι έτσι, κι έτσι θα δουλεύει κυρία μου το πράγμα". Στην καθημερινότητά του. Στο παιδί σου επάνω. Στην τσέπη σου μέσα. (Στην ψήφο σου μήπως. Τότε μόνο θα έχω σαφή τοποθέτηση.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-07, 12:07
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οσο καλες και σωστες να ειναι οι αποφασεις, οι διαθεσεις και οι εξελιξεις σε αυτο το θεμα, παλι θα υπαρξουν διαπλεκομενα, ρουσφετια, εμπορευματοποιηση, εκμεταλλευση κλπ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε ήδη ιδιωτικά δημοτικά,γυμνάσια,λύκεια,ι τρεία,νοσοκομεία κλπ κλπ.Αυτά τόσα χρόνια δεν ενόχλησαν κανένα,αντιθέτως αποτέλεσαν μέτρο σύγκρισης με τα αντίστοιχα δημόσια,πράγμα απαραίτητο.
Μακαρι ολα να ηταν δημοσια, αλλα αυτο δε γινεται, γιατι η ποιοτητα και οι υπηρεσιες θα ηταν... αστα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-07, 16:05
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Μια χαζή ερώτηση

Μια χαζή ερώτηση προς τους υπέρμαχους της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και στο χώρο της παιδείας. Ευαγγελάτο και <<αποδείξεις>> παιδιά βλέπετε?!!! Διότι, οι <<φίλοι>>μας οι ιδιώτες, ούτε ένα προφυλακτικό της προκοπής δεν μας παρέχουν!!! και θαμας παρέξουν καλή ιδιωτική παιδεία?!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-07, 16:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαζή ερώτηση προς τους υπέρμαχους της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και στο χώρο της παιδείας. Ευαγγελάτο και <<αποδείξεις>> παιδιά βλέπετε?!!! Διότι, οι <<φίλοι>>μας οι ιδιώτες, ούτε ένα προφυλακτικό της προκοπής δεν μας παρέχουν!!! και θαμας παρέξουν καλή ιδιωτική παιδεία?!!!
Οχι βεβαια... και αυτο το θιγω στο προτελευταιο μου μηνυμα.. εδω στην ελλαδα ΟΛΑ καταληγουν να γινονται σκαρτα, προχειρα, εκμεταλλευτικα (Λιρια, σημειωσε νεα λεξη) και κομπιναδορικα,με μαθηματικη ακριβεια... αυτο βεβαια δε σημαινει οτι δεν πρεπει να ξεκινουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-07, 16:19
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου Gildor. Σε κάποια σημεία οι απόψεις μας πάνω στο θέμα <<τέμνονται>> ( χρησιμοποιώ την ίδια έννοια που χρησιμοποιεί ο κ. Γ.Παπανδρέου που είπε ότι οι απόψεις του ΠΑΣΟΚ και τις κυβέρνησης στο θέμα, <<τέμνονται>> αλλά δεν ταυτίζονται)) Η δική μου γνώμη είναι, να αφήσουμε το σύνταγμα και το άρθρο16,εκεί που είναι. Μια χαρά είναι αυτό το άρθρο. Αν όμως, ντε και καλά θέλουν να <<τραβήξουν>> μια αναθεώρηση στο σύνταγμα, υπάρχουν μπόλικα άρθρα που θέλουν αναθεώρηση και μερικά ίσως και <<απόσυρση>>!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Βάγγος : 12-01-07 στις 16:22
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Διότι, οι <<φίλοι>>μας οι ιδιώτες, ούτε ένα προφυλακτικό της προκοπής δεν μας παρέχουν!!! και θαμας παρέξουν καλή ιδιωτική παιδεία?!!!
Πράγμα που σημαίνει ότι εσύ στην Ελλάδα εμπιστεύεσαι το κράτος, το κράτος σαν επιχειρηματία, το κράτος σαν διαχειριστή; το κράτος σαν μάνατζερ;.

Εμπιστεύεσαι και τους δημοσίους υπαλλήλους το ίδιο;

Κομπιναδόροι υπάρχουν παντού, θέλεις να συγκρίνουμε μήπως την εκπαίδευση που παρέχουν σήμερα τα καλά ιδιωτικά σχολεία και την εκπαίδευση που παρέχουν τα 'καλά' δημόσια σχολεία; Να μιλήσουμε γι αυτό ή να το περάσουμε ντούκου.

Το ότι 'όσοι τα έχουν' προτιμούν τα παιδιά τους να πάνε σε ιδιωτικό σχολείο, Κολέγια, Αρσάκεια, ιδιωτικά άλλα εκπαιδευτήρια είναι τελείως τυχαίο; Είναι τυχαίο που σκληρά εργαζόμενοι γονείς, κάνουν το σκ@τό τους παξιμάδι για να πάει το παιδί τους σε ένα τέτοιο σχολείο;

Δεν μπορώ να καταλάβω την στείρα αντίδραση. Ιδιωτικά πανεπιστήμια έχεις όλος ο κόσμος, θα έχει και η Ελλάδα από εδώ και πέρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-07, 16:42
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η συζήτηση που κάνουν τα κόμματα αυτή τη περίοδο είναι χάσιμο
χρόνου και τα ίδια τα γεγονότα και οι εξελίξεις καθημερινά μας
θυμίζουν με τον πιο γλαφυρό τρόπο την κακή νοοτροπία που
έχουμε σαν λαός να τα αφήνουμε όλα για την τελευταία στιγμή.

Η χώρα μας θα έπρεπε να έχει εδώ και μία δεκαετία τουλάχιστον να
έχει προχωρήσει στην δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων και να
έχει αναγνωρίσει τα επαγγελματικά δικαιώματα των ευρωπαϊκών πτυχίων
που έχουν δοθεί και δίδονται σε αποφοίτους ελληνικών κολεγίων. Θα
είχαμε τώρα και την εμπειρία αλλά και τις υποδομές για να μπορέσουμε
να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στις άλλες χώρες και τα ευρωπαϊκά
πανεπιστήμια.Υπήρχε πάρα πολύς χρόνος για να γίνει αυτό όμως έπρεπε
για ακόμα μία φορά να δείξουμε το πόσο ανοργάνωτοι είμαστε και το
πόσο ανίκανες είναι οι κυβερνήσεις μας να πάρουν σοβαρές αποφάσεις για
το μέλλον και το συμφέρον της χώρας και να αφήσουμε χώρες όπως
η Ρουμανία και η Βουλγαρία να μας ξεπεράσουν.

Την τελευταία στιγμή λοιπόν και ύστερα από συνεχείς αναβολές θα
ξυπνήσουμε ένα πρωί τον Οκτώβριο και θα πούμε "Η Ελλάδα έχει
ιδιωτικά πανεπιστήμια" και "Ελάτε ξένοι να σπουδάσετε στη χώρα
του Πλάτωνα και του Σωκράτη" δίχως να έχουμε τις υποδομές και την
εμπειρία να κάνουμε κάτι τέτοιο αν και θα μπορούσαμε να τις έχουμε
αποκτήσει εάν παρακολουθούσαμε τις εξελίξεις, βλέπαμε τα μακροπρόθεσμα
ωφέλη, αντιδρούσαμε έγκαιρα και με προγραμματισμό και δεν
παραμέναμε <<κλεισμένοι>> στην ελληνική πραγματικότητα και νοοτροπία.

Εν έτη 2007 καταφέραμε να βλέπουμε τις εξελίξεις να μας προσπερνάνε
και να έχουμε αναλωθεί μέσα σε ανούσιες συζητήσεις, ανίκανοι να πάρουμε
μία απόφαση για κάτι το οποίο όλοι γνωρίζαμε αλλά φοβόμασταν να
αντιμετωπίσουμε κατάμουτρα...πως το δημόσιο και το δωρεάν και το
τσάμπα
έχει πεθάνει και πως θα πρέπει όλοι να εργαστούμε όσο και οι άλλοι
και πολύ περισσότερο για να μπορέσουμε να τους φτάσουμε και να
τους ξεπεράσουμε.

Corsair

υ.γ: Τους έστειλα να φάνε κουραμπιέδες και μελομακάρονα τα Χριστούγεννα
άντε να τους στείλουμε να φάνε και λαγάνα και καλαμαράκια και
άλλα παραδοσιακά σαρακοστιανά εδέσματα την Καθαρά Δευτέρα και
τα λέμε πάλι κατά τα τέλη Μαρτίου μπας και ψηφίσουν στη βουλή το νομοσχέδιο.
Παιδιά μην βιάζεστε, έχουμε χρόνο μπροστά μας...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 12-01-07 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-07, 16:55
Βάγγος Ο χρήστης Βάγγος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-09 21:32
Φύλο: Άντρας
Λίγη υπομονή παρακαλώ!!!

Αγαπητέ φίλε Xenios. Ζητώ λίγο την πομονή σου. Για λόγους εργασίας,δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να σου πω την δική μου άποψη,πάνω σε αυτά που λές. Ζητώ λοιπόν την κατανόησή σου και λίγη ...υπομονή, έως αύριο. Ωστόσο, γα να μην μιλάμε γενικώς και αορίστως, να καταλήξουμε στο ζητούμενο. Δηλαδή. Το πρόβλμα της ανώτατης παιδείας, είναι το ιδιοκτησιακό της καθεστώς?? Ότι δηλαδή είναι στην ιδιοκτησία του κράτους και όχι των ιδιωτών?! Θα τα πούμε αύριο!Να είσαι καλά, καλό Π.Σ.Κ!!!. και...ες αύριον τα σπουδαία!!!! Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-07, 17:49
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με κάποιους απο τους λόγους που προβάλλονται σαν επιχείρηματα για την τροποποίηση του άρθρου 16. Πρέπει όμως να γίνει κατανοητό οτι την αντίδραση μεγαλώνει η προχειρότητα με την οποία αντιμετωπίζεται το όλο ζήτημα απο την κυβέρνηση.

Μιλάμε για πανεπιστήμια ιδιωτικά, ελεγχόμενα απο την πολιτεία χωρίς να έχουν αποσαφηνιστεί κάποια ζωτικά σημεία όπως :

1) Το νομικό πλαίσιο
2) Ο βαθμός και ο τρόπος εποπτείας από το κράτος
3) Οι όροι ίδρυσης
4) Τα κριτήρια εισαγωγής
5) Τα δίδακτρα
6) Η σχέση αυτών των ιδρυμάτων με τα δημόσια πανεπιστήμια.
7) Ο βαθμός διαφοροποίησης του περιεχόμενου των σπουδών (π.χ. μαθήματα πιο πρακτικού περιεχομένου)
8) Τα έτη σπουδών

Είναι ευνόητο οτι υπάρχουν πολύ ισχυρά συμφέροντα που πιέζουν προς συγκεκριμένες κατευθύνσεις. Η οποιαδήποτε λοιπόν πολιτική επιλογή θα πρέπει να λάβει υπόψη τόσο αυτές τις πιέσεις όσο και την επιθυμία όλων μας για την τήρηση κάποιον πολύ σοβαρών προϋποθέσεων.

Επίσης θα πρέπει να δούμε σε τι θα διαφέρουν αυτά τα νέα ιδρύματα απο τα παλαιά για να δικαιολογήσουμε την ανάγκη ίδρυσής τους. Δεν μπορώ να δώ το πώς για παράδειγμα θα διασφαλίζεται η αξιοκρατία στην πρόσληψη μελών ΔΕΠ. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω διαπιστώσει οτι αυτό περισσότερο άπτεται της ελληνικής νοοτροπίας και λιγότερο μιας θεσμοθετημένης διαδικασίας.

Τέλος, οποιαδήποτε νομοθετική αλλαγή θα πρέπει να συνδέεται με παρεμβάσεις που θα ενισχύουν την αυτοδιοίκηση των κρατικών ιδρυμάτων και θα διασφαλίζουν την χρηματοδότηση τόσο του διδασκαλικού τους έργου όσο (και κυρίως) του ερευνητικού. Και οπωσδήποτε θα διασφαλίζουν τον περιορισμό του έντονου κομματισμού και της αυθαιρεσίας των ολίγων.

Για να ολοκληρώσω, δεν αντιδρώ στην αλλαγή που επιχειρείται αλλά στην προχειρότητα και την βιασύνη με την οποία αυτή επιχειρείται. Χωρίς ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό σχεδιασμό και κυρίως προβληματισμό για το τι πραγματικά σαν κοινωνία θέλουμε απο το εκπαιδευτικό μας σύστημα, μια αναθεώρηση δεν θα αποτελέσει λύση για τίποτα.

Όλοι θα θέλαμε να δούμε ιδρύματα και φορείς κοινοφελούς χαρακτήρα (π.χ. ιδρυμα Ωνάση, Μποδοσάκη) να ιδρύουν ΑΕΙ προσελκύοντας τους κορυφαίους επιστήμονες και παρέχοντας την καλύτερη δυνατή μόρφωση. Αν αυτή είναι η ιδέα για τα μη κρατικά πανεπιστήμια, υπερθεματίζω. Αν όμως πίσω απο την αναθεώρηση κρύβεται η προσπάθεια απαξίωσης των δημόσιων ΑΕΙ με σκοπό την κερδοσκοπία ορισμένων, θα μας βρούν όλους απέναντι.

Γι αυτό το λόγο θα πρέπει να δημοσιοποιήσουν ένα προσχέδιο νομοθετικής παρέμβασης για να ξέρουμε όλοι μας ακριβώς περι τίνος πρόκειται.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-07, 18:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Επειδή υπάρχει μια σύγχιση για το τι συζητάμε σήμερα και τι σημαίνει αναθεώρηση του άρθρου 16 σας το παραθέτω και με bold γράμματα σας σημειώνω τις περιοχές που θα αλλάξουν.

Το Σύνταγμα της Ελλάδος

'Αρθρο 16

1. H τέχνη και η επιστήμη, η έρευνα και η διδασκαλία είναι ελεύθερες? η ανάπτυξη και η προαγωγή τους αποτελεί υποχρέωση του Kράτους. H ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελευθερία της διδασκαλίας δεν απαλλάσσουν από το καθήκον της υπακοής στο Σύνταγμα.
2. H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους και έχει σκοπό την ηθική, πνευματική, επαγγελματική και φυσική αγωγή των Eλλήνων, την ανάπτυξη της εθνικής και θρησκευτικής συνείδησης και τη διάπλασή τους σε ελεύθερους και υπεύθυνους πολίτες.
3. Tα έτη υποχρεωτικής φοίτησης δεν μπορεί να είναι λιγότερα από εννέα.
4. Όλοι οι Έλληνες έχουν δικαίωμα δωρεάν παιδείας, σε όλες τις βαθμίδες της, στα κρατικά εκπαιδευτήρια. Tο Kράτος ενισχύει τους σπουδαστές που διακρίνονται, καθώς και αυτούς που έχουν ανάγκη από βοήθεια ή ειδική προστασία, ανάλογα με τις ικανότητές τους.
5. H ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται αποκλειστικά από ιδρύματα που αποτελούν νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου με πλήρη αυτοδιοίκηση. Tα ιδρύματα αυτά τελούν υπό την εποπτεία του Kράτους, έχουν δικαίωμα να ενισχύονται οικονομικά από αυτό και λειτουργούν σύμφωνα με τους νόμους που αφορούν τους οργανισμούς τους. Συγχώνευση ή κατάτμηση ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων μπορεί να γίνει και κατά παρέκκλιση από κάθε αντίθετη διάταξη, όπως νόμος ορίζει.
Eιδικός νόμος ορίζει όσα αφορούν τους φοιτητικούς συλλόγους και τη συμμετοχή των σπουδαστών σ’ αυτούς.
6. Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων είναι δημόσιοι λειτουργοί. Tο υπόλοιπο διδακτικό προσωπικό τους επιτελεί επίσης δημόσιο λειτούργημα, με τις προϋποθέσεις που νόμος ορίζει. Tα σχετικά με την κατάσταση όλων αυτών των προσώπων καθορίζονται από τους οργανισμούς των οικείων ιδρυμάτων.
Oι καθηγητές των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δεν μπορούν να παυθούν προτού λήξει σύμφωνα με το νόμο ο χρόνος υπηρεσίας τους παρά μόνο με τις ουσιαστικές προϋποθέσεις που προβλέπονται στο άρθρο 88 παράγραφος 4 και ύστερα από απόφαση συμβουλίου που αποτελείται κατά πλειοψηφία από ανώτατους δικαστικούς λειτουργούς, όπως νόμος ορίζει.
Nόμος ορίζει το όριο της ηλικίας των καθηγητών των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων? εωσότου εκδοθεί ο νόμος αυτός οι καθηγητές που υπηρετούν αποχωρούν αυτοδικαίως μόλις λήξει το ακαδημαϊκό έτος μέσα στο οποίο συμπληρώνουν το εξηκοστό έβδομο έτος της ηλικίας τους.
7. H επαγγελματική και κάθε άλλη ειδική εκπαίδευση παρέχεται από το Kράτος και με σχολές ανώτερης βαθμίδας για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο από τρία χρόνια, όπως προβλέπεται ειδικότερα από το νόμο, που ορίζει και τα επαγγελματικά δικαιώματα όσων αποφοιτούν από τις σχολές αυτές.
8. Nόμος ορίζει τις προϋποθέσεις και τους όρους χορήγησης άδειας για την ίδρυση και λειτουργία εκπαιδευτηρίων που δεν ανήκουν στο Kράτος, τα σχετικά με την εποπτεία που ασκείται πάνω σ’ αυτά, καθώς και την υπηρεσιακή κατάσταση του διδακτικού προσωπικού τους.
H σύσταση ανώτατων σχολών από ιδιώτες απαγορεύεται.
9. O αθλητισμός τελεί υπό την προστασία και την ανώτατη εποπτεία του Kράτους.
Tο Kράτος επιχορηγεί και ελέγχει τις ενώσεις των αθλητικών σωματείων κάθε είδους, όπως νόμος ορίζει. Nόμος ορίζει επίσης τη διάθεση των ενισχύσεων που παρέχονται κάθε φορά στις επιχορηγούμενες ενώσεις σύμφωνα με τον προορισμό τους.

--

Επειδή αρκετοί από εσάς δηλώνετε ότι δεν αποσαφηνίζεται η νομοθεσία για τα ιδιωτικά ΑΕΙ και ΤΕΙ, θα πρέπει να σας αναφέρω απλά ότι η συζήτηση θα ξεκινήσει μόλις ψηφιστεί το Αρθρο 16 από την επόμενη Συντακτική Βουλή για την αναθεώρηση αυτού του άρθρου και όλων των άλλων συνταγματικών αλλαγών που θα γίνουν σε άλλα άρθρα.

Δηλαδή όλη η νομοθεσία θα ξεκινήσει να συζητάτε από την Κυβέρνηση που θα βγει από τις επόμενες εκλογές, όποτε αυτές γίνουν.

Άρα κύριοι λίγο αναμονή παρακαλώ.

Επίσης το σύνταγμα πρέπει να εναρμονιστεί με την Ευρωπαιϊκή οδηγία, που μας καλεί να αναγνωρίζουμε τα πτυχία 3ετούς φοιτήσεως σαν ισότιμα των ανωτάτων σχολών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-07, 19:47
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Βάγγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαζή ερώτηση προς τους υπέρμαχους της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και στο χώρο της παιδείας. Ευαγγελάτο και <<αποδείξεις>> παιδιά βλέπετε?!!! Διότι, οι <<φίλοι>>μας οι ιδιώτες, ούτε ένα προφυλακτικό της προκοπής δεν μας παρέχουν!!! και θαμας παρέξουν καλή ιδιωτική παιδεία?!!!
Η χρησιμότητα της νέας αυτής ρύθμισης, μεταξύ άλλων, είναι οτι θα δημιουργήσει ένα πιο ελεγχόμενο καθεστώς για την ιδιωτική παιδεία που ΗΔΗ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ στην Ελλάδα. Δηλαδή, τα ΙΕΚ/κολλέγια κλπ που ήδη δίνουν χαρτιά και (σε συνεργασία με ξένα πανεπιστήμια) μάστερ αυτή τη στιγμή λειτουργούν χωρίς σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς. Το ερώτημα, λοιπόν, είναι αν εμπιστεύεσαι το ήδη υπάρχον ΙΕΚ περισσότερο απ'ότι θα το εμπιστεύεσαι όταν θα λειτουργεί σε πιο αυστηρό και συγκεκριμένο νομοθετικό καθεστώς.

Για να εξηγούμαστε, η απελευθέρωση του Α. 16 δε σημαίνει οτι η επόμενη κυβέρνηση θα φτιάξει μια όντως λειτουργική και ωφέλιμη νομοθεσία. Δεν αποκλείεται να προκύψει ένα άθλιο κατασκεύασμα. Κανένα από τα δύο μεγάλα κόμματα, όμως, δεν αρνείται πια την ανάγκη για μια ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ έστω να νοικοκυρευτεί το θέμα. Δεν μπορούμε πια να προσποιούμαστε οτι οι Έλληνες δεν πηγαίνουν σε ιδιωτικά του εξωτερικού ή οτι δεν λειτουργούν πεντακόσια κολλέγια στο εσωτερικό με αμφίβολο και ελλιπές νομικό καθεστώς.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.