Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 10-11-11, 23:49
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω να δω τωρα με την επιλογή Παπαδήμα, αν εχει σκοπό να κάνει κάτι,
Η πραγματικότητα είναι ότι από εκεί που υπήρχαν 6 κόμματα αντιπολίτευσης από σήμερα απομένουν
μόνο 2 (ΚΚΕ - Σύριζα) αφού ΝΔ, ΛΑΟΣ, Δημ. Συμμαχία και Δημ.Αριστερά (?) συγκυβερνούν με το
ΠΑΣΟΚ.

Στην καθημερινότητά μας όμως ΔΕΝ θα αλλάξει τίποτα. Ανεργία, χαράτσια, απολύσεις, περικοπές,
ύφεση, λουκέτα κτλ κτλ εξακολουθούν να υπάρχουν και να αυξάνονται. Δεν θα κάνουν τίποτα γι'αυτά
ούτε θα ακούτε να μιλάνε γι'αυτά. Όλο για το πόσο κοντά στη χρεωκοπία είμαστε και το πως θα την
αποφύγουμε θα λένε. Επίσης νέα δάνεια θα πάρουν από την Ε.Ε, τρόικα, ΔΝΤ και θα σφίξουν και άλλο το
ζωνάρι με νέα μέτρα και υλοποίηση των αποφάσεων της 26ης Οκτωβρίου 2011 και ότι αυτή συνεπάγεται.

Και κάτι τελευταίο. Μην τσιμπάτε με το τυράκι των εκλογών που μας πέταξαν. Αν δεν δηλώσουν
ημερομηνία εκλογών είναι πιθανό να κρατήσει αυτή η κυβέρνηση μέχρι τη λήξη της συνταγματικής
της θητείας.

Ήδη τα μμε προετοίμασαν το έδαφος και θα συνεχίσουν να το πράττουν αφού ο «νέος πρωθυπουργός
είναι ένας δόκτωρ στην οικονομία για να περιθάλψει τον Έλληνα ασθενή».

Περαστικά μας!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-11-11, 23:58
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήδη τα μμε προετοίμασαν το έδαφος και θα συνεχίσουν να το πράττουν αφού ο «νέος πρωθυπουργός
είναι ένας δόκτωρ στην οικονομία για να περιθάλψει τον Έλληνα ασθενή».

Περαστικά μας!
Από σχόλιο στο antinews.gr


"gynner είπε:
10/11/2011 στις 11:07 pm
Χμχμχμχμχ……εκλογές ε;Πρίν απο λίγη ώρα ο Παντελής Καψής ο έγκυρος δημοσιγράφος στη ΝΕΤ:”Αν αυτή η κυβέρνηση τα πάει καλά ποιός ο λόγος να γίνουν εκλογές το Φεβρουάριο;”Οπότε, καταλαβαίνεις τι εκβιασμό έχουμε να φάμε, ως πολίτες εννοώ, δεν με αφορούν πλέον τα κόμματα."

Σχόλιο : Τα bolds δικά μου.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-11, 02:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού μας προτρέπεις κιόλας, Ξένιε, θα είμαι εγώ που θα πάω πρώτη κόντρα. Αυτό που διαβάζω στην ανάρτησή σου είναι το σκεπτικό ενός αντιπασόκου, όπως λες, και ενός νεοδημοκράτη ως το κόκαλο. Η κεντρική ιδέα είναι "ο Σαμαράς ίσως και να μπορέσει να κάνει τη διαφορά, ενώ όλοι οι άλλοι είναι ανίκανοι".
Πολύ καλά έκανες

Πάντως οι προτιμήσεις του καθενός μας, είναι καθαρά προσωπική υπόθεση. Εξέθεσα το υποκειμενικό αντιπασοκικό μου μένος και το έχω αιτιολογήσει, σε δεκάδες άρθρα μου, στο Club Οικονομίας και όχι μόνο.

Εγώ σαν οικονομολόγος εξέφρασα ένα σκεπτικό και επίσης είπα, περίπου τι θα γινόταν, αν πηγαίναμε σε εκλογές.

Θα ήθελα χωρίς αφορισμούς, να μου πει ο οποιοσδήποτε, ποια θα ήταν η επόμενη μέρα των πρόωρων εκλογών.

Δεν περιμένω να μου κάνετε οικονομοτεχνική ανάλυση, αλλά το πως φαντάζεστε την Ελλάδα, με το δικό σας αντικυβερνητικό μένος.

Θα είμαστε μέσα στο ευρώ ή έξω από το ευρώ;
Θα είμαστε μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση ή έξω;
Θα είμαστε χρεοκοπημένη χώρα;
Θα υπήρχαν λεφτά για συντάξεις και μισθούς;
Θα είχαμε την δυνατότητα να αγοράσουμε κηροζίνη και ανταλλακτικά για την Πολεμική μας Αεροπορία;
Θα μπορούσαν να περιπολούν στο Αιγαίο, τα πλοία του Πολεμικού Ναυτικού και τα περιπολικά της αστυνομίας στους δρόμους;

Πόσο χαμηλά πρέπει να πέσουμε για να αφυπνιστούμε και να χαλάσουμε τις συνήθειες μας;

Αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν θα αλλάξουν και οι πολιτικοί και τα κόμματα, δικοί μας είναι, δικά μας δημιουργήματα.

Στις εξαιρετικά δύσκολες ώρες που περνάει η πατρίδα μας, είναι επιεικώς αστείο, να μας παρασύρει ο φανατισμός μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-11, 11:39
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα χωρίς αφορισμούς, να μου πει ο οποιοσδήποτε, ποια θα ήταν η επόμενη μέρα των πρόωρων εκλογών.

... το πως φαντάζεστε την Ελλάδα, με το δικό σας αντικυβερνητικό μένος.

Πόσο χαμηλά πρέπει να πέσουμε για να αφυπνιστούμε και να χαλάσουμε τις συνήθειες μας;

Αν δεν αλλάξουμε εμείς δεν θα αλλάξουν και οι πολιτικοί...

Στις εξαιρετικά δύσκολες ώρες που περνάει η πατρίδα μας, είναι επιεικώς αστείο, να μας παρασύρει ο φανατισμός μας.
Σιγά Στέλιο γιατί σε λίγο θα μας πεις ότι υπονομεύουμε και τη νέα κυβέρνηση και το δύσκολο έργο το οποίο
έχει να διατελέσει και ότι δεν μας ενδιαφέρει και δεν νοιαζόμαστε για το καλό της πατρίδα μας μπροστά στο
κομματικό όφελος και το βόλεμά μας.

Η πολιτική κυβίστηση που πραγματοποιήσε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι παροιμιώδης και
δεν έχει προηγούμενο. Είναι σε όλους γνωστό ότι τα ταμειακά διαθέσιμα επαρκούσαν
μέχρι και τα μέσα Ιανουαρίου
και ότι δεν αντιμετώπιζαν άμεσα πρόβλημα αφού η κυβέρνηση έχει ως «μαξιλάρι ασφαλείας»
τόσο τις εκδόσεις εντόκων γραμματίων , όσο και το Ταμείο Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας από το οποίο δύναται να αντλήσει
εκτάκτως περισσότερα από 1 δισ. ευρώ εφόσον χρειασθεί.

Οπότε οι εκλογές στις αρχές του Δεκέμβρη μια χαρά μπορούσαν να γίνουν.

Τι είναι αυτό που σε κάνει να πραγματοποιείς στροφή 360 μοιρών από τις απόψεις σου για τη κυβέρνηση και τις πολιτικές της
της προηγούμενης εβδομάδας; Δεν άλλαξε ο βασικός κορμός της κυβέρνησης. Δεν άλλαξαν οι πολιτικές. Το οικονομικό επιτελείο
παραμένει το ίδιο και η σύνθεση της κυβέρνησης η ίδια. Τον Βενιζέλο που καυτηρίαζες τις επιλογές του θα έχεις και τώρα και
μάλιστα θα υλοποίησει το κούρεμα και τις αποφάσεις της 26ης Οκτωβρίου 2011 και ότι αυτή συνεπάγεται με τις ευλογίες της
αντιπολίτευσης της οποίας η αντιμνημονιακή μάσκα και υποκρισία κατέρρευσε. Σκοπός είναι οι τραπεζίτες και λοιποί ομολογιούχοι
να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα από το κούρεμα. Επειδή όμως αυτά τα λεφτά πρέπει να βγούν από κάπου ετοιμαστείτε
για έναν ακόμη γύρο περικοπών.

Κλείνω λέγοντας ότι το πολιτικό κενό και η έλλειψη μεγάλων πολιτικών ηγετών είναι τεράστιο. Τα προβλήματα παραμένουν και
θα παραμένουν για πολλές δεκαετίες ακόμα. Όλα τα άλλα είναι λόγια για να αγαπιόμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-11-11, 11:53
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
οι γελωτοποιοί ΚΑΙ οι σοβαροφανείς (νεοφανείς θεατρινίσκοι - ''πνευματικά'' τέκνα του ροκφέλερ...) είναι οι βαλβίδες ασφαλείας και εκτόνωσης για κάθε πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-11-11, 12:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά Στέλιο γιατί σε λίγο θα μας πεις ότι υπονομεύουμε και τη νέα κυβέρνηση και το δύσκολο έργο το οποίο
έχει να διατελέσει και ότι δεν μας ενδιαφέρει και δεν νοιαζόμαστε για το καλό της πατρίδα μας μπροστά στο κομματικό όφελος και το βόλεμά μας.
Σήμερα η πατρίδα μας απαλλάσσεται από έναν εφιάλτη. Μόνο γι αυτό είμαι χαρούμενος, πολύ χαρούμενος. Θα πρέπει από εδώ και εμπρός να προσαρμοστείτε στην ιδέα των κυβερνήσεων συνεργασίας, τέλος οι μονοκομματικές κυβερνήσεις.

Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Η πολιτική κυβίστηση που πραγματοποιήσε ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης είναι παροιμιώδης και δεν έχει προηγούμενο. Είναι σε όλους γνωστό ότι τα ταμειακά διαθέσιμα επαρκούσαν
μέχρι και τα μέσα Ιανουαρίου
και ότι δεν αντιμετώπιζαν άμεσα πρόβλημα αφού η κυβέρνηση έχει ως «μαξιλάρι ασφαλείας»
Η Ελλάδα πήρε προχθές εξάμηνο δάνειο 1.4 δις €, με τόκο 4.8% περίπου.
Σε έξι μήνες θα πρέπει να το ξεχρεώσει και για να είχε αποτέλεσμα, θα έπρεπε να είχαμε ανάπτυξη έστω 4.8 τουλάχιστον. Εμείς έχουμε ύφεση κοντά το 6%, άρα θα κληθούμε σε έξι μήνες να πληρώσουμε τόσα όσα δεν έχουμε.

Αν γινόντουσαν εκλογές τον Δεκέμβριο και εμείς δεν πληρώναμε τα χρέη μας, θα χρεοκοπούσαμε άτακτα και θα επιστρέφαμε στο εθνικό μας νόμισμα. Την ίδια ώρα οι τράπεζες θα είχαν καταρρεύσει και ο κόσμος θα έχανε τα λεφτά του. Την ίδια στιγμή η σχέση δραχμής ευρώ θα πήγαινε 2000 δρχ προς ένα ευρώ και δεν υπερβάλω.

Αγαπητοί μου φίλοι, βρισκόμαστε μπροστά σ' απίστευτα αδιέξοδα, που μας οδήγησε η απόλυτα καταστροφική διετία του προδότη Παπανδρέου.

Δεν έχω κάνει καμιά στροφή και δεν θέλω να υπερασπιστώ κανέναν.

Θα συμφωνήσω μάλιστα απόλυτο με τον πιο κάτω συλλογισμό σου.

Κλείνω λέγοντας ότι το πολιτικό κενό και η έλλειψη μεγάλων πολιτικών ηγετών είναι τεράστιο. Τα προβλήματα παραμένουν και
θα παραμένουν για πολλές δεκαετίες ακόμα. Όλα τα άλλα είναι λόγια για να αγαπιόμαστε.
Η έλλειψη σοβαρής ηγεσίας, θα πρόσθετα, ότι είναι σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Προσωπικά προβλέπω κατάρρευση της ευρωζώνης, έτσι και η Ιταλία δεν καταφέρει να πείσει ότι μπορεί να βελτιώσει τα χρηματοπιστωτικά της.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
οι γελωτοποιοί ΚΑΙ οι σοβαροφανείς (νεοφανείς θεατρινίσκοι - ''πνευματικά'' τέκνα του ροκφέλερ...) είναι οι βαλβίδες ασφαλείας και εκτόνωσης για κάθε πρόβλημα.
...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-11-11, 12:43
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
τὸ 1936, ἡ Ἑλλάδα τοῦ Ἰωάννη Μεταξὰ ἀρνήθηκε νὰ συνεχίσει τὴν ἐξυπηρέτηση τοῦ δανείου ποὺ εἶχε συνάψει μὲ τὴ βελγικὴ τράπεζα «Societe Commerciale de Belgique». Ἡ κυβέρνηση τοῦ Βελγίου προσέφυγε στὸ Διεθνὲς Δικαστήριο, ποὺ εἶχε ἱδρύσει ἡ Κοινωνία τῶν Ἐθνῶν, κατηγορώντας τὴν Ἑλλάδα ὅτι ἀθετεῖ τὶς διεθνεῖς της ὑποχρεώσεις.

Ἡ Ἑλλάδα ἀπάντησε ὅτι ἀδυνατεῖ νὰ ἐκπληρώσει τὶς δανειακές της ὑποχρεώσεις, διότι δὲν μπορεῖ νὰ θέσει σὲ κίνδυνο τὴν κατάσταση τοῦ Λαοῦ καὶ τῆς χώρας! Στὸ ὑπόμνημά της, ἡ Ἑλληνικὴ κυβέρνηση ἀνέφερε : «Ἡ Κυβέρνηση τῆς Ἑλλάδος, ἀνήσυχη γιὰ τὰ ζωτικὰ συμφέροντα τοῦ Ἑλληνικοῦ λαοῦ καὶ γιὰ τὴ διοίκηση, τὴν οἰκονομικὴ ζωή, τὴν κατάσταση τῆς ὑγείας καὶ τὴν ἐσωτερικὴ καὶ ἐξωτερικὴ ἀσφάλεια τῆς χώρας, δὲν θὰ μποροῦσε νὰ προβεῖ σὲ ἄλλη ἐπιλογή. Ὅποια κυβέρνηση κι ἂν ἦταν στὴν θέση της, θὰ ἔκανε τὸ ἴδιο».Yearbook of the International Law Commission, 1980, v.l., σέλ.25).

Τὸ ἐπιστέγασμα ἦρθε μὲ τὸ ὑπόμνημα ποὺ κατέθεσε στὸ Διεθνὲς Δικαστήριο ὁ νομικὸς ἐκπρόσωπος τῆς Ἑλληνικῆς κυβέρνησης τὸ 1938, ὅπου τόνισε τὰ αὐτονόητα : «Ἐνίοτε, μπορεῖ νὰ ὑπάρξει μία ἔκτακτη κατάσταση, ἡ ὁποία κάνει ἀδύνατο γιὰ τὶς Κυβερνήσεις νὰ ἐκπληρώσουν τὶς... ὑποχρεώσεις τους πρὸς τοὺς δανειστὲς καὶ πρὸς τὸν Λαό τους. Οἱ πόροι τῆς χώρας εἶναι ἀνεπαρκεῖς γιὰ νὰ ἐκπληρώσουν καὶ τὶς δύο ὑποχρεώσεις ταυτόχρονα. Εἶναι ἀδύνατον νὰ πληρώσει μία Κυβέρνηση τὸ χρέος καὶ τὴν ἴδια στιγμὴ νὰ παρασχεθεῖ στὸν λαὸ ἡ κατάλληλη διοίκηση καὶ οἱ ἐγγυημένες συνθῆκες γιὰ τὴν ἠθική, κοινωνικὴ καὶ οἰκονομικὴ ἀνάπτυξη. Πρέπει νὰ ἐπιλέξει ἀνάμεσα στὰ δύο. Καὶ φυσικά, τὸ καθῆκον τοῦ Κράτους νὰ ἐξασφαλίσει τὴν εὔρυθμη λειτουργία τῶν βασικῶν δημοσίων ὑπηρεσιῶν, ὑπερτερεῖ ἔναντί της πληρωμῆς τῶν χρεῶν της.


Ἀπὸ κανένα κράτος δὲν ἀπαιτεῖται νὰ ἐκπληρώσει, μερικὰ ἢ ὁλικά, τὶς χρηματικές του ὑποχρεώσεις, ἂν αὐτὸ θέτει σὲ κίνδυνο τὴν λειτουργία τῶν δημοσίων ὑπηρεσιῶν του κι’ ἔχει σὰν ἀποτέλεσμα τὴν ἀποδιοργάνωση τῆς διοίκησης τῆς χώρας (σᾶς θυμίζει κάτι; ). Στὴν περίπτωση ποὺ ἡ ἀποπληρωμὴ τῶν χρεῶν θέτει σὲ κίνδυνο τὴν οἰκονομικὴ ζωὴ καὶ τὴ διοίκηση, ἡ Κυβέρνηση εἶναι ὑποχρεωμένη νὰ διακόψει ἢ καὶ νὰ μειώσει τὴν ἐξυπηρέτηση τοῦ χρέους»!


Μὲ αὐτὰ τὰ ἐπιχειρήματα λοιπόν, τὸ Διεθνὲς δικαστήριο δικαίωσε τὴν Ἑλλάδα, δημιουργώντας νομικὸ προηγούμενο, στὸ ὁποῖο μάλιστα τὸ 2003 στηρίχθηκε ἡ Ἀργεντινὴ καὶ ὁ ἀείμνηστος πρόεδρός της, Νέστωρ Κίχνερ, ὁ ὁποῖος ἐπέλεξε νὰ διαγράψει μονομερῶς τὸ μεγαλύτερο μέρος τοῦ δημοσίου χρέους τῆς χώρα του, ἀντὶ νὰ τὴν ὑποδουλώσει στὸ Δ.Ν.Τ.!

...καὶ ὁ νοῶν νοείτω ….

(τώρα στην σκακιέρα ΔΕΝ παίζει το : Οἱ πόροι τῆς χώρας εἶναι ἀνεπαρκεῖς γιὰ νὰ ἐκπληρώσουν καὶ τὶς δύο ὑποχρεώσεις ταυτόχρονα. ίσως γιαυτό ο Όλι Ρεν, άφησε την Ελλάδα και έπιασε την Κύπρο. Τυχαίο; δεν νομίζω )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.