Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-11, 17:23
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο πρώτος "υπολογιστής" ήταν...μινωικός!

"Πρόκειται για έναν «ακτινωτό κύκλο» που, σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, φέρει τα σύμβολα της Σελήνης, του Ηλίου αλλά και παραστάσεις θεοτήτων που μέχρι σήμερα δεν είχαν αναλυθεί από άλλους ειδικούς ως προς τον τρόπο λειτουργίας.
Ο πρώτος υπολογιστής ήταν...μινωικός!
Ενημερώθηκε: 23.03.2011 // 15:19



Οι Μινωίτες ήταν άριστοι... αστρονόμοι και πρώτοι είχαν ανακαλύψει τον αρχαίο χειροκίνητο υπολογιστή. Μάλιστα η ανακάλυψη αυτή είχε γίνει 1.400 χρόνια πριν από την ανακάλυψη του μηχανισμού των Αντικυθήρων, όπως αποκαλύπτει ο ερευνητής Μηνάς Τσικριτζής, ο οποίος ισχυρίζεται ότι... έθεσε πριν από λίγες ημέρες σε λειτουργία τον αρχαίο υπολογιστή.

Ο Κρητικός επιστήμονας, που φέρνει στο φως νέα δεδομένα στον χώρο της έρευνας, λέεο στο «Εθνος» πως εντόπισε πρόσφατα όπως λέει τη «μήτρα» του αρχαίου υπολογιστή σε μινωικό εύρημα, το οποίο βρέθηκε το 1898 στο Παλαίκαστρο Σητείας και φυλάσσεται στο Μουσείο Ηρακλείου.

Πρόκειται για έναν «ακτινωτό κύκλο» που, σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, φέρει τα σύμβολα της Σελήνης, του Ηλίου αλλά και παραστάσεις θεοτήτων που μέχρι σήμερα δεν είχαν αναλυθεί από άλλους ειδικούς ως προς τον τρόπο λειτουργίας. Με βάση τη μελέτη προκύπτει ότι ο «ακτινωτός κύκλος» του 15ου αιώνα π.Χ. παρείχε στους Μινωίτες προβλέψεις και καταγραφές των εκλείψεων Σελήνης ? Ηλίου. Επίσης ήταν ηλιακό ρολόι αλλά και όργανο προσδιορισμού γεωγραφικού πλάτους.

Το πρωτότυπο εύρημα είναι λίθινο, ενώ οι Μινωίτες παρήγαγαν χάλκινα ή πήλινα αντίγραφα.

Οπως εξήγησε ο κ. Τσικριτζής, εξωτερικά ο κύκλος έχει 25 τριγωνικές ακτίνες που η καθεμία ισοδυναμεί με ένα 15νθήμερο. Ο εσωτερικός κύκλος χωρίζεται οριζόντια με τη διπλή σειρά σε δύο ημικύκλια που το καθένα έχει 29 και 30 χαράξεις που αναπαριστούν δύο σεληνιακούς μήνες 29 και 30 ημερών. Το μήκος του σεληνιακού μήνα καθορίζεται με ευκολία, αφού ο αριθμός των ημερών μεταξύ της μιας πανσελήνου και της επόμενης είναι το πλήθος των 29,5 ημερών.

Αλλο χαρακτηριστικό του ευρήματος είναι ο κύκλος της περιφέρειας με τις 58 οπές (αντιπροσωπεύουν την περιστροφή δύο αόρατων σημείων στο διάστημα που είναι ο κύκλος των δεσμών) αλλά και οι 59 χαράξεις. «Τα στοιχεία δείχνουν πως οι κατασκευαστές του δίσκου πιθανότατα είχαν ανακαλύψει τον κύκλο κίνησης των δεσμών για να προβλέπουν τις εκλείψεις.

Αποδεικνύεται επίσης ότι οι Μινωίτες γνώριζαν την έννοια του ''Σάρου'', δηλαδή τη χρονική περίοδο των 18 ετών που μετά το πέρας της επαναλαμβανόταν ο ίδιος κύκλος των σεληνιακών εκλείψεων», δήλωσε ο Μηνάς Τσικριτζής.

Παράλληλα εκτίμησε ότι από τη διάταξη του εξωτερικού και εσωτερικού του ευρήματος και του πλήθους των οπών προκύπτει μεγάλη ομοιότητα με το μεγαλιθικό Στόουνχετζ.

Πρόσφατα ο ερευνητής έθεσε τον αρχαίο υπολογιστή σε λειτουργία όπως οι πρόγονοί του Μινωίτες, τοποθετώντας βελόνες στις οπές. «Ξεκίνησα από μια πρόσφατη ολική σεληνιακή έκλειψη που έγινε στις 21 Δεκεμβρίου του 2010 και δουλεύοντας με τη ''λογική λειτουργία'' του μηχανισμού ανακάλυψα ότι μπορούν να προβλεφθούν όλες οι εκλείψεις που θα συμβούν μέχρι το 2018, όπως: 10/11/11, 20/03/15, 28/09/15, 07/08/17 και 31/1/18». Ο κ. Τσικριτζής εξηγεί ότι στις 15/06/11 η βελόνα της Σελήνης θα είναι στην ίδια θέση της πανσελήνου από την οποία ξεκίνησε στον εσωτερικό κύκλο, διαγράφοντας κάθε ημέρα μία χάραξη στα ημικύκλια των 29 και 30 ημερών.

Και ο ήλιος κάθε μήνα διαγράφει δύο ακτινωτά τρίγωνα αντίθετα από την κίνηση των δεικτών του ρολογιού και θα βρίσκεται 12 θέσεις στα ακτινωτά τρίγωνα, οπότε θα υπάρξει έκλειψη σελήνης.

«Η λογική που εφάρμοσα αποδίδει τη σωστή πρόβλεψη για πέντε σεληνιακές και μία ηλιακή έκλειψη. Θεωρώ ότι έχουμε φτάσει σε μια ερμηνεία και κατανόηση της χρήσης του δίσκου. Το θέμα πάντως είναι ανοιχτό, διότι μπορεί και κάποιος άλλος να προτείνει μια άλλη χρήση. Το σημαινόμενο είναι ότι βρισκόμαστε μπροστά στον πρώτο αναλογικό υπολογιστή της ανθρωπότητας που έχει μινωική προέλευση» τόνισε με έμφαση ο Κρητικός ερευνητής.

Μ. Τσικριτζής Ερευνά εδώ και 20 χρόνια

Τον περασμένο Δεκέμβριο, ο Μηνάς Τσικριτζής, Δρ ΑΠ, ερευνητής Αιγαιακών Γραφών, καθηγητής πληροφορικής και μαθηματικός, είχε αποκαλύψει το πρώτο μινωικό ημερολόγιο, το οποίο προηγήθηκε των Βαβυλωνίων κατά 19 αιώνες. Τα τελευταία 20 χρόνια ερευνά συστηματικά τον μινωικό πολιτισμό και έχει εκδώσει το βιβλίο «Ο Δίσκος της Φαιστού: οδηγός στην αποκρυπτογράφησή του». Πριν από δύο χρόνια αποκάλυψε μια άγνωστη επιγραφή η οποία, όπως είπε, φέρει κλασματικά σύμβολα της Γραμμικής Α' και θα αποτελέσει πιθανότατα τον «μπούσουλα» για τη λύση του μυστικού του Δίσκου της Φαιστού.

ΠΗΓΗ ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ- ΕΘΝΟΣ"

Πηγή : cretalive.gr
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-11, 18:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατι αυτες οι κατασκευες λεγονται "υπολογιστες" και οχι "ρολογια"; Αν ειναι ετσι, τα ρολογια μπορουμε να πουμε οτι ειναι υπολογιστες;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gildor For This Useful Post:
Nikoscot (24-03-11)
  #3  
Παλιά 24-03-11, 19:14
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
το ρολόι απλώς μετράει σταθερό χρόνο, ενώ ο υπολογιστής είναι πιο σύνθετο με την έννοια ότι είναι εργαλείο υπολογισμού μη εύκολα μετρήσιμων μελλοντικών περιστατικών και μη σταθερών (ή έστω μη εαναλαμβανόμενων σε μικρό χρόνο) χρονικών διαστημάτων. Οπότε υποθέτω ότι η διαφορά είναι ότι το ένα μετράει χρόνο ενώ το άλλο μας διευκολύνει να υπολογίσουμε μελλοντικά γεγονότα. Ως εκ τούτου γιατί λες ότι δεν είναι υπολογιστής;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-11, 19:20
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
Αυτή η απορία σου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το άρθρο;
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν διαβασα ολο το αρθρο, ειναι μεγαλο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-03-11 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-11, 19:28
stiliano Ο χρήστης stiliano δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-08-11 14:29
Φύλο: Άντρας
Σωστός!!!
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stiliano για αυτό το μήνυμα:
Gildor (26-03-11)
  #7  
Παλιά 24-03-11, 20:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως εκ τούτου γιατί λες ότι δεν είναι υπολογιστής;
Απ' όσο γνωρίζω, στην Αναγέννηση υπήρχαν ωρολογιακοί μηχανισμοί που έδειχναν (υπολόγιζαν?) σεληνιακές φάσεις και άλλα περίπλοκα αστρονομικά φαινόμενα, όμως πουθενά δεν έχω δει να καταλέγονται στους πρώτους υπολογιστές.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-11, 20:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ' όσο γνωρίζω, στην Αναγέννηση υπήρχαν ωρολογιακοί μηχανισμοί που έδειχναν (υπολόγιζαν?) σεληνιακές φάσεις και άλλα περίπλοκα αστρονομικά φαινόμενα, όμως πουθενά δεν έχω δει να καταλέγονται στους πρώτους υπολογιστές.
Υπολογιστής των Αντικυθήρων ή καλύτερα το GPS της εποχής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-11, 21:01
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπολογιστής των Αντικυθήρων ή καλύτερα το GPS της εποχής.
Ο υπολογιστης των Ατικυθήρων απ' οσο εχω διαβασει δεν χρησιμοποιουταν για προσανατολισμό α λα GPS, αλλά για υπολογισμο εκλειψεων και Ολυμπιακων Αγώνων.

Το όνομα 'αστρολάβος' είναι παρατσούκλι που βγηκε λογω του σχηματος του μεγαλου γραναζιου και επειδή βρεθηκε σε ναυαγιο, και οχι επειδη χρησιμευε ως τετοιο.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-03-11 στις 21:03
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-03-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
[...] ο υπολογιστής είναι πιο σύνθετο με την έννοια ότι είναι εργαλείο υπολογισμού μη εύκολα μετρήσιμων μελλοντικών περιστατικών και μη σταθερών (ή έστω μη εαναλαμβανόμενων σε μικρό χρόνο) χρονικών διαστημάτων.[
Ο επίσημος ορισμός του υπολογιστή είναι ένα σύνολο πόρων που περιλαμβάνει υλική υπόσταση (μηχανική, υδραυλική, ηλεκτρική, ηλεκτρονική), αποθηκευμένα προγράμματα και σύνολα δεδομένων, που, υπό τον έλεγχο των προγραμμάτων, αυτομάτως εισάγει, επεξεργάζεται και εξάγει δεδομένα, και μπορεί να εξάγει συμπεράσματα από την επεξεργασία αυτή.

Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά είναι αναγκαία για να χαρακτηριστεί κάτι υπολογιστής.

Δηλαδή: ένα σύγχρονο ρολόι μπορεί να περιλαμβάνει (ηλεκτρονικό) υπολογιστή, αλλά ένας κλασσικός ωρολογιακός μηχανισμός δεν είναι υπολογιστής: δεν έχει αποθηκευμένα προγράμματα, και δεν επεξεργάζεται δεδομένα.

Η εν λόγω συσκευή δεν είναι υπολογιστής.

Θα ήταν υπολογιστής αν μπορούσες, με κατάλληλο χειρισμό, να τη χρησιμοποιήσεις, παραδείγματος χάριν, για να:

  • Λύσεις πρωτοβάθμιες εξισώσεις.
  • Μετρήσεις το πλήθος ενός συνόλου.
  • Βρεις τον ελάχιστον κοινό διαιρέτη δύο αριθμών.
  • Εκτελέσεις αυθαίρετες αριθμητικές πράξεις μεταξύ αριθμών.
  • Υπολογίσεις οποιαδήποτε υπολογίσιμη συνάρτηση κατά Turing.
(και λοιπά)

Καμμία ειδικευμένη συσκευή δεν είναι υπολογιστής (αλλά μπορεί να εμπεριέχει ηλεκτρονικό υπολογιστή αν είναι σύγχρονη συσκευή). Ο υπολογιστής εξ ορισμού (από τα αντίστοιχα άρθρα του Alan Turing) είναι συσκευή γενικευμένη και αυτόματη.

Αν δεν ήταν έτσι, ένας χάρακας, ένας διαβήτης, 15 βότσαλα και ένας άβακας θα ήταν υπολογιστές γιατί με τη βοήθεια του ανθρώπινου εγκεφάλου μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να λύσουν ειδικευμένα προβλήματα. Το ίδιο κι ένα βιβλίο ή ένα σημειωματάριο στο οποίο άλλωστε μπορούμε να κάνουμε πράξεις που λύνουν το πιο περίπλοκο πρόβλημα.


(προσοχή: είμαι ένας πτωχός μπουφετζής. Δε σκαμπάζω από πληροφορική. Όλες οι αντίθετες γνώμες που αναφέρουν τις λέξεις «διεθνιστής», «προδότης» κλπ είναι σωστές· η δική μου είναι δείγμα ημιμάθειας και λάθος)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
dimitrios83 (25-03-11)
  #11  
Παλιά 25-03-11, 00:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Όποιος ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά στον υπολογιστή των αντικυθήρων, ας δει την αναφορά μας, με πλούσιο φωτογραφικό υλικό εδώ ή ας ανατρέξει στην αναφορά του Nature.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-11, 08:30
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλέξιε μήπως μεταφράζεις το computer και όχι το calculator?

Και εξάλλου ο μηχανισμός των Αντικυθήρων περιέχει αποθηκευμένα δεδομένα (την επίλυση των υπολογισμών). (Πριν από καμιά πενταετία βρήκαν αρκετα κομμάτια ακόμα και δεν είναι πλέον μια τόσο ομυστηριώδης συσκευή όπως εμφανιζόταν στα σχολικά μας βιβλία).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-11, 11:59
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξιε μήπως μεταφράζεις το computer και όχι το calculator?
Ακριβώς αυτό κάνω, μια και ακριβώς αυτή τη θέση υποστηρίζουν οι κατά καιρούς αρχαιολόγοι: ότι δηλαδή ο «υπολογιστής» των Αντικυθήρων (και η παρούσα κατασκευή) είναι στην ίδια κλάση μηχανών που είναι και οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές. Οι λόγοι που το πιστεύω αυτό:

1. Εν έτει 2011, ο όρος «υπολογιστής» κατά συνθήκη αναφέρεται σε ηλεκτρονική, ψηφιακή μηχανή Turing, και συγκεκριμένα στην ειδίκευσή της Universal Turing Machine κατά von Neumann.

2. Αν ο εκάστοτε αρχαιολόγος ήθελε να ισχυριστεί ότι αυτές οι συσκευές είναι κάτι διαφορετικό, ως επιστήμονας που είναι, θα ερευνούσε το σχετικό όρο και θα τον χρησιμοποιούσε, αποφεύγοντας τη σύγχυση με μία εκλαϊκευμένη λέξη που μπορεί να μπερδέψει. Άρα σκόπιμα προσπαθεί να ισχυριστεί ότι πρόκειται περί μηχανής Turing (δε θα του χρεώσω και τον ισχυρισμό περί μηχανης von Neumann γιατί είμαι καλός σήμερα).

3. Ένα «calculator» (ηλεκτρονικό, με οθόνη και πλήκτρα) είναι «computer». Απλά τρέχει ένα, πάγιο πρόγραμμα συνέχεια. (οι συγκεκριμένες συσκευές συνήθως δεν είναι αρχιτεκτονικές von Neumann αλλά Harvard, αλλά αυτό είναι μικρολεπτομέρεια). Τα πρώτα ψηφιακά calculators, πριν την έλευση του μικροεπεξεργαστή στη δεκαετία του 70 δεν ήταν ηλεκτρονικοί υπολογιστές: αποθήκευαν και επεξεργάζονταν δεδομένα, αλλά δεν είχαν πρόγραμμα.


Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εξάλλου ο μηχανισμός των Αντικυθήρων περιέχει αποθηκευμένα δεδομένα (την επίλυση των υπολογισμών). (Πριν από καμιά πενταετία βρήκαν αρκετα κομμάτια ακόμα και δεν είναι πλέον μια τόσο ομυστηριώδης συσκευή όπως εμφανιζόταν στα σχολικά μας βιβλία).
Όπως είπε και ο Στέλιος έχουμε μια εξαιρετική παρουσίαση για την πλήρη λειτουργία του μηχανισμού. (ένας τρελός έχει φτιάξει και σχετικά πιστό αντίγραφο με Lego)

Αλλά η επίλυση των υπολογισμών είναι εξ ορισμού αλγόριθμος (πρόγραμμα), όχι δεδομένα. Τα δεδομένα είναι η περίοδος της σελήνης και του ήλιου — αλλά αυτά δεν είναι αποθηκευμένα. Είναι αναπόσπαστο μέρος της διαδικασίας επίλυσης (αριθμός δοντιών στα γρανάζια, λόγοι γραναζιών). Η διαφορά στην πράξη: αν μπορείς να πάρεις τη συσκευή σε άλλο πλανήτη και, αφού του δώσεις νέα στοιχεία, μπορεί να σου δώσει τα ίδια συμπεράσματα (πρόβλεψη εκλείψεων), τότε είναι υπολογιστής.

Πάντως υπ'όψη ότι όλα τα παραπάνω είναι μάλλον ανακριβή (αν όχι ψέμματα). Απ'ότι φαίνεται ο ορισμός του υπολογιστή που έδωσα δε συμφωνεί καθόλου με της Wikipedia. Κρίμα, γιατί αυτό σημαίνει ότι τελικά, εδώ και ακριβώς 20 χρόνια, ξέρω και χρησιμοποιώ λάθος ορισμό για το αντικείμενο της δουλειάς μου. Κάτι σαν εσύ να νομίζεις ότι νομολογία ήταν συνταγή για ριζότο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-11, 15:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως υπ'όψη ότι όλα τα παραπάνω είναι μάλλον ανακριβή (αν όχι ψέμματα). Απ'ότι φαίνεται ο ορισμός του υπολογιστή που έδωσα δε συμφωνεί καθόλου με της Wikipedia. Κρίμα, γιατί αυτό σημαίνει ότι τελικά, εδώ και ακριβώς 20 χρόνια, ξέρω και χρησιμοποιώ λάθος ορισμό για το αντικείμενο της δουλειάς μου. Κάτι σαν εσύ να νομίζεις ότι νομολογία ήταν συνταγή για ριζότο.
Πριν παραδεχτω οτι ο τυχαίος John Doe που εγραψε στη Wikipedia ξερει περισσότερα απο εσένα, τον παντελώς άσχετο, θα ηθελα να το συζητησουμε να βρουμε μια ακρη Υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει ομοφωνια στον ορισμο, ή τουλαχιστον να υπαρχει διαφοροποίηση μεταξυ αγγλικης και ελληνικής γλώσσας;

Πχ με το Antikythera Mechanism Research Project (στο οποιο φαντάζομαι συμμετέχουν και συνάδελφοί σου) ο μηχανισμος αναφερεται ως computer σε εισαγωγικά:
The Antikythera Mechanism is now understood to be dedicated to astronomical phenomena and operates as a complex mechanical "computer" which tracks the cycles of the Solar System.
Αλλωστε απ' όσο ξερω η λεξη computer υπηρχε πριν την εφευρεση των αναλογικών ή μηχανικών υπολογιστών και αναφερόταν στον άβακα, στους slide rules ή και ανθρώπινο δυναμικό.

Συμφωνα με τη Wikipedia παλι
The history of the modern computer begins with two separate technologies—automated calculation and programmability—but no single device can be identified as the earliest computer, partly because of the inconsistent application of that term.
Οποτε πρεπει να κανουμε διαχωρισμο μεταξύ modern computer και pre-modern computer. Στους pre-modern ο ορισμος να ειναι πιο ελευθερος ή και ασυνεπής, με συνέπεια καποιοι μηχανισμοι να μη ταυτιζονται με τους ορισμους των modern.

Παντως ο Μινωικος δισκος εξακολουθει να μη μου φαινεται 'υπολογιστής'.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-03-11, 19:07
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή και εμένα δεν μου φαίνεται για υπολογιστής -αυτός ο Μινωικός μηχανισμός- είχα βάλει στον τίτλο του θέματος την λέξη υπολογιστής μέσα σε εισαγωγικά : "υπολογιστής"
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.