Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι απαραίτητα τα Ιδιωτικά Πανεπιστήμια;
Ναι 28 66,67%
Όχι 9 21,43%
Ίσως 4 9,52%
Δεν ξέρω/δεν απαντώ 1 2,38%
Ψήφισαν: 42. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 11-09-06, 15:22
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φέτος όμως δεν το είδα να γίνεται σε κάποια σχολή αυτό....Άρα.......
Για μένα η συζήτηση τελείωσε.Ό,τι είχα να πω το είπα.Καλή συνέχεια.
Οι συνελεύσεις του Ιουνίου πανελλαδικώς ήταν οι μεγαλύτερες συνελεύσεις τα τελευταία 10 χρόνια.Η Nομική κ το Οικονομικό Νομικής μάζευαν από 1000 άτομα το καθένα.Μη λες λοιπόν αοριστολογίες.Άλλωστε ούτε τα μαθήματα χάθηκαν,ούτε η εξεταστική.Πάντως αν σε νοιάζει μόνο το να κάνεις μάθημα,τότε δν έχει νόημα αυτή η συζητηση.Ζητω συγγνώμη που τράβηξα τόσο πολύ το ζήτημα.Take care...

ΥΓ:δν έχω τπτ προσωπικό μαζί σου nontasg,εννοείται.
__________________
My time will come,for sure...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-09-06, 15:27
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-08 23:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nontasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,αλλά εφόσον στη γενική συνέλευση συμμετέχουν το 50% +1 του συνολικού δυναμικού της σχολής......Σωστά;;;;;
Βλέπεις καμμία αοριστολογία;;;;; Τέσπα,καλό απόγευμα......

ΥΓ:Αυτό έλειπε και έχεις κάτι προσωπικό μαζί μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-09-06, 15:29
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η στείρα αντίδραση του ΄πάρτε το νομοσχέδιο πίσω’ από τις κομματικοποιημένες, όπως παραδέχεσαι σε άλλο μήνυμα νεολαίες.
Είπα εγώ κατι τέτοιο?δν μίλησα καν για το νομοσχέδιο.Εγώ απλά έκανα μια παρατήρηση στα λεγόμενα του nontasg.
__________________
My time will come,for sure...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-09-06, 15:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα εγώ κατι τέτοιο?δν μίλησα καν για το νομοσχέδιο.
Μίλαγα γενικά, για τις θέσεις των φοιτητών που έχω ακούσει. Δεν αναφέρθηκα στις θέσεις σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-09-06, 15:54
Το avatar του χρήστη Tedo
Tedo Ο χρήστης Tedo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-06 05:49
Φύλο: Άντρας
Ψηφίστε με να γίνω προθυπουργός να σας λύσω όλα τα προβλήματα,όχι μόνο το εκπαιδευτικό.
Άντε κ μετά πλανητάρχης.
(μην το πάρει κανείς στα σοβαρα ,θα τον κάνω ban :P)
__________________
My time will come,for sure...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-09-06, 16:45
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συνελεύσεις του Ιουνίου πανελλαδικώς ήταν οι μεγαλύτερες συνελεύσεις τα τελευταία 10 χρόνια.Η Nομική κ το Οικονομικό Νομικής μάζευαν από 1000 άτομα το καθένα.
1000 άτομα?σε ποιό πανεπιστήμιο?το άκουσες ή αποτέλεσες αυτόπτη μάρτυρα??και στο παμακ εδώ θεσ/νικη "ψήφισαν" 1500 με 700-800 υπέρ της κατάληψης και στη συνέλευση πάνω απο 300 άτομα δεν ήταν..
__________________
.. I refuse to have a battle of wits with an unarmed person..
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-09-06, 18:37
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω οτι στην Κωνσταντινούπολη υπάρχει το πανεπιστήμιο Κοτς (Koc) το οποίο είναι ιδιωτικό , ιδρύθηκε μόλις το 1993 και θεωρείται απο τα καλύτερα. Για μένα αποτελεί πρότυπο ανάπτυξης μη κρατικού πανεπιστημιακού ιδρύματος, δεν γνωρίζω πώς χρηματοδοτήθηκε αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.
Η χρηματοδότησή του είναι μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ιστορία. Σαν να λέμε Λαμπράκης, Κόκκαλης και Βαρδινογιάννης όλοι μαζί σε ένα πρόσωπο.

Εγώ προσωπικά διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το επίπεδο των φοιτητών του, αλλά είναι αλήθεια πώς όπου γάμος και χαρά (συνέδριο, διάσκεψη κλπ) είναι πάντα εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-09-06, 18:41
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Tedo Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι συνελεύσεις του Ιουνίου πανελλαδικώς ήταν οι μεγαλύτερες συνελεύσεις τα τελευταία 10 χρόνια.Η Nομική κ το Οικονομικό Νομικής μάζευαν από 1000 άτομα το καθένα.
και όταν ήμουν εγώ φοιτήτρια πάλι οι μεγαλύτερες συνελεύσεις των τελευταίων δέκα χρόνων ήταν. Και δεν έχουν περάσει δέκα χρόνια από τότε, αλλά ούτε και τότε είχαν περάσει από τις προηγούμενες λαμπρές συνελεύσεις, όπου δεν μπορούσες να σταθείς στο αμφιθέατρο από την τσιγαρίλα και τον καπνό, που τραμπούκοι όλων των χρωμάτων έπαιζαν ξύλο, άνευ λόγου και αιτίας, που στα όποια αιτήματα έμπαιναν σφήνες το Κυπριακό, οι κρατούμενοι "αγωνιστές", το Ιρακ, η Γιουγκοσλαβία, το Αφγανιστάν και ξανά το Ιρακ.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-12-06, 09:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτού ακόμη ψηφισθεί από τη Βουλή η αναθεώρηση του άρθρου 16, άρχισε η κούρσα ταχύτητας μεταξύ των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών και άλλων ενδιαφερομένων.

Όπως αναφέρει «Το Βήμα», τα οικονομικά πλάνα προβλέπουν επενδύσεις 10 εκατ. ευρώ για 1.500 φοιτητές και τα δίδακτρα που θα κληθούν να καταβάλουν οι γονείς εκτιμάται ότι θα φθάνουν τα 10.000 ευρώ ετησίως.

Τα Κέντρα Ελευθέρων Σπουδών (ΚΕΣ) με ανακοίνωσή τους, την Τρίτη, δήλωσα ξεκάθαρα ότι θέλουν να μετατρέψουν τα κολέγιά τους σε ιδιωτικά πανεπιστήμια. Δηλώνουν μάλιστα ότι θέλουν να ενημερώσουν τα κόμματα και τη Βουλή για τα σχέδιά τους, ενώ χαρακτηρίζουν «σχιζοφρενική εφεύρεση» τα μη κερδοσκοπικά ιδιωτικά πανεπιστήμια, υποστηρίζοντας ότι η αναθεώρηση του άρθρου 16 τους αφορά άμεσα γιατί διαφορετικά το υπουργείο Παιδείας δεν μπορεί να ελέγξει τη λειτουργία τους.

Αυτή την περίοδο εννέα όμιλοι Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών και ιδιωτικοί οργανισμοί υγείας έχουν σχεδιάσει πώς θα λειτουργήσουν τα πρώτα ιδιωτικά πανεπιστήμια: Oι τομείς στους οποίους θα δραστηριοποιηθούν είναι κυρίως οι ανθρωπιστικές σπουδές, η οικονομία και οι παρεμφερείς ειδικότητές της, η διοίκηση και η πληροφορική.

Όλο το άρθρο στο in.gr


Σχόλιο : Κάτι λέγαμε για προετοιμασία πελατών σχετικά με την εισαγωγή του μέτρου της βάσης του 10 στα Πανεπιστήμια
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 26-01-07, 15:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκατοντάδες πλαστά πτυχία από πανεπιστήμια εξωτερικού ανακάλυψε το Υπουργείο Παιδείας

Πλαστά πτυχία, 310 τον αριθμό, ανακάλυψε ο οργανισμός του υπουργείου Παιδείας που χορηγεί τις ισοτιμίες με Πανεπιστήμια του εξωτερικού (ΔΟΑΤΑΠ).

Όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Παιδείας Σπύρος Ταλιαδούρος τα πλαστά πτυχία, που φαίνονταν νομότυπα, ανακαλύφθηκαν από τον οργανισμό, καθώς άλλαξε το σύστημα ελέγχου. Ο έλεγχος έγινε για τα πτυχία από το 2004 μέχρι σήμερα, ενώ και για το παρελθόν συνεχίζονται οι έλεγχοι.

Πηγή: ΑΠΕ

Σχόλιο : Κατά τα άλλα να καταργηθεί το ΔΙΚΑΤΣΑ (ή ΔΟΑΤΑΠ)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-01-07, 17:47
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Α) Και στο ΔΙΚΑΤΣΑ σου βγάζουν την ψυχή μέχρι να πάρεις την ισοτιμία.

Β) Εγώ λέω πως αν στα κρατικά ιδρύματα η κατάσταση είναι άρρωστη, ρίχνουμε βάρος στο να τη δυναμώσουμε, να την ιάνουμε. Με το να δρομολογήσουμε επιπλέον σχολές, στον ιδιωτικό τομέα, δεν είναι σίγουρο οτι θεραπεύουμε το σύστημα.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.