Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Φωτο-Ρεπορτάζ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-07, 10:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
H Ιστορία ενός δέντρου

Λένε ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Σήμερα θα σας αποδείξω ότι ακόμα και για ένα δέντρο, θα πρέπει να νοιώσουμε υπέυθυνοι και να μην αφήσουμε κανένα τσογλάνι ατιμώρητο.

Δίπλα στο σπίτι μου έχουμε μια ουζερί, στο ρύθρο των πεζοδρομίων της Φωκ Νέγρη, υπάρχουν εκτός της υπόλοιπης πλατείας, φυτεμένα δέντρα περίπου 50 χρόνων. Τα θυμάμαι όταν τα φύτευαν.

Σήμερα ανακάλυψα ότι στο διπλανό μας ουζομεζεδοπωλείο (που γενικά αποφεύγω σαν τον διάολο το λιβάνι) ξεράθηκε ένα από αυτά τα δέντρα. Το δέντρο κόπηκε ψηλά από τον δήμο για να ξαναπετάξει ίσως φυτά (πετάει βλασταράκια) αλλά η σχάρα του που έχει για πότισμα, έχει τσιμεντωθεί κατα το ήμισυ.

Εγώ αυτό το φυτό λίγο καιρό πριν το θυμάμαι να είναι μια χαρά και τώρα κοιτάξτε πως είναι :

Ιδού το μπάζωμα







Και να πως ειναι το δέντρο μας έξω από την πολυκατοικία μου.



Ο πόλεμος μόλις ξεκίνησε, το χλώριο που πότισαν το δεντρο θα τους το δώσω να το πιουν.

Θα καλέσως αμέσως τον

Δήμο Αθηναίων και προσωπικά τον Νικήτα Κακλαμάνη που πιστεύω ότι είναι ο πλέον σοβαρός πολιτικός.

Τους φορείς της Κυψέλης, το 6ο δημοτικό διαμέρισμα και τις παρατάξεις του δήμου.

Θα ενημερώσω εφημερίδες με ευαισθησίες στα οικολογικά όπως η Καθημερινή και η Ελευθεροτυπία και κάθε άλλον που μπορεί να βοηθήσει.

Δεν είναι το ένα δέντρο που με βγάζει από τα ρούχα μου, είναι ο ελληνικός ωχαδελφισμός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-11-11 στις 17:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-07, 13:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συγγνώμη, το δεντρο αυτο γιατι το κλαδεψαν , ενω το δικο σου όχι ? μηπως φταει το κλαδεμα ? μηπως συννεοηθηκε το μαγαζι να το κλαδεψουν ετσι ωστε να ξεραθει ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετα τα ανεμοπάλουκα τα δεντροπάλουκα!

Από πλευρας ιδιοκτητών καταστημάτων απαγορεύεται η όποια παρέμβαση δεν μπορεί να αφαιρεθεί (τσιμεντα κτλ) άμεσα από το πεζοδρόμιο και δεν επιτρέπεται καμία παρέμβαση στα δέντρα (κόψιμο κτλ).Αρμόδιος ειναι ο δήμος που νοικιάζει το χώρο (μέσω τις άδειας) στον καταστηματάρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-07, 11:19
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν του έχουν ρίξει χλώριο φοβάμαι ότι δεν θα το ξαναδούμε πράσινο, αν πάλι απλώς το κλάδεψαν, την άνοιξη θα είναι μια χαρά. Μπορείς να απευθυνθείς στην επιτροπή πρασίνου του δήμου, εμείς εδώ έχουμε πολύ δυνατή επιτροπή και σε κάτι τέτοια δεν χαρίζει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν του έχουν ρίξει χλώριο φοβάμαι ότι δεν θα το ξαναδούμε πράσινο, αν πάλι απλώς το κλάδεψαν, την άνοιξη θα είναι μια χαρά.
Δυστυχώς ενώ έβγαζε νέα βλασταράκια, το έκοψαν σύριζα....
Θα σας στείλω φωτογραφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-07, 11:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα γιατί μου κάνει σαν ασβέστης αυτό και όχι σαν τσιμέντο; Επεισης όλος ο χώρος του μαγαζιού είναι προς το άσπρο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-07, 17:19
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
........κανένα τσογλάνι ....παλιοαλήτες.
2 κακίες λέξεις σε ένα topic ??
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σας έχω ενοχλήσει με τα κομμένα δέντρα της Φωκ. Νέγρη, με σκοπό να χωρέσει μια ακόμα καρέκλα ενός μαγαζιού.

Τελικά μαζευτήκαμε πολλοί οι διαμαρτυρόμενοι κάτοικοι της Φωκ. Νέγρη, φτιάξαμε μια ομάδα που ανέλαβα να προβάλει το θέμα παντού.

Η επιβολή αστείων προστίμων, εμάς δεν μας δικαιώνει, συνεχίζουμε την προσπάθεια μας, να μπουν νέα μεγάλα δέντρα σε κάθε ένα από τα 100 περίπου κομμένα δέντρα.
Να περιχαρακωθεί ο χώρος με ένα κιγκλίδωμα και να αναλάβουν την υποχρέωση οι ανάλγητοι καταστηματάρχες να φροντίζουν αυτά τα δέντρα.

Ο αγώνας μας συνεχίζεται.... Θα σας στείλω σύντομα φωτογραφίες, αν και φοβάμαι ότι θα πέσει ξύλο από τους μπράβους των μαγαζιών, που ήδη μας αγριοκοιτάζουν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-08, 11:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να λοιπόν ποιοί φταίνε που δεν βρίσκουμε μέρος να κάτσουμε στις καφετέριες της Φωκίωνος..!!
Πέρα από την πλάκα , δείξτε τους ότι αυτό που κάνουν αποτελεί έγκλημα..
κάντε μια μήνυση κατά παντός υπευθύνου , να ταρακουνηθούν λίγο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-08, 10:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σήμερα το "αποκλειστικό" ρεπορτάζ μας ολοκληρώνεται, με την συνέχιση της ιστορίας μας και με τα αδιάψευστες αποδείξεις μας.

Σας θυμίζω την φωτογραφία με την οποία ξεκινήσαμε.



Και τώρα η θλιβερή συνέχεια...



To δέντρο κομένο από την βάση του.



Eδώ φαίνεται το γύρω γύρω του δέντρου (το γείσο του δέντρου) και στην θέση του έχουν μπεί πάλι οι πλάκες του πεζόδρομου της Φωκ. Νέγρη. Το έγκλημα έχει ολοκληρωθεί.

Το δέντρο της Φωκ. Νέγρη 60, στο ουζερί Βιολέτα, με τον τρόπο αυτό κατάφεραν να περιχαρακώσουν τον χώρο τους και να τον κάνουν έτσι.



Αυτά τα δέντρα στις άκρες του τότε διπλού δρόμου της Φωκ.Νέγρη το 1957, τα είχα δει να τα φυτεύουν. Παρ' ότι δεν είχαμε τότε οικολογική συνείδηση, όπως λίγο πιο αυξημένη έχουμε τώρα (, τα παιδιά της γειτονιάς, τα καλοκαίρια με κουβάδες ποτίζαμε τα μικρούλια δεντράκια.



Έξω από το σπίτι μου αυτό το δέντρο....






... το θεωρώ σαν φιλαράκι μου, η βαθιά του σκιά τα καλοκαίρια μας αποζημιώνει.

Αν υπήρχε ευνομούμενη πολιτεία, δήμος, νομαρχία ή οτιδήποτε, αυτά τα βρωμερά σκουλήκια που πότισαν χλώριο και ποτάσα τα περίπου 100 δέντρα του πεζόδρομου της Φωκ. Νέγρη, θα τα έκαναν να πληρώσουν ακριβά.

Εμείς σαν κίνηση κατοίκων της Φωκ. Νέγρη, θα κτυπήσουμε πόρτες και αν χρειαστεί θα διαδηλώσουμε, για να ξαναφυτευτούν τα ... φιλαράκια μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-08, 12:18
milena Ο χρήστης milena δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-06-08 10:14
σκληρή η μοίρα πολλών δένδρων στην Ελλάδα γιατί τελικά τους επιτρέπεται η ζωή μόνο αν δεν ενοχλεί τα συμφέροντα τους .¨Εξω από το σπίτι μου υπήρχε ένα πεύκο 40 χρόνων υπέροχο με τα κλωνιά του απλωμένα και η γειτόνισσα μου θεωρούσε τις πευκοβελόνες βρωμιά.Περίμενε να φύγω διακοπές και το έκοψε σύριζα .Κανένας από τους υπόλοιπους γείτονες δεν τη μαρτύρησε.Ισχύει αυτή η ομερτά μεταξ'υ του δράστη και των υπολοίπων που σιωπούν όπως και στη περίπτωση δηλητηρίασης ζώων
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-08, 12:18
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
να Βαλω τα κλαματα τωρα .....Δεν ωφελει πια......Ειναι περισσοτεροι και εχουμε γινη λιγοι αυτοι που κλαινε με αυτα τα περιστατικά....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-08, 14:42
Το avatar του χρήστη VKV
VKV Ο χρήστης VKV δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-08 10:07
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
KAI ΓΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΟΥΤΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΕΣ!!! ΑΙΣΧΟΣ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ !!!! ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΜΩΣ, ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΠΟΥ ΞΕΡΙΖΩΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ!!!!
__________________
Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...
Η ΖΩΗ ΕΙΝ΄ΩΡΑΙΑ.........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-08-09, 02:28
Anonymous
Guest
 

ΚΟΠΗ ΠΕΥΚΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΗ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗ

«Στην παράνομη κοπή υγιέστατων πεύκων δεκάδων ετών στο προαύλιο του Δημοτικού Σχολείου προχώρησε ο δήμος Μακρακώμης. Χωρίς καμιά εξήγηση, χωρίς να εμποδίζουν πουθενά, μόνο με τον φόβο μήπως κάποια στιγμή σπάσει κανένα κλαδί και απειλήσει τις στέγες των σπιτιών, που είναι αρκετά μακριά, πήραν το πριόνι και κομμάτιασαν κυριολεκτικά, την Τετάρτη 19 Αυγούστου, τα πεύκα από την αυλή του Δημοτικού Σχολείου», καταγγέλλει ο κ. Στ. Σταμέλλος.«Το έκαναν παράνομα, χωρίς την άδεια της Πολεοδομίας - είχα αρνητική απάντηση - χωρίς την έγκριση της Σχολικής Επιτροπής και μέσα στον Αύγουστο, για να μην έχουν την αντίδραση των δασκάλων. Αλλά και χωρίς την παρουσία έστω κάποιου ειδικού δασολόγου ή γεωπόνου. Τα δέντρα έχουν ένα «κακό». Δεν «σκύβουν» να περάσουμε, ούτε κάνουν παράμερα για να κτίσουμε εμείς τα σπίτια μας. Αν νομίζουμε ότι σε κάθε δέντρο μπορεί κάποια στιγμή να σπάσει κάποιο κλαδί, δεν πρέπει να έχουμε δέντρα σε κατοικημένες περιοχές. Πόσο μάλλον τα πλατάνια στις πλατείες, που καθόμαστε με τις ώρες και απολαμβάνουμε τη σκιά τους. Είναι πιο επικίνδυνα τα πεύκα από τα πλατάνια της πλατείας της Μακρακώμης; Μήπως έχουν σειρά τώρα τα πλατάνια; Ο δήμος Μακρακώμης και ο κ δήμαρχος αρνούνται να υπακούσουν στη νομιμότητα. Ακυρώνουν κάθε συμμετοχική διαδικασία και αδιαφορούν στις απόψεις των δασκάλων για την εκπαιδευτική αξία αυτών των δέντρων για τους μαθητές, καθώς και για τις αρνητικές επιπτώσεις στην ψυχολογία των παιδιών που θα αντικρίσουν το Σεπτέμβρη την εικόνα που βλέπετε στις φωτογραφίες.

Κύριε δήμαρχε, τα δέντρα που πληγώσατε, για κάποιους είναι πηγή πλούτου, έμπνευσης, πολιτισμού και αναμνήσεων. Τόσα παιδιά της Μακρακώμης αποφοίτησαν από αυτό το Σχολείο με την εικόνα των πεύκων και των άλλων δέντρων της αυλής. Αυτό που κάνατε μόνο νοικοκύρη δεν προδίδει. Ελπίζουμε να αναθεωρήσετε τις απόψεις σας και να ζητήσετε συγνώμη από τους μαθητές και τους κατοίκους της Μακρακώμης».


Λαμία, 19.8.2009

Στέφανος Σταμέλλος
http://www.tvxs.gr/v18713
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-11, 16:45
ox aderfe Ο χρήστης ox aderfe δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-11-11 19:38
η ιστορια ενος δεντρου

XENIOS φιλε με αφορμη το κειμενο σου θα ηθελα να προσθεσω τα παρακατω... το δεντρο που λες ειδες τι ακριβως εχει γινει? πιος το εκοψε οπως εσυ λες κ γιατι? απο τι καταλαβα μενεις στην Φωκιωνος,δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη σου για αυτο το συγκεκριμενο δεντρο ,εσκεμενη η επιλογη σου ? μια βολτα στην Φωκιωνος που σιγουρα θα εχεις κανει αρκετες θα δεις οτι πολλα μα παρα πολλα δεντρα εχουν κοπει η κλαδευτει απο τον Δημο κ αλλα τοσα εχει φυτεψει,,,την επιθεση σου ομως για το συγκεκριμενο διπλα στο ουζερι δεν το καταλαβαινω,μηπως ειναι σκοπημη αυτη η αθλια επιθεση με αυτους τους χαρακτηρισμους ως προς το καταστημα? κ αν δεν σου αρεσει αυτο το συγκεκριμενο δικη σου επιλογη,μπορεις να κανεις ανετα τις βολτες σου στην Φωκιωνος,παρεα με τους αλοδαπους ,τους αδεσποτους σκυλους τους ναρκωμανεις κλπ στοιχεια που κυκλοφορουν ανετα,φανταζομαι αυτοι δεν σε ενοχλουν.... το βρηκω ομως καταπτυστο να αναφερεις επωνυμια καταστηματος ενος μονο κ οχι των αλλων οπως βλεπω στις φωτο ,αν εχεις καποιο προβλημα με το συγκεκριμενο καταστημα εινα καθαρα δικο σου ,ΟΧΙ ομως με την δηθεν δικαιολογια ενος δεντρου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.