Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι απαραίτητα τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια;
Ναι 28 66,67%
Όχι 9 21,43%
Ίσως 4 9,52%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ 1 2,38%
Ψήφισαν: 42. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-09-06, 12:07
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
πιάνομαι απτο στυλ γραψίματος του Tedo και τα θέματα τα οποία θίγει για να καταθέσω την άποψή μου.

1)τα λεφτά που έδωσαν και δίνουν του καθενός οι γονείς θα έπρεπε να έχουν κάποιο αντίκρυσμα στη δημόσια, "δωρεάν" εκπαίδευση για όλους (όπως και σε κάθε ιδιωτικό πανεπιστήμιο)..αυτή τη στιγμή, ας είμαστε ρεαλιστές, δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα, οπότε απαιτείται τουλάχιστον η αξιολόγηση καθηγητών, μαθημάτων, προγραμμάτων, εγκαταστάσεων από ομολόγους του εξωτερικού κατα προσωπική προτίμηση

2)Το πόσοι ένιωσαν κοινωνική αναταραχή είναι σχετικό γιατί όπως λέει ο φίλτατος Tedo οι περισσότεροι επωφελήθηκαν της ευκαιρίας, ψήφισαν ελαφριά τη καρδία ΝΑΙ και την κάναν με ελαφρά πηδηματάκια για μπανάκια..Όλοι είναι αγωνιστές μέχρι να μπουν στο πτυχίο, αυτό ξέρω εγώ...

3)Στις συγκεκριμένες κινητοποιήσεις θεωρώ οτί το δικαίωμα των φοιτητών στην εκπαιδευση τους (την όποια) καταστρατηγήθηκε περισσότερες φορές απότι το δικαίωμα των φοιτητών να αγωνίζονται για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο...Μεγάλη προσέλευση υπήρξε, αλλά από τισ γνωστές και μη εξαιρετέες κομματικές παρατάξεις οι οποίες αλλοίωσαν το χαρακτήρα των διαμαρτυριών και τις χρησιμοποίησαν για ιδία οφέλη, πνίγοντας μεμονωμένες και σποραδικές αντιδράσεις/αντιρρήσεις, επιβάλλοντας ουσιαστικά τη γνώμη τους με το βάρος της πλειοψηφίας τους στην εκάστοτε γενική συνέλευση..Ψηφοφορία στην οποία ψηφίζουν μόνοι όσοι έτυχε να ξυπνήσουν για να πάνε δεν μπορεί να είναι αντιπροσωπευτική και αφήνεται στα χέρια της παράταξης που θα μαζέψει τον περισσότερο "δικό" της κόσμο..

4)αν όντως υπάρχουν πολιτικές παρατάξεις στο εξωτερικό σίγουρα είναι στο περιθώριο τέτοιων αποφάσεων και οχι στο επίκεντρο (υπάρχουν και διοικητικά συμβούλια και συμβούλια καθηγητών και φοιτητών δόξα το θεό)

5)Με τέτοια επίπεδα παιδείας και μόρφωσης σε λύκεια και πανεπιστήμια πως μπορεί να έχει αντίκρυσμα ένα πτυχίο??..Με απαρχαιωμένα κοινωνικά πρότυπα (το παιδί θα γίνει γιατρός, δικηγόρος, πολιτικός μηχανικός) πως να μην κορεστούν συγκεκριμένοι κλάδοι ενώ άλλοι στην κυριολεξία κράζουν για νέους πτυχιούχους?? Με τα ανόητα πρότυπα και κόμπλεξ του "παράγοντα" και του "διευθυντή" ποιός νέος θα καταδεχτεί να σηκώσει και κανά τηλέφωνο, να κάνει και καμιά εξωτερική δουλειά, να σηκωθεί να δώσει ένα χαρτί στο διπλανό του ρε παιδι μου?? Κανείς δεν έγινε διευθυντής απτήν πρώτη του δουλειά, σε κάποια φάση πρέπει να το καταλάβουμε!! Αποτέλεσμα: Ο κόσμος σνομπάρει διαθέσιμες θέσεις εργασίας απτη μια και παραπονιέται για ανεργία απτην άλλη..

για μένα όλα αυτά συνηγορούν στο οτί ενώ είναι καλή ιδέα ίσως δεν είναι ακόμα η κατάλληλη στιγμή για ιδιωτικά πανεπιστήμια..πρώτα πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα σε πολλά επίπεδα για να μπορέσουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια να αποδώσουν τα αναμενόμενα.. κύριος φόβος μου είναι να κυριαρχήσει η φιλοσοφία της αρπαχτής και στην ιδιωτική ανώτατη εκπαίδευση, στην οποία περίπτωση....ΑΛΙ ΑΛΙ ΚΑΙ ΤΡΙΣΑΛΙ!!!!..ακόμα πιο απαξιωμένα πτυχία σε ακόμα υψηλότερα κόστη για τους οικογενειακούς προϋπολογισμούς..από ένα σημείο και μετά δεν θα αξίζει να πας πανεπιστήμιο ..καλύτερα να ξεκινήσεις τη δουλειά από νωρίς (έτσι κι αλλιώς ό,τι κι αν έμαθες στη σχολή θα στο διαγράψουν και θα μάθεις με το δικό τους τρόπο) μπας και προκόψεις κάποτε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη s0st0s : 11-09-06 στις 12:13
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-09-06, 12:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να εναντιωθώ,να θίξω ή να προσβάλλω κανένα,απλά θα παραθέσω και εγώ τη δική μου γνώμη:
Δεν πρόκειται να θίξεις και να προσβάλεις κανέναν, τοι μήνυμα σου εξέφραζε, όσο καλύτερα μπορούσε τις απόψεις σου τις οποίες όλοι σέβονται.

1)Τα λεφτά που προτιμάς να πληρώνεις στα ιδιωτικά παν/μια τα πληρώνουν ήδη οι γονείς σου με τους φόρους,έτσι?θέλεις να πληρώνεις και άλλα?Εγώ δν θέλω γιατί δν τα έχω.
Δεν προτίθεμαι να αμφισβητήσω τις αλήθειες που λες.
Θα αλλάξω όμως το σκεπτικό και ελπίζω οι απόψεις μας να συγκλίνουν.

Θα σου κάνω πρώτα μια ερώτηση.

Προτιμάς ο συνάδελφος σου έλληνας που δεν μπόρεσε ή δεν ήθελα να μπει στην ανωτάτη δημόσια εκπαίδευση, να πάει :

1ον Στο εξωτερικό όπως κάνουν τόσα χρόνια δεκάδες χιλιάδες ελληνόπουλα. Να πληρώνουν, έμμεσα ή άμεσα ξένους καθηγητές και ξένα εκπαιδευτικά ιδρύματα, αντί τα λεφτά αυτά να πηγαίνουν σε ελληνικά ανώτατα ιδιωτικά ιδρύματα, που θα δώσουν δουλειά σε χιλιάδες έλληνες επιστήμονες;

2ον Στα αμφιβόλου ποιότητας και άνευ οποιουδήποτε ελέγχου, κολέγια και πανεπιστημιακού τύπου ΙΕΚ, αμφίβολων ή και ανύπαρκτων πανεπιστημίων του εξωτερικού και να παίρνουν barchelor και μεταπτυχιακά διπλώματα, από ιδρύματα χωρίς κανένα έλεγχο;

Εγώ εδώ θέλω μια ειλικρινή απάντηση, με το χέρι στην καρδιά.

Θα υποβάλω μια ακόμα σχετική ερώτηση, φοβάστε μπας και το επίπεδο σπουδών των ιδιωτικών ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, ξεπεράσουν σε ποιότητα, πολλά ελληνικά πανεπιστήμια;

Υπάρχουν σχολές που ασφαλώς δεν φοβούνται, υπάρχουν όμως και άλλες, που το τρέμουν.

2)Σε μια ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αναταραχή πρέπει να συμμετέχουμε όλοι ΕΝΕΡΓΑ
Ελπίζω να μην υπονοείς και αυτούς που διαφωνούν με τις θέσεις σου, γιατί τότε αυτό θα ήταν φίμωση της άποψης τους, καπέλωμα με το ζόρι μιας θέσης και μιας άποψης.

Κάπως έτσι σκεύτονται και οι κάθε είδους φασίστες, που θεωρούν ότι η άποψη τους είναι η μόνη σωστή.

4)Οι καταλήψεις ψηφίστηκαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ,με μεγάλη προσέλευση φοιτητών.Άρα σε καμία περίπτωση δν μπορείτε να μιλάτε για φασισμό.Ο φασισμός έγκειται σε όσους δν σεβάστηκαν την απόφαση του εκάστοτε φοιτητικού συλλόγου κ έτσι "έπεσε ξύλο" μεταξύ φοιτητών.
Εδώ έχω πολλές ενστάσεις αγαπητέ φίλε. Ανάφερε μου μία σχολή (μόνο μία) που ψήφισαν το 50% συν 1 του συνόλου των φοιτητών και αποδέχτηκαν την κατάληψη.
Ένα από τα μεγάλα αγκάθια που δεν αποδέχονται οι φοιτητικοί σύλλογοι, είναι η άρνηση τους να δεχτούν το δημοκρατικότατο μέτρο, της λήψης απόφασης από την πλειοψηφία.

Όταν γίνονται συνελεύσεις στα κρυφά και όταν για μια ολόκληρη σχολή αποφασίζουν 200 άτομα, θα το ξαναπώ, αυτός είναι φασισμός.


5)Στα πανεπιστήμια του εξωτερικού(μιας και γίνεται σύγκριση) δν υπάρχουν κομματικές παρατάξεις απ'όσο ξερω(διορθωστε με αν κάνω λάθος)
Φυσικά και υπάρχουν, μόνο που εκεί υπάρχει σεβασμός για το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα, δεν το γεμίζουν με κουρελούδες και δεν βάφουν τους τοίχους του.
Υπάρχουν ταμπλό που η κάθε παράταξη βγάζει τις ανακοινώσεις της και διεκδικεί τα δικαιώματα της. (Τουλάχιστον σε πανεπιστήμια που έχω σπουδάσει ή έχω επισκεφτεί).

Το έφερε η μοίρα να είμαι φοιτητής σε δύσκολες εποχές για την Ελλάδα και την δημοκρατία, εκεί που η κάθε κινητοποίηση δεν είχε την σημερινή ασφάλεια, αλλά μπορούσες να βρεθείς ανά πάσα στιγμή στα μπουντρούμια της ΕΑΤ/ΕΣΑ ή της Μπουμπουλίνας. Δυστυχώς οι δυσκολίες αυτές οδήγησαν στην μεταπολίτευση μια αχαλίνωτη και άνευ συμβατικών περιορισμών ανώτατη παιδεία και εκεί χάθηκαν πολλά. Οι συχνές καταστροφές των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων όπως η πρόσφατη στην Θεσσαλονίκη, δείχνουν την ανάγκη επαναπροσδιορισμών μερικών απόψεων.

Δεν ξέρω καν αν είναι δυνατό με ένα θεσμικό νόμο να αλλάξουν πολλά, αλλά σίγουρα η ανωτάτη εκπαίδευση νοσεί και κάτι πρέπει να γίνει
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-09-06, 12:49
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
5)Στα πανεπιστήμια του εξωτερικού(μιας και γίνεται σύγκριση) δν υπάρχουν κομματικές παρατάξεις απ'όσο ξερω(διορθωστε με αν κάνω λάθος)
Στέκομαι μόνο σε αυτό το σημείο καθώς έχω σπουδάσει στο εξωτερικό. Κομματικές παρατάξεις δεν υπάρχουν. Υπάρχουν όμως πολιτικές. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί πχ να υπάρχει παράταξη που έχει παρόμοια γραμμή με κάποιο κόμμα, αλλά κατά κανόνα ασκεί και έντονη κρτική σε λανθασμένες αποφάσεις του κόμματος σε σχέση με την ιδεολογία της παράταξης.

Για παράδειγμα, όταν σπούδαζα Αγγλία γινόταν ο πόλεμος στο Κοσυφοπέδιο. Το Εργατικό Κόμμα ήταν υπέρ του πολέμου, αλλά η φοιτητική οργάνωση που θεωρείτο προσκήμενη στις αντιλήψεις του Εργατικού Κόμματος είχε ασκήσει έντονη κριτική. Και όχι μόνο άσκησε έντονη κριτική, αλλά προσκάλεσε και άλλες "αντίπαλες" πολιτικές παρατάξεις προκειμένου να ενδυναμώσουν τη δράση τους, οι οποίες αποδέχτηκαν την πρόσκληση μαζικά.

Αυτό είναι και το υγειές. Αυτό είναι πραγματικός φοιτητικός ακτιβισμός. Υποδηλώνει ότι η νέα γενιά (οι φοιτητές) διεκδικούν λογικά πράγματα, χωρίς κομματικές προκαταλήψεις ή φανατισμούς. Υποδηλώνει επίσης την σωστή λειτουργία των δημοκρατικών θεσμών.

Στην Ελλάδα σχεδόν όλες οι φοιτητικές παρατάξεις κάθε σχολής είναι κομματοποιημένες με σκοπό απλά να πλακώνονται μεταξύ τους αντί να χαράσουν κοινή πολιτική και δυναμική αντίδραση σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα. Η συσπείρωση στην ουσία γίνεται για τις φωνές, τη φασαρία και το χαβαλέ της υπόθεσης αντί να στρέφονται συλλογικά προς τις παλαιότερες γενιές και να τους λένε "ξέρετε κύριοι, έχετε σαπίσει κι εμείς θέλουμε να ξαναζωντανέψουμε τον τόπο".

Ξέρεις πότε θα σεβαστώ το ελληνικό φοιτητικό κίνημα; Όταν το πρώτο του αίτημα θα είναι να πεταχτούν τα κόμματα έξω από τις Σχολές. Όταν διεκδικήσει καλύτερες συνθήκες παιδείας για όλους τους φοιτητές. Όταν διεκδικήσει καλύτερες εργατικές συνθήκες για τους νέους στην αγορά εργασίας (όπως έγινε στη Γαλλία). Όταν γίνει αυτό θα κατέβω κι εγώ μαζί τους στην πορεία με πανό. Μέχρι τότε όμως θα τρώνε ντομάτες επειδή μου κλείνουν το δρόμο και δε με αφήνουν να παω στη δουλειά μου.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-09-06, 13:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρεις πότε θα σεβαστώ το ελληνικό φοιτητικό κίνημα; Όταν το πρώτο του αίτημα θα είναι να πεταχτούν τα κόμματα έξω από τις Σχολές.
Τα είπες όλα Κωστή! Εκεί είναι η αιτία πολλών κακών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-09-06, 13:13
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Φίλε xenios θα απαντήσω ένα-ένα τα ερωτήματα που μου θέτεις.Ασφαλώς κ δν είμαι κανένας ειδικός.Σχετικά:

1)Θα προτιμούσα ο συνάδελφός μου(είτε Έλληνας,είτε ξένος) να είναι καταρτισμένος όσο χρειάζεται στη θέση που βρίσκεται και να έχει υπευθυνότητα στη δουλειά του.Το τελευταίο δν το προσφέρει κανένα παν/μιο ή δημ./ιδ. εκπαίδευση.Το προσφέρει η σωστή παιδεία.Άμα κάποιος θέλει γνώση,θα μάθει.Αν όχι και ιατρική να μπεί το βλέπεις το αποτέλεσμα στα δημ. νοσοκομεια.Αδιαφορια...Πρέπ ει να επιβάλλουμε λοιπόν συνεχή και αυστηρό ελεγχο στους εαυτούς μας κ στους άλλους για να δουλέψουμε και να συμπεριφερθούμε σωστα?(κάτι που γίνεται στα ιδιωτικά)(ξέφυγα...)
Η λύση στην ανεργία δν είναι τα ιδ. παν/μια,ειναι μέρος της.

2)Αυτοί που διαφωνούν με τη(ις) θέση(εις) μου συμμετέχουν ενεργότατα μπορω να σου πω,γιατί με βοηθούν να διαμορφώσω και εγω ένα σκεπτικό.Ακούγοντας τον αντίλογο προβληματίζεσαι,σκέφτεσαι κ αναθεωρεις καποια πράγματα.Έτσι δν είναι?
Άναφέρομαι σε κάποιους οι οποίοι νοιάστηκαν μόνο για τον εαυτό τους:"εγώ θέλω να τελειώσω τη σχολή μου".Είμαστε όλοι μέλη μιας ή και περισσοτέρων κοινωνικώς ομάδων,έτσι?Πρέπει να κοιτάξουμε λίγο πιο μπροστά από τον εαυτό μας,να δούμε τις συνέπειες στο εγγύς μέλλον αν θέλουμε να ανεβάσουμε το επίπεδο της ζωής μας.
Πάντως σε καμία περίπτωση δν θεωρώ οτι αυτό που πιστευω είναι το σωστό κ ούτε το επιβάλλω.Απλώς εκφράζω τη γνώμη μ κ περιμένω να ακούσω μια άλλη γνώμη.

4)Απ'όσο ξέρω οι ανακοινώσεις για τις γενικές συνελεύσεις των σχολών ήταν σαφείς ώς προς την ημερομηνία διεξαγωγής τους.Καμία συνέλευση δν έγινε στα κρυφά.Το αν κάποιοι επέλεξαν να μην πανε δν φταίει ο φοιτητικός σύλλογος,ούτε οι υπόλοιποι φοιτητές.Μήπως αυτή η αδιαφορία φταίει?Μήπως έπρεπε να τους φέρουν με το ζόρι?Οι συνελεύσεις ήταν σημαντικές,έτσι δν είναι?Όταν αδιαφορείς για κάτι μην περιμένεις να έχεις το αποτέλεσμα που θες και μετά να διαμαρτύρεσαι.

5)Το οτι γίνονται καταστροφές στα παν/μια δείχνει έλλειψη παιδείας και σεβασμού,έτσι?Το γεγονός οτι υπάρχει άσυλο δν σημαίνει οτι κάνεις οτι θές.Το
άσυλο,αν δν κάνω λάθος,φτιάχτηκε μετά τη χούντα ώστε να προστατεύονται οι πολιτικές πεποιθήσεις του καθενός και να διακινούνται γενικά ιδέες.Έτσι?
Η καταστρατήγησή του είναι δεδομένη πλέον.Όπως είπα κ πρίν τελικά μήπως πρέπει να έχουμε ένα βούρδουλα πάνω από το κεφάλι μας για να δουλεύουμε κ να έχουμε σεβασμό?Δν ξέρω...
Να κλείσω λέγοντας οτι δν ειμαι φασίστας ή κάτι τέτοιο.
__________________
My time will come,for sure...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-09-06, 13:17
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων

Ξέρεις πότε θα σεβαστώ το ελληνικό φοιτητικό κίνημα; Όταν το πρώτο του αίτημα θα είναι να πεταχτούν τα κόμματα έξω από τις Σχολές. Όταν διεκδικήσει καλύτερες συνθήκες παιδείας για όλους τους φοιτητές. Όταν διεκδικήσει καλύτερες εργατικές συνθήκες για τους νέους στην αγορά εργασίας (όπως έγινε στη Γαλλία).
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Δν υπάρχει ένα ενιαίο φοιτητικό κίνημα,παρά μόνο παρατάξεις οι οποίες βρίζονται μεταξύ τους.Στη Γαλλία οι φοιτητές κατέβηκαν στους δρόμους σαν φοιτητές και όχι σαν ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΚΝΕ κτλ.Διορθώστε με αν κάνω λάθος.Γι'αυτό πέτυχαν το σκοπό τους.Ενωμένοι...
__________________
My time will come,for sure...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tedo : 11-09-06 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-09-06, 13:21
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
Πανεπιστημιακό Άσυλο ε? Χμμμμμμ μου μυρίζει ακόμα ένα poll και ακόμα ένα ωραίο thread..
__________________
.. I refuse to have a battle of wits with an unarmed person..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-09-06, 14:17
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να εναντιωθώ,να θίξω ή να προσβάλλω κανένα,απλά θα παραθέσω και εγώ τη δική μου γνώμη:
Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μεγάλο πρόβλημα στην παιδεία,έτσι?
Η κατάληψη,ως ενέργεια παρεμπόδισης 1)της εργασίας και της έρευνας των καθηγητών και 2)των σπουδών και των εξετάσεων των φοιτητών,αποτελεί ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ενέργεια.Όπως τέτοια ενέργεια είναι και η καταστροφή δημόσιας περιουσίας,πράγμα που απορρέει απο τις καταλήψεις.Σέβομαι ό,τι είπες,αλλά θεωρώ ότι δε χρήζουν περαιτέρω σχολιασμού.Εξάλλου ο Στέλιος με αυτά που είπε νωρίτερα με κάλυψε απόλυτα.Καλή σου μέρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 11-09-06 στις 15:07
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-06, 14:25
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από s0st0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανεπιστημιακό Άσυλο ε? Χμμμμμμ μου μυρίζει ακόμα ένα poll και ακόμα ένα ωραίο thread..
Άν εννοείς ένα ακόμα thread όπου θα "πλακωνόμαστε" ξέχασέ το.Εδώ μέσα μιλάμε σωστά,ξεκάθαρα και σεβόμαστε ο ένας τη γνώμη του άλλου.Άν πάλι σε παρεξήγησα και παρερμήνευσα τα λόγια σου,ζητάω συγγνώμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 11-09-06 στις 14:28
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-09-06, 14:31
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κατάληψη,ως ενέργεια παρεμπόδισης 1)της εργασίας και της έρευνας των καθηγητών και 2)των σπουδών και των εξετάσεων των φοιτητών,αποτελεί ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ενέργεια.Οπως είναι και η καταστροφή δημόσιας περιουσίας,πράγμα που απορρέει απο τις καταλήψεις.
Αυτό που λές δν ισχύει γιατί αν θες να ξέρεις η κατάληψη είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα (όπως και η διαδήλωση) γιατί αποτελεί έκφραση της ελευθερίας του λόγου,εφ'όσον έχει ψηφιστεί στη γενική συνέλευση της σχολής (άρθρο 16,νομος περί ασύλου).
__________________
My time will come,for sure...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tedo : 11-09-06 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-09-06, 14:32
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
παρεξήγησες αλλά δε χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη...συμβαίνει

εννοώ πως το θέμα Πανεπιστημιακό Άσυλο είναι εξίσου μεγάλο από μόνο του, σχεδόν όσο και η κατάσταση των Ελληνικών Πανεπιστημίων συνολικά..για το λόγο αυτό θα άξιζε ένα ξεχωριστό poll και συζήτηση επί του θέματος ξεχωριστά..

αν ήθελα να πλακωθώ σε flame threads έχει κι άλλα φόρα στα οποία μπορώ να απευθυνθώ....για σωστή πολιτισμένη συζήτηση είμαστε εδώ θαρρώ...
__________________
.. I refuse to have a battle of wits with an unarmed person..
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-09-06, 14:45
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από s0st0s Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ήθελα να πλακωθώ σε flame threads έχει κι άλλα φόρα στα οποία μπορώ να απευθυνθώ....για σωστή πολιτισμένη συζήτηση είμαστε εδώ θαρρώ...
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.......
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-09-06, 14:49
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες να ξέρεις η κατάληψη είναι συνταγματικά κατοχυρωμένο δικαίωμα (όπως και η διαδήλωση) γιατί αποτελεί έκφραση της ελευθερίας του λόγου,εφ'όσον έχει ψηφιστεί στη γενική συνέλευση της σχολής (νομος περί ασύλου).
Ναι,αλλά εφόσον στη γενική συνέλευση συμμετέχουν το 50% +1 του συνολικού δυναμικού της σχολής......Σωστά;;;;;
Φέτος όμως δεν το είδα να γίνεται σε κάποια σχολή αυτό....Άρα.......
Για μένα η συζήτηση τελείωσε.Ό,τι είχα να πω το είπα.Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-09-06, 15:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Να κλείσω λέγοντας οτι δν ειμαι φασίστας ή κάτι τέτοιο.
Ξεκινώ από το τέλος, δεν σε είπε κανείς φασίστα :-) Η νοοτροπία του να επιβάλουν την γνώμη τους στους άλλους ονομάζεται φασισμός.

Εκείνο που με κάνει να αντιδρώ έντονα, είναι στείρα άρνηση κάθε πρότασης, που προέρχεται από αντίθετο κομματικά φορέα και που στοχεύει, πιστεύω, στην προσπάθεια να βελτιωθούν κάποια κακώς κείμενα.

Η στείρα αντίδραση του ΄πάρτε το νομοσχέδιο πίσω’ από τις κομματικοποιημένες, όπως παραδέχεσαι σε άλλο μήνυμα νεολαίες, με βγάζει κυριολεκτικά από τα ρούχα μου.

Δεν άκουσα κανείς να συμφωνεί, ότι το υπάρχουν σύστημα μπάζει από παντού, ότι είναι ανάγκη να παρθούν κάποια μέτρα, ακόμα και αν χρειαστεί, μερικές ομάδες να χάσουν «κεκτημένα δικαιώματα».

Αχ αυτά τα κακώς εννοούμενα κεκτημένα, που δεν είναι τίποτα άλλο, από βλακώδεις ενέργειες κάποιων άλλων για να καλύψουν την ανυπαρξία τους.

Αχ αυτό το κεκτημένο δικαίωμα του ισόβιου φοιτητή, θα θέλατε να αλλάξει;

Αχ αυτό το κεκτημένο δικαίωμα του κακώς εννοούμενου πανεπιστημιακού ασύλου, θα θέλατε να αλλάξει; Θα θέλατε να υπάρχει άσυλο για φοιτητές μόνο και όχι για κάθε λογής αλητήριο που κακοποιεί τα πανεπιστημιακά ιδρύματα;

Αχ αυτό το κεκτημένο δικαίωμα, του να βγαίνει απόφαση από το 1% των φοιτητών για κατάληψη, αντί να υπάρχει το δημοκρατικό μέτρο, η ψηφοφορία να γίνεται μόνο από το 50% συν 1.

Αχ αυτό το κεκτημένο καθηγητικό δικαίωμα να μην τους ελέγχει κανείς και να είναι εφ’ όρου ζωής ακλόνητοι στις θέσεις τους. Δεν σας άρεσε η συνεχής αξιολόγηση των καθηγητών, δεν σας άρεσε ο καθηγητής να ενημερώνεται συνέχεια, ώστε να ανεβεί το επίπεδο των γνώσεων που σας προσφέρει;

Αχ αυτό το πανεπιστημιακό κεκτημένο δικαίωμα, να παίρνει πόρους χωρίς να παράγει έργο. Δεν μας άρεσει το μέτρο της αξιολόγησης των ανωτάτων πνευματικών ιδρυμάτων;

Είναι πάρα πολλά που θα χαιρόμουν να ξεχώριζε στις φοιτητικές διεκδικήσεις, αλλά αντί αυτών βλέπω μηδενισμό, ουσιαστικά γινόμενοι κομματικά πιόνια, αντιπολιτεύεστε στείρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-09-06, 15:14
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Εξάλλου απ'ό,τι ακούω το νομοσχέδιο θα περάσει οπότε.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.