Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Exclamation Εργασιακές σχέσεις

Ζούμε μια περίεργη εποχή, που οι εργασιακές σχέσεις, έχουν γυρίσει σε συνθήκες μεσοπολέμου, με τους εργαζόμενους να ρίχνουν 12ωρη δουλειά καθημερινά και ουσιαστικά να ζουν σαν άνθρωποι, δύο μέρες την εβδομάδα και αυτό όχι πάντοτε.

Κανονικά ξεκίνησα να εργάζομαι πριν 30 χρόνια περίπου (σαν φοιτητής έκανα περιστασιακά πολλές δουλειές για να βγει το χαρτζιλίκι, από υπάλληλος που πουλούσε νωπά κοτόπουλα, μέχρι και ελεγκτής θερινού κινηματογράφου).

Έτσι στην δουλειά που έμεινα για 21 ολόκληρα χρόνια ξεκίνησα να δουλεύω, 8:30 – 1:30 και 5-8. Άθλιο ωράριο που σε απασχολούσε όλη την μέρα σου. Μετά ήρθε το συνεχόμενο ωράριο του 9:00-17:00 συν όλα τα Σάββατα 9: 00 – 1:30.
Ήρθε και το πενθήμερο αλλά παλιώνοντας και ανεβαίνοντας ιεραρχικά, ανέβηκαν και οι ώρες.

Αν μην τι άλλο, ρίχναμε 12ωρα και 15 ωρα δουλειάς μόνο οι προϊστάμενοι, οι άλλοι υπάλληλοι ακολουθούσαν τον νόμο.

Έγιναν αγώνες πολλοί και υπήρξαν κατακτήσεις για τους εργαζόμενους, που γκρεμίστηκαν ξαφνικά και αδικαιολόγητα. Σήμερα από τον νεοπροσλαμβανόμενο υπάλληλο μέχρι τον παλιό, δουλεύουν υπερβολικές ώρες την ημέρα.

Πολλές φορές χωρίς να παίρνουν δραχμή υπερωρίας και με το φάσμα της ανεργίας οι εργαζόμενοι να μην αντιδρούν. Εγώ αυτό δεν το καταλαβαίνω, όταν εργαζόμουν ακόμα και ας ήμουν στην πιο ψηλή θέση της ιεραρχίας της δουλειάς μου, μετά την ιδιοκτησία, κατέβαινα σε απεργία, όταν το έκανε ο σύλλογος και ας έπαιρνα πολλαπλάσια λεφτά από την σύμβαση μου. Δεν το έκανα για μένα αλλά το έκανα για τον κλάδο μου, για τα νέα παιδιά.

Σήμερα γιατί δεν αντιδρούν; Τι φόβος τους διακατέχει; Τι ραγιαδισμός είναι αυτός;
Τι ανίκανη είναι αυτή η ΓΣΕΕ όταν δεν μπορεί να υπερασπιστεί το δίκαιο του εργαζόμενου; Όταν δεν μπορεί να κάνει ελέγχους στις επιχειρήσεις όταν οι εργαζόμενοι τρέμουν να αντιδράσουν;

Το εργασιακό είναι πολύ μεγάλο πρόβλημα, προσωπικά θα με διαβάζετε συχνά να βγάζω τα απωθημένα μου. Κάθε άποψη με χαρά θα την συζητήσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-07-06, 12:51
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πάντως στον ιδιωτικό τομέα στην επαρχία (όπου ζω και εργάζομαι) η έννοια απεργία είναι μάλλον άγνωστη και όπου αναφέρεται συμμετοχή αφορά καθαρά τις ΔΕΚΟ. Κύριες αιτίες η υψηλή ανεργία και οι χαμηλοί μισθοί. Η ανεργία εδώ χτυπά άνετα ένα 25% ενώ δεν υπάρχουν πολλές ομοειδείς επιχειρήσεις ώστε να υπάρχει κινητικότητα εργαζομένων. Άλλωστε πολλές από τις αλλαγές φαίνονται ότι επιβάλλονται από την κυβέρνηση χωρίς προσωπική συμμετοχή των εργοδοτών και έτσι δεν υπάρχει στοχοποίηση της εταιρείας. Επιπλέον όταν τρέχουν οι υποχρεώσεις (οι οποίες δεν παρέχονται με έκπτωση) έστω και δύο μεροκάματα είναι λογαριασμός για πολλούς. Σταματώ εδώ προς το παρόν...
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-07-06, 18:37
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα Στέλιο, όταν ένας διευθυντής υποκαταστήματος παίρνει 2.000 Ευρώ ανά μήνα και ενάς βοηθός χειριστή 3.500 Ευρώ, γιατί να βγει ο βοηθός χειριστή στο δρόμο; μήπως για αυτούς στα γραφεία;
(και τα δύο ποσά αναφέρονται σε 10ωρη καθημερινή δουλειά, και συμπεριλαμβάνουν όλα τα επιδόματα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-07-06, 18:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Μα Στέλιο, όταν ένας διευθυντής υποκαταστήματος παίρνει 2.000 Ευρώ ανά μήνα και ενάς βοηθός χειριστή 3.500 Ευρώ, γιατί να βγει ο βοηθός χειριστή στο δρόμο; μήπως για αυτούς στα γραφεία;
(και τα δύο ποσά αναφέρονται σε 10ωρη καθημερινή δουλειά, και συμπεριλαμβάνουν όλα τα επιδόματα)
Εγώ δεν ξέρω πολλούς υπαλλήλους που παίρνουν 3500 ευρω τον μήνα. Αν μην τι άλλο, αυτό που λες ανήκει σε ένα απειροελάχιστο ποσοστό του συνόλου.

Οι άλλοι τι κάνουν;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 31-07-06 στις 19:34
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-08-06, 21:22
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εγώ δεν ξέρω πολλούς υπαλλήλους που παίρνουν 3500 ευρω τον μήνα. Αν μην τι άλλο, αυτό που λες ανήκει σε ένα απειροελάχιστο ποσοστό του συνόλου.

Οι άλλοι τι κάνουν;
Οι χειριστές ανήκουν μεν στους υπαλλήλους υπό την έννοια ότι δεν είναι ημερομίσθιοι, πλην όμως ανήκουν στις εργατικές ειδικότητες. Αλλά οι χειριστές πράγματι τόσα παίρνουν. Ακόμη περισσότερα παίρνουν οι αδειούχοι για εκρηκτικά κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-08-06, 21:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Οι χειριστές ανήκουν μεν στους υπαλλήλους υπό την έννοια ότι δεν είναι ημερομίσθιοι, πλην όμως ανήκουν στις εργατικές ειδικότητες. Αλλά οι χειριστές πράγματι τόσα παίρνουν. Ακόμη περισσότερα παίρνουν οι αδειούχοι για εκρηκτικά κλπ.
Αναφέρεσαι σε μια κατηγορία εργαζομένων όμως και αυτό το εργατικό δυναμικό δεν είναι παρά μία ελάχιστη μειοψηφία.

Εγώ αναφέρομαι στο 95% των κακοπληρωμένων Ελλήνων εργαζομένων. Που θα έπρεπε λογικά να είχε κατέβει στους δρόμους και να απαιτεί αν μην τι άλλο ανθρώπινες συνθήκες εργασίας και σεβασμό στις συλλογικές συμβάσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-06, 07:52
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φαντάσου τι γίνεται στην αγορά εργασίας όταν μετά από έξι χρόνια σε υπεύθυνη θέση (δεν μου αρέσει ο όρος διευθυντική) στον ιδιωτικό τομέα μετακινήθηκα στο Δημόσιο και ως νεοδιορισμένος παίρνω τα ίδια χρήματα με αυτά που έπαιρνα.
Τώρα για σπάνιες και (ιδίως) επικίνδυνες ειδικότητες αυτά καθορίζονται από την προσφορά και ζήτηση επομένως δεν ισχύουν οι ίδιοι κανόνες αμοιβής.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-08-06, 21:19
strainger Ο χρήστης strainger δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-06 10:46
Φύλο: Άντρας
Η σύγχρονη δουλεία δεν δεσμεύει τους σκλάβους πλέον με αλυσίδες, αλλά με δόσεις για το δάνειο σπιτιού (για 30 χρόνια), για το αυτοκίνητο (4-5 χρόνια), για τις πιστωτικές κάρτες, για τα φροντιστήρια και τις σπουδές του παιδιού (20+ χρόνια).
Οταν γινόντουσαν οι μεγάλες απεργίες, οι άνθρωποι δεν είχαν ανάγκη απο μεζονέτες, έμεναν και σε 2αράκι στο νοίκι, δεν χρειάζονταν bmw για να πάνε στο περίπτερο ή τη δουλεία τους, δεν είχαν πιστωτική για να πάνε στα hondos center ή στα armani stores ή να χρεώσουν για το υπερλούξ ξενοδοχείο με τις 2 πισίνες και τα σπα για τις διακοπές τους και τα παιδιά τους δεν έπρεπε υποχρεωτικά να πληρώνουν για 20+ χρόνια ώστε να καταφέρουν να πάρουν κάποιο πτυχίο.
Τότε κάνανε απεργία για την επιβίωση και αντέχανε, τώρα ποιος αντέχει ?
Όμως μοιραία έτσι όπως εξελίσονται τα πράγματα θα γυρίσουμε πάλι εκεί..
όλα ένας κύκλος είναι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-06, 21:46
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από strainger
Τότε κάνανε απεργία για την επιβίωση και αντέχανε, τώρα ποιος αντέχει ? Όμως μοιραία έτσι όπως εξελίσονται τα πράγματα θα γυρίσουμε πάλι εκεί.. όλα ένας κύκλος είναι..
Έχεις απόλυτο δίκιο με το post σου και συμφωνώ 100%. Προσωπικά, σαν στόχο ζωής έχω θέσει να ζήσω το ίδιο ή έστω και λίγο καλύτερα απ' ότι έζησα σαν προστατευόμενο μέλος (και έζησα καλά) για να μπορώ να πω στον εαυτό μου ότι κάτι έκανα. Το ίδιο φαντάζομαι ότι σκέφτονταν και οι γονείς πολλών από μας με την μόνη διαφορά ότι αυτοί ήθελαν λίγο καλύτερες συνθήκες εν συγκρίσει με την κατοχή και τα πρώτα χρόνια της μεταπολεμικής Ελλάδας, εμείς τον πήχυ που τον βάζουμε; Επιπλέον μια μεγάλη πλειοψηφία τα βρήκε όλα έτοιμα συνδυάζοντας έτσι ότι δεν χρειάζεται κόπο για τίποτα, η προηγούμενη γενιά από την δική μου και ίσως και μερικοί από την δική μου (είμαι 24) είδε τους γονείς της να παλεύουν και ίσως αυτοί είναι οι μόνοι που θα αντιδράσουν μέχρι να εξαφανιστούν κι αυτοί.
Επιπλέον, τουλάχιστον στο δικό μας κράτος, δεν υπάρχει μέριμνα που να προστατεύει τον βλάκα που θα χρεωθεί μέχρι το λαιμό για να καλύψει έξοδα που δεν του είναι και απολύτως απαραίτητα, αλλά συμφωνώντας μαζί σου γιατί να υπάρξει τέτοιος νόμος, τον υποτελή κανείς δεν τον φοβάται.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-06, 23:00
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Γεια σου βρε Jimm. Χρόνια και καζάνια.

Αρχική Δημοσίευση από jimm
Επιπλέον, τουλάχιστον στο δικό μας κράτος, δεν υπάρχει μέριμνα που να προστατεύει τον βλάκα που θα χρεωθεί μέχρι το λαιμό για να καλύψει έξοδα που δεν του είναι και απολύτως απαραίτητα
Πού υπάρχει τέτοιος νόμος;

Νομίζω αυτό που αναφέρεσαι είναι η παιδεία. Συμφωνώ, γενικά δεν υπάρχει παιδεία στο δικό μας κράτος, έχω δει κάθε λογής "γονείς" και "δασκάλους".
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-08-06, 01:25
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel
Πού υπάρχει τέτοιος νόμος;
Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάπου, αλλά θα έπρεπε να υπήρχε ένα φρένο και στα δάνεια και στις κάρτες που ξεκινάει ο κάθε βλάκας για να πάει 10 μέρες Μύκονο ή για να πάρει Χ5 για να το παίζει μούρη στην παραλία. Κοινώς να υπάρξει ένα σωστό φρένο για τον κλασσικό νεοέλληνα.

Νομίζω αυτό που αναφέρεσαι είναι η παιδεία. Συμφωνώ, γενικά δεν υπάρχει παιδεία στο δικό μας κράτος, έχω δει κάθε λογής "γονείς" και "δασκάλους".
Υπάρχει το εξής που το είδα πολύ τελευταία, 'πήγαινε παιδί μου στο εξωτερικό να δουλέψεις να κάνεις την καλή' λες και :

1. Ο Άγγλος/Γερμανός περιμένει εμάς τους μάγκες να του τα φάμε
2. Το Αγγλικό/Γερμανικό 8ωρο έχει κάποια σχέση με το δικό μας

Μια μεγάλη μερίδα πλέον δουλεύει τυπικά 8ωρο, και ουσιαστικά είναι 7 ώρες στην δουλειά αλλά μέχρι να κάνει τσιγάρο/καφέ έχει δουλέψει 5-6 ώρες. IMHO, η συγκεκριμένη μερίδα δεν έχει δικαίωμα να απαιτεί χωρίς πρώτα απ' όλα να είναι αυτή εντάξει και με τον εργοδότη αλλά και με τον πελάτη.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-08-06, 08:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από strainger
Η σύγχρονη δουλεία δεν δεσμεύει τους σκλάβους πλέον με αλυσίδες, αλλά με δόσεις για το δάνειο σπιτιού (για 30 χρόνια), για το αυτοκίνητο (4-5 χρόνια), για τις πιστωτικές κάρτες, για τα φροντιστήρια και τις σπουδές του παιδιού (20+ χρόνια).
Δεν θα μπορούσε κανείς Ανδρέα μέσα σε τρεις γραμμές να συμπεριλάβει όλη την σημερινή πραγματικότητα, τόσο γλαφυρά.

Έχεις δίκαιο, αυτή είναι η πεμπτουσία του προβλήματος, ο ραγιαδισμός των εργαζομένων, μόνο και μόνο με την σκέψη ότι μπορεί να μείνουν άνεργοι, μετά το τόσο μεγάλο δανειοληπτικό άνοιγμα που έχουν κάνει.

Το μόνο δάνειο που θα μπορούσα να αποδεχτώ είναι αυτό για ένα σπίτι, όμως και αυτή η επιλογή έφτασε να είναι ακραία, να ζητάμε σπίτι πολλών τετραγωνικών στα βόρεια προάστια με τζάκι και μάρμαρα και φυσικά μες δύο parking για το επιβατηγό και το 4Χ4. Που πας ωρε Καραμήτρο, θα πληρώνεις για 30 χρόνια ένα σπίτι και ουσιαστικά δεν θα σου ανήκει ούτε τετραγωνικό γης; Αγοράζοντας διαμέρισμα αγοράζεις αέρα.

Όμως εγώ δεν πιστεύω ότι χρεωνόμαστε μόνο για τα σπίτια, θέλουμε αυτοκινητάρα για την πόλη και 4Χ4 για την εξοχή και άλλο η γυναίκα μας.
Θέλουμε πλάσμα τηλεόραση για το σαλόνι με home cinema dolby surrount, να βάλουμε και μια LCD στο υπνοδωμάτιο και μια μικρούλα στην κουζίνα.
Με λίγα λόγια μας έχουν βάλει σε έναν απύθμενο μύλο καταναλωτισμού και μας στύβουν το μεδούλι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-06, 20:39
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Θέλουμε πλάσμα τηλεόραση για το σαλόνι με home cinema dolby surrount, να βάλουμε και μια LCD στο υπνοδωμάτιο και μια μικρούλα στην κουζίνα.
Και όχι μόνο, θέλουμε το τέλειο ηχοσύστημα το οποίο θα το ψάξουμε μέχρι τελικής πτώσεως πωλητή για να ακούσουμε Βανδή και μπάσα

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-06, 21:47
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Δεν θα μπορούσε κανείς Ανδρέα μέσα σε τρεις γραμμές να συμπεριλάβει όλη την σημερινή πραγματικότητα, τόσο γλαφυρά.

...

Όμως εγώ δεν πιστεύω ότι χρεωνόμαστε μόνο για τα σπίτια, θέλουμε αυτοκινητάρα για την πόλη και 4Χ4 για την εξοχή και άλλο η γυναίκα μας...
.
Εχμ γκουχ γκουχ. Τι εννοείς "και άλλο η γυναίκα μας;" Γιατί να μην είναι "και άλλο ο άντρας μας;"
Άλλωστε είναι σαφές ότι η γυναίκα χρειάζεται το αυτοκίνητο πολύ περισσότερο από τον άντρα :-)

χαμογελαστά
Ελβερέτη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-06, 07:34
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως εγώ δεν πιστεύω ότι είναι κακό να θέλουμε να βελτιώσουμε το βιοτικό μας επίπεδο. Ο τρόπος που επιλέγει κανείς να το κάνει χωρεί συζήτηση αλλά σε τελική ανάλυση είναι θέμα προσωπικής επιλογής. Το ζήτημα είναι ότι οι χαμηλοί μισθοί αναγκάζουν τον κόσμο σε δάνεια για να επιτύχει τη βελτίωση αυτή. Αντί να κλαίνε με κροκοδείλια δάκρυα για τον υπερδανεισμό των νοικοκυριών ας βελτιώσουν τις απολαβές και τις εργασιακές σχέσεις για να μην έχουν ανάγκη δανεισμού τα νοικοκυριά.
Εγώ διαφωφνώ κάθετα με την αντίληψη ότι ο εργαζόμενος πρέπει να περνά ενάρετα με νηστεία και προσευχή (πόσω μάλλον που αυτοί που διαφημίζουν αυτή την άποψη τρώνε το καταπέτασμα).
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.