Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Να καταργηθεί η βάση του 10, για την είσοδο στα ΑΕΙ;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Να καταργηθεί η βάση του 10, για την είσοδο στα ΑΕΙ;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-09, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να καταργηθεί το 10 σαν βάση, για την είσοδο στα ΑΕΙ;

Η Κυβέρνηση και το Υπουργείο Παιδείας, έχουν πει ότι σχεδιάζουν την κατάργηση της βάσης του 10, στην εισαγωγή στα ΑΕΙ.

Ποια είναι η άποψη σας;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-09, 13:10
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Και ποιος είπαμε είναι ο λόγος να καταργηθεί;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-09, 13:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιος είπαμε είναι ο λόγος να καταργηθεί;
Για να μην ερημώσουν τα άχρηστα ΤΕΙ της επαρχίας ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-09, 13:18
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ποιος είπαμε είναι ο λόγος να καταργηθεί;
Ένας λόγος : Στο επιχείρημα ότι δεν μπορούν να μπαίνουν στο πανεπιστήμιο ακατάλληλοι, αναρωτιέμαι: αν υποθέσουμε ότι όσοι έχουν κάτω από 10 αυτά τα χρόνια είναι ακατάλληλοι, υπάρχουν μελέτες που έχουν δείξει ότι αυτοί που έχουν 11 ή 12 ή... , είναι κατάλληλοι;

Και περισσότεροι

Και η άποψή μου : για μια ακόμα φορά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υποθέσουμε ότι όσοι έχουν κάτω από 10 αυτά τα χρόνια είναι ακατάλληλοι, υπάρχουν μελέτες που έχουν δείξει ότι αυτοί που έχουν 11 ή 12 ή... , είναι κατάλληλοι;
Δεν ξέρω αν υπάρχουν μελέτες, εγώ ξέρω ότι για να με πάρουν στο τάδε Πανεπιστήμιο του εξωτερικού, ανάλογα με το κύρος του, θα μου ζητήσουν να έχω σε κάποια βασικά μαθήματα κάποιους βαθμούς, πχ 1 Α και 2 C ή 1 B και 2 C, ή τουλάχιστον B σε όλα τα μαθήματα.

Βάζουν ένα επίπεδο, για να είναι οι φοιτητές τους, κάποιας ικανότητας.
Το μπάστε σκύλοι αλέστε που λέει ο κος Πανάρετος, στο άρθρο του (που μας στέλνει το link σου), είναι καθαρά λαϊκίστικο. Γιατί να μπουν όλοι στα ΑΕΙ και ΤΕΙ; Γιατί να μπουν αυτοί που θα πάρουν 3 σε ένα ΤΕΙ; Υπάρχει έστω και μια περίπτωση, κάποιος που είχε 3 στις εισαγωγικές, να πετύχει σαν επιστήμονας; Θα πάει να φάει τον χρόνο του και αν τελειώσει ποτέ, να πάρει ένα δίπλωμα που δεν θα του ειναι χρήσιμο, για να μπει στην αγορά εργασίας.

Προτιμώ τα λεφτά που θα δώσει το Υπουργείο, για το ΤΕΙ Ξετινάγματος μαλιού στην Άνω Ραχούλα, να τα δώσει στο ΤΕΙ Πειραιά Πάτρας ή Κομοτηνής, για τις τεχνολογικές ειδικότητες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-09, 14:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, Ξένιε, δηλαδή πού θα πάνε τα λεφτά κλπ.

Ούτε και το αν θα παραμείνει η βάση του 10 έχει τόση σημασία. Η παιδεία μας θέλει ριζικές και εκ βάθρων αλλαγές. Όλοι το ξέρουν, όλοι τα συζητούν ξανά και ξανά, αλλά επί της ουσίας, δεν ξέρω.

Κάτι πάει να γίνει καιρό τώρα ...... εγώ εύχομαι να γίνει για καλό. Όποια κυβέρνηση κι αν είναι πάνω. Κάποια πράγματα δεν κάνει να τα χρωματίζουμε.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 23-11-09 στις 14:11
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-09, 14:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι πάει να γίνει καιρό τώρα ...... εγώ εύχομαι να γίνει για καλό. Όποια κυβέρνηση κι αν είναι πάνω. Κάποια πράγματα δεν κάνει να τα χρωματίζουμε.
Το κακό στην Ελλάδα, είναι ότι στην Ελλάδα, η κάθε κυβέρνηση γκρεμίζει αυτά που έκτισε η άλλη και αυτό γίνεται παντού, σε όλους τους τομείς και δυστυχώς και στην παιδεία. Δυστυχώς αυτό γίνεται και με απλή αλλαγή υπουργού, που μηδενίζει τον προηγούμενο και φτου και από την αρχή.

Η Ανώτατη παιδεία είχε πιάσει πάτο.
Έγιναν πολλές σημαντικές αλλαγές στην Ανώτατη εκπαίδευση, που οι σημερινοί, είχαν αντιδράσει λυσσαλέα.

Να σου θυμίσω μερικές;

Την κατάργηση των αιωνίων φοιτητών.
Την συμμετοχή του συνόλου των φοιτητών στις πρυτανικές εκλογές και όχι των φοιτητικών συλλόγων.
Την απόφαση κατάληψης, από την πλειοψηφία του συνόλου των φοιτητών.
Την αξιολόγηση του διδακτικού προσωπικού.

Για όλα αυτά και για πολλά άλλα, το Φοιτητικό και Πανεπιστημιακό κατεστημένο που έχει διαλύσει τα ΑΕΙ από την μεταπολίτευση και μετά, αντέδρασε έντονα. Αν δεν σπάσεις τ' αυγά, ομελέτα δεν κάνεις. Αμα δεν σπάσεις αυτό το απόστημα, πρόοδος εκεί δεν υπάρχει.

Να τους βάλουμε όλους μέσα, να τελειώσουν γιατροί και μηχανικοί και ας έχουν και 3 απολυτήριο Γυμνασίου ; Ιδού η απορία.

Το καλύτερο απ΄ όλα θα είναι το κάθε Πανεπιστήμιο να ορίζει τους βαθμούς στα μαθήματα που το ενδιαφέρει. Να μπει εκεί το φίλτρο, για να καθαρίσει το τοπίο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-11-09, 14:42
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υποθέσουμε ότι όσοι έχουν κάτω από 10 αυτά τα χρόνια είναι ακατάλληλοι, υπάρχουν μελέτες που έχουν δείξει ότι αυτοί που έχουν 11 ή 12 ή... , είναι κατάλληλοι;
Η πλειοψηφία αυτών που περνούν στο πολυτεχνείο με βαθμό στα μαθηματικά κάτω από Χ (όπου Χ>10), αποτελούν νεκρό βάρος στη σχολή. Συνεπώς, τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να υπάρχει βάση Χ.

Ή μήπως υπάρχει κανείς που υποστηρίζει σοβαρά ότι κάποιος μπορεί να μπαίνει στη σχολή Μαθηματικών με 5 στα 20 σε βάρος κάποιου που έχει 12 στα 20;

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Και περισσότεροι
Καλά τα λέει για το απόλυτο της βάσης και το σχετικό της βαθμολογίας, αλλά παραλείπει να πει τον απλό τρόπο που συμβιβάζονται αυτά τα δύο: Κανονικοποίηση της βαθμολογίας ανά έτος...

Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η άποψή μου : για μια ακόμα φορά κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
Η συνεχής συζήτηση για το δάσος, όμως, ενδέχεται να προκαλέσει μαρασμό στο δέντρο
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-11-09, 14:43
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο απ΄ όλα θα είναι το κάθε Πανεπιστήμιο να ορίζει τους βαθμούς στα μαθήματα που το ενδιαφέρει. Να μπει εκεί το φίλτρο, για να καθαρίσει το τοπίο.
Και αυτό και επίσης :

- να αρχίσουν τα πανεπιστήμια να θυμίζουν πανεπιστήμια και όχι εκλογικά κέντρα.

- να γίνουν υποχρεωτικές οι παρουσίες (αυτό πραγματικά δε θα το καταλάβω ποτέ, μπαίνεις στο πανεπιστήμιο, βγαίνεις πτυχιούχος και μπορεί κάποιους καθηγητές σου να μην τους έχεις δει ποτέ).
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-11-09, 14:59
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συνεχής συζήτηση για το δάσος, όμως, ενδέχεται να προκαλέσει μαρασμό στο δέντρο
Μην ανησυχείς, όταν το παραμελημένο δεντράκι βρεθεί στον κήπο της Εδέμ θα πάρει από μόνο του τα πάνω του.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-11-09, 16:45
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς, όταν το παραμελημένο δεντράκι βρεθεί στον κήπο της Εδέμ θα πάρει από μόνο του τα πάνω του.
Προσωπικά δεν ανησυχώ διότι δε σκοπεύω να δώσω εισαγωγικές στο άμεσο μέλλον

Με προβληματίζει όμως το γεγονός ότι κάποιοι επιμένουν να εισάγουν παιδιά σε σχολές που δεν μπορούν να παρακολουθήσουν - δηλαδή τα κοροϊδεύουν.

Εννοείται ότι συμφωνώ με το να ορίζει η κάθε σχολή τους δικούς της βαθμούς-κριτήρια, που είναι πολύ καλύτερο σύστημα από μια γενική βάση για όλες. Προφανώς η σχολή Ιστορίας θα έπρεπε να ζητήσει πιο ψηλό βαθμό στην ιστορία από τα λατινικά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-11-09, 17:05
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι συμφωνώ με το να ορίζει η κάθε σχολή τους δικούς της βαθμούς-κριτήρια, που είναι πολύ καλύτερο σύστημα από μια γενική βάση για όλες. Προφανώς η σχολή Ιστορίας θα έπρεπε να ζητήσει πιο ψηλό βαθμό στην ιστορία από τα λατινικά.
Το πρόβλημα έγκειται στον τρόπο που διεξάγονται οι εισαγωγικές και στον τρόπο μελέτης, τον οποίο οι μαθητές καλούνται να υιοθετήσουν, προκειμένου να περάσουν. Προσωπικά, όταν έδωσα εξετάσεις, μετά βίας έγραψα 18 στην Ιστορία, γιατί απλά, αδυνατούσα να παπαγαλίσω και την Ιστορία τη μάθαινα με δικό μου τρόπο. Άλλοι, πέρασαν στην ίδια Σχολή με 19,5 και 20 στην Ιστορία. Ο βαθμός τους δεν αντικατόπτριζε όμως ούτε την κριτική τους ικανότητα ούτε την αγάπη τους για το μάθημα. Τουναντίον, πιστοποιούσε την άκριτη αποδοχή στείρων γνώσεων. Μια απλή συσσώρευση ημερομηνιων και συνθηκών. Πόσο επιστημονικό ακούγεται αυτό;

Πριν λίγες μέρες διάβασα για το πόρισμα που παρέδωσε στο Υπουργείο ο καθηγητής Γ. Μπαμπινιώτης, όπου ανάμεσα σε άλλα, προτείνει τη θέσπιση ειδικού ανεξάρτητου φορέα, υπεύθυνου για τις εισαγωγικές. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει αποτελεσματικά ή αδιάβλητα αυτό. Το ζήτημα είναι ο μαθητής να ξέρει τι διαβάζει. Να μαθαίνει τρόπους για να μελετά και οι εισαγωγικές να κρίνουν όχι την ικανότητα αποστήθισης αλλά την κριτική ικανότητα είτε πρόκειται για θεωρητικά είτε πρόκειται για πρακτικά μαθήματα. Απ' αυτό το τέλμα πρέπει να βγει η Παιδεία. Από το τέλμα της σωρείας άσχετων επιστημόνων. Γνωρίζω πολύ κόσμο με πτυχία σπουδαία, που δε μπορούν να κάνουν μια συνδυαστική σκέψη στην καθημερινή τους ζωή. Δε μπορούν να καταλήξουν σε συμπεράσματα με βάση τα δεδομένα και την παρατήρηση. Πώς, λοιπόν, να εφαρμόσουν τις γνώσεις τους;!

Ας μεγαλώσει η βάση εισαγωγής σε ΑΕΙ και ΤΕΙ αλλά ταυτόχρονα να μεταβληθεί η μορφή των ερωτήσεων στις εξετάσεις και πρωτίστως ο τρόπος διδασκαλίας και τα ίδια τα εγχειρίδια*. Να μην απαιτούν από τους μαθητές να ξημεροβραδιάζονται πάνω απ΄τα βιβλία. Να τους μαθαίνουν να σ κ έ π τ ο ν τ α ι.


*όταν πήγαινα 2Α Λυκείου, είχα την τύχη (μαζί με τους συμμαθητές μου ανά την Ελλάδα) να μαθαίνω Ιστορία από ένα βιβλίο με τίτλο "Θεματική Ιστορία". Την επόμενη χρονιά αποσύρθηκε. Ξέρετε γιατί; Γιατί κρίθηκε "δύσκολο". Ξέρετε γιατί; Γιατί έπρεπε να διδαχθεί με τρόπο που απαιτούσε απ' τον καθηγητή και το μαθητή να εκπαιδευτούν στη μελέτη των Πηγών και στις συνδυαστικές ερωταπαντήσεις. Αλλά πού να τρέχουμε τώρα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.