Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 08-08-06, 14:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σιγουρα όλα αυτά αποτελούν βελτίωση βιοτικού επιπέδου, ή είναι πλύση εγκεφάλου από διαφημίσεις, πλαστά πρότυπα εκ δύσης και τηλεοράσεως;;

Εχουμε περάσει πολύ χειρότερες εποχές, και πάλι δε ζητούσαμε αυτοκίνητα, εξοχικά κλπ.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-08-06, 14:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι πλύση εγκεφάλου; Άμα περνάω καλά και νιώθω καλά με αυτά!!! Το θέμα είναι να τα αποκτώ και να αισθάνομαι δυστυχισμένος!! τότε είναι πλύση εγκεφάλου!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-08-06, 07:39
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και μη μένουμε μόνο στα υλικά αγαθά, τα οποία είναι και θέμα προσωπικής επιλογής. Είναι και οι υπηρεσίες. Γιατί πχ να πρέπει να συμβιβαστώ με τριτοκοσμικά νοσοκομεία; Απαιτώ να έχω απολαβές που θα επιτρέπουν αξιοπρεπή περίθαλψη. Τώρα αν το κράτος δεν φρόντισε ή κάποιοι τα φάγανε, αυτό με αφήνει παγερά αδιάφορο. Όποιος βγαίνει και ζητά την ψήφο να κυβερνήσει πρέπει να τα ξέρει αυτά και όχι ό,τι λείπει φέρε φορολογούμενε και σφίξτε το ζωνάρι. Τώρα βγαίνω λίγο εκτός θέματος γι' αυτό το κόβω εδώ.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-08-06, 09:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έχω συμφωνήσει ότι ο υπερκαταναλωτισμός και η υπέρδανειοδότηση έχουν οδηγήσει τους νέους εργαζόμενους να φοβούνται να υπερασπίζονται τα δικαιώματα τους. Αυτό είναι όμως και το άλλοθι σας που σας καθιστά πιόνια στα χέρια ενός στυγνού επιχειρηματία.

Φοβάμαι ότι η γενιά σας δεν έμαθε να δίνει αγώνες, δεν έμαθε να πολεμάει και δεν έμαθε να σηκώνει την φωνή, παρά μόνο για τις εκ του ασφαλούς μαθητικές και φοιτητικές σας διεκδικήσεις.

Και δεν έγιναν όλα αυτά γιατί απλά γεννηθήκατε σε άλλο περιβάλλον απ’ αυτό των γονιών σας, λίγο πολύ τα είχατε όλα στα χέρια σας από πολύ μικρή ηλικία (εδώ ζητώ πραγματικά συγνώμη για όσα παιδιά δεν ήταν τόσο τυχερά), δεν περπατήσατε ξυπόλυτα στον δρόμο, επειδή δεν είχατε παπούτσια, το φαγητό και το παιγνίδι το είχατε δεδομένο, δεν σας έλειψε ποτέ και ίσως το μόνο σας άγχος να ήταν αν θα περάσετε σε εκείνη την ρημάδα την σχολή στις Πανελλήνιες.

Μάθατε να έχετε το γονικό σας χαρτζιλίκι και εκτός κάποιων εξαιρέσεων, δεν το δουλέψατε ποτέ. Απαιτούσατε τα σινιέ σας συνολάκια και την βγάζατε σε καφετέριες με την παλιοπαρέα.

Πριν ξεκινήσετε να με βομβαρδίζετε με τα παράπονα σας και την γκρίνια σας και την αντίρρηση σας και την δίκαιη ή άδικη αγανάκτηση σας, να σας πω ότι εσείς δεν φταίτε σε τίποτα γι’ αυτό, εσάς σας τα έδιναν και εσείς τα παίρνατε.

Η μόνη υπεύθυνη είναι η δικιά μου γενιά, που είχα διακαή επιθυμία τα παιδιά της να μην περάσουν ότι πέρασαν οι ίδιοι. Θέλουν μέσα από εσάς και για εσάς, να ξεχάσουν τα δύσκολα μεταπολεμικά χρόνια και δυστυχώς έκαναν το λάθος να παρέχουν περισσότερα απ’ όσα ίσως να έπρεπε.

Θέλω για μια ακόμα φορά να ζητήσω συγνώμη για όσα παιδιά δεν είχαν τόσο ‘εύκολη’ ζωή, για όσα παιδιά εργάστηκαν από νωρίς και γνώρισαν τον ίδιο περίπου τρόπο ζωής με τους πατεράδες τους.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-08-06, 03:24
Wicked Ο χρήστης Wicked δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-03-12 14:24
Φύλο: Άντρας
Αρχικά να σας καλημερίσω και να με καλωσορίσω

Μιλάτε για κινητοποίηση και για απεργίες και γενικότερα η υπεράσπιση των δικαιωμάτων του εργαζόμενου. Και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αυτη η ιδέα. Μα όλα αυτά καλώς ή κακώς είναι ουτοπικά γιατι πλεόν αν δεις οτι σε πνίγει η αδικία σε μια εργασία και πολεμήσεις για αυτά είτε μόνος, είτε με σύμμαχο τον νόμο δύο πράγματα θα συμβούν.

1) την επόμενη μέρα θα βρεις κάποιον άλλο στη θέση σου
2) θα σε πολεμήσει η ίδια επιχείρηση ωστέ να φύγεις μόνος σου

Βάλτε και ως παράγοντα οτι ορισμένες δουλειές απαιτούν γνωριμίες και συστάσεις. ΟΧΙ γλύψιμο ή βύσμα. Όποτε αν κάνεις την μικρή σου επανάσταση και βρεθείς αργότερα ανέργος και ανικάνος να δουλέψεις αλλού τίποτα δεν θα σου φανεί τυχαίο. Και δεν θα αναφερθώ στις λύσεις των εργοδοτών στον μη Έλληνα.

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει ούτε να έχω το καλύτερο αυτοκίνητο [που ούτε καν εχώ] ούτε την καλύτερη τηλεόραση [που υπάρχει για διακοσμητικούς λόγους και για κανέναν αγώνα] ούτε το καλύτερο κινήτο που παίζει mp3 και ψήνει αυγό.
Είμαι 23 χρονών και έτυχε να δουλεύω από τα 11, δεν διαφωνώ όσον αφορά τη νεόπλουτη γενιά μου, που όσο ο μπαμπάς πληρώνει θα είμαι ο αιώνιος φοιτήτης ή ο αιώνιος άνεργος. Γιατί αγαπητοί...Ποιός ο λόγος κάποιος να δουλέψει όταν το καθημερινό χαρτζηλίκι που του δίνει ο μπαμπάς, ξεπερνάει το μεροκάματο;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-08-06, 08:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Wicked
Αρχικά να σας καλημερίσω και να με καλωσορίσω
Καλώς μας ήρθες!

Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι απαίτηση και κινητοποίηση από ένα άτομο δεν γίνεται. Είναι σαν να κτυπάς την γροθιά σου στο μαχαίρι και είναι σίγουρο ότι το μαχαίρι δεν θα πάθει τίποτα.

Είναι ουτοπία Βαγγέλη, όταν κινείσαι μόνος με νόμο ή χωρίς νόμο, το σίγουρο είναι ότι θα χάσεις. Η κίνηση μπορεί να γίνει μόνο συλλογικά και μετά από
ενδοσυνεννόηση.

Και ούτε αυτό είναι εύκολο, δεν σας είπε κανείς ότι ο αγώνας για καλύτερες εργασιακές συνθήκες είναι στρωμένος με ροδοπέταλα.

Στην εποχή του γενικού ωχαδελφισμού και του δόγματος ‘εγώ θα βγάλω το φίδι από την τρύπα;΄ φοβάμαι ότι ο αγώνας σας πρέπει να είναι πιο αποφασιστικός, απ΄ αυτόν που έδωσαν οι πατεράδες σας.

Εγώ εδώ και 6 χρόνια περίπου που έκλεισε η επιχείρηση που εργαζόμουν, έψαχνα να βρω δουλειά, δυστυχώς κανείς δεν παίρνει ‘γέρους’ 55-60 ετών. Τα πολυσέλιδο βιογραφικό μου στάλθηκε σε πάνω από 1000 παραλήπτες, με κανένα αποτέλεσμα.

Άρα ξέρω περίπου τι σημαίνει να σου κλείνουν οι πόρτες μία μία. Ούτε το πτυχίο ούτε το μεταπτυχιακό, ούτε η εμπειρία και η τεχνογνωσία, ούτε οι γνώσεις, είναι αρκετά εχέγγυα για να βρει κανείς αξιοπρεπή δουλειά.

Εγώ πιστεύω ότι θα έρθει η στιγμή να κάνετε την επανάσταση σας και ξαναορίσετε τις εργασιακές σχέσεις.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-08-06, 17:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Wicked
Ποιός ο λόγος κάποιος να δουλέψει όταν το καθημερινό χαρτζηλίκι που του δίνει ο μπαμπάς, ξεπερνάει το μεροκάματο;
Γιατί όταν δεν υπάρχει ο μπαμπάς πλέον και θα έχει μάθει στα πολλά χρήματα θα πάει και θα κάνει μια δουλειά στην οποία ή θα χρειάζετε να κλέβει ή να κοροιδεύει κόσμο για να τα βγάζει
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-08-06, 01:23
Wicked Ο χρήστης Wicked δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-03-12 14:24
Φύλο: Άντρας
Καλωσόρισατε στην ιδεολόγια του νεοΈλληνα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-08-06, 18:41
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Τα πολυσέλιδο βιογραφικό μου στάλθηκε σε πάνω από 1000
Μόνο σε εμένα δεν το έστειλες και ας σου είχα πει....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-08-06, 18:47
nathair Ο χρήστης nathair δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-01-24 19:05
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios

Σήμερα γιατί δεν αντιδρούν; Τι φόβος τους διακατέχει; Τι ραγιαδισμός είναι αυτός;
Αντιδρούν, κανονικότατα. Φεύγουν ακόμα και από τις εταιρείες που πληρώνουν υπερωρίες, με τη πρώτη ευκαιρία για μια αραχτή θέση στο δημόσιο. Μπορεί τα χρήματα να είναι και λιγότερα, αλλά, ξέρουν αυτοί, αύριο θα ζούν με το "λαδάκι" ή με τη δεύτερη δουλειά τους...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-08-06, 15:34
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
καλώς σας βρήκα και εγώ με τη σειρά μου και θέλω να μιλήσω σαν μέλος αυτής της "νέας γενιάς"..

22 χρονών είμαι, νεοεισελθής στον εργασιακό βίο, μέχρι πρότινος ανήκα στην τάξη των "διαχειριστών πατρικού κεφαλαίου" ..από τα ελάχιστα πράγματα που έχω προλάβει να δω (και να πάθω), φαίνεται ήδη πως η εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολος δρόμος με πολλές επικίνδυνες στροφές και παγίδες..τρελές ώρες (το 8ωρο πρέπει να έχει καταργηθεί και κανείς να μην μας το είπε), τρελές απαιτήσεις και μισθός με τον οποίο δε βγάζεις 2 βδομάδες (πόσο μάλλον ολόκληρο μήνα)..

παρόλαυτα αρνούμαι να ξαναγυρίσω στο χαρτζιλίκι γιατί τα λεφτά που βγάζω είναι με τη ΔΙΚΗ μου δουλειά, ΔΙΚΟΣ μου κόπος και νιώθω πάρα πολύ όμορφα που δεν είμαι βάρος κανενός και συνάμα δεν εξαρτώμαι από κανενός το πορτοφόλι για ότι μου καπνίσει να κάνω..

αρνούμαι να βολευτώ σε κάποια θέση στο δημόσιο και να πίνω καφέδες και να καπνίζω όλη μέρα γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάθομαι τόσες ώρες και να μην κάνω τίποτα..είναι θέμα αυτοεκτίμησης και αυτοπραγμάτωσης (όπως και η οικονομική ανεξαρτησία παραπάνω)...

επίσης αρνούμαι και σε ατομικό και σε συλλογικό επίπεδο να με εκμεταλλεύονται στο 120% και να με πληρώνουν για το 50% αυτών που καλούμαι να κάνω και όταν γίνεται αυτό (που έγινε δηλαδή) ψάχνω, ενημερώνομαι για τα νόμιμα εργασιακά δικαιώματα μου και κατόπιν φωνάζω μέχρι να πάρω αυτά που μου πρέπουν (όπως και έγινε)..

εύχομαι να τηρήσω τα παραπάνω λεγόμενα μου και να μην αρχίζω να συμβιβάζομαι (και να υποβιβάζομαι) με τον καιρό και τις μελλοντικές μου υποχρεώσεις..είχα τα πάντα σαν προτατευόμενο μέλος αλλά ποτέ δεν τα πήρα όλα..δε θέλω ακριβό αμάξι, θέλω αμάξι που να προχωράει και να μη χαλάει κάθε 3 και λίγο..δε θέλω ακριβό σπίτι, θέλω ένα σπίτι στο οποίο να νιώθω στο χώρο μου να μη χαλάνε τα ηλεκτρικά/υδραυλικά και οι γείτονες να είναι παρανοϊκοί..

θέλω (και ελπίζω να θέλουν και άλλοι συνομήλικοί μου) απλά πράγματα σαυτή τη ζωή...κοντολογίς κάποτε θέλω ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!

ελπίζω να μη σας κούρασα
φιλικά,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-08-06, 07:37
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
η εργασία στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολος δρόμος με πολλές επικίνδυνες στροφές και παγίδες..τρελές ώρες (το 8ωρο πρέπει να έχει καταργηθεί και κανείς να μην μας το είπε), τρελές απαιτήσεις και μισθός με τον οποίο δε βγάζεις 2 βδομάδες (πόσο μάλλον ολόκληρο μήνα)..

Και να προσθέσω... αβέβαιο εργασιακό μέλλον.


αρνούμαι να βολευτώ σε κάποια θέση στο δημόσιο και να πίνω καφέδες και να καπνίζω όλη μέρα γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάθομαι τόσες ώρες και να μην κάνω τίποτα..είναι θέμα αυτοεκτίμησης και αυτοπραγμάτωσης (όπως και η οικονομική ανεξαρτησία παραπάνω)...

Μην γενικεύεις τα πράγματα... και εγώ αυτή την αντίληψη είχα κάποτε αλλά εδώ και ένα χρόνο που διορίστηκα δουλεύω εξίσου αλλά με καλύτερες συνθήκες εργασίας. Οι θέσεις που περιγράφεις είναι εκτός ΑΣΕΠ και αποτελούν προνόμιο των κομματικών στελεχών.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-08-06, 09:11
Το avatar του χρήστη s0st0s
s0st0s Ο χρήστης s0st0s δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-07 18:55
Μην γενικεύεις τα πράγματα... και εγώ αυτή την αντίληψη είχα κάποτε αλλά εδώ και ένα χρόνο που διορίστηκα δουλεύω εξίσου αλλά με καλύτερες συνθήκες εργασίας. Οι θέσεις που περιγράφεις είναι εκτός ΑΣΕΠ και αποτελούν προνόμιο των κομματικών στελεχών.
entaksei tote eimai kalimmenos...dioti oute idiaiteri parousia kai enasxolisi eixa exo kai skopevo na exo me ta politika (mallon kommatika)...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-08-06, 09:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από s0st0s
αρνούμαι να βολευτώ σε κάποια θέση στο δημόσιο και να πίνω καφέδες και να καπνίζω όλη μέρα γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάθομαι τόσες ώρες και να μην κάνω τίποτα..είναι θέμα αυτοεκτίμησης και αυτοπραγμάτωσης (όπως και η οικονομική ανεξαρτησία παραπάνω)...
Αυτό εξαρτάται από εσένα. Πάντα υπάρχει δουλειά, αν έχεις αυτοεκτίμηση εσύ κάνεις την δουλειά σου και δεν κάθεσαι όπως ίσως κάνουν άλλοι συνάδελφοι.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-08-06, 09:33
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Αυτό εξαρτάται από εσένα. Πάντα υπάρχει δουλειά, αν έχεις αυτοεκτίμηση εσύ κάνεις την δουλειά σου και δεν κάθεσαι όπως ίσως κάνουν άλλοι συνάδελφοι.
Ιστορία από φίλο που διορίστηκε στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο πριν 4 χρόνια στο Τμήμα Κοστολόγησης Ακινήτων:

Το τμήμα κοστολογεί ακίνητα προς ενδιαφερόμενους δανειολήπτες. Μέχρι πριν 2 χρόνια, η κοστολόγηση γινόταν μετά από επίσκεψη του μηχανικού στο ακίνητο και βάσει συγκεκριμένου τυπολογίου που η συμπλήρωσή του απαιτούσε δουλειά περίπου 3 ημερών.

Πριν από 2 χρόνια το τμήμα εφοδιάστηκε με λογισμικό που μείωνε το χρόνο κοστολόγησης από 3 ημέρες σε.... 1 ώρα. Ο φίλος μου ήταν από αυτούς που εκπαιδεύτηκαν στο νέο λογισμικό και ξεκίνησε φυσικά να το λειτουργεί. Μετά από περίπου 2 βδομάδες (σημ: φυσικά όταν από 3 ημέρες τώρα χρειάζεσαι 1 ώρα, περιτό να αναφέρουμε το ποσοστό αύξησης παραγωγικότητας), μπαίνουν στο γραφείο του 2 "παλιοί εργατοπατέρες" και με τσαμπουκά του λένε εν ολίγοις πως εφόσον το τμήμα παράγει πλέον 24πλάσιο αποτέλεσμα σε 3 μέρες χωρίς σχετική αύξηση των μισθών, η κοστολόγηση πάλι θα πρέπει να κρατάει 3 μέρες. Ο φίλος το καταγγέλλει στον προϊστάμενό του και τα ακούει και από πάνω για αντισυναδελφικότητα, ρουφιανισμό, κλπ κλπ.

Έτσι τώρα, 2 χρόνια μετά, το λογισμικό που επιβάρυνε τους Έλληνες φορολογούμενους κάτι εκατομύρια, δεν λειτουργείται, και η γραφειοκρατική διαδικασία καλά κρατεί.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.