Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 25-08-06, 15:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από αυτούς που μας ζητάνε να καταβάλουμε 19% ΦΠΑ, 36% επί των κερδών + 18% προκαταβολή για τον άλλο χρόνο, που πέφτουν έξω στον προυπολογισμό τους κατά μερικά δις...
Εγώ από τώρα και στο εξής λέω όταν φτιάχνω μία σελίδα να χρεώνω π.χ. 100 euros για τη σελίδα και να παίρνω και προκαταβολή από τον πελάτη άλλα 50 για τη σελίδα που θα του φτιάξω του χρόνου... Αλλά έτσι δουλεύουν εδώ οι οικονομολόγοι του κράτους. Δηλαδή, ΩΩΩΩΩωπα ρε παιδιά! Τι είναι "έπεσα έξω στον προυπολογισμό μου κατά τόσα εκατομμύρια Ευρώ και πρέπει ο Έλληνας φορολογούμενος να το πληρώσει"???? Άρα οι οικονομολόγοι με τους παχυλούς μισθούς που τον έκαναν είναι άχρηστοι! Δεν λέω, δύσκολη δουλειά. Αλλά.. όχι και τέτοια πράγματα!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-08-06, 15:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Από ποιούς να εκτελεστεί ; Από αυτούς που χρησιμοποίησαν τα αποθεματικά των ταμείων για να κάνουν την Αύξηση κεφαλαίου της Εθνικής για να αγοραστεί η FinansBank ;
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Μίλτο με διάθεση κομματικοποίησης.

Επέκταση έκανε η Εθνική, δεν έχασε τα φράγκα του κανένα ταμείο. Άσε αυτά τα θέματα στους οικονομολόγους παρακαλώ :-)

H από αυτούς που πουλήσαν το μερίδιο των ταμείων της Εμπορικής για να πουληθεί στους Γάλλους ;
Αλληλούια ! Και πολύ καλά έκαναν. Τι στο καλό θέλει μια εμπορική τράπεζα στα χέρια του Δημοσίου; Πόσο ευχαριστημένος είσαι από το δημόσιο σαν επιχειρηματίας;

Μακάρι και αύριο να μην υπάρχει καμιά εταιρεία στα χέρια του δημοσίου. Όσο είναι όλους εμάς ζημιώνουν.

Να απαλλαγεί το κράτος και από την Εθνική και από την ΔΕΗ και από τον ΟΤΕ και από την ΕΥΔΑΠ και να υπάρχουν 100 ΔΕΗ και 100 ΟΤΕ και 100 ΕΥΔΑΠ, σκασίλα μου.

Πάω στην Εθνική να πληρώσω το ενοίκιο μου, αναγκαστικά, κάθε πρώτη του μήνα και φτύνω αίμα περιμένοντας ώρες ολόκληρες στην σειρά.

Και πάω στην ιδιωτική τράπεζα μου λένε καλημέρα, μπορεί και να με κεράσουν και καφέ και κάνω την δουλειά μου ήσυχα ωραία πολιτισμένα και γρήγορα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-08-06, 07:34
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Στέλιος έχει δίκιο. Να συμπληρώσω ότι το κράτος πρέπει να εξασφαλίζει τους κανόνες του ανταγωνισμού, την τήρησή τους και το κυριότερο, την προστασία του καταναλωτή / πολίτη (ακριβώς ό,τι δεν γίνεται σήμερα). Οι παρεμβάσεις του κράτους πρέπει να είναι επενδυτικού χαρακτήρα για να βοηθά την οικονομιά να κινείται και όχι επιχειρηματικού. Κάποιες εποχές υπήρχε αυτή η αναγκαιότητα (πχ '50) αλλά όχι πλέον.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-08-06, 07:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Επέκταση έκανε η Εθνική, δεν έχασε τα φράγκα του κανένα ταμείο. Άσε αυτά τα θέματα στους οικονομολόγους παρακαλώ :-)
Γιατί παλιότερα με την ίδια λογική μετοχές αγόρασαν δεν χάσαν τα χρήματα τους. Επένδυση κάναν οι άνθρωποι


Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Μακάρι και αύριο να μην υπάρχει καμιά εταιρεία στα χέρια του δημοσίου. Όσο είναι όλους εμάς ζημιώνουν. Να απαλλαγεί το κράτος και από την Εθνική και από την ΔΕΗ και από τον ΟΤΕ και από την ΕΥΔΑΠ και να υπάρχουν 100 ΔΕΗ και 100 ΟΤΕ και 100 ΕΥΔΑΠ, σκασίλα μου
Αν η λογική ήταν να απαλλαγεί το κράτος από αυτά δεν θα βάζαν 7000 συμβασιούχος σε αυτούς τους οργανισμούς κάθε φορά οι διάφορες κυβερνήσεις. Απαξιώνουν καθε φορά τους οργανισμούς και μετά μας φταίνε αυτοί.
Και φαντάσου ήδη οι παραπάνω οργανισμοί λειτουργούν με ιδιοτικοοικονομικά κίνητρα και μας πηδάνε στις αυξήσεις , φαντάσου να ιδιοτικοποιηθούν πλήρως.
Αν ζούσες σε έναν ιδανικό κόσμο που το κράτος θα έπρεπε να παίζει τον ελεγκτικό ρόλο που πρέπει να παίζει συμφωνώ (όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο Platinum)

Επίσης φαντάσου να είχες μόνο ιδιωτικά νοσοκομεία, που το μόνο που κοιτάζουν είναι πως θα σου κάνουν καμιά αξονική παραπάνω να στα πάρουν και πως να έχουν σουίτες και καθαρούς διαδρόμους και όχι πραγματική ποιότητα υγειονομικών υπηρεσιών (πίστεψέ με)


Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Και πάω στην ιδιωτική τράπεζα μου λένε καλημέρα, μπορεί και να με κεράσουν και καφέ και κάνω την δουλειά μου ήσυχα ωραία πολιτισμένα και γρήγορα.
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα Μίλτο με διάθεση κομματικοποίησης
Να μου συγκρίνεις τράπεζες με το μέγεθος της Εθνικής (η οποία ποιός σου είπε ότι είναι Δημόσια; εδώ ούτε στη Βουλή δεν πήγαινε ο κ.Αράπογλου για την υπόθεση της finansbank και πολύ σωστά αφού δεν είναι δημόσια), πχ Eurobank (που και παλι δεν είναι του μεγεθους αυτού). Έχεις παει να εξυπηρετηθείς εκεί; κάτι ουρές μέχρι την είσοδο.
Εγώ δεν κοματικοποιώ , τα έχω με όλους, άλλος είναι αυτός που υποστηρίζει συγκεκριμένες πολιτικές εκμηδενίζοντας τα πάντα και συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα όπως οι τράπεζες π.χ (Για να μάθεις να μου την μπαίνεις)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 28-08-06 στις 08:05
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-08-06, 10:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Γιατί παλιότερα με την ίδια λογική μετοχές αγόρασαν δεν χάσαν τα χρήματα τους. Επένδυση κάναν οι άνθρωποι
Οι ευαισθησίες σου για τα χρήματα των ασφαλισμένων με … συγκινούν πολύ.
Ε όχι Μίλτο, δεν έκαναν επενδύσεις, επένδυσαν απλά στην διατήρηση της τότε κυβέρνησης στην εξουσία, που με το χαρτί και τις υποσχέσεις ότι το χρηματιστήριο θα πάει ακόμα πιο ψηλά, έφαγαν, έκλεψαν, λήστεψαν, οδήγησαν ανθρώπους στην αυτοκτονία και λεηλάτησαν τα αποθέματα τις οικονομίες και τα δάνεια ακόμα, εκατοντάδων χιλιάδων αφελών ανθρώπων.

Όταν οι έχοντες κάποια γνώση οικονομικών, βλέπαμε που οδηγεί η φούσκα, σε εταιρείες ΜΟΝΟ παροχής υπηρεσιών.
Βρέθηκαν εταιρείες δημοσίων έργων, με περιουσιακό στοιχείο πέντε γραφεία δέκα καρέκλες και 20 τηλέφωνα, να έχουν απομυζήσει από το ΧΑΑ δισεκατομμύρια δραχμές.

Αυτοί οι άνθρωποι δεν κρεμάστηκαν δημόσια στο σύνταγμα και όσο ζω θα το φωνάζω, γιατί φταίνε και οι επόμενοι που το υποσχέθηκαν.

Τα άλλα σχόλια δεν χρειάζονται απαντήσεις… :-) Ειδικά αν αφαιρέσεις εκείνα τα πλαϊνά που έχεις στα μάτια σου, μα πως τα λένε;;; παρωπίδ….; :-)

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως και εξωτερικών επεμβάσεων, ο διάλογος με τον Μίλτο είναι φιλικός δεν τσακωνόμαστε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 28-08-06, 10:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios

Τα άλλα σχόλια δεν χρειάζονται απαντήσεις… :-) Ειδικά αν αφαιρέσεις εκείνα τα πλαϊνά που έχεις στα μάτια σου, μα πως τα λένε;;; παρωπίδ….; :-)
Τα επιχειρήματα σου με αφήνουν άφωνο!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-08-06, 14:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum
Ο Στέλιος έχει δίκιο. Να συμπληρώσω ότι το κράτος πρέπει να εξασφαλίζει τους κανόνες του ανταγωνισμού, την τήρησή τους και το κυριότερο, την προστασία του καταναλωτή / πολίτη (ακριβώς ό,τι δεν γίνεται σήμερα).

Ζητώ συγνώμη Μιχάλη που απαντώ καθυστερημένα μιας και κάναμε εκτροπή του θέματος.

Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουμε στην αναγκαιότητα της ελεύθερης οικονομίας, στο λιγότερο κράτος, στις λιγότερες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

Όμως ποιος θέλει μια ανεξέλεγκτη οικονομία, ποιος θέλει επιχειρηματίες να πατάνε επί πτωμάτων; εργαζομένους σε συνθήκες δουλείας και με όρους μεσοπολέμου;

Ποιος θέλει επιχειρηματίες να κατακλέβουν το κράτος με αποτέλεσμα να την πληρώνουν οι άλλοι;

Καθήκον κάθε ευνομούμενου κράτους είναι να ορίσει, επιβλέψει και ελέγξει τους νόμους της ελεύθερης αγοράς, να διευκολύνει την ανάπτυξη δίνοντας κίνητρα σε νέους επιχειρηματίες και να μην τους αφήνει να φρενάρουν μόλις αντιμετωπίσουν την έκταση μιας απάνθρωπης γραφειοκρατίας και αναξιοκρατείας.

Πιπιλάνε όλοι τον μεγαλοϊδεατισμό της ανάπτυξης αλλά δεν προχωράνε σε ουσιαστικά έργα για να το πετύχουν.

Οι εργαζόμενοι για τους οποίους μιλάμε σ’ αυτό το Club, θα πρέπει εργασιακά να είναι απόλυτα καλυμμένοι, οι επιθεωρήσεις εργασίας να μην είναι τυπικές, αλλά να ελέγχουν αυστηρά κάθε επιχείρηση, τα ωράρια λειτουργίας και τους μη ασφαλισμένους εργαζομένους.

Κράτος μέριμνας ζητάμε και όχι κράτος εργοδότης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-09-06, 20:58
Το avatar του χρήστη Basil
Basil Ο χρήστης Basil δεν είναι συνδεδεμένος
+ 1947 - 2007
 

Τελευταία φορά Online: 22-08-07 21:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κράτος μέριμνας ζητάμε και όχι κράτος εργοδότης.
Ωραία τα λες Στελιο αλλα ποιος θα φτιαξει κράτος μέριμνας;
Η αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι δυνατον να υπαρχει oμελετα, χωρις να σπασεις τα αυγα… Στην συγκεκριμενη περιπτωση τα αυγα ειναι η αχανης, πολυεξοδη γραφειοκρατικη δημοσια διοικηση.
Ξερω, οποιος το τολμησει να το κανει θα πληρωσει βαρυ πολιτικο κοστος από τους βολεμενους, αλλα λυση αλλη δεν υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-11-06, 18:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευρωβαρόμετρο για την εργασία

Το 84% των Ελλήνων -και το 76% των πολιτών στην Ε.Ε. των «25»- δηλώνει πως «η μόνιμη θέση εργασίας ανήκει στο παρελθόν», σύμφωνα με τα αποτελέσματα ειδικής έκδοσης του Ευρωβαρόμετρου για την απασχόληση και την κοινωνική πολιτική στην Ε.Ε., που δόθηκε σήμερα στη δημοσιότητα στις Βρυξέλλες.

Το 75% των Ελλήνων θεωρεί ότι «οι συμβάσεις εργασίας πρέπει να καταστούν πιο ευέλικτες προκειμένου να ενθαρρυνθεί η δημιουργία θέσεων εργασίας», με το αντίστοιχο ποσοστό στην ΕΕ των «25» στο 72%. Μεταξύ των κρατών μελών, τη μεγαλύτερη ευελιξία στις συμβάσεις εργασίας υποστηρίζουν οι Σλοβένοι με 89%, οι Λιθουανοί και οι Πολωνοί με 85%, ενώ λιγότερο ένθερμοι υποστηρικτές εμφανίζονται οι Τσέχοι με 58%, οι Ολλανδοί με 61% και οι Ισπανοί με 62%.

Σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, οι Ελληνες (56%) είναι, μετά τους Ούγγρους (73%), οι ευρωπαίοι πολίτες που θεωρούν ότι ένας σημαντικός αριθμός εργαζομένων στη χώρα τους συνταξιοδοτείται πρόωρα. Στους «25» το 45% των πολιτών εκτιμά ότι η πρόωρη συνταξιοδότηση είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη, ενώ τα χαμηλότερα ποσοστά παρατηρούνται στην Εσθονία με 17% και τη Λιθουανία με 16%.

Από τα αποτελέσματα της κοινοτικής δημοσκόπησης προκύπτει ακόμη ότι το 78% των Ελλήνων, και το 84% των πολιτών στους «25», θεωρεί ότι θα διατηρήσουν τη θέση εργασίας τους για τους επόμενους έξι μήνες, ενώ στην ερώτηση για το κατά πόσο είναι αισιόδοξοι πως θα έχουν θέση εργασίας σε δύο χρόνια, τα ποσοστά μειώνονται σε 37% για τους Ελληνες και 46% για τους «25».

Όλο το άρθρο στον παρακάτω σύνδεσμο.
Πηγή : Ναυτεμπορική, ΑΠΕ


Σχόλιο : Μα καλά, είμαστε φοβεροί. Ενώ μόνο το 63 % των Ελλήνων είναι αισιόδοξο ότι θα διατηρεί την θέση του μετά από 2 χρόνια το 75 % είναι υπέρ των ελαστικών συμβάσεων.
Ή στραβός είναι ο γιαλός ...
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.