Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-09-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπαρχουν :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-10, 23:00
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα ονειρο ειχα δει καποιον να φωναζει "Vis Angelorum" που θα πει "δυναμη των αγγελων" στα λατινικα
Πρόσεξε. Είσαι πολύ κοντά στο να δεις όραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-10, 23:12
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
^^


Tα όνειρα που έβλεπα συχνά μικρός-τουλάχιστον για κάποιο χρονικό διάστημα-ήταν τα εξής:

-Εφιάλτες με ασανσέρ. Έμπαινα μέσα, πάταγα το κουμπί ορόφου στον οποίο μέναμε (5ος) και αντί να σταματήσει στον πέμπτο όροφο, συνέχιζε ακάθεκτο και δεν σταματούσε.

-Αυτον τον εφιάλτη το έβλεπα και εγω μικρή ,το θυμηθηκα τωρα που διαβασα το δικό σου όνειρο.Στην δική μου περίπτωση όμως ανέβαινε πολύ ,πολύ γρήγορα και δεν σταματούσε με τίποτε.Ξυπνούσα και ήμουν ιδρωμένη απο το αγχος μου.

@μαρία ψαθά

Δεν πιστεύω τα όνειρα έχουν μελλοντολογικό χαρακτήρα, γιατί κανείς και τίποτα δεν γνωρίζει τι επρόκειτο να επακολουθήσει στο μέλλον. Το γράφω αυτό γιατί με το πόστ σου αφήνεις να εννοηθεί, πως υπάρχουν όνειρα που προλογίζουν το μέλλον.
Σε αυτο θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω.
Εχω δει την φίλη μου που έγραψα για αυτην ,λιγο πιο πάνω να χωρίζει με τον άντρα της.Το άφησα ετσι,δεν της είπα τίποτε, απο ενδιαφέρον και μόνο ρωτησα μια κοινή μας γνωστη αν είναι όλα καλά με τον σύζηγο της.Η απαντηση της ήταν οτι όλα ειναι καλά.Το θέμα εμεινε εκει.Μετά απο ενα χρονικο διαστημα έμαθα οτι η φίλη μου επασχε απο .....
Μπορει να είναι συμπτωση δεν ξέρω.
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-10, 23:35
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από konstantin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο θα μου επιτρεψεις να διαφωνήσω.
Διαφωνείς στα όνειρα που έβλεπα μικρός; (περιόρισε το quote σου)

Κωσταντίνα τα όνειρα είναι ένα θέμα που απασχολεί χιλιετίες τώρα. Μπορεί να γίνει πολύ συζήτηση περι αυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-10, 23:43
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Επειδη δεν τα πάω καλά με τις παραθέσεις ,ζητώ συγγνωμη .Δημήτρη διαφωνω για τον μελλοντολογικο χαρακτηρα των ονειρων.Διαβασε τα, λίγο προσεκτικα αν μπορεις.Θα ζητησω βοηθεια απο τον Στελιο αν μπορει να το διορθώσει εκείνος γιατι με βλεπω μουσκεμα να τα κάνω πάλι
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-10, 00:03
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Κωνσταντίνα δεν έκανες και κάτι κακό. Κανείς μας δεν είναι παντογνώστης. (με την αφεντιά μου να κατέχει τα πρωτία στις χαμηλές θέσεις)

Όταν κάνεις παράθεση σε μήνυμα κάποιου χρήστη, σου βγάζει το μήνυμα έχοντας στην αρχή και τέλος τα εξής:

{Έστω πχ κάνω εγώ quote (παράθεση) σε ένα μήνυμά σου, μου εμφανίζει αυτό}:
(QUOTE=konstantin@;419948)μπλαμπλαμπλα(/QUOTE)

Εσύ διαγράφεις/επεξεργάζεσαι ό,τι θές μόνο απο το "μπλαμπλα". Αυτά που σου έχω μαυρισμένα, τα αφήνεις ώς έχουν και μετά κανονικά "υποβολή" να προβληθεί το μήνυμα. Έτσι έχεις το περιορισμένο σου quote που λέγαμε

ΕDIT: Στα μαυρισμένα, κανονικά αντί για τις παρενθέσεις, έχει αγκύλες. Απλώς εγώ τα έκανα παρενθέσεις ειδάλλως μου το εμφανίζει ώς σαν να σου κάνω κανονικά quote. Mε άλλα λόγια θα φαινόταν έτσι:
Αρχική Δημοσίευση από konstantin@ Εμφάνιση μηνυμάτων
μπλαμπλαμπλα

Eλπίζω να μην έχασες τη μπάλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 11-09-10 στις 13:39
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to dimitrios83 For This Useful Post:
Easty (10-09-10), konstantin@ (10-09-10)
  #22  
Παλιά 11-09-10, 13:24
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
... παρ' όλα αυτά, η Κωσταντίνα δεν επεξεργάστηκε το μνμ της. Μάλλον της αρέσει να κλαίγεται.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-09-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα το ξερει για την επομενη φορα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-11, 12:08
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Όσοι από εσάς βλέπετε συχνά όνειρα ίσως έχετε παρατηρήσει το εξής φαινόμενο:
όταν ακούγεται ένας θόρυβος εκτός ονείρου, εμείς τον αντιλαμβανόμαστε ως εσωτερικό. Το υποσυνείδητό μας (?) τον ενσωματώνει στο σενάριο του ονείρου και τσαφ! ξυπνάμε.

Είναι πράγματι απίθανο. Το λέω διότι ο θόρυβος της σκουπιδιάρας μπήκε στο όνειρό μου (δε σας το λέω) και το άλλαξε κατευθείαν, με αποτέλεσμα από τραγωδία να γίνει κωμωδία. Ξύπνησα και χαμογέλασα με την εξέλιξη του σεναρίου που αντί να διακοπεί, προτίμησε να τελειώσει με τον τρόπο που του επέβαλαν οι εξωτερικές συνθήκες. Πώς ερμηνεύεται αυτό άραγε.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-11, 12:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πράγματι απίθανο. Το λέω διότι ο θόρυβος της σκουπιδιάρας μπήκε στο όνειρό μου (δε σας το λέω) και το άλλαξε κατευθείαν, με αποτέλεσμα από τραγωδία να γίνει κωμωδία. Ξύπνησα και χαμογέλασα με την εξέλιξη του σεναρίου που αντί να διακοπεί, προτίμησε να τελειώσει με τον τρόπο που του επέβαλαν οι εξωτερικές συνθήκες. Πώς ερμηνεύεται αυτό άραγε.
Έχω την εντύπωση ότι τα όνειρα που θυμόμαστε, είναι αυτά που αισθανόμαστε, λίγο πριν ξυπνήσουμε ή μας ξυπνήσει μια ... σκουπιδιάρα.

Με τα σκουπιδιάρικα έχω και εγώ αυτό το πρόβλημα, παρ' ότι κοιμάμαι πολύ βαριά. Οι ρημαδιασμένοι οι κάδοι μέχρι να αδειάσουν το ... φορτίο τους, κάνουν απίστευτο θόρυβο και εγώ τους έχω στέρεο, αριστερά και δεξιά του υπνοδωματίου μου, τρεις κάδοι στα αριστερά και ...6 στα δεξιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-11, 12:29
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
χαχαχαχαχα τρέχουν και οι βρυσούλες των γειτόνων, ε; Τι άλλο, φανταστικά εύηχο, συμβαίνει στο σπίτι σου;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-11, 12:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχαχα τρέχουν και οι βρυσούλες των γειτόνων, ε; Τι άλλο, φανταστικά εύηχο, συμβαίνει στο σπίτι σου;
Είναι και εκείνη στον τέταρτο που κάθε βράδυ στις 2, αδειάζει μια πισίνα ολυμπιακών διαστάσεων στον δρόμο. Νομίζεις ότι έχουν ανοίξει οι ουρανοί.

Α είναι και εκείνος που περνάει σχεδόν κάθε Παρασκευή κατά τις 4-5 το πρωί, με τα ηχεία στην διαπασών να παίζει το άσμα, «Μείνε μαζί μου έγκυος εγώ είμαι άνδρας φερέγγυος ..... » και βαράνε όλοι οι συναγερμοί της γειτονιάς... Αυτόν καμιά μέρα θα τον σπάσουν στο ξύλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-11, 19:22
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσοι από εσάς βλέπετε συχνά όνειρα ίσως έχετε παρατηρήσει το εξής φαινόμενο:
όταν ακούγεται ένας θόρυβος εκτός ονείρου, εμείς τον αντιλαμβανόμαστε ως εσωτερικό. Το υποσυνείδητό μας (?) τον ενσωματώνει στο σενάριο του ονείρου και τσαφ! ξυπνάμε.

Είναι πράγματι απίθανο. Το λέω διότι ο θόρυβος της σκουπιδιάρας μπήκε στο όνειρό μου (δε σας το λέω) και το άλλαξε κατευθείαν, με αποτέλεσμα από τραγωδία να γίνει κωμωδία. Ξύπνησα και χαμογέλασα με την εξέλιξη του σεναρίου που αντί να διακοπεί, προτίμησε να τελειώσει με τον τρόπο που του επέβαλαν οι εξωτερικές συνθήκες. Πώς ερμηνεύεται αυτό άραγε.
Έβλεπα και εγώ ένα όνειρο μια φορά και βρέθηκε μπροστά μου ένας νάνος -ντυμένος σαν τους νάνους της Χιονάτης- και τον πλησίασα και θυμάμαι ήθελα να τον ακουμπήσω. Την ώρα που τον ακούμπησα ένιωσα ένα δυνατό μούδιασμα στο χέρι με το οποίο τον είχα αγγίξει. Αμέσως ξύπνησα και το χέρι μου το ένιωθα όντως μουδιασμένο γιατί το είχα πλακώσει στον ύπνο μου ποιός ξέρει για πόση ώρα.

Αυτό που λένε για προφητικά όνειρα πιστεύω πως είναι απλώς κάποιες λογικές/πιθανές/εφικτές λύσεις που προσπαθεί να επεξεργαστεί και να μας παρουσιάσει ο εγκέφαλός μας σε κάποια -υποσυνείδητη ίσως- ανησυχία μας/προβληματισμό μας για κάτι.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-11, 13:49
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από scorpione Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πράγματα που είναι καλά φυλαγμένα !! ίσως καλά είναι έτσι για να διατηρείτε μια κάποια ισορροπία !
Όχι εμείς δεν διατηρούμε καμία ισορροπία. Εσύ διατηρείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 14-07-11 στις 13:55
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-11, 14:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από scorpione Εμφάνιση μηνυμάτων
φανταστείτε αυτό που είπαν τελευταία οι επιστήμονες (συγνώμη που δεν θυμάμαι την πηγή μάλλον ήταν στα γερμανικά ) ότι ο εγκέφαλος δεν είναι παραγωγός της σκέψης αλλά ο φιλοξενών χώρος !!! εντάξει τρελό !! δεν λέω !
Αν παρακολουθήσουμε αναλυτικά ότι λένε, στο τέλος θα τρελαθούμε.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην είναι ο ίδιος ο άνθρωπος, ή το πνεύμα του, κατά πολλούς, παραγωγός σκέψης.

Η σκέψη είναι αποτέλεσμα της μάθησης απ' όλες τις αισθήσεις μας. Δεν γεννιόμαστε με άλλες σκέψεις, εκτός από το μαμ κακά και νάνι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.