Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-10-09, 17:31
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ κάτι παράλογο στο συγκεκριμένο άρθρο δε βλέπω.
ΟΚ, μερικά παραδείγματα παραβίασης λογικών κανόνων:
  • "Η κυβέρνηση δίνει χρήματα σε όσους ενήλικες είναι σε θέση να εργαστούν αλλά είναι άνεργοι" άρα "οι άνεργοι παρουσιάζονται σαν να είναι αυτοί υπεύθυνοι που δεν μπορούν να βρουν δουλειά".
  • Τα οφέλη της αρχηγίας εκτοπίζουν τα οφέλη από τη συλλογική δράση.
  • Οι συντάκτες του ερωτηματολογίου θεωρούν αποδεκτή την απαγόρευση της συνδικαλιστικής δράσης επειδή σε μια ερώτηση μιλούν για «ιδιωτική» και όχι «δημόσια» συγκέντρωση.
  • "Οι διαφορές στο εισόδημα μεταξύ πλουσίων και φτωχών πρέπει να είναι μικρές" άρα "είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί".
  • "Αν δεχτούμε καλοπροαίρετα τα παραπάνω [δηλ. ότι το ερωτηματολόγιο είναι ανώνυμο!], είναι προφανές ότι οι ερωτήσεις για τις κοινωνικές δραστηριότητες των μαθητών, για την οικογενειακή τους κατάσταση, έως και τα... βιβλία που έχουν στο σπίτι, αποσκοπούν στο να ερευνηθεί το οικογενειακό - κοινωνικό «προφίλ» του όποιου αμφισβητία! Θέλουν να συσχετίσουν τις πολιτικές - κοινωνικές αντιλήψεις που ανιχνεύουν στο πρώτο μέρος με την οικογενειακή κατάσταση, το μορφωτικό επίπεδο και τις κοινωνικές δραστηριότητες των νέων."
Το καθαυτό περιεχόμενο του ερωτηματολογίου δεν μπορώ να το κρίνω, ούτε με απασχολεί εδώ. Μπορεί να είναι εντελώς άχρηστο και αντιεπιστημονικό.

Αυτό που βλέπω είναι απλά ότι ο αρθρογράφος που το κρίνει έχει στο μυαλό του το μεγάλο κεφάλαιο που καταπιέζει τους προλετάριους (κλπ) και ντε και καλά πρέπει να το "αποδείξει" γράφοντας αστήρικτους συλλογισμούς.

Κάτι σαν το "όποιος κρατάει ένα σφυρί βλέπει όλα τα προβλήματα σαν καρφιά" δηλαδή


Ένθετο πολιτικό σχόλιο: Βρίσκω αυτή τη μανία καταδίωξης κάπως, χμ, πασέ. Είμαστε στο 2009, λίγος εκσυγχρονισμός δε θα έβλαπτε...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Archmage για αυτό το μήνυμα:
  #17  
Παλιά 29-10-09, 17:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
O καθένας μας, έχει τα δικά του κριτήρια, στο τι είναι αποδεκτό και στο τι όχι.

Πραγματικά δεν κατάλαβα την αντίδραση του Πέτρου. Είναι απόλυτα κατανοητό, ότι κάθε άνθρωπος, αντιλαμβάνεται διαφορετικά, με ίσως μόνο κριτήριο, τις ευαισθησίες του.

Εγώ συμφωνώ με την Chressida, ότι είναι Οργουελικό κατασκεύασμα, κοινωνικό φακέλωμα. Εγώ αν ήμουν γονιός παιδιού, θα το παρακαλούσα να ανοίξει το χέρι του πάνω σ' αυτό και θα ζωγράφιζα στο χαρτί, την ανοικτή παλάμη.

Την άποψη μου την λέω ελεύθερα Πέτρο παντού και μου είναι αδιάφορο αν με καταγράφουν. Όμως δεν θα χρησιμοποιήσουν το παιδί μου, για μία δήθεν έρευνα, τόσο αμφιλεγόμενη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-10-09, 17:56
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων

Ένθετο πολιτικό σχόλιο: Βρίσκω αυτή τη μανία καταδίωξης κάπως, χμ, πασέ. Είμαστε στο 2009, λίγος εκσυγχρονισμός δε θα έβλαπτε...
Δεν είναι μανία καταδίωξης, είναι τρόπος άμυνας σε στενόμυαλες αντιλήψεις.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, οκ, τα βλέπω. Ενοχλητικό ύφος, θα το έλεγα εγώ, όχι άλματα λογικής.

Προφανώς εμένα με ενοχλεί πολύ περισσότερο η περιβόητη έρευνα παρά το ύφος του αρθρογράφου.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.