Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #196  
Παλιά 30-06-11, 18:44
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξεκίνησα πέρισυ τον Ιούλιο σε έξαρση με 24mg medrol επί 1 μήνα μειώνοντας σιγά-σιγά κάθε 10 ημέρες.Τον Σεπτέμβριο μπήκα ατην αζαθειοπρίνη και έπρεπε να παίρνω παράλληλα κορτιζόνη.Σε 1,5 μήνα μου έκανε παγκρεατίτιδα,οπότε καθώς καταλαβαίνεις,πάει η αζα και έμεινα με κορτιζόνη.Από τον Δεκέμβριο άρχισα πάλι να μειώνω σταδιακά,4mg κάθε 15 ημέρες πιά.Οταν έφτασα τα 4mg την ημέρα ο γιατρός μου την κράτησε έτσι για 1 μήνα (να σιγουρέψουμε το αποτέλεσμα,είπε...)Μετά 4mg καθε δεύτερη ημέρα για άλλες 10 ημέρες,μετά κάθε τρίτη μέρα και ούτω καθ'εξής,μέχρι που έφτασα 4mg κάθε εβδομάδα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ προέκυψε καινούργια έξαρση! Σουρεάλ πες το,παράνοια πες το,ασχετοσύνη πες το........Δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 30-06-11, 18:57
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Σε 1,5 μήνα μου έκανε παγκρεατίτιδα
Τί είναι αυτό αν επιτρέπεται και πως το κατάλαβες?
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 30-06-11, 19:34
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Οταν παίρνεις αζα πρέπει να κάνεις εξετάσεις αίματος και ούρων κάθε εβδομάδα στην αρχή.Οταν ανεβουν οι τιμές της αμυλάσης παρα πολύ,τότε ...άστα.Συνήθως κάνει έντονους πόνους ψηλά στην κοιλιακή χώρα,ναυτία,εμετούς κ.λ.π.Μην τρελαίνεσαι όμως,δεν συμβαίνει πάντα,ούτε σε όλους.Απλά εγώ ήμουν από τους τυχερούς.
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 30-06-11, 19:52
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω παιδια παιρνω αζα εδω και 9 χρονια και ολα καλα.πλεον εχω ξεχασει και τις εξετασεις αιματος και κανω οποτε θυμαμαι.Επισης ειμαι σε υφεση εδω και τρια χρονια και η αληθεια ειναι πως και οι τελευταιες εξαρσεις ητανε πολυ χαλαρες..ουτε κορτιζονη δεν επαιρνα,μονο αντιβιωση..
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 30-06-11, 23:25
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνησα πέρισυ τον Ιούλιο σε έξαρση με 24mg medrol επί 1 μήνα μειώνοντας σιγά-σιγά κάθε 10 ημέρες.Τον Σεπτέμβριο μπήκα ατην αζαθειοπρίνη και έπρεπε να παίρνω παράλληλα κορτιζόνη.Σε 1,5 μήνα μου έκανε παγκρεατίτιδα,οπότε καθώς καταλαβαίνεις,πάει η αζα και έμεινα με κορτιζόνη.Από τον Δεκέμβριο άρχισα πάλι να μειώνω σταδιακά,4mg κάθε 15 ημέρες πιά.Οταν έφτασα τα 4mg την ημέρα ο γιατρός μου την κράτησε έτσι για 1 μήνα (να σιγουρέψουμε το αποτέλεσμα,είπε...)Μετά 4mg καθε δεύτερη ημέρα για άλλες 10 ημέρες,μετά κάθε τρίτη μέρα και ούτω καθ'εξής,μέχρι που έφτασα 4mg κάθε εβδομάδα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ προέκυψε καινούργια έξαρση! Σουρεάλ πες το,παράνοια πες το,ασχετοσύνη πες το........Δεν ξέρω.
paromia katastasi eimai kai ego exo elkodi kolitida kano remigete me oxi poli kala apotelesmata
eimai se kortizoni edo kai ena xrono oxi sinexomena omos
otan miona thn dosologia ekana eksarsi
kai ksana anebaza
parania den tha peis tipota
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 02-07-11, 09:47
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
paromia katastasi eimai kai ego exo elkodi kolitida kano remigete me oxi poli kala apotelesmata
eimai se kortizoni edo kai ena xrono oxi sinexomena omos
otan miona thn dosologia ekana eksarsi
kai ksana anebaza
parania den tha peis tipota
Ειμαστε μαλλον παρομοια κατασταση,αλλα πες μου εσυ παιρνεις βαρος με την κορτιζονη γιατι τωρα τελευταια εγω μαλλον χανω.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 03-07-11, 03:23
γιωτα1971 Ο χρήστης γιωτα1971 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-11 03:39
χρειαζομαστε πολυ δυναμη,υπομονη και πολλα χαμογελα.
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 04-07-11, 01:42
ELIN Ο χρήστης ELIN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-12 22:09
Smile ΝΟΣΟΣ CROHN ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ

Καλημέρα και απο μένα,

Εδω και 9 μηνες ταλαιπωρούμαι και εγω με 3 χειρουργεία το ένα το Σεπτεμβριο δηθεν περιτονιτιδα σκωληκοειδίτιδας το δευτερο συμφυσιολυση δηθεν υπήρχαν συμφυσεις που ειχαν δημιουργησει τη στενωση στο λεπτο εντερο και το τριτο χειρουργειο πριν ενα μηνα όπου μου αφαιρεσαν 50εκ. απο το λεπτο εντερο και 15 εκ. απο το παχυ έντερο .Τελικη διαγνωση μετα τη βιοψια ότι πασχω απο crohn .Αυτη τη στιγμη μου έδωσαν κατι χαπια κορτιζονης μεχρι τον Αυγουστο που θα ξανακανω κολονοσκοπηση για να δουν την εξελιξη. Εχω ακουσει πως είναι οτι χειροτερο το χειρουργειο για αυτη τη νόσο , θα ήθελα τη γνωμη σας.
Καλο κουραγιο σε ολους μας
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 04-07-11, 09:08
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ELIN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και απο μένα,

Εδω και 9 μηνες ταλαιπωρούμαι και εγω με 3 χειρουργεία το ένα το Σεπτεμβριο δηθεν περιτονιτιδα σκωληκοειδίτιδας το δευτερο συμφυσιολυση δηθεν υπήρχαν συμφυσεις που ειχαν δημιουργησει τη στενωση στο λεπτο εντερο και το τριτο χειρουργειο πριν ενα μηνα όπου μου αφαιρεσαν 50εκ. απο το λεπτο εντερο και 15 εκ. απο το παχυ έντερο .Τελικη διαγνωση μετα τη βιοψια ότι πασχω απο crohn .Αυτη τη στιγμη μου έδωσαν κατι χαπια κορτιζονης μεχρι τον Αυγουστο που θα ξανακανω κολονοσκοπηση για να δουν την εξελιξη. Εχω ακουσει πως είναι οτι χειροτερο το χειρουργειο για αυτη τη νόσο , θα ήθελα τη γνωμη σας.
Καλο κουραγιο σε ολους μας
Καλημέρα...
Προφανώς εσύ θα μας πεις πως εισαι μετα από τις εγχειρήσεις σου...
Αισθάνεσαι καλύτερα τώρα? Μπορείς να λειτουργήσεις καλύτερα? Αυτά έχουν σημασία...
Σου εύχομαι πάντως να μην ταλαιπωρηθείς ξανά.... και να είσαι απόλυτα καλα..
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 04-07-11, 13:34
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ELIN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και απο μένα,

Εδω και 9 μηνες ταλαιπωρούμαι και εγω με 3 χειρουργεία το ένα το Σεπτεμβριο δηθεν περιτονιτιδα σκωληκοειδίτιδας το δευτερο συμφυσιολυση δηθεν υπήρχαν συμφυσεις που ειχαν δημιουργησει τη στενωση στο λεπτο εντερο και το τριτο χειρουργειο πριν ενα μηνα όπου μου αφαιρεσαν 50εκ. απο το λεπτο εντερο και 15 εκ. απο το παχυ έντερο .Τελικη διαγνωση μετα τη βιοψια ότι πασχω απο crohn .Αυτη τη στιγμη μου έδωσαν κατι χαπια κορτιζονης μεχρι τον Αυγουστο που θα ξανακανω κολονοσκοπηση για να δουν την εξελιξη. Εχω ακουσει πως είναι οτι χειροτερο το χειρουργειο για αυτη τη νόσο , θα ήθελα τη γνωμη σας.
Καλο κουραγιο σε ολους μας
Καλό κουράγιο! Φαίνεται να ταλαιπωρήθηκες! Ελπίζω σε μας αχρείαστα να είναι τα χειρουργεία! Ποιά χάπια σου δώσανε?
Το ότι έκανες και 3 χειρουργεία, έχει σημασία και σε τι ηλικία τα 'κανες, αλλιώς να 'σαι νέος, αλλιώς μεσήλικας κλπ κλπ, πάντως ότι και αν είναι, χειρουργείο είναι, δύσκολα είναι!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 04-07-11, 13:37
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα και καλο κουραγιο.Γιατι τοσες πολλες εγχειρησεις;Ηταν τοσο εντονο το προβλημα;Λενε παντως πως μετα τις επεμβασεις τα πραγματα βελτιωνονται πολυ.Που ξερεις μπορει και να τελειωσες πια με αυτη την ιστορια.Προσπαθησε να μη σε παρει απο κατω.Να σκεφτεσαι πως ολα μπορουν να αλλαξουν απο τη μια στιγμη στην αλλη και οτι τωρα αυτο ηταν το τελος της κυριαρχιας του μεσιε crohn.Θα τα καταφερεις,ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 04-07-11, 21:26
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαστε μαλλον παρομοια κατασταση,αλλα πες μου εσυ παιρνεις βαρος με την κορτιζονη γιατι τωρα τελευταια εγω μαλλον χανω.
baros den perno sigoyra
alla otan eimai kala den xano kiolas
alla otan mioso thn kortizoni
kai kano eksarsi xano poli eykola kila
logo kai ton diarion

ti sou exei pei o giatros sou gia to oti exeis parei toso poli kero kortizonh
an kapoios den paroysiasei kapoio organiko problima kai den exei kapia poli sobari parenergia poso kero mporei na pernei kortizonh sinexomena
mipos gnorizeis ?
kai se eyxaristo poli gia tis apantisis sou
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 04-07-11, 21:37
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
baros den perno sigoyra
alla otan eimai kala den xano kiolas
alla otan mioso thn kortizoni
kai kano eksarsi xano poli eykola kila
logo kai ton diarion

ti sou exei pei o giatros sou gia to oti exeis parei toso poli kero kortizonh
an kapoios den paroysiasei kapoio organiko problima kai den exei kapia poli sobari parenergia poso kero mporei na pernei kortizonh sinexomena
mipos gnorizeis ?
kai se eyxaristo poli gia tis apantisis sou
Η αληθεια ειναι πως παιρνω πολυ καιρο.Λεει πως λογικα δεν πρεπει πανω απο 3 μηνες τη φορα.Αλλα απο οτι καταλαβα,δεν εχω και αλλη επιλογη.Το επομενο βημα ειναι antiTNF,αλλα δεν φαινεται να το θελει.Μου δινει την εντυπωση πως το ψιλοφοβαται.Ο ρευματολογος το καθυστερει επισης, διοτι πρεπει να σου πω πως εχω κανει και αγκυλοποιητικη σπονδυλιτιδα.Δεν εχω βγαλει ακρη μεχρι τωρα!Θα δειξει!
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 04-07-11, 22:36
ELIN Ο χρήστης ELIN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-12 22:09
Καλησπέρα σας,
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και θέλω να απαντησω στις ερωτησεις σας.
Καταρχάς είμαι 37 χρονών και οι πρώτες ενοχλήσεις ξεκινησαν περσι τον Μαρτιο όπου πόναγα φοβερα πηγα 3 φορες σε διανυκτερευων νοσοκομείο και με διωξανε επειτα απο τις ακτινογραφιες που μου καναν μου λεγαν να παω σπιτι και να παρω καθαρτικά. Εδω μετα το 1ο χειρουργειο που εγινε το Σεπτεμβρη του 2010 μετά απο 1 μηνα παω στο νοσοκομείο και με ξαναδιωχνουν απο το πρωι στις 8 εως στις 6 το απογευμα .Πηγα σε ιδιωτικό και τελικά περνουσα ατελη ειλεο.Επειτα εκει ειδαν τη στενωση στο τελικο ειλεο αλλα τιποτα δεν τους εδειχνε νοσο crohn, νομίζαν οι συμφυσεις πως δημιουργησαν το θέμα.
Τωρα εχω σχεδον 1,5 μηνα που εχω χειρουργηθει ειμαι καλα φυσικά προσεχω τι τρωω (ελαχιστα πραγματα) παιρνω συμπληρωμα διατροφης τα modulen και πινωτα Salofalk και Budenofalk μεχρι το Αυγουστο οπου θα ξανακανω κολονοσκοπηση και θα δουν την εξελιξη.
Επειτα ειπε ο γιατρος πως θα πρεπει να κανω η την ενεση humira 2 φορές το μήνα ή θα πρεπει να νοσηλεύομαι 1 φορά το μήνα και να μου βάζουν 1 όρο (μου διαφεύγει το όνομα ) το αφησε στην κρίση μου λεγοντας μου πως έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.Τωρα πρέπει ν ψαχτώ να δω πιο απο τα δύο ειναι καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 05-07-11, 20:30
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από ELIN Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας και θέλω να απαντησω στις ερωτησεις σας.
προσεχω τι τρωω (ελαχιστα πραγματα) παιρνω συμπληρωμα διατροφης τα modulen και πινωτα Salofalk ...................
Μπορείς να μου πεις κάποιες λεπτομέρειες γιαυτό?? διάβαζα σε ξένα φορουμς οτι ΔΕΝ τρώνε τίποτα για εβδομάδες.... πως το πίνεις , μαζί με τροφή κανονικά?? σε τι σε βοηθάει αυτό??

Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.