Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-03-11, 20:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
[...]αναφέρεται καθαρά ο Αστρολάβος ως Rechner δηλαδή ως calculator.
Γλωσσική απορία: δεν υφίσταται εδώ το ίδιο πρόβλημα που έχουμε και στα ελληνικά; Rechner → computer/υπολογιστής και Rechner → calculator/αριθμομηχανή;

Τα γερμανικά μου είναι φοβερά σκουριασμένα, αλλά ένα από τα λίγα πράγματα που νιώθω άνεση είναι τεχνική τεκμηρίωση. Οι παλιότεροι χρησιμοποιούν αποκλειστικά τον όρο Rechner (εννοώντας σύγχρονο μηχάνημα αρχιτεκτονικής von Neumann σαν αυτό που έχεις τώρα μπροστά σου), και μόνο μερικοί νεώτεροι λένε Computer πότε πότε.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-11, 22:22
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχεις δίκιο Αλέξιε, ότι χρησιμοποιούνταν και οι δύο όροι για το ίδιο πράγμα στη Γερμανία. Ωστόσο τα τελευταία κατ'ελάχιστο δέκα χρόνια χρησιμοποιείται επισήμως (και μάλλον αποκλειστικά το Computer (πχ Computerrecht κλπ), ουσιαστικά αναγνωρίζοντας ότι το Rechner δεν αναφερόταν σε τόσο σύνθετες μηχανές. Τουλάχιστον στα νομικά κείμενα δεν το συναντάει κανείς σίγουρα από το 2001 και μετά (οπότε και ήμουν εκεί και παρακαλουθούσα το σχετικό σεμινάριο... με είχες βοηθήσει αν θυμάσαι και με την εργασία για το σεμινάριο).
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-04-11, 18:42
unknown
Guest
 

Μία σύντομη απάντηση

Διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν, μου ήρθαν μερικές απορίες:

1. Ο "υπολογιστής" ή "εγκέφαλος" κατά το κοινώς λεγόμενο, που υπάρχει σε όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα, είναι ή όχι υπολογιστής; Με την ευρεία έννοια του όρου (ελεύθερος προγραμματισμός, εισαγωγή δεδομένων κτλ) δεν είναι υπολογιστής. Από την αλλή και επεξεργαστή χρησιμοποιεί, και φορτωμένο πρόγραμμα, και αλγορίθμους, και "τυχαίες" εισόδους δέχεται (εντός ορίων των συσκευών μέτρησης), και σε πολλές περιπτώσεις δέχεται νέο πρόγραμμα με περισσότερες ή λιγότερες δυνατότητες.

2. Οι "υπολογιστές" βολής που χρησιμοποιεί ο στρατός, περιλαμβάνονται στους υπολογιστές; Επεξεργαστή έχουν, δεδομένα δέχονται, αλλά compile σε τυχαία προγράμμα δεν κάνουν και .NET δεν τρέχουν. Ταυτοχρόνως, λειτουργούν με συγκεκριμένο πρόγραμμα που άλλες φορές μπορεί να αντικατασταθεί (τα σύγχρονα out of the shelf συστήματα) με windows, word κτλ και άλλες φορές όχι (παλαιότερα με εξειδικευμένους επεξεργαστές κτλ).

3. Ένα σύγχρονο μηχάνημα (πχ GPS ή κινητό τηλέφωνο) μπορεί να οριστεί σαν υπολογιστής; Αν πάρεις ένα GPS κλειδωμένο (τα περισσότερα επώνυμα), το μόνο που κάνει είναι να λαμβάνει σήμα και με διάφορους υπολογισμούς, να σου λέει στίγμα και πορεία. Ούτε να ξεκλειδώσει μπορεί (ορισμένα μπορούν), ούτε να του βάλεις πχ matlab να τρέξει. Τα ίδια και τα κινητά τηλέφωνα που χαρακτηρίζονται ως feature phones. Υλοποιούν μια χαρά τους Α5, Α1 κτλ, κάνουν πράξεις, έχουν καταλόγους, παίζουν mp3, αλλά και πάλι, γενικοί υπολογιστές ΔΕΝ είναι, αφού, πέρα από το firmware της εταιρείας, δεν τρέχουν τίποτε άλλο.

Για τους ορισμούς και την επαγωγική μέθοδο της μορφής: αστυνομικός = όργανο, μπουζούκι = όργανο, άρα αστυνομικός = μπουζούκι, δε θα σχολιάσω γιατί είναι εκτός της επιστήμης της λογικής, οπότε, ούτε επιχειρήματα είναι, ούτε αξίζουν περισσότερης μνείας.

Αυτό που παρατηρώ, μετά λύπης μου, είναι πολύ απλό. Πέρα από την "εξειδίκευση" της συζήτησης (αν κάποιος είναι επιστήμων πληροφορικός και έχει υπόψη του θεωρία πληροφορίας δε μιλάει μόνο για δεδομένα, αλλά για πληροφορία γενικά), ο σκοπός επετεύχθη. Αλλάξαμε θέμα συζήτησης και, μία μεγάλη ανακάλυψη που έγινε 2000-3000 χρόνια πριν τους αντίστοιχους μηχανισμούς στην υπόλοιπη ανθρωπότητα (από ό,τι γνωρίζουμε μέχρι στιγμής τουλάχιστον), την μειώνουμε, ασχολούμενοι με το αν είναι υπολογιστής με την σημερινή έννοια (του γενικής μορφής υπολογιστή) ή αν είναι πρώιμη μορφή αναλογικού υπολογιστή, όπως τη χρησιμοποιούσαν μέχρι το '70 σε πολλούς τομείς της έρευνας (για όποιον έχει υπηρετήσει θητεία - δε νομίζω πέρα από ΚΕΠΙΚ, αλλά λέμε τώρα - υπήρχαν αναλογικοί υπολογιστές στα άρματα και στο πυροβολικό για παραμέτρους βολής).

Δε θα ασχοληθώ περισσότερο (το θεωρώ ζήτημα κομματικής τοποθέτησης / ιδεολογίας καθαρά), παρά μόνον θα σχολιάσω ότι, για τον μηχανισμό των Αντικυθήρων έχετε ξεχάσει ορισμένα από αυτά που έκανε. Πέρα από αστρονομικά φαινόμενα, όπως και ο μηχανισμός των Μινωιτών, υπολόγιζε και γεωγραφικά πλάτη και διάφορα άλλα χρήσιμα (εορτές κτλ) που η παλαιότερη μορφή δεν μπορούσε να υπολογίσει. Ήταν, λοιπόν, εξειδικευμένος αναλογικός υπολογιστής που εκτελούσε συγκεκριμένο πρόγραμμα, ακριβώς όπως και οι εξειδικευμένοι ψηφιακοί υπολογιστές που χρησιμοποιούμε σε πολλούς τομείς ακόμα και σήμερα.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-04-11, 21:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από unknown Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας αυτά που γράφτηκαν, μου ήρθαν μερικές απορίες:

1. Ο "υπολογιστής" ή "εγκέφαλος" κατά το κοινώς λεγόμενο, που υπάρχει σε όλα τα σύγχρονα αυτοκίνητα, είναι ή όχι υπολογιστής; Με την ευρεία έννοια του όρου (ελεύθερος προγραμματισμός, εισαγωγή δεδομένων κτλ) δεν είναι υπολογιστής. Από την αλλή και επεξεργαστή χρησιμοποιεί, και φορτωμένο πρόγραμμα, και αλγορίθμους, και "τυχαίες" εισόδους δέχεται (εντός ορίων των συσκευών μέτρησης), και σε πολλές περιπτώσεις δέχεται νέο πρόγραμμα με περισσότερες ή λιγότερες δυνατότητες.

2. Οι "υπολογιστές" βολής που χρησιμοποιεί ο στρατός, περιλαμβάνονται στους υπολογιστές; Επεξεργαστή έχουν, δεδομένα δέχονται, αλλά compile σε τυχαία προγράμμα δεν κάνουν και .NET δεν τρέχουν. Ταυτοχρόνως, λειτουργούν με συγκεκριμένο πρόγραμμα που άλλες φορές μπορεί να αντικατασταθεί (τα σύγχρονα out of the shelf συστήματα) με windows, word κτλ και άλλες φορές όχι (παλαιότερα με εξειδικευμένους επεξεργαστές κτλ).

3. Ένα σύγχρονο μηχάνημα (πχ GPS ή κινητό τηλέφωνο) μπορεί να οριστεί σαν υπολογιστής; Αν πάρεις ένα GPS κλειδωμένο (τα περισσότερα επώνυμα), το μόνο που κάνει είναι να λαμβάνει σήμα και με διάφορους υπολογισμούς, να σου λέει στίγμα και πορεία. Ούτε να ξεκλειδώσει μπορεί (ορισμένα μπορούν), ούτε να του βάλεις πχ matlab να τρέξει. Τα ίδια και τα κινητά τηλέφωνα που χαρακτηρίζονται ως feature phones. Υλοποιούν μια χαρά τους Α5, Α1 κτλ, κάνουν πράξεις, έχουν καταλόγους, παίζουν mp3, αλλά και πάλι, γενικοί υπολογιστές ΔΕΝ είναι, αφού, πέρα από το firmware της εταιρείας, δεν τρέχουν τίποτε άλλο.
Αγαπητέ ανώνυμε, δεν έχω τις γνώσεις σου, τις σπουδές σου, ή τα πτυχία σου (αλλά ξέρω να φτιάχνω καλούτσικο espresso).

Πες μου το εξής όμως. Έστω ότι παίρνω μια μηχανή Turing και αφήνω κάποιον να την προγραμματίσει. Τη βάζω να τρέχει το πρόγραμμα, και όσο το τρέχει, την κλειδώνω στο ασφαλέστερο χρηματοκιβώτιο του πλανήτη, συγκολώ την πόρτα και καταστρέφω τα κλειδιά. Σε ποιο σημείο αυτή η μηχανή Turing (προγραμματιζόμενη εξ ορισμού, αν δεν κάνω λάθος) σταμάτησε να είναι μηχανή Turing;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.