Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1561  
Παλιά 16-01-14, 20:59
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=captain.k;645009]
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου!δεν γνωριζω κατι για διακοπη η τελευταια κολονοσκοπηση που εκανα εδειξε οτι οι φλεγμονη ειχε φυγει και μονο στενωση εχει μεινει.αθωω μπορει να μην ειναι αλλα μεχρι στιγμης με βοηθησε αρκετα μπορω να πω.και ατομα που εχω γνωρισει στο νοσοκομειο ανα διαστηματα, καποια απο αυτα μου εχουν πει οτι το κανουν και περισσοτερα χρονια απο τι το κανω εγω.χειρουργειο οχι δεν εκανα και ελπιζω να μην χρειαστει.
Σου ευχομαι και ειμαι σιγουρη οτι δεν θα χρειαστει.
Απάντηση με παράθεση
  #1562  
Παλιά 17-01-14, 03:52
bakakass Ο χρήστης bakakass δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-16 02:36
Kαλησπερα σε ολους,εχουν περασει πανω απο 8 μηνες απο το ξεκινιμα του ταξιδιου μου στον "θαυμαστο κοσμο των ΙΦΝΕ" και συνεχιζω να ειμαι μπερδεμενος.
Η αρχη της ιστοριας μου ειναι στην σελιδα 98 το 1462 μνμ.
Η συνεχεια εχει ως εξη:Γυρω στις 20 αυγουστου σταματαω την κορτιζονη και συνεχιζω μονο με αμινοσαλικυλικα και συγκεκριμενα με μεζαβ... μεχρι σημερα.
Στα τελη Σεπτεμβρη εκανα δευτερη κολονοσκοπηση για να δουμε την κατασταση του εντερου.Μακροσκοπικα ηταν καθαρο.Οι βιοψιες ηταν επισης καθαρες χωρις καμια ενδειξη ΙΦΝΕ.
Τρωω τα παντα και σε ποσοτητες,ζω εντονα και με το φυσιολογικο θεωρω αγχος.
Ο ιατρος που με εχει αναλαβει ειναι σιγουρος οτι εχω ελκωδη.
Μιλησα και με αλλους γιατρους που ειδικευονται στις ΙΦΝΕ και αφου ειδαν ολο τον ιατρικο μου φακελο μου ειπαν οτι δεν ειναι σιγουροι αν ειναι οντως ΙΦΝΕ και οτι κακως πηρα κορτιζονη.Κανουν λογω και για μια πολυ βαρια γαστρεντεριτιδα την οποια δεν προσεξα και κατα καποιο τροπο "τρελανε" το εντερο μου.Ενας εξ' αυτων μαλιστα,μου ειπε να σταματησω και το μεζαβ...
Οπως καταλαβαινετε 8 μηνες μετα και δεν ξερω τι μου γινεται.
Να σταματησω τα φαρμακα;
Να συνεχισω;
Δεν ξερω τι να κανω.
Εχει κανεις παρομοια εμπειρια;
Σκεφτομαι να κανω ενα delete και να τα γραψω ολα στ'@@ μου.
Σαν να μη συνεβει ποτε.
Αν δεν ειναι τπτ εχε καλως,αν ειναι ελκωδη ας ερθει να με ξαναβρει,εδω θα ειμαι.Θα τη σκισω και παλι.
8 μηνες ταλαιπωρουμαι με εξετασεις επι εξετασεων και κολοκυθια τουμπανα για να μου λενε οκ ενταξει εισαι τωρα αλλα ξανακανε μετα απο 3 μηνες να δουμε τη κατασταση σου και να προλαβουμε κανενα κακο.
Kλεινοντας θελω να πω οτι διαβασα παρα πολλα για τις IΦΝΕ ολο αυτο το χρονικο διαστημα και πιστευω οτι η "αποκοδικωποιηση" τους ειναι κοντα και οτι στην αρχη της επομενης 10ετιας θα αντιμετοπιζονται σαν ενα ελκος 12δακτυλου.
Ευχομαι υγεια σε ολους.
Απάντηση με παράθεση
  #1563  
Παλιά 18-01-14, 03:01
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια ερώτηση και όποιος μπορεί να βοηθήσει (μέσω π.μ. προφανώς)...
Κάποιον ΚΑΛΟ γαστρεντερολόγο με προσωπικό ιατρείο.. μιας και λόγο κ@λ@ ΟΑΕΕ δεν έχω βιβλιάριο...
Δεν έχω μόνιμο γιατρό για συμβουλές κτλ κτλ...
όποιος μπορεί και ξέρει τον ευχαριστώ εκ των προτέρων..
Παρεμπίπτοντος..για Αθήνα λέω...και ΑΝ γίνεται Β.Προάστια..
Απάντηση με παράθεση
  #1564  
Παλιά 18-01-14, 19:11
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
καλησπερα!συνεβει σε καποιον μετα απο γαστρεντεριτιδα να αναζωπυρωθει η νοσος και ειδικα στο στομαχι?
Απάντηση με παράθεση
  #1565  
Παλιά 18-01-14, 23:41
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!συνεβει σε καποιον μετα απο γαστρεντεριτιδα να αναζωπυρωθει η νοσος και ειδικα στο στομαχι?
Καλησπερα η νοσος μετα απο γαστρεντεριτιδα μπορει να ξυπνησει τωρα ειδικα στο στομαχι δεν γνωριζω
Απάντηση με παράθεση
  #1566  
Παλιά 18-01-14, 23:53
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας μου πει καποιος αν συμβαινει μετα απο 20 μερες απο την χορηγηση του rem****του βγαινουν διαφορα οπως π.χ(πονοι στο σωμα,χαμηλος πυρετος,και καποια σπυρια)εμενα μου συμβαινει παντα και κραταει περιπου 3-4 ημερες.Αρχισα να στεναχωριεμαι τοσο που σκεφτομαι αν πρεπει να το ξανακανω απο την αλλη ομως φοβαμαι και τις επιπτωσεις της νοσου που σε μενα δεν ηταν καθολου ευκολες.ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ
Απάντηση με παράθεση
  #1567  
Παλιά 20-01-14, 17:32
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μου πει καποιος αν συμβαινει μετα απο 20 μερες απο την χορηγηση του rem****του βγαινουν διαφορα οπως π.χ(πονοι στο σωμα,χαμηλος πυρετος,και καποια σπυρια)εμενα μου συμβαινει παντα και κραταει περιπου 3-4 ημερες.Αρχισα να στεναχωριεμαι τοσο που σκεφτομαι αν πρεπει να το ξανακανω απο την αλλη ομως φοβαμαι και τις επιπτωσεις της νοσου που σε μενα δεν ηταν καθολου ευκολες.ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ
ακριβως τα ιδια συμπτωματα.Ετσι αποφασισαμε με τη γιατρο να αλλαξουμε και να κανω hu...Σχεδον ενα χρονο τωρα το κανω και ειμαι μια χαρα!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην costasbreak για αυτό το μήνυμα:
sasa1 (20-01-14)
  #1568  
Παλιά 20-01-14, 18:16
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα η νοσος μετα απο γαστρεντεριτιδα μπορει να ξυπνησει τωρα ειδικα στο στομαχι δεν γνωριζω
ευχαριστω!εμενα μαλλον την ξυπνησε χθες τελειωσε η αντιβιωση και τωρα περνω χαπι για το στομαχι αν σε μια βδομαδα δεν στρωσει ειπε ο γιατρος μου θα κανω γαστροσκοπηση.και με το στομαχι δεν ειχα θεμα ωρα ειναι να αποκτησα με τα απο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #1569  
Παλιά 20-01-14, 19:04
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω!εμενα μαλλον την ξυπνησε χθες τελειωσε η αντιβιωση και τωρα περνω χαπι για το στομαχι αν σε μια βδομαδα δεν στρωσει ειπε ο γιατρος μου θα κανω γαστροσκοπηση.και με το στομαχι δεν ειχα θεμα ωρα ειναι να αποκτησα με τα απο αυτο.
Την αντιβιωση για ποιο λογο την επαιρνες?ελπιζω και σου ευχομαι να συνελθει το στομαχι σου.Παντως να ξερεις οτι λογο της χαμηλης αμυνας που εχουμε οι ιοσεις μας ταλαιπωρουν λιγο περισσοτερο γιαυτο κανουμε και το αντιγριπικο εμβολιο
Απάντηση με παράθεση
  #1570  
Παλιά 21-01-14, 13:45
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αντιβιωση για ποιο λογο την επαιρνες?ελπιζω και σου ευχομαι να συνελθει το στομαχι σου.Παντως να ξερεις οτι λογο της χαμηλης αμυνας που εχουμε οι ιοσεις μας ταλαιπωρουν λιγο περισσοτερο γιαυτο κανουμε και το αντιγριπικο εμβολιο
την αντιβιωση μου ειπε ο γιατρος να την παρω εφοσον του ειπα τα συμπτωματα μου, ειπε η ιωση περνας η η νοσος αναζωπυρωθηκε.μου εδωσε και κατι χαπια για να στρωσει το στομαχι μου ειπε να τα παρω για 2 βδομαδες περιπου και αν δεν στωσει μετα γαστροσκοπηση.παντος ακομη δεν ισιωσε το στομαχι μου εκει που ειμαι καλυτερα και λεω οκ αυριο θα ειμαι καλα να σου παλι το στομαχι μου μεσα στην ανακατοσουρα.για το εμβολιο δεν μου εχουν πει να το κανω.προλαμβανει και γαστρεντεριτιδες?γιατι φετος με ταραξαν.
Απάντηση με παράθεση
  #1571  
Παλιά 21-01-14, 14:14
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
την αντιβιωση μου ειπε ο γιατρος να την παρω εφοσον του ειπα τα συμπτωματα μου, ειπε η ιωση περνας η η νοσος αναζωπυρωθηκε.μου εδωσε και κατι χαπια για να στρωσει το στομαχι μου ειπε να τα παρω για 2 βδομαδες περιπου και αν δεν στωσει μετα γαστροσκοπηση.παντος ακομη δεν ισιωσε το στομαχι μου εκει που ειμαι καλυτερα και λεω οκ αυριο θα ειμαι καλα να σου παλι το στομαχι μου μεσα στην ανακατοσουρα.για το εμβολιο δεν μου εχουν πει να το κανω.προλαμβανει και γαστρεντεριτιδες?γιατι φετος με ταραξαν.
Δεν προλαμβανει απλα τα περνας πιο λαιτδλδ τις επιπλοκες απο τις ιωσεις.Εγω το κανω γιατι εμενα η νοσος με χτυπαει ασχημα και κανω και το remi****π0υ ριχνει την αμυνα ρωτα το γιατρος σου για του χρονου τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #1572  
Παλιά 21-01-14, 21:05
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προλαμβανει απλα τα περνας πιο λαιτδλδ τις επιπλοκες απο τις ιωσεις.Εγω το κανω γιατι εμενα η νοσος με χτυπαει ασχημα και κανω και το remi****π0υ ριχνει την αμυνα ρωτα το γιατρος σου για του χρονου τωρα
θα τον πω ναι.ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #1573  
Παλιά 23-01-14, 00:03
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από costasbreak Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως τα ιδια συμπτωματα.Ετσι αποφασισαμε με τη γιατρο να αλλαξουμε και να κανω hu...Σχεδον ενα χρονο τωρα το κανω και ειμαι μια χαρα!!!
Καλησπερα.Πες μου σε παρακαλω για τυ hu....γιατι θελω να το συζητησω με το γιατρο μου για να το παρω.Παντως (μπορει και λαθος)ακουσα οτι το rem....ειναι λιγο καλυτερο για την νοσο αλλα ρε γαμοτο τελευταιες φορες μου κανει αυτες τις πρενεργειες και ειναι πολυ σπαστικες.
Απάντηση με παράθεση
  #1574  
Παλιά 23-01-14, 15:02
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Πες μου σε παρακαλω για τυ hu....γιατι θελω να το συζητησω με το γιατρο μου για να το παρω.Παντως (μπορει και λαθος)ακουσα οτι το rem....ειναι λιγο καλυτερο για την νοσο αλλα ρε γαμοτο τελευταιες φορες μου κανει αυτες τις πρενεργειες και ειναι πολυ σπαστικες.
Καταρχην συγγνωμη για τα οποια ορθογραφικα μου λαθη αλλα προτιμω να γραφω εστω και με λαθη ελληνικα.Λοιπον το h..τα κυταρα απο το οποιο φτιαχνετε ειναι ανθρωπινα ενο το ριμ... απο ζωα.Η γιατρος μου επειδη της ειπα τα συμπτωματα που εχεις και συ τηλ.στην εταιρια για να δει αν υπαρχουν τετοιες παρενεργειες καταγεγραμενες.Της ειπαν οτι εχουν αναφερθει 2 περιστατικα μονο και το ψαχνουνε.Ετσι αποφασισαμε να αλαξω.Η διαφορα με το ριμ...ειναι πολλες και καλες.Καταρχην ειναι ενεσημο και το κανεις στην κοιλια,μπορεις μονη σου η στο φαρμακειο η καποιος που ξερει.Στην αρχη αναλογος την περιπτωση κανεις δυο μαζεμενες και μετα καθε 15 μερες η αναλογα την περιπτωση καθε 10 μερες κανεις μια ενεση στην κοιλια.Δεν ποναει καθολου η διαδικασια ειναι 2 λεπτα,δεν περιμενεις στο νοσοκομειο ουτε τρως την ημερα σου οπως το ριμ...Την συνταγη στην γραφουν στο νοσοκομειο και ειναι μηνος (δηλ 2 ενεσεις) και σου δινουν και ενα χαρτι που λεει το λογο γιατι αλαξες φαρμακο και πας στο φαρμακειο του εοπυ και το παιρνεις.Βγαζεις φωτοτυπια το χαρτι διοτι σε καθε συνταγη καταθετης και το χαρτι της νοσου σε φοτωτυπια.Οσο για παρενεργειες το μονο που μου κανει εμενα ειναι λιγο φαγουρα στο σημειo που εκανα την ενεση διαρκειας 24ωρων.Αν δεν αντεχεις βαζεις λιγο fen...αυτη για τα κουνουπια και τελος.Αλλα δεν ειναι τοσο πολυ σε μενα για να βαλω και διαρκει λιγο.οσο αναφορα ποιο ειναι καλητερο αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε γιατι οπως ξερεις καθε περιπτωση με την νοσο μας ειναι διαφορετικη ετσι και στα φαρμακα που περνουμε στον καθενα μας αλλο μας κανει δουλεια και αλλο οχι.Οτι αλλο θες μπορεις να που το πεις αν γνωριζω να σου πω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costasbreak : 23-01-14 στις 16:42
Απάντηση με παράθεση
  #1575  
Παλιά 23-01-14, 17:43
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
μας βλεπω με το ρμ να γινομαστε σπαιντερμαν ακου κυταρα απο ζωα χαχαχ καλο...καθε ποτε κανετε κολονοσκοπισι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9 (0 μέλη και 9 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.