Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-11, 14:49
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Υπολογιστής και χρήση του

Όπως σας είπα σε άλλο θέμα θέλω να αγοράσω υπολογιστή αλλά δεν ξέρω τι. Δεν τον χρειάζομαι για δουλειά, ούτε για σερφάρισμα με τις ώρες όποτε δεν με ενδιαφέρει να είναι σταθερός υπολογιστής. Ένα laptop θα μπορούσε να ήταν πιο καλή λύση για μένα. Αλλά μήπως ένα tablets (που έχω δει μόνο στην τηλεόραση να χρησιμοποιούν) είναι πιο χρήσιμο; Ή ένα e-reader;

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να μπορώ να σερφάρω κάποιες φορές την εβδομάδα για να διαβάζω δυο τρία sites που με ενδιαφέρουν και να μπορώ να διαβάζω κάποια βιβλία που έχω βρει στο ίντερνετ και τα έχω κατεβάσει σε pdf ή να τα τα διαβάζω on-line.

Μήπως εσείς ξέρετε τι μπορεί να μου προσφέρει όσο το δυνατόν αυτά που θέλω;

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-11, 15:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ολα τα παραπανω μπορουν να σε εξυπηρετησουν, εκτος ισως απο το e-reader (Αποσο ξερω αυτα απλως εμφανιζουν αρχεία κειμένου για διαβασμα και δεν εχουν σχεση με συνδεση στο ιντερνετ)

Απο τη στιγμη που δεν εχεις απαιτησεις, το επομενο κριτηριο προφανως ειναι το οικονομικο: απλα βρες το πιο οικονομικο laptop ή tablet που θα βρεις, εστω και παλιο ή μεταχειρισμενο.

Επειδη μαλλον δεν προκειται να ασχοληθεις με προγραμματα και περαιτερω ψαξιμο με τον υπολογιστη, θα σου προτεινα για ακομα περισσοτερη οικονομια να μη βαλεις Windows αλλα καποιο Linux που ειναι δωρεαν. Μπορει να ειναι 'περιπλοκο' και 'δυσκολο' λειτουργικο, αλλα η φιλοσοφια του να σερφαρεις στο ιντερνετ και να διαβαζεις βιβλια ειναι η ιδια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-08-11 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gildor για αυτό το μήνυμα:
Maria. (27-08-11)
  #3  
Παλιά 27-08-11, 15:28
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Τότε, τι να προσέξω σε ένα laptop ή σε ένα tablet; Ειδικά σε Tablet που δεν ξέρω τι είναι. Συνδέεται με υπολογιστή; Πως συνδέεται στο ιντερνετ; Για την οθόνη του και να μη με κουράζει τι να προσέξω.



( δε μπορώ να σου στειλω αναδ. και μηνυμα, δοκίμασα. στειλε μου εσυ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-11, 17:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ίσως το βασικότερο που πρέπει να αποφασίσεις πριν από όλα τα άλλα είναι πόσα χρήματα θες να διαθέσεις. Το ποσό θα πρέπει να καλύπτει και το hardware του Η/Υ και ό,τι προγράμματα θα πρέπει να αγοράσεις.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Maria. (02-09-11)
  #5  
Παλιά 28-08-11, 15:22
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Ένα φθηνό laptop κατα την ταπεινή μου άποψη θα είναι ό,τι καλύτερο. Τουλάχιστον να έχει μια αξιοπρεπή οθόνη μη βγάζεις και τα μάτια σου.

Και αφού είσαι και φίλος του βιβλίου, αγόράζεις και ένα e-reader (μόνο για συγκεκριμένο σκοπό προφανώς) και είσαι ΟΚ
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην dimitrios83 για αυτό το μήνυμα:
Maria. (02-09-11)
  #6  
Παλιά 31-08-11, 15:00
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, τις παίρνω υπόψη μαζί με αυτά που χρειάζομαι. Ειδικά αυτό με τα χρήματα είναι χρήσιμο γιατί δεν είχα ιδέα και για μένα που το θέλω για απλή χρήση μπορώ να βρω και σε χαμηλες τιμές προϊόντα. Σε On-line καταστήματα βρήκα σε πολύ καλές τιμές και laptop και netbook μαζί με προγράμματα και antivirus γύρω στα 300 Ε, όπως και tablets. Θα επισκεφτώ κατάστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών για να δω και να αποφασίσω εκεί.
Ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-11, 11:30
Το avatar του χρήστη roseblue
roseblue Ο χρήστης roseblue δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-21 16:48
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις και στο amazon.com.

Μέχρι πρότεινως δεν έστελνε στην ελλάδα, αλλά και να έστελνα κατά πάσα πιθανότητα θα το πλήρωνες χρυσό λόγο εκτελωνιστικών, φόρων κλπ.

Εδώ και λίγο καιρό όμως προσφέρει την εξής υπηρεσία: Σου προυπολογίζει δασμούς και φόρους, τους πληρώνεις στο Amazon και αυτό με την σειρά του τα δίνει στο courrier που το εκτελωνίζει και στο φέρνει σπίτι σου. Εαν οι τελικοί φόροι είναι παραπάνω του χρεώνεται το amazon, εάν είναι λιγότεροι στους πιστώνει.

Το παραπάνω έχει νοήμα για προϊοντα υπολογιστών που δεν έχουν δασμούς (απο όσο θυμάμε) οπότε τελικά πληρώνεις μόνο ΦΠΑ και μεταφορικά.

Το προΐοντα που στέλνει Ελλάδα θα τα βρεις εδώ: International Shipping

ΜΦΧ,
Γιώργος
__________________
Χρήσιμα και διασκεδάστικά προγράμματα έξω από τα συνηθισμένα: http://cool-app.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην roseblue για αυτό το μήνυμα:
Maria. (02-09-11)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.