Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #136  
Παλιά 24-06-11, 17:21
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Πέρυσι ήμουνα Χαλκιδική στον Αρμενιστή και πέρασα φοβερά.
Εγώ είμαι από Αθήνα.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 24-06-11, 17:24
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως κάτι πρέπει να συμβαίνει με τις διακοπές των crohnies.
Πρόπερσι πήγα στον Αχέρωντα στον οποίο είχε πάει ο Mamanics.
Τυχαίο? Δε νομίζω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 24-06-11, 18:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σου ρε Billy...
Γεια σε όλους...
Όσον αφορά τις διακοπές:
Τετάρτη φευγω για Αμουλιανή (για όσους την ξέρουν) για τέσσερις μέρες και 2 με 9 Αυγούστου Άφυτο Χαλκιδική ενώ προγραμματίζω για Ρώμη 15-20 Αυγούστου θεού θέλοντος και crohn επιτρεπούσης.... χαχαχα
ps: τι νερό αυτός ο Αχέροντας ρε Billy.... να το πιεις στο ποτηρι... που εμενες? εγω Πάργα...
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 24-06-11, 18:37
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω αυτοκινούμενο φίλε και έμενα ακριβώς πάνω στο ποτάμι!!!
Έκανα και ραφτινγκ στο ποτάμι με τα παιδιά.
Με προβλημάτισες τώρα με όλα αυτά τα μέρη.
Βλέπω σε έχει πάρει πραγματικά από κάτω η crohn!!!
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 24-06-11, 18:42
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
H φωτο του avatar ειναι απο το ραφτιγκ με τον υιό..
Τέλεια το αυτοκινούμενο...
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 24-06-11, 19:08
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά χαρά και από εμένα.Τελικώς επικοινωνούν με κάποιο τρόπο οι ομοιοπαθείς.Μόλις πριν μπω στο forum και όλο το πρωί έψαχνα για διακοπές.Πήρα την μεγάλη απόφαση,παρά το φόβο της κρον, να την κάνω για Σίφνο τον Ιούλιο.Είναι απόφαση ζωής για μένα.Είναι το αγαπημένο μου νησί απο τότε που το γνώρισα (1981!!!!!μ.χ.εννοείται)Πήγαινα 2 και 3 φορές μέσα στο καλοκαίρι και έχω να πάω 15 ολόκληρα χρόνια!Νοιώθω οτι και στην ιδέα έχω ήδη γιατρευτεί από το ΤΕΡΑΣ.Στις 6/7 έχω ραντεβού στο Γ.Κρατικό και μου την έδωσε να το αναβάλλω.Αγκαλιά τις κορτιζόνες,αντιηλιακά και πολλά ΧΑΡΤΙΑ ΥΓΕΙΑΣ και τρέμε μπάρμπα crohn!ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΑΛΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 24-06-11, 19:12
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από ζώδια τι κάνουμε? όχι πως τα πιστευω αλλά καπου διαβασα πως η νόσος συναντάται πολύ συχνα στους καρκινους όπως ειμαι εγω δηλαδή...
antele εισαι σε εξαρση?
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 24-06-11, 20:19
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαι σε έξαρση εδώ και ένα μήνα.Βέβαια μπροστά σε αυτό που έμαθα για 10 χάπια κορτιζόνης,εγώ δεν έχω τίποτα.Παίρνω 1 πρωί και μισό το βράδυ και ψιλοπαλεύεται.Θεωρούσα Η ΑΝΙΔΕΗ οτι παίρνω πολύ.Από ζώδια δεν ξέρω και πολλά.Είμαι τοξότης αλλά μου έχουν πεί οτι έχω σελήνη στον καρκίνο.Μην περιμένεις περισσότερες εξηγήσεις, κάτι για το υποσυνείδητο λέγανε,έτσι για να περνάει η ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 24-06-11, 23:10
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου ρε Νικόλα.
Είσαι σίγουρος ότι η crohn συναντάται στους καρκίνους?
Ρε μήπως άκουσες ότι κάνει καρκίνους και το μπέρδεψες?
Πλάκα κάνω, απλώς έχω κρύο χιούμορ!!
Εγώ είμαι Ζυγός πάντως.
Νικόλα στην συγκεκριμένη στροφή του Αχέροντα που έχεις στο avatar, είναι εκεί που βαθαίνουν τα νερά και έχει δυνατό ρεύμα.
Ο κόπανος ο οδηγός που είχαμε στην βάρκα, μας έλεγε σε όλους να κάνουμε κουπί και αυτός καθόταν και μας κοίταγε.
Τελικά πέσαμε στην ...ξέρα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 24-06-11, 23:23
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Antele
Γουστάρω που ανεβαίνεις.
Η Σίφνος πρέπει να είναι πολύ ωραίο νησί.
Θυμάμαι που το έβλεπα στην ταινία <<Το φιλί της ζωής>> και ήταν φανταστικό.
Με ενάμισι χάπι κορτιζόνης να ξέρεις ότι είσαι μια χαρά. Μέχρι και αλάτι τρως που λέει ο λόγος. Εγώ τελικά θα πάω Ζάκυνθο στην Ψαρού τον Ιούλιο 10 με 23, και μετά έχουμε και μια εβδομάδα μέσα στον Αύγουστο. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τις πάρουμε κολλητά γιατί η γυναίκα μου έχει κομμωτήριο και πρέπει να κανονίσει τις άδειες με το προσωπικό της. Εγώ είμαι σε έξαρση τώρα και περιμένω να περάσουν οι μέρες για να φύγω.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 25-06-11, 10:45
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε μου η Σίφνος ήταν άπαιχτη.Δεν ξέρω τί προσδοκείς εσύ από τις διακοπές.Εγώ είμαι της ησυχίας,της φύσης ,της θάλασσας,των ζεστών φιλόξενων ανθρώπων.Μεγάλωσα πιά για μπαρ,club κ.τ.λ.Τα έχω χορτάσει όλα αυτά.Δεν ξέρω αν φταίνε οι συγκυρίες (περνάει η κόρη μου στο Πανεπιστήμιο,πανηγύρια έχουμε μετά τα φετινά).Κλείνουν σιγά-σιγά κύκλοι άγχους και υποχρεώσεων,οπότε θέλω να το κάνω δώρο στον εαυτό μου.Θα το ζήσεις με τα παιδιά σου και ελπίζω τότε τα πράγματα να είναι καλύτερα.Είμαι καλύτερα τώρα με την έξαρση.Η βοήθεια σας ήταν εξαιρετικά σημαντική.Δυστυχώς εδώ που είμαι δεν γνωρίζω άλλον ομοιοπαθή και η συμβολή σας στη βελτίωση μου ήταν τεράστια.Λυπάμαι πολύ που περνάς κρίση και συ, αλλά σου έχω εμπιστοσύνη.Εχεις καταφέρει να ανεβάσεις εμάς,πόσο μάλλον τον εαυτό σου.Να ξέρεις πως η σκέψη μου θα σε συνοδεύει και ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.Σήμερα τελειώνω τον μοναχό χωρίς τη φεραρι του.Εχω ξεσκονίσει τον YALOM και δεν περίμενα ποτέ ένα τέτοιο απλό βιβλίο να έχει τόση δύναμη.Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ και σου εύχομαι τα καλύτερα σε σένα και σε όλη την οικογένεια σου.ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΝΑΤΟΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 25-06-11, 23:40
Elli84 Ο χρήστης Elli84 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-12 20:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σε όλους!Σας διαβάζω καιρό καθοτι και γω πάσχω τα τελευταία 5 χρόνια απο την κρον και αποφάσισα να μπω και γω στη παρέα σας!Στην αρχή ταλαιπωρήθηκα πολύ και γω μέχρι να καταλάβουν τι εχω και όταν μου μίλησαν για την κρον και οτι ειναι χρόνια με πήρε πολύ απο κάτω!Με τον καιρο το αποδέχτηκα και γενικά είμαι καλά(παίρνω azathioprine).Eχω τακτικά ενοχλήματα κυριώς πονο και διαρροια(όχι σε έντονο βαθμο) αλλα προσπαθω να μη δίνω σημασία.Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες φαίνεται οτι επαθε για καλα τη εξαρση του γιατι ούτε να σηκωθω απο το κρέβατι δεν μπορώ απο το πονό οπότε και ξεκινησα αντιβιωση και απο βδομάδα στον γιατρο μου.Ωστόσο ξέρω πως και αυτη η κρίση θα περάσει..αυτο που με αγχώνει πραγματικά είναι αν θα μπορέσω να κάνω παιδια με αυτα τα φάρμακα(έχω πολλές τέτοιες ανησυχίες) και χαίρομαι πολυ που πολλοι εδω μέσα εκάναν φυσιολογικά τα παιδάκια τους και εύχομαι να σας ζήσουν.Τι να πω,μακάρι συντομα ναβρεθει το θαυματουργο φάρμακο για όλους μας...
terror αν είναι εύκολο θα ήθελα και γω αυτο το βιβλίο.Τα δοκίμασες εσυ αυτά που γράφει??
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 26-06-11, 12:48
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli84 καλησπέρα
Σχετικά με τα παιδιά θα πρέπει να ξέρεις το εξής.
Όταν θελήσεις να κάνεις , θα πρέπει να έχεις κόψει το azathioprine για έξι μήνες τουλάχιστον πριν συλλάβεις. Θεωρείται υπεύθυνο για τερατογεννέσεις, αλλά μετά από έξι μήνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμη και άντρας που το παίρνει πρέπει να το διακόπτει πριν ξεκινήσει την διαδικασία.
Αυτό που με προβληματίζει σε αρκετούς εδώ μέσα, είναι που γράφουν για αντιβιώσεις. Εμένα από την αρχή ρητά μου έχουν απαγορέψει κάθε αντιβίωση, γιατί χαλάει την χλωρίδα του εντέρου. Ακόμη και ιώσεις τις περνάω με depon.
Να γνωρίζετε ότι πολλές περιπτώσεις crohn ξεκίνησαν σε άτομα που έπαιρναν μακροχρόνια αντιβίωση, ειδικά την septrin.
Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκοψε ο γιατρός μου την azathioprine μετά από δύο χρόνια, με την οποία είχα ξεχάσει εντελώς την crohn. Φυσικά καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σας. Ο δικός μου μου έχει απαγορέψει τα εξής,
Μάυρη ζάχαρη(το νούμερο ένα σε αυτούς που έχουν crohn), πατάτες,ψωμί μαύρο και γάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 26-06-11, 13:10
Elli84 Ο χρήστης Elli84 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-12 20:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Elli84 καλησπέρα
Σχετικά με τα παιδιά θα πρέπει να ξέρεις το εξής.
Όταν θελήσεις να κάνεις , θα πρέπει να έχεις κόψει το azathioprine για έξι μήνες τουλάχιστον πριν συλλάβεις. Θεωρείται υπεύθυνο για τερατογεννέσεις, αλλά μετά από έξι μήνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμη και άντρας που το παίρνει πρέπει να το διακόπτει πριν ξεκινήσει την διαδικασία.
Αυτό που με προβληματίζει σε αρκετούς εδώ μέσα, είναι που γράφουν για αντιβιώσεις. Εμένα από την αρχή ρητά μου έχουν απαγορέψει κάθε αντιβίωση, γιατί χαλάει την χλωρίδα του εντέρου. Ακόμη και ιώσεις τις περνάω με depon.
Να γνωρίζετε ότι πολλές περιπτώσεις crohn ξεκίνησαν σε άτομα που έπαιρναν μακροχρόνια αντιβίωση, ειδικά την septrin.
Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκοψε ο γιατρός μου την azathioprine μετά από δύο χρόνια, με την οποία είχα ξεχάσει εντελώς την crohn. Φυσικά καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σας. Ο δικός μου μου έχει απαγορέψει τα εξής,
Μάυρη ζάχαρη(το νούμερο ένα σε αυτούς που έχουν crohn), πατάτες,ψωμί μαύρο και γάλα.
Gabriel_Knight ομολογώ πως για την αντιβίωση πρώτη φορά το ακούω γιατί εμένα ο γιατρός που όποτε πονάω μου δίνει το ciproxin..έχω πάρει άπειρα κουτια!Στη αρχή της νόσου την έπαιρνα επι 1 χρονο ασταμάτητα να φανταστείς!Τι να πώ...με προβληματίζει που ο κάθε γιατρος λέει διαφορετικά πράγματα απο τους άλλους..
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 26-06-11, 13:52
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα παιδιά!Σε μένα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.Ο γιατρός μου μού έδωσε μόνο μία φορά αντιβίωση ciproxin μόνο για 10 ημέρες και έκτοτε απαγορεύει τελείως τις αντιβιώσεις.Το μόνο φάρμακο που μπορώ να πάρω είναι depon,και αυτό με φειδώ.Να σας αναφέρω πως η ιστορία της crohn σε μένα ξεκίνησε από μία αντιβίωση για ιγμορίτιδα που μου έδωσαν,ονόματι ketek.Αργότερα έμαθα πως έχει φοβερές παρενέργειες και νομίζω πως πλέον δεν την χορηγούν.Τότε για κάποιο διάστημα σκεφτόμουν να ξεκινήσω καταγγελίες και μηνύσεις στην εταιρία,αλλά όλοι με απέτρεψαν υποστηρίζοντας πως δεν θα καταφέρω τίποτα.Παρεπιπτόντως μετά ανακάλυψα πως η εν λόγω εταιρία πουλάει πολλά φάρμακα για κολίτιδα.Τα συμπεράσματα δικά σας.Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι πάίξε γέλασε,κατά τα άλλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.