Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-08-06, 09:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτά θα τα αντιμετωπίσεις παντού, και στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν άλλα τραγελαφικά. Αλλά και πάλι μπορείς με τον τρόπο σου να κάνεις την δουλειά σου. Δεν μπορείς να αλλάξεις το κατεστημένο τόσων ετών στο Δημόσιο αλλά όσα από τα νέα παιδιά μπαίνουν με την αξία τους με όχι με κάποιο μέσο, και που στις σχολές τους πάλι έκαναν πράγματα με την αξία τους και δεν πέρναγαν τα μαθήματα με σκονάκια ή με κομματικούς φίλους, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες..Με τον καιρό όλα αλλάζουν. Εγώ ας πούμε από τότε που οι προσλήψεις γίνονται μέσω ΑΣΕΠ βλέπω φοβερή διαφορά στην εξυπηρέτηση στο Δημόσιο από ότι 10 χρόνια πριν
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-08-06, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Έτσι τώρα, 2 χρόνια μετά, το λογισμικό που επιβάρυνε τους Έλληνες φορολογούμενους κάτι εκατομύρια, δεν λειτουργείται, και η γραφειοκρατική διαδικασία καλά κρατεί.
Δεν θα μπορούσες Κωστή, πιο γλαφυρά να περιγράψεις, αυτό που αποκαλούμε, ‘δημοσιοϋπαλληλικό κατεστημένο’ ή διαφορετικά ‘μάστιγα της γραφειοκρατίας’.

Γιατί ασφαλώς απορεί κανείς και αναρωτιέται, καλά προσλαμβάνουν τόσο κόσμο, δεν βρίσκεται ένας τεχνοκράτης να τους βάλει να δουλέψουν σωστά;

Δεν μπορούν γιατί ο βούρκος του κατεστημένου του δημοσίου, δεν επιτρέπει σε κανέναν να σηκώσει κεφάλι.

Κάθε χρόνο μπαίνουν στο δημόσιο 180 πτυχιούχοι με πολλά μεταπτυχιακά, με πολλές δυνατότητες, με πολλές γνώσεις, που περνάνε από τις δυσκολότερες εξετάσεις στην Ανωτάτη σχολή δημόσιας διοίκησης. Αυτοί οι άνθρωποι με το που διοριστούν πνίγονται από τους παλιούς.

Σας το λέω γιατί συγγενικό μου πρόσωπο με πτυχίο νομικής Αθηνών με μεταπτυχιακά και με ανώτατα διπλώματα σε 6 γλώσσες, έδωσε εξετάσεις και πέρασε σ’ αυτή την σχολή (από 7000 υποψηφίους μπήκαν οι 300 και διορίζονται οι πρώτοι 180.) Πιστέψτε με ότι ήταν πιο δύσκολα από το να μπεις με 10 στην Ιατρική Αθηνών. Χρειάστηκε απίστευτο διάβασμα και απλά τώρα που τελειώνει φοβάται ότι θα της συμβεί αυτό που αναφέρεις Κωστή.

Το τέρας της γραφειοκρατίας είναι εκεί και μόνο όταν βρεθεί ένας χριστιανός να το πιάσει από τα κέρατα, να καταργήσει την μονιμότητα, να επιβάλει αξιολόγηση του έργου τους, τότε μόνο μπορούμε να δούμε άσπρη μέρα στο δημόσιο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-08-06, 09:52
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
...και για να μείνω και λίγο εντός θέματος...

Μεγάλωσα σε μία σχετικά εύπορη οικογένεια, όπου σαν παιδί με είχε αρκετά κακομαθημένο. Στην Γ' Λυκείου έκανα μάλλον την πρώτη μου επανάσταση και δήλωσα πως θέλω να σπουδάσω αυτό που γουστάρω και όχι αυτό που έχει πέραση στην αγορά εργασίας. Πήγα για Αεροναυπηγός στην Αγγλία.

Στο 2ο έτος των σπουδών μου, έπιασα δουλειά στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου με σκοπό να απεξαρτηθώ πλήρως οικονομικά από τους γονείς μου. Στο 3ο έτος το κατάφερα έχοντας δύο δουλειές. Για το μεταπτυχιακό μου κατάφερα και πήρα υποτροφία και από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω πάρει δεκάρα από γονείς ή συγγενή.

Στο στρατό, εκμεταλευόμουνα πλήρως τα δωρεάν γεύματα στο στρατόπεδο και ας έβλεπα τα άλλα φανταράκια να παραγγέλνουν κάθε μέρα πίτσες και γύρους απ' έξω. 4 μήνες πριν απολυθώ, μετακόμοισα σε γκαρσονιέρα εκμεταλευόμενος κάποια χρήματα που είχα στην άκρη και αρκούσαν ίσα ίσα για το ενοίκιο 4 μηνών. Όταν απολύθηκα, έπιασα αμέσως δουλειά συμφωνόντας με το αφεντικό μου μισθό κάτω του βασικού επειδή και καλά θα ήμουν εκπαιδευόμενος. Μετά από 5 μήνες, θεώρησα ότι εκπαιδεύτηκα, επαναξιολόγησα την προσφορά μου στην εταιρία, ζήτησα αύξηση 50% και την πήρα.

Όταν έννοιωσα ότι το full-time δεν με ικανοποιεί σαν άνθρωπο, παραιτήθηκα αφήνοντας τον παχουλό μισθό μου και τις αξιοζήλευτες ευκαιρίες εξέλιξης στην εταιρία. Πήγα ταξίδι 2 μηνών στην Αμερική και όταν επέστρεψα είχα λεφτά ίσα ίσα για να πληρώσω το ενοίκιο του επόμενου μήνα. Έκανα αίτηση σε δουλειές, και απέριψα αυτές που δεν ήθελα. Στο τέλος κατέληξα σε αυτό που με βόλευε τη συγκεκριμένη περιόδο. Ως ελεύθερος επαγγελματίας εξακολουθώ να μην έχω σίγουρο το βραχυπρόθεσμο μέλλον μου, έχω ισόδημα που σκαμπανεβάζει κάθε μήνα και φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που χτυπάω 12ωρα δουλειάς.

Δεν έχω πάρει ποτέ δάνειο για οτιδήποτε. Μένω κέντρο οπότε δε χρειάζομαι αυτοκίνητο. Τα ΣΚ που θέλω να πάω κάπου, νοικιάζω. Δεν με απασχολεί να χτίσω σπίτι, να κάνω παιδιά, να αγοράσω τζιπάκι, να μένω σε 5αστερο ξενοδοχείο, να πηγαίνω σε σκυλάδικα, να πληρώνω 4 ευρώ τον καφέ, να αγοράζω trendy gadgets.

Είμαι αυτόνομος, χωρίς κανένα αφεντικό πάνω από το κεφάλι μου και ορίζω το χρόνο μου όπως εγώ θέλω. Για να φτάσω μέχρι εδώ όμως έπρεπε να κάνω πολλές κόντρες με το κατεστημένο. Δεν υπέκυψα σε κανένα αφεντικό, αλλά ούτε και τσαμπουκαλεύτηκα. Πάντα ζήταγα αυτό που αξίζα και τελικά αυτό το εκτίμησαν αυτοί που με πλήρωναν. Σταμάτησα να βλέπω τηλεόραση πριν περίπου 6 χρόνια και ποτέ δεν υπέκυψα σε διαφημιστικά "τυράκια".

Πιστεύω πως αν η πλειοψηφία του εργατικού δυναμικού είχε τέτοιο "δίκαιο τσαμπουκά", θα υπήρχαν πολλά περιθώρια βελτίωσης των εργατικών αποδοχών και γενικά ως καταναλωτική κοινωνία θα είχαμε μεγαλύτερη δύναμη. Όταν πλέον ο εργοδότης ξέρει ότι υπάρχει ουρά από άνεργους, αποφασίζει και διατάζει όπως του κατέβει.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-08-06, 10:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Πιστεύω πως αν η πλειοψηφία του εργατικού δυναμικού είχε τέτοιο "δίκαιο τσαμπουκά", θα υπήρχαν πολλά περιθώρια βελτίωσης των εργατικών αποδοχών και γενικά ως καταναλωτική κοινωνία θα είχαμε μεγαλύτερη δύναμη. Όταν πλέον ο εργοδότης ξέρει ότι υπάρχει ουρά από άνεργους, αποφασίζει και διατάζει όπως του κατέβει.
Συμφωνώ απόλυτα και πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης είναι ο καλύτερος.
Υποθέτω ότι είσαι ελεύθερος χωρίς παιδιά
Σκέψου όμως να έχεις 2 παιδιά και να θέλεις να κάνεις τα παραπάνω. Σχολεία, φροντιστήρια (ανταγωνιστική κοινωνία), γιατρούς κλπ.
Βέβαια θα μου πεις οι γονείς μας πως τα κατάφερναν! Αυτό είναι ένα θέμα που χωράει πολύ συζήτηση και εμπίμπτει στο θέμα του πόσο ολιγαρκής είσαι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-08-06, 10:05
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Σκέψου όμως να έχεις 2 παιδιά και να θέλεις να κάνεις τα παραπάνω. Σχολεία, φροντιστήρια (ανταγωνιστική κοινωνία), γιατρούς κλπ.
Βέβαια θα μου πεις οι γονείς μας πως τα κατάφερναν! Αυτό είναι ένα θέμα που χωράει πολύ συζήτηση και εμπίμπτει στο θέμα του πόσο ολιγαρκής είσαι.
Δεν έχω όμως Όταν και άμα αποφασίσω να κάνω θα επανασχεδιάσω αντίστοιχα και το εισόδημά μου, τη γεωγραφική τοποθεσία μου κλπ.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα ολιγαρκείας (υπάρχει αυτή η λέξη;; ή θέμα χαρακτήρα. Παίρνω αποφάσεις με πλήρη υπευθυνότητα και αναλογισμό των πράξεων/αποτελεσμάτων. Εφόσον δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να συντηρήσω παιδί, δεν δικαιούμαι παιδί. Εφόσον δεν θέλω να πληρώνω μηνιαίες δόσεις και να δεσμεύομαι σε τράπεζα δεν δικαιούμαι αυτοκίνητο ή σπίτι. Έτσι απλά.

Έχω την αίσθηση ότι όλοι θεωρούν ότι τα διακαιούνται όλα, και όταν έρχεται το τίμημα απλά γκρινιάζουν. Και αυτό είναι θέμα παιδείας αλλά και ατομικής προσπάθειας.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-08-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Έχω την αίσθηση ότι όλοι θεωρούν ότι τα διακαιούνται όλα, και όταν έρχεται το τίμημα απλά γκρινιάζουν. Και αυτό είναι θέμα παιδείας αλλά και ατομικής προσπάθειας.
Clap clap clap

Σε γνωρίζω από μικρό παιδί, ήξερα τις επιθυμίες σου και τις διαθέσεις σου αλλά ομολογώ ξεπέρασες τις προσδοκίες μου, τα λόγια σου με συγκίνησαν αφάνταστα..

Όταν ξεκίνησα αυτόν τον διάλογο, φυσικά δεν είχα στο μυαλό μου, αυτό που εφάρμοσες στην ζωή σου, είχα όμως την διάθεση, με την εμπειρία των 59 μου χρόνων, να φωνάξω στους νέους ανθρώπους, να ξυπνήσουν όσο είναι νωρίς ακόμα.

Δεν χαρίζει κανείς τίποτα, όλα επιτυγχάνονται με την προσωπική μας προσπάθεια. Οι εκμεταλλευτές εργοδότες βρίσκουν και κάνουν. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.

(Πάει τα έπαιξα. Αλέκα σου έρχομαι :-) )
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-08-06, 13:10
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Το τέρας της γραφειοκρατίας είναι εκεί και μόνο όταν βρεθεί ένας χριστιανός να το πιάσει από τα κέρατα, να καταργήσει την μονιμότητα, να επιβάλει αξιολόγηση του έργου τους, τότε μόνο μπορούμε να δούμε άσπρη μέρα στο δημόσιο.
Συμφωνώ με την νοοτροπία των παλιών που μας πνίγει (πλην φωτεινών εξαιρέσεων) αλλά μην ξεχνάμε και ότι το ελληνικό κράτος είναι ένα απέραντο χαρτοβασίλειο τι και αν τα έγγραφα είναι στο Word. Έχω όμως να εκφράσω μια επιφύλαξη για τη μονιμότητα. Και αυτό διότι είναι το μόνο που εξασφαλίζει τη λειτουργία των ελεγκτικών μηχανισμών, ελλείψει πολιτικής υπευθυνότητας στη χώρα μας. Γιατί πως θα πάω να ελέγξω την Α ή Β επιχείρηση (αυτή είναι η δουλειά μου) αν μπορεί ο επιχειρηματίας με πρόσβαση στο νομάρχη/βουλευτή/ υπουργό να με απολύσει; Και μην μου πείτε "αν είσαι σωστός στη δουλειά σου κλπ" γιατί έχουμε δει πως δουλεύει το σύστημα. Δέχομαι (και ζητώ) να αξιολογούμαι για το έργο μου ως υπάλληλος (για να φανεί και ποιος δουλεύει) αλλά να είναι αντικειμενικά τα κριτήρια και όχι "συνέντευξη" και "επιτροπή" αμέσως ή εμμέσως εξαρτώμενες από τα κόμματα. Βέβαια, όπως μου λένε και οι παλιοί, γιατί ζορίζεσαι με τους ελέγχους; Μην ενοχλείς τον κόσμο για να μη σε ενοχλούνε... Και έτσι αναπτύσσεται η νοοτροπία που λέγαμε.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-08-06, 13:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Platinum
Γιατί πως θα πάω να ελέγξω την Α ή Β επιχείρηση (αυτή είναι η δουλειά μου) αν μπορεί ο επιχειρηματίας με πρόσβαση στο νομάρχη/βουλευτή/ υπουργό να με απολύσει; Και μην μου πείτε "αν είσαι σωστός στη δουλειά σου κλπ" γιατί έχουμε δει πως δουλεύει το σύστημα.
Γιατί αμα κινδυνεύεις να μετατεθείς ή να σου κάνουν άλλον πόλεμο νεύρων μέσα στην υπηρεσία σου μπορείς να ελέγξεις όπως πρέπει;
Σίγουρα η κατάργηση της μονιμότητας είναι αδιανόητη στην Ελλάδα με την νοοτροπία που υπάρχει και τα μαγαζάκια που υπάρχουν παντού γιατί πρέπει να προστατεύεται ο υπάλληλος, αλλά και πάλι δεν εξασφαλίζει την ακεραιότητα του υπαλλήλου (νομίζω)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-08-06, 07:09
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ακεραιότητα του υπαλλήλου είναι πονεμένη ιστορία απ' ό,τι διαπιστώνω δυστυχώς. Χωρίς να θέλω να γενικεύσω, όποιος έχει "πλάτες" (επομένως και δεν τον νοιάζει και η μονιμότητα) έχει κάθε δυνατότητα να απωλέσει τον "αδάμαντα του χαρακτήρος" του με το αζημίωτο. Προσωπικά πιστεύω ότι ένα ουσιαστικό "πόθεν έσχες" (και όχι η τρέχουσα βλακεία) θα βοηθούσε εν μέρει. Εκείνο που θα έδινε καίριο χτύπημα στη διαφθορά θα ήταν η ενίσχυση των εξουσιών των διευθυντών, οι οποίοι όμως δεν θα διορίζονται με το σημερινό τρόπο αλλά με πραγματικά αντικειμενική επιλογή και κατόπιν εκπαίδευσης (πχ ΕΣΔΔ, ΕΣΤΑ)
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-08-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά πιστεύω πως για όλα φταίει το καθεστώς πληρωθείτεγιατίχανόμαστε της Ελλάδος. Το έχω αντιμετωπίσει σαν εργαζόμενος και τώρα το αντιμετωπίζω και σαν εργοδότης. Το να προσλάβεις κάποιον νόμιμα σημαίνει πως η εταιρία σου είναι διατεθιμένη να πληρώσει ΠΟΛΛΑ περισσότερα από αυτά που παίρνει πραγματικά ο εργαζόμενος, είτε σε χρηματικό ποσό είτε σε εργατοώρες.
Παραδείγματα:
Ένας εργαζόμενος που ουσιαστικά λαμβάνει μισθό της τάξης των 600 ευρώ σήμερα στοιχίζει στον εργοδότη 960! Ένας που λαμβάνει μισθό 1500, στοιχίζει 2200! Τι ακριβώς προσφέρει το ΙΚΑ σε αυτόν τον εργαζόμενο δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο εργαζόμενος πρακτικά προσφέρει 700 euros τον μήνα.
Αν αποφασίσεις να βγάλεις ασφαλιστική ενημερώτητα από το ΙΚΑ, το να έχεις εργαζόμενους αυτόματα σε βάζει σε μία ουρά 3 ωρών τουλάχιστον, ενώ αν δεν έχεις απλά παίρνεις το χαρτί και φεύγεις. Για να μην μιλήσω για τις ώρες που περνάς προσπαθώντας να πληρώσεις το ΙΚΑ.
Η γραφειοκρατεία σκοτώνει την εργασία.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-08-06, 11:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond
Αν αποφασίσεις να βγάλεις ασφαλιστική ενημερώτητα από το ΙΚΑ, το να έχεις εργαζόμενους αυτόματα σε βάζει σε μία ουρά 3 ωρών τουλάχιστον, ενώ αν δεν έχεις απλά παίρνεις το χαρτί και φεύγεις. .
Το ηθικό δίδαγμα Μιχάλη από το σκεπτικό σου είναι; Να έχετε ανασφάλιστο εργαζόμενο; Κάντο και αύριο θα σου στείλω την επιθεώρηση εργασίας και δεν πάει να είσαι χρόνια γνωστός μου :-)

Αυτά είναι δικαιολογίες, απλά, από την ώρα που κάθισες από το γραφείο του εργαζόμενου στο γραφείο του εργοδότη, ξέχασες τι πέρασες εσύ σαν εργαζόμενος και βρίσκεις και δικαιολογίες, να ενισχύσεις την νέα σου κοσμοθεωρία.

Είναι σύνηθες φαινόμενο οι στυγνά εργαζόμενοι να γίνουν στυγνοί εργοδότες και να το παίζουν εξουσία.

Για σήμερα είπα να μην σε διαγράψω :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-08-06, 12:54
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ηθικό δίδαγμα δυστυχώς είναι ότι η γραφειοκρατία κάνει τον εργοδότη να σκέφτεται διπλά πριν προσλάβει κάποιον και να του ορίσει μισθό Στέλιο μου. Ακόμα και σαν εργαζόμενος μου κακοφαινόντανε που πλήρωνα 700 ευρώπουλα τον μήνα στο ΙΚΑ. Όσο για ανασφάλιστους... Χμμ... μία φορά μόνο προσέλαβα μία κοπέλλα για το γραφείο και δεν ήταν ούτε μία ώρα ανασφάλιστη από τον έναν χρόνο που δούλεψε. Συγκεκριμένα έπαιρνε στο χέρι 800 euros και εγώ πλήρωνα περίπου 1200.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-08-06, 13:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Αυτά είναι δικαιολογίες, απλά, από την ώρα που κάθισες από το γραφείο του εργαζόμενου στο γραφείο του εργοδότη, ξέχασες τι πέρασες εσύ σαν εργαζόμενος και βρίσκεις και δικαιολογίες, να ενισχύσεις την νέα σου κοσμοθεωρία.
Απλά είναι μεγάλη αδικία για τον εργοδότη που είναι τίμιος να αναγκάζεται να πληρώνει αυτά τα υπέρογκα ποσά (τα οποία είναι δικαιολογημένα με βάση τις αναλογιστικές μελέτες) για να καλύψει τις τρύπες που προκύπτουν
  • από τους ανασφάλιστους υπόλοιπους εργαζόμενους
  • από την κακοδιαχείριση των ταμείων και των αποθεματικών τους
  • από την αθρόα συνταγογράφηση και από της μίζες που παίρνουν οι γιατροί από πολλές εταιρείες φαρμάκων και πολλά διαγνωστικά κέντρα
  • από όσους βγάινουν στην σύνταξη στα 45
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-08-06, 14:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Απλά είναι μεγάλη αδικία για τον εργοδότη που είναι τίμιος να αναγκάζεται να πληρώνει αυτά τα υπέρογκα ποσά (τα οποία είναι δικαιολογημένα με βάση τις αναλογιστικές μελέτες) για να καλύψει τις τρύπες που προκύπτουν
Αν ήσουν σε οποιαδήποτε μέρος του κόσμου θα πλήρωνες πολύ περισσότερα. Ασφαλώς και δεν είναι το ΙΚΑ, ίδρυμα με ευγενικές προθέσεις, ένα κάρο άσχετους καρεκλοκένταυρους ταΐζει και κάποιοι κάποτε κυβερνήσεις όνομα και μη χωριό έριξαν στον κοινό κορβανά του ΙΚΑ κάθε αναξιοπαθούντα, από μετανάστες της ανατολικής Ευρώπης μέχρι τα μέλη της Εθνικής αντίστασης. Ξαφνικά μάθαμε ότι το 41-45 πολεμούσαν τους Γερμανούς ένα εκατομμύριο Έλληνες.

Από την άλλη όλες οι κυβερνήσεις απομυζούσαν το ΙΚΑ με δανεικά και αγύριστα. Ή έπαιρναν 500.000.000 δάνειο από το ΙΚΑ το 1965 και το γύριζαν το 2000 χωρίς τόκο ….

Για να μην αναφερθώ σε πρόσφατη πονεμένη ιστορία, που στο όνομα της ψηφοθηρίας, τα ασφαλιστικά ταμεία στήριξαν το Χρηματιστήριο με τα γνωστά αποτελέσματα και το χειρότερο κανείς δεν …..εκτελέστηκε για παραδειγματισμό ……..

Άιντε μην τα πάρω στο κρανίο, με τα δικά μας λεφτά κάνανε κουμάντο και το καταντήσανε σ’ αυτά τα χάλια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-08-06, 14:25
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Για να μην αναφερθώ σε πρόσφατη πονεμένη ιστορία, που στο όνομα της ψηφοθηρίας, τα ασφαλιστικά ταμεία στήριξαν το Χρηματιστήριο με τα γνωστά αποτελέσματα και το χειρότερο κανείς δεν …..εκτελέστηκε για παραδειγματισμό ……..
Από ποιούς να εκτελεστεί ; Από αυτούς που χρησιμοποίησαν τα αποθεματικά των ταμείων για να κάνουν την Αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής για να αγοραστεί η FinansBank ;
H από αυτούς που πουλήσαν το μερίδιο των ταμείων της Εμπορικής για να πουληθεί στους Γάλλους ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.