Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1591  
Παλιά 06-02-14, 12:52
Valeria_8 Ο χρήστης Valeria_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 11:44
Φύλο: Γυναίκα
Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δεν ήξερα τπτ για την διαδικασία. Νομίζω πως δεν είναι 67% μόνο επειδή κάποιος έχει νόσο του Crohn. Υπάρχουν διαβαθμίσεις. Αν την έχεις απλά σε ελαφριά μορφή είναι 20%, και μετά αυξάνεται το ποσοστό ανάλογα με την βαρύτητα (χειρουργεία κλπ). Τουλάχιστον έτσι διάβασα. Παρεμπιπτώντος το ΕΟΠΠΥ πάει για κλείσιμο...Καλή τύχη και εύχομαι όταν ξεκολλήσουν τα πράγματα να σου πάνε όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #1592  
Παλιά 06-02-14, 15:10
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
μα γι'αυτό σου έδωσα και το ΦΕΚ για να δεις ότι έχει ξεκάθαρα 2 περιπτώσεις.

Α) βεβαιωμένη νόσος = 67%
Β) βεβαιωμένη νόσος με χειρουργείο-α = 80%

δεν θυμάμαι σε ποιά σελίδα είναι,νομίζω κάπου στην 50+...
ο ΕΟΠΥΥ πάει για κλείσιμο αλλά υποτίθεται θα μπουν γιατροί αποκλειστικά για ΚΕΠΑ...τώρα τι θα γίνει κανείς δεν ξέρει...
α!επίσης με το ΙΚΑ μπλέκεις αν έχεις κάποιον αριθμό ενσήμων.
αν δεν έχεις παίρνεις ποσοστό απ'τα ΚΕΠΑ και σου βγάζει στάνταρ επίδομα η Πρόνοια (περίπου 300 ευρώ τον μήνα).

καλή τύχη και σε σένα και μην το αφήνεις!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην smarnel για αυτό το μήνυμα:
Valeria_8 (11-02-14)
  #1593  
Παλιά 06-02-14, 17:37
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
Νομοθεσία και ΙΦΝΕ
Εμμανουήλ Πανάγου
Δντης Γαστρεντερολογικής Κλινικής,
401 ΓΣΝΑ¨"Αναπηρία και ΙΦΝΕ (1,2)
Τα ποσοστά αναπηρίας που δίνονται σε ασθενείς με ΙΦΝΕ ξεκινούν από 20%
και φθάνουν μέχρι το 80%. Το ποσοστό προσδιορίζεται για κάθε εξεταζόμενο
χωριστά, κατά την κρίση της Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής της Δνσης
Πρόνοιας της Νομαρχίας που διαμένει μόνιμα ο ασθενής.Ποσοστά αναπηρίας σε νόσο Crohn
1. Σε νόσο σε ύφεση, ποσοστό αναπηρίας 20%.
2. Σε νόσο σε έξαρση, ποσοστό αναπηρίας 70-80 % μέχρι ένα χρόνο και μετά
50-60% ανάλογα με την επίτευξη ύφεσης.
3. Σε χειρουργημένη νόσο Crohn τα ποσοστά αναπηρίας καθορίζονται ως εξήςα) Υφολική γαστρεκτομή 40-50%
β) Ολική γαστρεκτομή 67%
γ) Εκτομή λεπτού εντέρου 3 μέτρα 70%
δ) Μικρότερες εκτομές λεπτού εντέρου 50-60%
ε) Μόνιμη νηστιδοστομία 70%, μόνιμη ειλεοστομία 50-67%, μόνιμη κολοστομία 67% και ολική κολεκτομή με pouch 50-67%Βιβλιογραφία
1.
Υπουργική Απόφαση Φ 21/2361/1993 (Κανονισμός εκτίμησης βαθμού αναπηρίας)
2.
Υπουργική Απόφαση Φ 11321/6111/397/2002 (Τροποποίηση κανονισμού εκτίμησης βαθμού αναπηρίας)
3.
ΦΕΚ 156-Α/04-09-09 του Νόμου 3794/2009 Άρθρο 35 (Εισαγωγή ατόμων με σοβαρές παθήσεις στις Πανελλαδικές Εξετάσεις)
4.
Π.Δ. 133/2002 (Κρίση Σωματικής Ικανότητος των Στρατευσίμων των Ε.Δ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη costasbreak : 06-02-14 στις 17:51
Απάντηση με παράθεση
  #1594  
Παλιά 06-02-14, 20:15
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
φίλε costasbreak,διάβασε σε παρακαλώ το ΦΕΚ που έδωσα στην προηγούμενη σελίδα...είναι το τελευταίο του 2012 και όχι του 2000 κάτι που αναγράφει ο Δντης Γαστρεντερολογικής Κλινικής του 401 ΓΣΝΑ.
είναι προς συμφέρον όλων μας να είμαστε ενημερωμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #1595  
Παλιά 06-02-14, 23:05
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Valeria_8 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά! Είμαι καινούρια στην παρέα σας αλλά όχι καινούρια στην νόσο του Crohn αφού συνταξιδεύω μαζί της εδώ και 10 χρόνια. Τώρα τελευταία σκέφτομαι να ψαχτώ για το ποσοστό αναπηρίας που μπορεί να μου δώσει η νόσος. Αξίζει; Αν έχει μπει κάποιος απο εσάς στην διαδικασία θα με ενδιέφερε η γνώμη του.
Ευχαριστώ
Καλως όρισες στην παρέα μας.
Όσο για το ποσοστό αναπηρίας, αξίζει αν δεν δουλεύεις, είναι ένα βοήθημα, εκτός του ότι παίρνεις κάποια χρήματα ανα δίμηνο, έχεις πιθανότητα και να βρεις δουλειά πιο εύκολα μέσω προκυρήξεων (έστω με σύμβαση) και έχεις και κάποια έξτρα πλεονεκτήματα όπως δωρεάν μετακινήσεις με αστικές συγκοινωνίες, δωρεάν είδοσο σε πολιτιστικές εκδηλώσεις ή μουσεία (με την κάρτα πολιτισμού) και κάποια άλλα. Αν βέβαια δουλεύεις το επίδομα δεν θα μπορείς να το παίρνεις, αλλά τα άλλα μπορείς να τα έχεις.
Και για να το αποκτήσεις, να ξέρεις είναι χρονοβόρο και με αρκετή γραφειοκρατία αλλά οκ....αυτό είναι το τελευταίο που θα σκεφτείς. Ο καθένας με τις ανάγκες του.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
Valeria_8 (11-02-14)
  #1596  
Παλιά 06-02-14, 23:07
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από costasbreak Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομοθεσία και ΙΦΝΕ
Εμμανουήλ Πανάγου
Δντης Γαστρεντερολογικής Κλινικής,
401 ΓΣΝΑ¨"Αναπηρία και ΙΦΝΕ (1,2)
Τα ποσοστά αναπηρίας που δίνονται σε ασθενείς με ΙΦΝΕ ξεκινούν από 20%
και φθάνουν μέχρι το 80%. Το ποσοστό προσδιορίζεται για κάθε εξεταζόμενο
χωριστά, κατά την κρίση της Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής Επιτροπής της Δνσης
Πρόνοιας της Νομαρχίας που διαμένει μόνιμα ο ασθενής.Ποσοστά αναπηρίας σε νόσο Crohn
1. Σε νόσο σε ύφεση, ποσοστό αναπηρίας 20%.
2. Σε νόσο σε έξαρση, ποσοστό αναπηρίας 70-80 % μέχρι ένα χρόνο και μετά
Αφού σύμφωνα με το ΦΕΚ της κυβερνήσεως λέει ότι και μόνο με την διάγνωση της νόσου, παίρνεις 67% ..... ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #1597  
Παλιά 06-02-14, 23:11
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γι'αυτό σου έδωσα και το ΦΕΚ για να δεις ότι έχει ξεκάθαρα 2 περιπτώσεις.

Α) βεβαιωμένη νόσος = 67%
Β) βεβαιωμένη νόσος με χειρουργείο-α = 80%

δεν θυμάμαι σε ποιά σελίδα είναι,νομίζω κάπου στην 50+...
Σελίδα 67 κάτω κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #1598  
Παλιά 08-02-14, 00:32
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα.Εμενα παντως για δευτερη φορα με βγαλανε με ποσοστσ 84% φυσικα εχω κανει 2 χειρουργεια.
Απάντηση με παράθεση
  #1599  
Παλιά 11-02-14, 11:07
Valeria_8 Ο χρήστης Valeria_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 11:44
Φύλο: Γυναίκα
Απίστευτο μου φαίνεται πως μόνο με την επιβεβαίωση της νόσου παίρνεις 67%! Συνήθως το κράτος δυσκολεύει και στενεύει τα περιθώρια... Πάντως η αλήθεια είναι ότι το λέει ξεκάθαρα. Για να διατηρήσεις το ποσοστό πρέπει να πηγαίνεις στα ΚΕΠΑ κάθε χρόνο, έτσι δεν είναι; Και άντε όλες οι εξετάσεις από την αρχή; Το ότι δουλεύω σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι κάποιο επίδομα πάρα μόνο τις υπόλοιπες έμμεσες διευκολύνσεις;
Σχετικά με το θέμα εργασίας, νομίζω ότι σε διευκολύνει μόνο όταν ανοίγουν θέσεις καθαρά για άτομα με ποσοστό αναπηρίας. Όταν ανοίγει μια οποιοδήποτε άλλη θέση δεν νομίζω να έχω παραπάνω μόρια από κάποιον που δεν έχει ποσ. αναπηρίας. Και αυτές οι ειδικές θέσεις ανοίγουν σπάνια (καλά, με τα σημερινά δεδομένα τις ψάχνεις με κιάλια).
Ένας λόγος που δεν το έψαξα εδώ και χρόνια είναι οτι με απέτρεψε η γιατρός μου, (εκείνη την περίοδο είχαν βγει θέσεις για άτομα με ποσ. αναπηρίας στο δημόσιο) διότι θα "αντιμετώπιζα προβλήματα". Αυτή ήταν η νευρολόγος μου, διότι είμαι κ επιληπτική (άραγε προστίθενται τα ποσοστά αναπηρίας; ). Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί να μου είπε κάτι τέτοιο;
Έχω γράψει πολλά. Ας σταματήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #1600  
Παλιά 11-02-14, 12:44
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
στα ΚΕΠΑ θα ξαναπάς όποτε σε καλέσουν για επανεξέταση,μπορεί σε 1 χρόνο,μπορεί σε 3 χρόνια,ότι γράψει η επιτροπή στην απόφαση.
να ξέρεις ότι αν περάσεις 3 φορές με το ίδιο ποσοστό έχεις δικαίωμα να κατοχυρώσεις ισόβια σύνταξη και να μην ξαναπεράσεις ποτέ ξανά.
αν η επιληψία περιλαμβάνεται στο ΦΕΚ τότε ναι,προστίθενται τα δύο ποσοστά αλλά όχι άμεσα.
δηλαδή παίρνεις το ποσοστό της πρώτης πάθησης ακέραιο (π.χ. Crohn 67%) και το ποσοστό της δεύτερης πάθησης στο μισό (π.χ. επιληψία 30% διά 2 = 15%),τα αθροίζεις και βγάζεις το σύνολο 67+15= 82%.
όλα αυτά χοντρικά βέβαια.
λογικά αν δουλεύεις δεν δικαιούσαι επίδομα αλλά καλό θα ήταν να το ρωτήσεις μήπως και δεν σε συμφέρει να δουλεύεις λόγω του ότι είναι χρόνια η νόσος,χρειάζεσαι οπωσδήποτε ασφαλιστική κάλυψη και ένα σταθερό εισόδημα από εδώ και πέρα στην ζωή σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην smarnel για αυτό το μήνυμα:
Valeria_8 (12-02-14)
  #1601  
Παλιά 11-02-14, 17:03
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!θα θελα να πω οτι αυτο με το ποσοστο και με τις επιτροπες ειναι δυσκολο να βγαλεις ακρη.περνω το επιδομα 8 χρονια εφοσον δεν δουλευω με 67% περνω χαπια καθημερινα και κανω και r.... αρκετα χρονια.εχω ακουσει ανα διαστηματα οτι με το ζορι σε περασαμε εχω ακουσει επισης ναι το διακαιουσε με εχουν περασει αλλοτε για ενα χρονο αλλοτε για 3.το εχω σκεφτει να ρωτησω για να κανω αιτηση για συνταξη γιατι εχω ακουσει οτι εχουν βγαλει και αλλοι με την νοσο ωσπου πηγε ρωτησε ο πατερας μου και του ειπαν πρεπει να πληρωνω για καποια χρονια ενα ποσο για να βγει η συνταξη.και καθε φορα που ειναι να περασω επιτροπη κανω αμαν.εφοσον εχω τοσα χρονια την νοσο και περνω φαρμακα τι μας περνανε καθε τοσο επιτροπη?αφου ειναι χρονιο το θεμα.ασε η χαρτουρα καθε φορα...αλλο μεγαλο κομματι και οι εξετασεις.αυτα ειχα να σας πω απο αυτη την εμπειρια μου.υγεια πρωτα απ ολα φυσικα!
Απάντηση με παράθεση
  #1602  
Παλιά 12-02-14, 15:41
Valeria_8 Ο χρήστης Valeria_8 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-02-14 11:44
Φύλο: Γυναίκα
Captain K, μπορεί να βασίζονται στην περίπτωση ...θαύματος!
Απάντηση με παράθεση
  #1603  
Παλιά 13-02-14, 11:46
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
valeria_8 λες να ελπιζουν σε αυτο?που μακαρι να συνεβενε κατι τετοιο ολη αυτο περιμενουμε ειτε ενα θαυμα του μεγαλοδυναμου η ενα θαυμα της επιστημης για να μην εχουμε αναγκη απο φαρμακα και επιδοματα.
Απάντηση με παράθεση
  #1604  
Παλιά 14-02-14, 20:13
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από smarnel Εμφάνιση μηνυμάτων
στα ΚΕΠΑ θα ξαναπάς όποτε σε καλέσουν για επανεξέταση,μπορεί σε 1 χρόνο,μπορεί σε 3 χρόνια,ότι γράψει η επιτροπή στην απόφαση.
να ξέρεις ότι αν περάσεις 3 φορές με το ίδιο ποσοστό έχεις δικαίωμα να κατοχυρώσεις ισόβια σύνταξη και να μην ξαναπεράσεις ποτέ ξανά.
αν η επιληψία περιλαμβάνεται στο ΦΕΚ τότε ναι,προστίθενται τα δύο ποσοστά αλλά όχι άμεσα.
δηλαδή παίρνεις το ποσοστό της πρώτης πάθησης ακέραιο (π.χ. Crohn 67%) και το ποσοστό της δεύτερης πάθησης στο μισό (π.χ. επιληψία 30% διά 2 = 15%),τα αθροίζεις και βγάζεις το σύνολο 67+15= 82%.
όλα αυτά χοντρικά βέβαια.
λογικά αν δουλεύεις δεν δικαιούσαι επίδομα αλλά καλό θα ήταν να το ρωτήσεις μήπως και δεν σε συμφέρει να δουλεύεις λόγω του ότι είναι χρόνια η νόσος,χρειάζεσαι οπωσδήποτε ασφαλιστική κάλυψη και ένα σταθερό εισόδημα από εδώ και πέρα στην ζωή σου.
γεια σου ηθελα να σε ρωτησω για το θεμα με το επιδομα.αυτο το οτι αν περασεις 3 φορες επιτροπη και περασεις για 3 συνεχομενες φορες με το ιδιο ποσοστο μπορεις να μην περασεις ποτε απο επιτροπη και να βγαλεις και συνταξη?εγω περναω 9-10 χρονια και με εβαλε σε σκεψεις αυτο που ειπες.πολλες φορες εχοντας καποιο προβλημα υγειας λογικο κι ολλας δινουμε βαση στην υγεια μας και πολυ σωστα κανουμε και δεν πολυψαχνουμε τα διακαιωματα μας οσο πρεπει,αλλα οι εποχες που ζουμε δεν ειναι να αφηνουμε τετοιες παροχες νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #1605  
Παλιά 14-02-14, 21:21
smarnel Ο χρήστης smarnel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-22 19:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου ηθελα να σε ρωτησω για το θεμα με το επιδομα.αυτο το οτι αν περασεις 3 φορες επιτροπη και περασεις για 3 συνεχομενες φορες με το ιδιο ποσοστο μπορεις να μην περασεις ποτε απο επιτροπη και να βγαλεις και συνταξη?εγω περναω 9-10 χρονια και με εβαλε σε σκεψεις αυτο που ειπες.πολλες φορες εχοντας καποιο προβλημα υγειας λογικο κι ολλας δινουμε βαση στην υγεια μας και πολυ σωστα κανουμε και δεν πολυψαχνουμε τα διακαιωματα μας οσο πρεπει,αλλα οι εποχες που ζουμε δεν ειναι να αφηνουμε τετοιες παροχες νομιζω.
εμένα μου το είπε χειρούργος που ήταν πρόεδρος σε επιτροπές μέχρι που ξεκίνησε η απεργία.
αφού δεν μπήκε η Κρον στις 43 παθήσεις που παίρνουν με μία εξέταση αναπηρική σύνταξη,είναι το αμέσως καλύτερο πράγμα.
γιατί για μένα είναι καλύτερα να παίρνω σίγουρα κάποια (λίγα) χρήματα κάθε μήνα και να έχω σίγουρη ιατρική κάλυψη,παρά να σκέφτομαι αν θα δουλέψω,πόσα θα πάρω,αν θα τα πάρω,αν θα έχω ΙΚΑ και να με τρώει το άγχος που όλοι ξέρουμε τι κάνει στην Κρον...
και όλα αυτά σε περίπτωση που δεν με ενοχλεί πολύ η νόσος στην καθημερινότητά μου γιατί αν με ενοχλεί ξεχνάω και δουλειές και βόλτες και πολλά πράγματα...

προσωπικά πέρασα προχθές για πρώτη φορά επιτροπή και τώρα είμαι σε αναμονή για το ποσοστό που θα λάβω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smarnel : 14-02-14 στις 21:47
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.