Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 25-08-11, 20:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης, υπάρχει και το ζήτημα του όγκου πληροφοριών. Ένα σύνθημα κάπου στη μνήμη δε μπορεί απλώς να βρεθεί.
Στη δημοσίευση που διάβασα παρουσιάζεται συγκεκριμένος αλγόριθμος που δέχεται ως είσοδο ένα memory image και παράγει υποψήφια AES ή RSA κλειδιά. Εννοείται ότι η μέθοδος απόκτησης του memory image είναι άκρως σημαντική και προφανώς ο αλγόριθμος βγάζει και false positives.

Υποθέτω η αναφορά στο Firefox έγινε επειδή αφήνει στη μνήμη τα ευαίσθητα δεδομένα περισσότερο χρόνο από ότι ο Internet Explorer, οπότε υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα σε μια επίθεση cold boot να τα βρει κάποιος εκεί (εννοείται αν τηρηθούν όλες οι άλλες προϋποθέσεις). Δεδομένου όμως ότι βρίσκουν τα κλειδιά του TrueCrypt, είναι αστείο να συζητάμε για τα passwords στο Firefox.

Για την ιστορία, έκανα ένα γρήγορο τεστ σε ένα παλιό μηχάνημα αλλά δε βρήκα ίχνη μετά από cold boot (με πολύ απλοϊκό τρόπο, τύπου #strings /dev/mem | less). Επειδή αρνούμαι να παίξω με cold boots στο ωραίο μου i7, θα το αφήσω ως άσκηση για τολμηρούς
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχουν και memory controllers και buses κλπ που κρυπτογραφούν τα δεδομένα στο δρόμο για τη μνήμη, και τα αποκρυπτογραφούν στο δρόμο για τον επεξεργαστή
Αυτό δείχνει ασφαλέστερο, αλλά ο controller νομίζω πρέπει να γνωρίζει τα κλειδιά πριν ξεκινήσει το λειτουργικό με κάποιο τρόπο - ή όχι; Άρα υπάρχει το ζήτημα αν αυτά αποθηκεύονται με αρκετή ασφάλεια μέσα του. Μεγάλη ιστορία.
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως και να'χει, αν κάποιος έχει υλική πρόσβαση στον Η/Υ σου, η μη πτητικότητα της μνήμης είναι το λιγότερο. Μπορείς να μαζέψεις πολύ πιο χρήσιμα πράγματα με άλλες μεθόδους.
Ε ναι, είναι κάπως ειρωνικό να ασχολείται κανείς με αυτό το θέμα όταν έχει λογαριασμό στο Facebook.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-08-11, 19:27
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε ναι, είναι κάπως ειρωνικό να ασχολείται κανείς με αυτό το θέμα όταν έχει λογαριασμό στο Facebook.
...στο οποίο μπαίνει με IE6 σε Windows χωρίς firewall.

Από την άλλη, κι εγώ έχω λογαριασμό στο Facebook, και μπορώ να σου εγγυηθώ ότι το FB δεν έχει πρόσβαση στα δεδομένα που αποθηκεύω στο δίσκο μου.

Από την άλλη, δε με βλέπεις και πολύ αγχωμένο που καταστράφηκε η ζωή όλου αυτού του κόσμου τώρα. Τελικά οι επαγγελματίες είμαστε πολύ κάφροι. Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξέρουμε περισσότερα από μεταφραστή μεταφρασμένου εκλαϊκευμένου άρθρου από blog που βγάζει στον αέρα απλοποιημένα άρθρα κάποιου περιοδικού.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-08-11, 12:40
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και εαν ο υπολογιστής ειναι εκτος λειτουργίας και εχω κλείσει και το μόντεμ-ρούτερ πως διάολο θα μπει (γιατι εγώ αυτό κάνω), απο τα παράθυρα; Δεν είμαι και ειδήμων αλλά αυτό κάνω ανέκαθεν.
__________________
Φτωχός δεν είναι αυτός που έχει λίγα, αλλά αυτός που θέλει πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-08-11, 14:39
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εαν ο υπολογιστής ειναι εκτος λειτουργίας και εχω κλείσει και το μόντεμ-ρούτερ[...]
Το router σου έχει καπάκι;

Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
[...]πως διάολο θα μπει (γιατι εγώ αυτό κάνω), απο τα παράθυρα;
Ακριβώς. Αυτή η τεχνική απαιτεί απευθείας υλική πρόσβαση στον Η/Υ (δηλ. να μπορείς να τον κλωτσήσεις).

(μπορεί να γίνει εξ αποστάσεως αν έχεις server με remote server management option που είναι μόνιμα συνδεδεμένο, ακόμα και με τον Η/Υ σβηστό — αλλά δεν ξέρω πολύ κόσμο που έχει τέτοιο εξοπλισμό για σπιτικό Η/Υ, κι ακόμα και τότε απαιτείται πρόσβαση μέσω δικτύου)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-08-11, 14:40
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Από ότι κατάλαβα η RAM ακόμη και για λίγο διάστημα κρατά την κατάσταση των κυκλωμάτων της άρα και τα δεδομένα τους και σε αυτό το διάστημα οι ειδικοί μπόρεσαν να τα ανακτήσουν. Είχαν φυσική πρόσβαση στη μνημη και όχι από απόσταση μέσω ίντερνετ. Επίσης αυτα τα περιεχόμενα που παραμένουν για λίγο δεν έχουν καμία σχέση με το τι κωδικούς μπορεί να αποθηκεύει ο Internet explorer ή ο Firefox.

Μου άρεσε ο διαχωρισμός σβηστός κλειστός. Είναι καποιες λέξεις που χρησιμοποιούμε εμείς που δεν ξέρουμε και στην ουσία είναι γελοίες. Όπως μπαινω στο ιντερνετ. Αλλά άμα δεν ξέρεις τι να κάνεις!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Έχω ένα θέμα: Δηλαδή θέλω να πάρω υπολογιστή και δεν ξέρω τι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.