Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 07-06-11, 11:40
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'ο,τι ειχαν πει σε μενα μονο με την εντεροκλυση μπορουν να καταλαβουν κ να καταληξουν αν ειναι η νοσος.Κ εγω ειχα κανει μαγνητικη,υπερηχους,γαστρο σκοπησεις και κολονοσκοπησεις αλλα με την εντεροκλυση κατεληξαν στο οτι εχω τη νοσο.
Καλημέρα..
Άποψη μου είναι πως ο πιο ασφαλής τρόπος διάγνωσης είναι η κολονοσκόπηση με βιοψία, η βιοψία δηλαδή....
Στη δική μου περίπτωση τόσο η κολονοσκόπηση όσο και η MRI (εντερόκλυση) ήταν απόλυτα καθαρές και μόνο ενα δείγμα ιστού από τον τελικό ειλεό όπου φαινόταν μια μικρή πληγή, έδειξε ότι έχω crohn..., σύμφωνα με τη διάγνωση του παθολογοανατόμου φυσικα..
Δηλαδή εάν ο γιατρός μου έμενε στην απλή κολονοσκόπηση και στην MRI δεν θα είχα ακόμη διαγνωστεί και θα ταλαιπωριόμουνα....
Ευτυχώς (χμμμμ) που πήρε ιστό... τουλάχιστον μπήκα στην αγωγή...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 07-06-11 στις 11:48
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
Casper (07-06-11)
  #47  
Παλιά 07-06-11, 11:49
Casper Ο χρήστης Casper δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-10-11 11:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'ο,τι ειχαν πει σε μενα μονο με την εντεροκλυση μπορουν να καταλαβουν κ να καταληξουν αν ειναι η νοσος.Κ εγω ειχα κανει μαγνητικη,υπερηχους,γαστρο σκοπησεις και κολονοσκοπησεις αλλα με την εντεροκλυση κατεληξαν στο οτι εχω τη νοσο.
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση όντως να έχω? Έχω φτάσει 48 κιλά παρόλα αυτά ο αιματοκρίτης μου είναι καλός και η κολονοσκόπηση έδειξε αλλοιώσεις αλλά όχι νόσο Crohn... Εσένα τελικά στη βρήκαν μόνο με την μαγνητική εντερόκληση? ΑΝ πρέπει να την κάνω θα την κάνω απλά με τα καθαρτικά χάνω και άλλο... Θα εξαφανιστώ σε λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-06-11, 11:50
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Casper Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση όντως να έχω? Έχω φτάσει 48 κιλά παρόλα αυτά ο αιματοκρίτης μου είναι καλός και η κολονοσκόπηση έδειξε αλλοιώσεις αλλά όχι νόσο Crohn... Εσένα τελικά στη βρήκαν μόνο με την μαγνητική εντερόκληση? ΑΝ πρέπει να την κάνω θα την κάνω απλά με τα καθαρτικά χάνω και άλλο... Θα εξαφανιστώ σε λιγο...
Βιοψία σου έχουν κάνει από τον τελικό ειλεό???
Εγώ έχασα 22 κιλά σε 3 μήνες και όλα έδειχναν ok, αιματολογικά, γαστροσκόπηση super κλπ.. ώσπου το πήρα απόφαση και έκανα κολονοσκόπηση με βιοψία και βγήκε η crohn.
H πλάκα ειναι πως η MRI που έκανα πριν 1 μήνα βγήκε απόλυτα φυσιολογική γεγονός που δεν δικαιολογείται από τη νόσο όπως μου είπε ο γιατρός... σε βαθμό που ο ακτινολόγος στο διαβλαλκανικό με ρωτησε αν εχω σίγουρα την ασθενεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 07-06-11 στις 11:53
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-06-11, 11:51
Casper Ο χρήστης Casper δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-10-11 11:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα..
Άποψη μου είναι πως ο πιο ασφαλής τρόπος διάγνωσης είναι η κολονοσκόπηση με βιοψία, η βιοψία δηλαδή....
Στη δική μου περίπτωση τόσο η κολονοσκόπηση όσο και η MRI (εντερόκλυση) ήταν απόλυτα καθαρές και μόνο ενα δείγμα ιστού από τον τελικό ειλεό όπου φαινόταν μια μικρή πληγή, έδειξε ότι έχω crohn..., σύμφωνα με τη διάγνωση του παθολογοανατόμου φυσικα..
Δηλαδή εάν ο γιατρός μου έμενε στην απλή κολονοσκόπηση και στην MRI δεν θα είχα ακόμη διαγνωστεί και θα ταλαιπωριόμουνα....
Ευτυχώς (χμμμμ) που πήρε ιστό... τουλάχιστον μπήκα στην αγωγή...
Οι βιοψίες ήταν μια χαρά πάντα σε σχέση με αυτό που περίμενε οτι θα δεί ... Όπως ανέφερα και πριν μη ειδική κολλίτιδα έδειξαν μη ειδική ειλείτιδα και δωδεκακτυλίτιδα...όλες οι αλλοιώσεις ελαφρυές και υπεραιμία και οίδηματα... Ο γιατρός επιμένει να εξετάσουμε όλο το λεπτό εντερο με την εντερόκλυση για να είμαστε σίγουρoi...Προς το παρόν μου έδωσε Librax
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-06-11, 12:46
Vick Ο χρήστης Vick δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-06-11 14:57
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
διαφονω μην καθησυχαζεσε αμα σου λενε οτι δεν εχεις τιποτα πανε σπιτι σου ψαξω πανε και σε αλλους και σε αλλους γιατρους....και εμενα ετσι μου ελεγα για καμια ιοσουλα καιμε πλακωναν στις αντιβιωσεις και οπως καταλαβαινεις με κατεστρεφαν.ειχα παρομοια συμπτωματα εμμετο ,δυσκοιλια αφανταστο πόνο στην κοιλια που ηρεμουσα μονο αμα εκανα εμετο....αμαν τυχον σταματισεια να πηγενεις στην τουαλετα τοτε να ανησυχισεις περισσοτερο..Ευχομαι να μην ειναι τιποτα και να περασει αλλα αμα συνεχισει μην το αγνωεις η προληψη σωζει
Σ' ευχαριστώ πολύ. Σνεχίζω να το ψάχνω, αύριο θα κάνω την μαγνητική εντερογραφία και έχω πραγματικά μεγάλη αγωνία. Η διάβαση λεπτού εντέρου έδειξε κάποιες υπόνοιες για crohn. Εσύ με ποια εξέταση επιβεβαίωσες την νόσο;
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-06-11, 13:08
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Vick Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ πολύ. Σνεχίζω να το ψάχνω, αύριο θα κάνω την μαγνητική εντερογραφία και έχω πραγματικά μεγάλη αγωνία. Η διάβαση λεπτού εντέρου έδειξε κάποιες υπόνοιες για crohn. Εσύ με ποια εξέταση επιβεβαίωσες την νόσο;
Η διάβαση τι ειναι ρε παιδιά... άλλο πράγμα από την εντερόκλυση? πως γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-06-11, 13:23
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις την εξεταση.μακαρι να μην ειναι η νοσος.ειλικρινα στο ευχομαι.εγω ειχα χασει γυρω στα δεκα κιλα.μαλλον το προλαβα πριν εξαφανιστω!εκανα κ εγω κολονοσκοπηση με βιοψια αλλα, οπως ειπα κ πριν,με την εντεροκλυση σιγουρευτηκαν οτι ειναι η νοσος.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Simone26 για αυτό το μήνυμα:
Casper (07-06-11)
  #53  
Παλιά 07-06-11, 13:52
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να κανεις την εξεταση.μακαρι να μην ειναι η νοσος.ειλικρινα στο ευχομαι.εγω ειχα χασει γυρω στα δεκα κιλα.μαλλον το προλαβα πριν εξαφανιστω!εκανα κ εγω κολονοσκοπηση με βιοψια αλλα, οπως ειπα κ πριν,με την εντεροκλυση σιγουρευτηκαν οτι ειναι η νοσος.
Στη δική μου περίπτωση η εντερόκλυση μπέρδεψε τους γιατρούς αφού δεν εδειξε τιποτα παθολογικό... έτσι μειναμε στα αποτελέσματα της προ 3 μηνών βιοψίας απο κολονοκόπηση...
Τι να πει κανείς...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-06-11, 13:55
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απαξ κ μπλεξεις με γιατρους χρειαζεσαι αλλο γιατρο μετα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-06-11, 13:57
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Simone26 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαξ κ μπλεξεις με γιατρους χρειαζεσαι αλλο γιατρο μετα!!!
Χαχαχαχαχαχα.... τι φταινε και αυτοί? Η νόσος είναι τόσο περίεργη και τόσο εξατομικευμένη που τελικά νομίζω πως εμείς ειμαστε οι καλυτεροι γιατροί του εαυτού μας...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-06-11, 14:42
Vick Ο χρήστης Vick δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-06-11 14:57
Πριν ένα μήνα μου έλεγαν με σιγουριά ότι έχω ενδοημτρίωση, μέχρι που έκανα λαπαροσκόπηση, δεν διαπιστώθηκε τίποτα τα επεισόδια συνεχίστηκαν ακόμη πιο έντονα και επιστρέψαμε στην πιθανότητα του crohn. Θα δείξει. Σας ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι σε κάθε περίπτωση. Ακόμη και αν αποδειχτεί ότι έχω την νόσο τουλάχιστον θα ξέρω επιτέλους τί έχω να αντιμετωπίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-06-11, 16:15
ilpap Ο χρήστης ilpap δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-12 21:48
με τα ιδια συμπτωματα και με την ιδια διαγνωση πορευομαι και εγω casper εδω και 5 χρονια.μη ειδικη χρονια ειλεειτιδα με ηπια ενεργο δραστηριοτητα,με αποτελεσματα βιοψιας απο το ΑΠΘ και με καψουλα και με μια εξεταση που δεν εχω ακουσει απο κανενα αλλο να την εχει κανει ενδοσκοπηση με διπλο μπαλονακι 2 μετρα περα της ειλεοτυφλικης βαλβιδας.αιματολογικες παντα εντος των οριων(crp ταχυτητα καθιζησης αλβουμινη λευκα ht hb κτλ).συμπερασματικα και να μην μακρυγορω πιστευω οτι εχουμε μπλεξει με κατι το οποιο κανενας δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα τι ειναι και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να το παρακολουθουμε και να δουμε που θα κατσει.λιγο προσοχη μονο στους γιατρους γιατι καμμια φορα ειναι πιο επικινδυνοι απο τις ασθενειες.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην ilpap για αυτό το μήνυμα:
Casper (15-06-11)
  #58  
Παλιά 07-06-11, 18:07
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οντως ilpap.Ενας γιατρος μπορει να σε οδηγησει σε λαθος δρομο.Σε μενα ευτυχως δε λειτουργησε ετσι.Χαρη στη γυναικολογο μου αρχισα να ψαχνω τι εχω και χαρη στη γαστρεντερολογο μου ειμαι τωρα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-06-11, 18:15
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σας, παιδιά!Μήπως να ιδρύσουμε την καινούργια δική μας διαδικτυακή Σπιναλόγκα;Θα ήθελα να ρωτήσω τις γυναίκες του forumμήπως παρατηρούν μικρές εξάρσεις ή πιο έντονες μερικές ημέρες πριν την εμμηνορυσία;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-06-11, 18:41
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΓΩ ΠΟΝΑΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.