Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #901  
Παλιά 14-08-12, 18:03
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 13:20
Καλησπερα σε ολους,ελπιζω να ειστε καλα,ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται ακριβως με τη νοσο και το στρατιωτικο..ειδα σε ενα ΦΕΚ του 2002 οτι παιρνει Ι5.Ποια ειναι η διαδικασια?πρεπει να περασουμε απο εξετασεις κ απο στρατιωτικους γιατρους(δλδ νεα κολονοσκοπηση κλπ)? ή αρκει το χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που τη βεβαιωνει?αν τυχον εχει αναφερθει κ σε προηγουμενη δημοσιευση κ ρωταω τσαμπα πειτε μ
Απάντηση με παράθεση
  #902  
Παλιά 14-08-12, 21:38
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 01:12
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους,ελπιζω να ειστε καλα,ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται ακριβως με τη νοσο και το στρατιωτικο..ειδα σε ενα ΦΕΚ του 2002 οτι παιρνει Ι5.Ποια ειναι η διαδικασια?πρεπει να περασουμε απο εξετασεις κ απο στρατιωτικους γιατρους(δλδ νεα κολονοσκοπηση κλπ)? ή αρκει το χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που τη βεβαιωνει?αν τυχον εχει αναφερθει κ σε προηγουμενη δημοσιευση κ ρωταω τσαμπα πειτε μ
Γύρω στις 10 μέρες πριν τη μέρα κατάταξής σου(πάρε τηλ για σιγουριά) πηγαίνεις στη στρατολογία που υπάγεσαι, συμπληρώνεις την ειδική φόρμα που λέει ότι δεν μπορείς να παρουσιαστείς για λόγους υγείας και μαζί γράφεις και τον λόγο. Καλού κακού έχε και γνωματεύσεις μαζί σου.
Μετά από αυτό απλά περιμένεις να σου τηλεφωνήσουν για να σου πούνε πότε θα περάσεις από επιτροπή (συνήθως 1-1,5 μήνα μετά).
Οι στρατιωτικοί γιατροί (η επιτροπή) απλά κοιτάνε τις ιατρικές γνωματεύσεις που προσκόμισες (απαραίτητα από δημόσιο νοσοκομείο). Δεν σε υποβάλλουν σε νέες εξετάσεις.
Συνήθως την πρώτη φορά σου δίνουν διετή αναβολή και τη δεύτερη φορά παίρνεις το Ι5.

Έχει περάσει καιρός από τότε που έκανα τη διαδικασία και μπορεί να έχω παραλείψει κάτι ή να μην το θυμάμαι ακριβώς, αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nightcrawler για αυτό το μήνυμα:
Nikos9 (15-08-12)
  #903  
Παλιά 14-08-12, 22:58
anzil Ο χρήστης anzil δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-13 22:40
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια ειχε κανεις σας παρενεργειες απο τα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-08-12 στις 08:58 Αιτία: ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ
Απάντηση με παράθεση
  #904  
Παλιά 15-08-12, 09:18
HocPoc Ο χρήστης HocPoc δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-07-14 11:31
kalhmera, 8elw na sas rwtisw kati. Ergazomai twra sthn Germania se ena gerokomeio kai ka8e mera shkwnw tous as8eneis ekei. epeidi ginetai ka8imerina kai oi as8eneis einai baroi, den kserw mhpws mporei na me blapsei kai na mou xeiroterepsei thn noso tou kron.opoios gnwrizei, apantiste mou sas parakalw allios na psaksw gia allh douleia. euxaristw
Απάντηση με παράθεση
  #905  
Παλιά 16-08-12, 08:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από HocPoc Εμφάνιση μηνυμάτων
kalhmera, 8elw na sas rwtisw kati. Ergazomai twra sthn Germania se ena gerokomeio kai ka8e mera shkwnw tous as8eneis ekei. epeidi ginetai ka8imerina kai oi as8eneis einai baroi, den kserw mhpws mporei na me blapsei kai na mou xeiroterepsei thn noso tou kron.opoios gnwrizei, apantiste mou sas parakalw allios na psaksw gia allh douleia. euxaristw
Καλημέρα...
Δεν νομιζω πως το σηκωμα βαρων επιβαρυνει την νοσο... εγω κανω γυμναστικη με βαρη απο τοτε που διαγνωστηκα (10/2/2011) και δεν έχω καταλαβει καποια συνδεση... φυσικα τα παντα με μετρο...
Τη μεση σου να προσεχεις ομως...
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #906  
Παλιά 17-08-12, 10:34
Το avatar του χρήστη gate13
gate13 Ο χρήστης gate13 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-09-12 17:10
Moos asxhmo...Ponakia everywhere edw kai 3 vdomades.Gonata wmous...pfff!
Απάντηση με παράθεση
  #907  
Παλιά 17-08-12, 12:56
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Όταν τα πρωτοέπαιρνα, όχι.

Είχα κι εγώ μια μεγάλη έξαρση πριν 4 μέρες, ακόμα να συνέλθω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-08-12 στις 09:03
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
anzil (18-08-12)
  #908  
Παλιά 17-08-12, 14:26
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 19:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1.5 χρόνο τώρα καμία παρενέργεια....
σήμερα μου το σταμάτησε ο γιατρός λόγω του remic.... (3η δόση)
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas. : 21-08-12 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kostas. για αυτό το μήνυμα:
anzil (18-08-12)
  #909  
Παλιά 18-08-12, 10:46
Νάντια
Guest
 

Γεια.τρ τελευταία ανακάλυψα πως μπορώ να επικοινωνήσω
Μαζ σας κ σκέφτηκα να σας γράψω καθώς αντιμετωπίζω τ ίδιο πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #910  
Παλιά 18-08-12, 10:55
Νάντια
Guest
 

Είδα τ ερώτηση σ κ θέλω να σ πω ότι εδώ κ 3 χρόνια που παίρνω εγώ Δ έχω δει κτ ανησυχητικό
Απάντηση με παράθεση
  #911  
Παλιά 18-08-12, 11:10
holborn Ο χρήστης holborn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-08-12 18:55
terror Μπορώ να εχω το βιβλίο, Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #912  
Παλιά 18-08-12, 16:30
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παίρνω εδώ και 17 χρόνια...τίποτα δεν έχω νιώσει. Τωρα η βαριεστημάρα υπνηλία που νιώθω κατα καιρους προφανώς είναι από την νόσο και όχι παρενέργειές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-08-12 στις 09:04
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην bazexa για αυτό το μήνυμα:
anzil (18-08-12)
  #913  
Παλιά 20-08-12, 09:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Διόρθωσα 12 μηνύματα σας, με αναφορές φαρμάκων.

Την επόμενη φορά, θα σβήνω τα μηνύματα.

Θα πρέπει να καταλάβετε, ότι μερικοί παριστάνουν τους ασθενείς, για να σας πλασάρουν φάρμακα. Το έχουν κάνει και για άλλες ιατρικές συζητήσεις.

Θερμά σας, μιας και ξέρω από καλό μου φίλο, για την ασθένεια αυτή, να σεβαστείτε, τον μοναδικό αυτόν περιορισμό.

Οι πλέον κατάλληλοι να σας συμβουλεύσουν για την φαρμακευτική σας αγωγή, είναι μόνο οι γιατροί σας. Κάθε περίπτωση, μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
kostas. (21-08-12)
  #914  
Παλιά 21-08-12, 23:14
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα
Είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου αν και είπα να μην ξαναμπω στο forum γιατί ψυχοπλακώνομαι με τις παπαριές που μας συμβαίνουν. Αυτή την στιγμή είμαι σε σύγχιση και για τον γαστρεντερολόγο μου και για την θεραπεία που παίρνω. Εχω crohn από τα 18 και είμαι 41. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν με salof**. Τα αστέρια τα βάζω για τον Xenios γιατί όπως λέει και αυτός <<όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου , μην αφήνεις κανένα να κρατάει την πένα>>!!! Πριν 2 χρόνια λοιπόν είχα πολύποδες στην χολή και μου είπαν να την βγάλω. Την έβγαλα λοιπόν και από τότε δεν έχω δει άσπρη μέρα. Τι κορτιζόνες, τι salof** τι slip** και σκατά τίποτα δεν με έπιανε. Οι αιματολογικές πάντως φυσιολογικότατες εκτός της crp που ήταν 1,18 (κλάιν μαιν) που λέει και ο mamanics. Τελευταία είπα να το εξετάσω καλύτερα και ΄πήγα σε άλλον γαστρεντερολόγο. Έκανα γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση και μου είπε ότι βρήκε ένα συρίγγιο στο τυφλό που δεν ξέρει που πάει. Η αλήθεια είναι ότι φανόταν μία μικρή τρύπα στην φωτό. Μου είπε να κάνω εντεροκλυση να δει με τι συνδέεται. Στο διάστημα μέχρι να την κάνω μου έδωσε αντιβίωση flag** και ciprox**. ;Όταν έκανα την εντερόκλιση μου είπαν ότι συρίγγιο δεν υπάρχει. Ο γιατρός επέμενε ότι υπήρχε. Τέλος πάντων εδώ και 3 μήνες ξεκίνησα aza αλλά βελτίωση δεν έχω δει καθόλου μέχρι τώρα παρά μόνο όταν παίρνω τις αντιβιώσεις. Μου είπε ότι θα με ξεκινήσει remic**. Αυτοί που έχουν πάρει rem μετά από πόσο καιρό είδαν βελτίωση και για πόσο διάστημα πρέπει να λαμβάνεται αυτό το φάρμακο? Πάντως δύο χρόνια με διάρροια είναι πολλά!! Ψυχολογικά σε σκίζει αλλά δεν το βάζω κάτω. Υπάρχουν και άνθρωποι με χειρότερες παθήσεις από εμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #915  
Παλιά 21-08-12, 23:51
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 22:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Έτσι μπράβο Gabriel Knight, φέρσου σαν ιππότης και μην το βάλεις κάτω. το ρεμικ νομίζω, όπως και το χιουμ, τα παίρνεις τουλάχιστον για δυο χρόνια, αλλά ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που έχει πάρει. Ρε συ το συρίγγιο πώς πιστεύεις ότι το απέκτησες; εξαιτίας των διαρροιών; δηλαδή είσαι περίπου δυο χρόνια σε έξαρση;

Πάντως μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι το forum σας ψυχοπλακώνει. εγώ "τη βρίσκω" που έχουν κι άλλοι πρόβλημα και δεν είμαι η μόνη μ αυτή την κωλοαρρώστια. ο καθένας έχει να πει τη δική του κωμικοτραγική ιστορία, και αυτό με βοηθάει και...διεγείρει την "αρρωστημένη" φαντασία μου για το τι θα μου ξημερώσει... αχχ...

Μη χάνεστε παιδιά. πού θα βρείτε καλύτερα; ας αποδομήσουμε την παράνοια που μας βολοδέρνει μέσα απ τις κουβέντες μας!

τρελοί κρονίτες όλου του κόσμου ενωθείτε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11 (0 μέλη και 11 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.