Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1576  
Παλιά 23-01-14, 17:23
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
μας βλεπω με το ρμ να γινομαστε σπαιντερμαν ακου κυταρα απο ζωα χαχαχ καλο...καθε ποτε κανετε κολονοσκοπισι?
xaxaxa καλο....Λοιπον κολονοσκοπιση κανω καθε ενα χρονο διοτι το προβλημα το εχω στο ψιλο εχω αφαιρεση λογο μονιμης στενωσεις 20εκ ψιλο την ελαιοτηφιλκη βαλβιδα και σε ενα σημειο παλι στο ψιλο 5εκ αλλα λιγο πιο πανω εχω κανει μια τεχνικη που λεγετε πλαστικη κοψιμο καθετα και ραψιμο εγκαρσια για να μην αφαιρεσω αλλο ψιλο να εχω για το μελλον.Ετσι αυτο που κανω καθε 6 μηνες ειναι μαγνητικη εντερογραφια για να ελεξω το ψιλο και καθε 3 μηνες γενικες εξετασεις crp και τα σχετικα.Εσυ καθε ποτε κανεις αν κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #1577  
Παλιά 23-01-14, 17:47
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω εκανα καθε 2 χρονια κολονοσκοπισι. τωρα εχω να κανω τεσσερα χρονια επειδη ειμαι σε υφεση και εχω κανονισει να κανω στα κοντα. οταν εκανα κολονοσ δεν πονουσα στην τελευταια πονουσε η κοιλια μου παρα πολυ τν ωρα τσ εξετασεις ξερετε γιατι?
Απάντηση με παράθεση
  #1578  
Παλιά 23-01-14, 18:31
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εκανα καθε 2 χρονια κολονοσκοπισι. τωρα εχω να κανω τεσσερα χρονια επειδη ειμαι σε υφεση και εχω κανονισει να κανω στα κοντα. οταν εκανα κολονοσ δεν πονουσα στην τελευταια πονουσε η κοιλια μου παρα πολυ τν ωρα τσ εξετασεις ξερετε γιατι?
οι λογοι ειναι πολλοι.Καταρχην μπορει το εντερο να ειχε φλεγμονη αυτο το ξερεις?Ποια ηταν τα αποτελεσματα της εξετασης?Αν ηταν φισιολογικα τοτε η δεν θα σου ειχαν δωσει μεθη η ειχε χαλασει εν μερη το ενσοσκοποιο δηλ.την ωρα που προχωραει το ενδοσκοπειο μπαινει και αερας ταυτοχρονα.Αυτος και ο λογος που εχουμε πολλα αερια μετα την ενδοσκοπηση.Ο γιατρος εχει κατι σαν βαλβιδα και οταν βλεπει ητε μετο χερι πιανοντας την κοιλια ητε οταν ο ασθενης παραπονιετε τοτε αφαιρη αερα με την βαλβιδα.Αυτη η βαλβιδα πολες φορες χαλαει πολλες φορες (λεφτα δεν εχουμε για να τα φτιαξουμε)πανω στην εξεταση μου εχει τυχει και μου το λεει ο γιατρος αν θελω να προχωρησει η οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #1579  
Παλιά 23-01-14, 18:38
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
οιδιμα εντονη ερυθροτητα αφθοδη ελκη σποραδικα και λιγα εξιδροματα ιστοτεμαχια απο κατιον σιγμοειδεσ ορθο. αυτα ητανε φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #1580  
Παλιά 23-01-14, 21:36
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από costasbreak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην συγγνωμη για τα οποια ορθογραφικα μου λαθη αλλα προτιμω να γραφω εστω και με λαθη ελληνικα.Λοιπον το h..τα κυταρα απο το οποιο φτιαχνετε ειναι ανθρωπινα ενο το ριμ... απο ζωα.Η γιατρος μου επειδη της ειπα τα συμπτωματα που εχεις και συ τηλ.στην εταιρια για να δει αν υπαρχουν τετοιες παρενεργειες καταγεγραμενες.Της ειπαν οτι εχουν αναφερθει 2 περιστατικα μονο και το ψαχνουνε.Ετσι αποφασισαμε να αλαξω.Η διαφορα με το ριμ...ειναι πολλες και καλες.Καταρχην ειναι ενεσημο και το κανεις στην κοιλια,μπορεις μονη σου η στο φαρμακειο η καποιος που ξερει.Στην αρχη αναλογος την περιπτωση κανεις δυο μαζεμενες και μετα καθε 15 μερες η αναλογα την περιπτωση καθε 10 μερες κανεις μια ενεση στην κοιλια.Δεν ποναει καθολου η διαδικασια ειναι 2 λεπτα,δεν περιμενεις στο νοσοκομειο ουτε τρως την ημερα σου οπως το ριμ...Την συνταγη στην γραφουν στο νοσοκομειο και ειναι μηνος (δηλ 2 ενεσεις) και σου δινουν και ενα χαρτι που λεει το λογο γιατι αλαξες φαρμακο και πας στο φαρμακειο του εοπυ και το παιρνεις.Βγαζεις φωτοτυπια το χαρτι διοτι σε καθε συνταγη καταθετης και το χαρτι της νοσου σε φοτωτυπια.Οσο για παρενεργειες το μονο που μου κανει εμενα ειναι λιγο φαγουρα στο σημειo που εκανα την ενεση διαρκειας 24ωρων.Αν δεν αντεχεις βαζεις λιγο fen...αυτη για τα κουνουπια και τελος.Αλλα δεν ειναι τοσο πολυ σε μενα για να βαλω και διαρκει λιγο.οσο αναφορα ποιο ειναι καλητερο αυτο δεν μπορουμε να το ξερουμε γιατι οπως ξερεις καθε περιπτωση με την νοσο μας ειναι διαφορετικη ετσι και στα φαρμακα που περνουμε στον καθενα μας αλλο μας κανει δουλεια και αλλο οχι.Οτι αλλο θες μπορεις να που το πεις αν γνωριζω να σου πω.
Καλησπερα.Σευχαριστω για τις πληροφοριες.Κανεις εξετασεις με το χουμ....για να δεις αν σε πειραζει καπου?γιατι εγω με το ρεμι....κανω καθε 8 εβδομαδες και αυτο ειναι καλο.
Απάντηση με παράθεση
  #1581  
Παλιά 23-01-14, 21:39
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Σευχαριστω για τις πληροφοριες.Κανεις εξετασεις με το χουμ....για να δεις αν σε πειραζει καπου?γιατι εγω με το ρεμι....κανω καθε 8 εβδομαδες και αυτο ειναι καλο.
Ναι κανω καθε 3 μηνες
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην costasbreak για αυτό το μήνυμα:
sasa1 (23-01-14)
  #1582  
Παλιά 23-01-14, 21:43
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
οιδιμα εντονη ερυθροτητα αφθοδη ελκη σποραδικα και λιγα εξιδροματα ιστοτεμαχια απο κατιον σιγμοειδεσ ορθο. αυτα ητανε φιλε μου
Μαλλον μπηκε παραπανω αερας μου εχει συμβει μια φορα και επιτοπου το ειπα στον γιατρο και η απαντηση ηταν αυτη τωρα τι αλλο να πω δεν ξερω δεν ειμαι και γιατρος.Αμα συμβει παλι ρωτα τον γιατρο εκεινη την ωρα που σου συμβαινει
Απάντηση με παράθεση
  #1583  
Παλιά 23-01-14, 21:45
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
μας βλεπω με το ρμ να γινομαστε σπαιντερμαν ακου κυταρα απο ζωα χαχαχ καλο...καθε ποτε κανετε κολονοσκοπισι?
Εγω θα γινω cat woman χα!χα!και εγω κανω κολονοσκοπηση καθε χρονο αλλα και εγω εχω χειρουργεια και η νοσος σε μενα εχει στενωτικη μορφη.
Απάντηση με παράθεση
  #1584  
Παλιά 23-01-14, 22:59
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα γινω cat woman χα!χα!και εγω κανω κολονοσκοπηση καθε χρονο αλλα και εγω εχω χειρουργεια και η νοσος σε μενα εχει στενωτικη μορφη.
ακριβως οπως και γω στενωτικη μορφη.Μη το σκεφτεσε η ζωη ειναι ωραια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costasbreak : 24-01-14 στις 13:02
Απάντηση με παράθεση
  #1585  
Παλιά 25-01-14, 15:09
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
τελικα την δευτερα γαστροσκοπηση,το στομαχι μετα απο καιρο δεν συνηλθε και θα την κανω την δευτερα λοιπον.περασε κανεις εξαρση της νοσου με κυρια ενοχληση στο στομαχι?
Απάντηση με παράθεση
  #1586  
Παλιά 25-01-14, 19:20
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα την δευτερα γαστροσκοπηση,το στομαχι μετα απο καιρο δεν συνηλθε και θα την κανω την δευτερα λοιπον.περασε κανεις εξαρση της νοσου με κυρια ενοχληση στο στομαχι?
Καλη επιτυχια ολα θα ειναι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #1587  
Παλιά 01-02-14, 20:23
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα.Θελω να σας πω και να σας ρωτησω αν σας συμβαινει.Ενω κανω το ρεμ*****εχω τελευταια πολλες διαροιες και οι περισσοτερες εχουν αιμα εχω λιγο φοβηθει.Να σας πω οτι εχω κανει πριν 2 χρονια χειρουργειο αφαιρεση λεπτου και παχεως εντερου.
Απάντηση με παράθεση
  #1588  
Παλιά 03-02-14, 19:10
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Θελω να σας πω και να σας ρωτησω αν σας συμβαινει.Ενω κανω το ρεμ*****εχω τελευταια πολλες διαροιες και οι περισσοτερες εχουν αιμα εχω λιγο φοβηθει.Να σας πω οτι εχω κανει πριν 2 χρονια χειρουργειο αφαιρεση λεπτου και παχεως εντερου.
γεια σου!αιμα ειδες στο χαρτι η στα κοπρανα?αν ειδες στο χαρτι θα ειναι καμια αιμορροΐδα.στολεω γιατι πριν μια βδομαδα το επαθα και ρωτησα τον γιατρο μου.τωρα αν ειναι στα κοπρανα και συνεχιζει ρωτα τον γιατρο.ξερω οτι φρικαρουμε με κατι τετοια αλλα τι να κανουμε αυτα ειναι τα τερτιπια της crohn.εγω απο δω συνεχιζω flaj.....και απο χθες κανω δυαρροιες πιθανο απο την αντιβιωση.
Απάντηση με παράθεση
  #1589  
Παλιά 05-02-14, 15:54
Valeria_8 Ο χρήστης Valeria_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 11:44
Φύλο: Γυναίκα
Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούρια στην παρέα σας αλλά όχι καινούρια στην νόσο του Crohn αφού συνταξιδεύω μαζί της εδώ και 10 χρόνια. Τώρα τελευταία σκέφτομαι να ψαχτώ για το ποσοστό αναπηρίας που μπορεί να μου δώσει η νόσος. Αξίζει; Αν έχει μπει κάποιος απο εσάς στην διαδικασία θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #1590  
Παλιά 05-02-14, 19:47
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Valeria_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούρια στην παρέα σας αλλά όχι καινούρια στην νόσο του Crohn αφού συνταξιδεύω μαζί της εδώ και 10 χρόνια. Τώρα τελευταία σκέφτομαι να ψαχτώ για το ποσοστό αναπηρίας που μπορεί να μου δώσει η νόσος. Αξίζει; Αν έχει μπει κάποιος απο εσάς στην διαδικασία θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ
αν έχεις μόνο νόσο είναι 67%,
αν έχεις κάνει και χειρουργείο είναι 80% βάσει νόμου https://www.ika.gr/gr/infopages/kepa...B_4-5-2012.pdf
το πρόβλημα είναι ότι λόγω της μακροχρόνιας απεργίας των γιατρών του ΕΟΠΥΥ,δεν κάνουν επιτροπές ΚΕΠΑ για να δώσουν ποσοστά αναπηρίας.
πάντως μπορείς να αρχίσεις να κάνεις τα χαρτιά σου και να περιμένεις πότε θα τελειώσει η απεργία...
ξεκινάς απ'την αίτηση στο ΙΚΑ και μετά πας για αίτηση στα ΚΕΠΑ.
αν δεν έχεις κάποιον που γνωρίζει,καλό είναι να βρεις κάποιον σύμβουλο,εργατολόγο ή κάτι αντίστοιχο που θα σε βοηθήσει στα απαραίτητα δικαιολογητικά μέχρι και στην σύνταξη της αίτησης.
εγώ αυτό έκανα και τώρα έχω κολλήσει στην απεργία...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην smarnel για αυτό το μήνυμα:
Valeria_8 (11-02-14)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.