Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 07-12-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλετε κάτι να κρατάτε, υπάρχουν λύσεις!!!
Αν εννοείς να πίνουμε καφέ χωρίς τσιγάρο, να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν και άλλα είδη βασανισμού...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
(καλά ντε...μην βαράτε )
Οι άκαπνοι είδαν φως και μπήκαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-11, 12:57
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όντως μανιώδης καπνιστής, έκανα πολλές προσπάθειες να το κόψω. Πήγα και σε Κρατικό Νοσοκομείο που έχει ιατρείο δια την διακοπή του καπνίσματος. Εκεί μας ενημέρωσαν για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος και το τι μπορεί να πάθεις από το τσιγάρο. Τρόμαξα, στεναχωρήθηκα από όσα έμαθα και όταν βγήκα έξω, από την στεναχώρια μου, άναψα τσιγάρο!!!
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην vgiagias για αυτό το μήνυμα:
HelenA (08-12-11)
  #19  
Παλιά 08-12-11, 13:03
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
. Τρόμαξα, στεναχωρήθηκα από όσα έμαθα και όταν βγήκα έξω, από την στεναχώρια μου, άναψα τσιγάρο!!!
χα χα χα καλό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Απαγορευμένο το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Επιβλαβείς ουσίες εμπεριέχει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, σύμφωνα με τον ΕΟΦ. Με πρόστιμα κινδυνεύουν καταστήματα που το πωλούν. Αναμένεται νέο κύμα αυξήσεων στις τιμές των πακέτων.

Στέλιος Μπαμιατζής
Δημοσιεύτηκε: Δεκέμβριος 08 2011 19:41 Ενημερώθηκε: Δεκέμβριος 08 2011 19:51

Και το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπαίνει στο στόχαστρο των ελεγκτικών μηχανισμών του αρμόδιου υπουργείου Υγείας, καθώς,
όπως τονίζεται σε ανακοίνωσή του ΕΟΦ, το συγκεκριμένο προϊόν εμπεριέχει επιβλαβείς ουσίες για τον οργανισμό.

Έτσι, αναμένεται να ξεκινήσουν από το υπουργείο σύντομα έλεγχοι για τους τρόπους πώλησης του ηλεκτρονικού τσιγάρου,
ενώ όσο αφορά στους καταστηματάρχες οι οποίοι και το πωλούν στα μαγαζιά τους, αυτοί πλέον κινδυνεύουν με βαριά χρηματικά πρόστιμα.

Όπως ανακοίνωσε την Πέμπτη ο γενικός γραμματέας Δημόσιας Υγείας, Αντώνης Δημόπουλος, η απαγόρευση προκύπτει έπειτα από σχετική
γνωμοδότηση του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΟΦ), ενώ υπάρχουν και εισηγήσεις για αύξηση κατά 20% στην τιμή των τσιγάρων,
που θα αφορά και την πώληση των στριφτών τσιγάρων, των οποίων η κατανάλωση έχει αυξηθεί καθώς είναι φθηνότερα.

Επίσης, το υπουργείο Υγείας προχωρά και στην απαγόρευση της χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε κλειστούς δημόσιους χώρους,
αφού θεωρεί ότι αυτό είναι επικίνδυνο για τη δημόσια Υγεία......."

Πηγή: news247.gr

Σχόλιο: το άρθρο έχει και συνέχεια αν και λέει πάνω κάτω τα ίδια με το άρθρο για την αύξηση στην τιμή των τσιγάρων εδω
και δεν γράφει για το τι ακριβώς κινδύνους εμπεριέχει η χρήση του.
Όλο το άρθρο εδώ
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 08-12-11 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-11, 22:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είναι πολλά τα λεφτά Άρη....

Πριν μία εβδομάδα, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, δήλωνε ότι δεν υπάρχουν έλεγχοι για το ηλεκτρονικό τσιγάρο και για το εάν είναι βλαβερός ο ατμός...

Ναι είναι ο ίδιος οργανισμός που πριν τρία χρόνια, ανάγκαζε τις κυβερνήσεις όλου του κόσμου, να σπαταλήσουν δισεκατομμύρια για ένα εμβόλιο για μια ... πανδημία, που ήταν τελικά φούσκα.

Σήμερα ο δικός μας ΕΟΦ, χωρίς την παραμικρά έρευνα, χωρίς εργαστήρια, αποφασίζει και διατάσσει.

Το μόνο που τους νοιάζει είναι τα διαφυγόντα κέρδη και το τεράστιο τραστ των μεγάλων τεράστιων καπνοβιομηχανιών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-11, 19:09
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύς θόρυβος με στόχο τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης, έγινε τις τελευταίες ημέρες, σχετικά με κάποια επερχόμενη απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Στη συζήτηση ενεπλάκη και ο Ελληνικός Οργανισμός Φαρμάκου, ο οποίος σύμφωνα δηλώσεις των υπευθύνων του Οργανισμού δεν έχει ακόμη καταλήξει σε οριστικό συμπέρασμα.

Αντιθέτως ο ΕΟΦ θα ασχοληθεί με το θέμα από Δευτέρα. Άλλωστε, όπως επισημαίνουν πηγές του Υπουργείου Υγείας και άμεσοι συνεργάτες του Υπουργού Ανδρέα Λοβέρδου, ο ΕΟΦ δε συμμετείχε καν στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου της επιτροπής για την απαγόρευση του καπνίσματος στην οποία μίλησαν ο Α. Δημόπουλος, Γενικός Γραμματέας Δημόσιας Υγείας και Π. Μπεχράκης, πνευμονολόγος και πρόεδρος της Επιτροπής για τον έλεγχο του καπνίσματος. Άλλωστε ανώτερα στελέχη του Υπουργείου Υγείας πιστεύουν πώς τελικά είναι αδύνατον να απαγορευτεί η πώληση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ιδιαίτερα η εκδοχή χωρίς νικοτίνη ,παρά τις περί του αντιθέτου τοποθετήσεις. Επισημαίνεται πώς διεθνώς δεν υφίσταται γενικευμένη και κάθετη απαγόρευση του ηλεκτρονικού τσιγάρου ούτε καν στην Αμερική. Μόλις τώρα η Πολιτεία της Νέας Υόρκης αρχίζει να συζητά το ζήτημα σε επίπεδο γενικών επιτροπών δημόσιας υγείας.

Σε σχετική ερώτηση δημοσιογράφου, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Υγείας Αντώνης Δημόπουλος ανέφερε ότι ο ΕΟΦ θα απαγορεύσει τόσο την πώληση όσο και τη χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου, και ιδιαιτέρως εκείνων που περιέχουν σταγόνες νικοτίνης. Μία απόφαση την οποία δεν επιβεβαίωσε ο ΕΟΦ ο οποίος έχει και τον τελικό λόγοι σε μία τέτοια υπόθεση . Στην κοινή συνέντευξη Τύπου για την καταπολέμηση του καπνίσματος, ο πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής, Π. Μπεχράκης, ανέφερε αορίστως ότι η απαγόρευση αποφασίστηκε λόγω της έλλειψης επιστημονικών στοιχείων για τις μακροχρόνιες επιπτώσεις.

Τις τελευταίες μάλιστα ημέρες συζητείται εσφαλμένως ότι το υπουργείο Υγείας προχωρεί στην απαγόρευση της χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου και σε κλειστούς δημόσιους χώρους, καθώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Οι επιστημονικές αντιφάσεις

Ο κ. Π. Μπεχράκης της Επιτροπής ελέγχου του καπνίσματος παραδέχεται ότι δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία ώστε να ενοχοποιηθεί το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Είπε όμως ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο φαίνεται να είναι βλαβερό αλλά σε σαφώς λιγότερο βαθμό από τα κανονικά τσιγάρα. Σύμφωνα με τον κ. Μπεχράκη, μελέτη που έχει γίνει δεκτή για δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό δείχνει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο επηρεάζει τις «αντιστάσεις του αναπνευστικού συστήματος και τα στοιχεία φλεγμονής που ανιχνεύονται στην εκπνοή». Ωστόσο, ο καθηγητής αναγνωρίζει ότι «το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα μπορούσε κανείς να το τοποθετήσει σαν μια ενδιάμεση διαδικασία διακοπής του τσιγάρου. Όχι να το μονιμοποιήσει, αλλά να το χρησιμοποιήσει για δύο τρεις μήνες και μετά να διακόψει το κάπνισμα».

Οι φαρμακοποιοί από την πλευρά τους επισημαίνουν ότι στα καταστήματά τους τίθεται προς πώληση το ηλεκτρονικό τσιγάρο, χωρίς νικοτίνη και πως ο ΕΟΦ δεν έχει τη δυνατότητα να ελέγξει τη διακίνηση οποιουδήποτε «e-cigarette», δίχως πιστοποίηση.

Η μεγάλη μάχη εντυπώσεων

Το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ένα προϊόν, η πώληση του οποίου ζημιώνει σαφώς τις καπνοβιομηχανίες αλλά και τα κρατικά έσοδα που μειώνονται δεδομένου του φόρου επί του καπνού. από τον φόρο επί του καπνού. Όταν μάλιστα επίκειται και νέα σημαντική αύξηση της τιμής πώλησης των τσιγάρων τότε η «επίθεση» κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου προσλαμβάνει αναγκαστικά διαστάσεις οικονομικού πολέμου.

Στις ΗΠΑ, η Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων η περίφημη (FDA) αποθαρρύνει χωρίς να απαγορεύει τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου, επισημαίνοντας ότι οι κατασκευαστές μπορεί να βάζουν στο στόχαστρο τους νέους χωρίς να προειδοποιούν για τις ενδεχόμενες επιδράσεις στην υγεία τους. Από την άλλη πλευρά, ο Αμερικανικός Σύλλογος Ιατρών Δημόσιας Υγείας αναγνωρίζει το ηλεκτρονικό τσιγάρο ως μέσο διακοπής του καπνίσματος. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, τέλος, ανακοίνωσε το 2008 ότι δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες που να δείχνουν ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι ασφαλής θεραπεία υποκατάστασης νικοτίνης. Πέρνα τούτου όμως ..ουδέν.

ΠΗΓΗ: ZOUGLA.GR
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to vgiagias For This Useful Post:
Nikoscot (09-12-11), Xenios (09-12-11)
  #24  
Παλιά 09-12-11, 19:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οι πρώτες εντυπώσεις.

Έκλεισα τρεις μέρες με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Την πρώτη μέρα κάπνισα και δύο στριφτά και χθες άλλο ένα. Σήμερα δεν θα καπνίσω κανένα.

Από το ηλεκτρονικό τσιγάρο, κάνω τουλάχιστον την μισή χρήση που έκανα με το στριφτό.

Το επόμενο υγρό που θα πάρω δεν θα έχει καθόλου νικοτίνη.

Πιστεύω ότι το ηλεκτρονικό θα μου επιτρέψει σταδιακά να το κόψω τελείως.

Δεν μπορώ να δώσω συμβουλές, για κάποιον που καπνίζει ήδη ένα ή δύο πακέτα την ημέρα, απλά ενώ στην αρχή δεν το είχα συνηθίσει, από την δεύτερη μέρα, το απολαμβάνω όπως ένα κανονικό τσιγάρο και αυτό είναι καλό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-11, 19:35
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι το ηλεκτρονικό θα μου επιτρέψει σταδιακά να το κόψω τελείως.
...απλά ενώ στην αρχή δεν το είχα συνηθίσει, από την δεύτερη μέρα, το απολαμβάνω όπως ένα κανονικό τσιγάρο και αυτό είναι καλό.
Δεν έχω υπάρξει καπνίστρια .
Οι καπνιστές λένε και καταλαβαίνω ότι είναι μία απόλαυση.
Επίσης παραδέχονται ότι είναι και μία εξάρτηση.
Συνεπώς-μου δημιουργείται η απορία-πως μία απόλαυση μπορεί να αντιμετωπιστεί με μέσα που την εξομοιώνουν;
Λίγο άκυρο μου ακούγεται αν όχι προσωρινό.
Δε ξέρω... δεν έχω υπάρξει και καπνίστρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oasis : 09-12-11 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-11, 23:51
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
Για να ειμαι ειλικρινης ,ηθελα να ανοιξω και εγω αυτο το θέμα του ηλεκτρονικου τσιγάρου.
Ειμαι καπνιστρια (δυστηχως) εδω και 17 χρόνια.Το ξεκίνησα τελειωνοντας αν θυμαμαι καλά το Λυκειο.Προσπαθειες ειχα κανει να το κόψω ,χωρις αποτέλεσμα ομως. Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι πείραζα τους καπνιστες όταν δεν καπνιζα φυσικα ,μου ελεγαν δεν μπορω να το κοψω ,το εχουμε συνιθισει ,τωρα το λουζομαι εγω πια.
Αποφασισα και αγόρασα το ηλεκτρονικο τσιγαρο ,ειπα τι εχω να χασω? ας το δοκιμασω.
Νομιζω ,οτι με βοήθησε αρκετα,ίσως παλι ειναι όλα μεσα στο μυαλο μας.Το καπνισμα είναι εξάρτηση δεν το αμφισβητω αφου ειμαι καπνιστρια. Δυστηχως με τον καφέ μου ,θέλω να καπνισω κανονικο τσιγάρο ,που θα παει όμως θα τα καταφέρουμε αν εχουμε θεληση και πεισμα.
Ακόμη ενας τρόπος για να μας βοηθησει να το ελατωσουμε ,ειναι η γυμναστικη..(καθαριζουν τα πνευμόνια).
Δοκιμαστε την,και θα δειτε αποτέλεσμα!
__________________
Την ουσία δεν την βλέπεις με τα μάτια,
την βλέπεις με την καρδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-12-11, 03:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπράβο Στέλιο!
Προσωπικά έχω να καπνίσω τρεις μήνες και η γυναίκα μου έναν.
Καλό είναι, όταν ξεκινάς να ατμίζεις, να παίρνεις μπουκαλάκια που περιέχουν 18mg νικοτίνης ανά ml για να μην ζητάς το τσιγάρο.
Όπως και "τσιγαρίσιες" γεύσεις, όπως το Maxboro και το Virginia της Natura, το Freedom το torque ή το Tribeca της Halo, κλπ κλπ...
Έτσι ξεπερνάς εύκολα τον σκόπελο των τριών ημερών. Μετά από τρεις ημέρες, αν δεν έχεις κάνει κανένα τσιγάρο δεν μπορείς να υποφέρεις ούτε τζούρα κανονικού τσιγάρου!
Στέλιο, θα σου πρότεινα να πας στα 9mg μετά από ένα μήνα και στα μηδενικά τον επόμενο.
Κατά βάση κάνω υγρά με μηδενική νικοτίνη (τη φραουλίτσα μου ή το virginia που έχει μία γεύση σαν μαλλί της γριάς) και τις ώρες που θέλω πραγματικά νικοτίνη (με τον πρωινό καφέ ή μετά το φαγητό) έχω τα 9άρια μου.
Δοκιμές να φτιάξω υγρό με γεύση μερέντα ή μαυροδάφνη στέφθηκαν με απόλυτη... αποτυχία.
Αλλά που θα μου πάει;


Χρήστο, η αρχή λειτουργίας του ΗΤ είναι πολύ πιο απλή.
Έχεις ένα δοχείο που το γεμίζεις με ένα υγρό.
Αυτό το υγρό (στην περίπτωση της Natura π.χ.) περιέχει κάπου στο 85% φυτική βρώσιμη γλυκερίνη, 10% ενέσιμο νερό και 5% άρωμα.
Κάπου εκεί είναι διαλυμένη και η νικοτίνη σε ποσοστό 9-24mg/ml.
Δηλαδή 0.9 - 2.4%.
Υπόψιν ότι νικοτίνη έχουν πολλά ζαρζαβατικά όπως η μελιτζάνα, η πατάτα, η ντομάτα κλπ.

Από το δοχείο ξεκινάει ένα φιτίλι που είναι τυλιγμένο σε μία αντίσταση της τάξης των 2Ω.
Η μπαταρία κάνει την αντίσταση να θερμανθεί, φτάνει το υγρό στο σημείο ζέσεως και παράγεται ατμός ο οποίος εισπνέεται από τον χρήστη.

Το μεγάλο κλου της υπόθεσης;
Σύμφωνα με έρευνες που έχουν γίνει, η νικοτίνη δεν περνάει στο αίμα του χρήστη! Για αυτό και το ΗΤ δεν μπόρεσε ποτέ να πάρει έγκριση σαν προϊόν που μπορεί να βοηθήσει κάποιον να κόψει το κάπνισμα!
Αυτό που κάνει η νικοτίνη είναι να δημιουργεί το λεγόμενο "χτύπημα" στο λαιμό του χρήστη (μία ξηρότητα στο λαιμό σου) ώστε να ξεγελάει τον εγκέφαλο, ο οποίος νομίζει ότι εκείνη τη στιγμή καπνίζεις!
Για αυτό το λόγο, ο οργανισμός περνάει όλο το σοκ της απεξάρτησης από τη νικοτίνη, εν αγνοία βέβαια του χρήστη.
Τα ούλα ματώνουν (η νικοτίνη λειτουργεί σαν αιμοστατικό), έχεις καούρες στο στομάχι, παχαίνεις, μπορεί να έχεις υπνηλία και ταυτόχρονα αϋπνίες, υγρή μύτη κλπ...
Αν δεν κάνεις κανένα τσιγάρο, το σώμα σου σε σπρώχνει να κάνεις το ΗΤ πιπίλα. Γιατί ενώ ο εγκέφαλος σου και εσύ το χαίρεσαι, το σώμα σου δεν λαμβάνει νικοτίνη.

Πρακτικά δεν συντελείται λοιπόν καύση στο ΗΤ, παρά μόνο σε μία περίπτωση.
Όταν κάψεις το φιτίλι. Και τότε βγάζει μία γεύση καμένου, που αν δεν το επιδιορθώσεις είναι για πέταμα (κυκλοφορούν ανταλλακτικά).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Diamond για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (11-12-11)
  #28  
Παλιά 31-01-12, 21:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προσφυγή στο ΣτΕ κατά του ΕΟΦ για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Προσφυγή, με την οποία επισημαίνει ότι ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων ΕΟΦ παράνομα απαγόρευσε την κυκλοφορία του ηλεκτρονικού τσιγάρου, κατέθεσε στο Συμβούλιο της Επικρατείας ΣτΕ , εταιρεία χονδρικού και λιανικού εμπορίου ηλεκτρονικών τσιγάρων.

Η εταιρεία ζητάει να ακυρωθεί ως παράνομη η απόφαση του ΕΟΦ με την οποία απαγορεύθηκε η διακίνηση και η διάθεση των ηλεκτρονικών τσιγάρων και πούρων, αλλά και όλων των υποκατάστατων του καπνίσματος που περιέχουν νικοτίνη.

Αρχικά, η επίμαχη απόφαση του ΕΟΦ αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα του, τον Ιούνιο του 2008.

Πηγή : Ναυτεμπορική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-01-12, 22:07
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κοινως, παιζεται χοντρο παιγνιδι στον ΕΟΦ
Ηδη σε συνέντευξη ο Μπεχρακης δηλωσε οτι δεν ειναι επικίνδυνο το ηλεκτρονικο τσιγαρο.
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν κάποιοι βαράνε παλαμάκια, κάποιοι άλλοι χορεύουν στο ρυθμό τους.
Ενίοτε κάνουν και κωλοτούμπες.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.