Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φακέλωμα μαθητικών αντιλήψεων

Ας προσπαθήσουμε, όσο γίνεται, να μπούμε στη θέση ενός μαθητή της Γ' Γυμνασίου.

Στο σχολείο έρχεται μια «Διεθνής Έρευνα για την Κοινωνική και Πολιτική Εκπαίδευση και Εκπαίδευση του Πολίτη» και ο μαθητής καλείται να απαντήσει σε συγκεκριμένες ερωτήσεις. Το σχολείο ανακοινώνει ότι η έρευνα είναι του Ελληνικού Κέντρου Ερευνών της Διεθνούς Ένωσης για την Αξιολόγηση της Εκπαιδευτικής Επίδοσης και της Εκπαιδευτικής Πολιτικής. Το Κέντρο αυτό συνδέεται με το Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής Προσχολικής Ηλικίας (ΤΕΑΠΗ) του Πανεπιστημίου Αθηνών. Παρακάτω παρουσιάζονται ορισμένα χαρακτηριστικά παραδείγματα εγκλωβισμού της σκέψης των μαθητών εντός των προκαθορισμένων ιδεολογικών τειχών. Η έρευνα, ήδη, κυκλοφορεί στα σχολεία.



Οι... τεμπέληδες άνεργοι

Πρώτα μπαίνει το πλαίσιο: «Σε μερικές χώρες η κυβέρνηση δίνει χρήματα σε όσους ενήλικες είναι σε θέση να εργαστούν αλλά είναι άνεργοι (δεν μπορούν να βρουν δουλειά), μόνο αν κάνουν δουλειά για το κοινωνικό σύνολο. Η κυβέρνηση δε θα τους δώσει χρήματα αν αρνηθούν να κάνουν αυτή τη δουλειά», λέει το εισαγωγικό μιας από τις ερωτήσεις του ερωτηματολογίου που καλούνται να συμπληρώσουν οι μαθητές.

Οι άνεργοι παρουσιάζονται σαν να είναι αυτοί υπεύθυνοι που δεν μπορούν να βρουν δουλειά και δεν πρέπει να κάθονται. Έρχεται, λοιπόν, το ...καλό κράτος και τους θέτει συγκεκριμένο όρο για να πάρουν επίδομα ανεργίας. Αποκρύπτεται πλήρως το δικαίωμα της δουλειάς και η κυβέρνηση εμφανίζεται ως σωτήρας που βοηθάει τους άνεργους.

Στη συνέχεια ο μαθητής καλείται να υποστηρίξει την παραπάνω λύση: «Γράψε το καλύτερο επιχείρημα που μπορείς να σκεφτείς υπέρ του να δίνει η κυβέρνηση χρήματα στους ανέργους μόνο αν κάνουν δουλειά για το κοινωνικό σύνολο». Με άλλα λόγια; Βρείτε επιχειρήματα για να μην κάθονται οι ...τεμπέληδες άνεργοι χωρίς να κάνουν τίποτα. Το όλο σκεπτικό πλασάρεται έντεχνα, αφού «στολίζεται» με την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.



Τα οφέλη από την αρχηγία

Σε άλλη ερώτηση περιγράφεται η παρακάτω κατάσταση: «Ζητήθηκε απ' την Κωνσταντίνα να γίνει η αρχηγός της τοπικής εθελοντικής ομάδας για την προστασία του περιβάλλοντος. Τι πρέπει κυρίως να καταλάβει η Κωνσταντίνα για τον εαυτό της, ώστε να αποφασίσει αν η ομάδα θα έχει όφελος από την αρχηγία της». Ο μαθητής είναι υποχρεωμένος να μιλήσει για τα οφέλη της Κωνσταντίνας από την αρχηγία της. Με έξυπνο τρόπο, αφού το θέμα αφορά εθελοντική ομάδα, περνάει αμέσως η αντίληψη ότι ο αρχηγός είναι αυτός που μπορεί να βρει λύσεις. Η συλλογική δράση είναι εξαφανισμένη. Οι απαντήσεις υποχρεώνουν σε συγκεκριμένες επιλογές:

α. Πόσο καλά καταφέρνει να αποφεύγει την κριτική.
β. Πώς μπορεί να κάνει τα μέλη της ομάδας να τη συμπαθήσουν.
γ. Κατά πόσο οι ικανότητες της αρχηγού ανταποκρίνονται στις ανάγκες των μελών της ομάδας.
δ. Κατά πόσο μπορεί να εξασφαλιστεί ότι όλοι στην ομάδα θα συμφωνήσουν μαζί της.

Φυσικά, ούτε λόγος να γίνεται, ούτε περιθώριο να σκεφτεί ο μαθητής ότι τα προβλήματα του περιβάλλοντος δε λύνονται μέσα από τις σχετικές ΜΚΟ που κάνουν μπίζνες πάνω σε υπαρκτά προβλήματα! Ούτε περιθώριο να αρνηθεί την αρχηγία σε μια τέτοια οργάνωση, που στην αθωότερη εκδοχή της είναι μια «ουτοπία» και στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι άγριο εμπόριο «περιβαλλοντικής ευαισθησίας».


Ελεγχόμενες απόψεις περί δημοκρατίας

Ακολουθούν ελεγχόμενες ερωτήσεις και απαντήσεις περί δημοκρατίας. Μια απ' αυτές: «Σε ένα δημοκρατικό πολιτικό σύστημα, ποιο από τα παρακάτω είναι αναμφισβήτητη καταπάτηση των πολιτικών ελευθεριών;


α. Ενοπλος αστυνομικός με στολή εισέρχεται σε τόπο θρησκευτικής λατρείας.
β. Αστυνομικός διαλύει μια ιδιωτική συγκέντρωση πολιτών που ασκούν κριτική σε πολιτικούς αρχηγούς.
γ. Αστυνομικός συλλαμβάνει τα μέλη ομάδας που σχεδιάζουν κρυφά να ανατινάξουν ένα κυβερνητικό κτίριο.
δ. Κάποιος που έχει μαζί του αδήλωτο όπλο τιμωρείται με πρόστιμο».

Ο μαθητής, λογικά, απορρίπτει τις δύο τελευταίες απαντήσεις. Μένουν οι δύο πρώτες για να τις επιλέξει. Είναι τυχαίο ότι στη δεύτερη απάντηση μιλούν για «ιδιωτική» και όχι «δημόσια» συγκέντρωση; Μήπως για τους συντάκτες του ερωτηματολογίου η απαγόρευση και η επέμβαση στη συνδικαλιστική δράση σε χώρους δουλειάς ή απαγόρευση δημόσιων συγκεντρώσεων, εργαζομένων, φορέων κ.ά. είναι πολύ λογικό να χρειάζονται σε κάποιες περιπτώσεις;

Επόμενη ερώτηση: Ποιο από τα παρακάτω είναι αναγκαίο να συμβαίνει στις δημοκρατικές χώρες;

α. Να υπάρχουν νόμοι για την προστασία του περιβάλλοντος.
β. Να ανήκουν στο κράτος πολλές εταιρείες.
γ. Να μπορούν οι πολίτες να επηρεάζουν το δημόσιο διάλογο και τις αποφάσεις.
δ. Να επικρίνονται σπάνια οι πολιτικοί αρχηγοί

Η τελευταία απάντηση απορρίπτεται αμέσως, και από τις υπόλοιπες... λείπει οτιδήποτε μπορεί να προσβάλει τη σημερινή δημοκρατία. Γιατί, αλήθεια, δεν είναι αναγκαίο στις δημοκρατικές χώρες να έχουν όλοι δουλειά, ασφάλιση, παιδεία και υγεία; Γιατί δεν είναι αναγκαίο να υπάρχει δημοκρατία στους χώρους δουλειάς και να μπορούν οι εργαζόμενοι να διεκδικούν; Αυτά τα αναγκαία δε βοηθούν, μάλλον, την έρευνα, αφού λείπουν από τις σημερινές «δημοκρατίες» και καλό είναι να μη θεωρούνται δικαιώματα, αλλά ευκαιρίες.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι θέσεις - προτάσεις για τις οποίες οι μαθητές πρέπει να εκφέρουν θετική ή αρνητική γνώμη. Ο τίτλος της ενότητας είναι «πολίτης και κοινωνία». Μια απ' αυτές τις προτάσεις είναι η εξής: «Οι διαφορές στο εισόδημα μεταξύ πλουσίων και φτωχών πρέπει να είναι μικρές»! Για την έρευνα οι διαφορές στο εισόδημα θεωρούνται δεδομένες και το ζήτημα μπαίνει μόνο στο εάν πρέπει να είναι μικρές οι μεγάλες! Ο μαθητής, συνεπώς, πρέπει να πάρει απόφαση ότι είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί!

Η... απαραίτητη ευρωλαγνεία!

Το τρίτο μέρος είναι αφιερωμένο στην Ευρωπαϊκή Ενωση. Ξεκινάει με πληροφοριακές ερωτήσεις για τους θεσμούς της ΕΕ, τον αριθμό των χωρών, τα χρήματα που δίνουν οι χώρες στην ΕΕ, για τη διεύρυνση, τα δικαιώματα των πολιτών. Υπάρχουν επίσης κρίσεις για την ΕΕ (θετικές ή αρνητικές) σε μια σειρά ζητήματα όπως η ειρήνη, το σχολείο, το περιβάλλον, για τα πλεονεκτήματα του ευρώ.

Στη δεύτερη ενότητα καλλιεργείται, έντεχνα, η... ανάγκη να αισθάνονται οι μαθητές ...Ευρωπαίοι, δηλαδή υποστηρικτές της ΕΕ. Για παράδειγμα: Θεωρώ τον εαυτό μου Ευρωπαίο/Ευρωπαία; Θεωρώ τον εαυτό πρώτα Ευρωπαίο/α πολίτη και μετά Ελληνα/Ελληνίδα; Αισθάνομαι μέλος της Ευρώπης; Με τις επόμενες ερωτήσεις εξωραΐζεται η ΕΕ και οι μαθητές πρέπει να απαντήσουν εάν συμμετέχουν σε διάφορες δραστηριότητές της, σε μια σειρά ζητήματα.

Οργουελικό κοινωνικό φακέλωμα

Στο δεύτερο μέρος της έρευνας εισαγωγικά ενημερώνεται ο μαθητής: Υπάρχουν «ερωτήσεις σχετικά με 1) Με εσένα, το σπίτι σου και την οικογένειά σου, 2) Τις δραστηριότητες σου μέσα και έξω από το σχολείο, 3) Τις απόψεις σου σχετικά με διάφορα πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα». Οι ερωτήσεις αφορούν την ηλικία, το φύλο, την καταγωγή, το επίπεδο εκπαίδευσης που θεωρεί ο μαθητής ότι θα ολοκληρώσει, τη χώρα που γεννήθηκαν ο μαθητής και οι γονείς του και άλλα προσωπικά στοιχεία, τη γλώσσα που μιλιέται στο σπίτι, τη δουλειά, το επίπεδο εκπαίδευσης της μητέρας και του πατέρα, το βαθμό ενδιαφέροντος των γονιών για πολιτικά και κοινωνικά ζητήματα, τον αριθμό βιβλίων που υπάρχουν στο σπίτι, τον αριθμό των μελών της οικογένειας.

Ακολουθούν ερωτήσεις για τις δραστηριότητες του μαθητή εκτός σχολείου, τη συχνότητα πολιτικών και κοινωνικών συζητήσεων με τους γονείς, ερωτήσεις για τον τρόπο ενημέρωσης. Οι μαθητές, μάλιστα, πρέπει να απαντήσουν αν συμμετέχουν και πόσο καιρό, σε πολιτική οργάνωση ή άλλη οργάνωση νέων. Στη συνέχεια οι ερωτήσεις έχουν σχέση με τις πολιτικές και κοινωνικές συζητήσεις στο σχολείο, για το ρόλο του δασκάλου, σε ποιο βαθμό υπάρχει η δυνατότητα αντίρρησης του μαθητή κ.ά.

Σε τι χρειάζεται άραγε αυτό το τμήμα των ερωτήσεων πάνω σε προσωπικά δεδομένα; Το ερωτηματολόγιο δε φέρει το ονοματεπώνυμο αυτού που απαντάει, ενώ οι υπεύθυνοι της έρευνας διαβεβαιώνουν ότι «είναι εμπιστευτικό και οι απαντήσεις θα παρουσιαστούν σε πίνακες συνολικά για όλους τους μαθητές».

Αν δεχτούμε καλοπροαίρετα τα παραπάνω, είναι προφανές ότι οι ερωτήσεις για τις κοινωνικές δραστηριότητες των μαθητών, για την οικογενειακή τους κατάσταση, έως και τα... βιβλία που έχουν στο σπίτι, αποσκοπούν στο να ερευνηθεί το οικογενειακό - κοινωνικό «προφίλ» του όποιου αμφισβητία! Θέλουν να συσχετίσουν τις πολιτικές - κοινωνικές αντιλήψεις που ανιχνεύουν στο πρώτο μέρος με την οικογενειακή κατάσταση, το μορφωτικό επίπεδο και τις κοινωνικές δραστηριότητες των νέων. Ομολογουμένως «οργουελικό» το φακέλωμα που κάνουν.

Στο τέλος της έρευνας γράφεται: «Οι απαντήσεις σου θα μας βοηθήσουν να καταλάβουμε βασικά θέματα της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής και να συμβάλουμε στη βελτίωσή της σε όλο τον κόσμο». Όπως ήταν φανερό από τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις, η έρευνα κινείται μέσα σε προκαθορισμένες «γραμμές». Στην ίδια κατεύθυνση θα είναι οι προσπάθειες «βελτίωσης της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής». Κοινωνικά και πολιτικά οι νέοι και οι νέες πρέπει να αντιλαμβάνονται τον κόσμο οριοθετημένο. Ο κύκλος είναι κλειστός και οι κινήσεις έξω απ' αυτόν πρέπει να ελέγχονται...
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Xenios (28-10-09)
  #2  
Παλιά 28-10-09, 19:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Επιεικώς, απαράδεκτο, στο σύνολο του.

Ομολογώ ότι αυτό είναι το λιγότερο οργουελικό κατασκεύασμα. Μου θυμίζει έντονα, παρόμοια ερώτηση στις εξετάσεις υποψηφίων εφέδρων αξιωματικών, την περίοδο της χούντας.
Ποια η γνώμη σας για την 21η Απριλίου;

Φυσικά όποια απάντηση δεν ήταν αρεστη, σου εξασφάλιζε μετάθεση στην πινέζα (όπως λέγαμε τον Βορειανατολικό Έβρο).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-09, 02:55
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας προσπαθήσουμε, όσο γίνεται, να μπούμε στη θέση ενός μαθητή της Γ' Γυμνασίου.

[ κλπ κλπ ]
Διαφωνώ τόσο εντυπωσιακά με το μήνυμά σου και σε τόσο πολλά σημεία που ξέρω οτι οποιαδήποτε προσπάθεια για διάλογο είναι μάταιη... Απαιτείται ιδιαίτερη προσπάθεια και ταλέντο για να παρερμηνεύσει (καλύτερα, για να διαστρεβλώσει) κανείς τόσο πολύ τα γραφόμενα.

Το μόνο που θα μπορούσες να κρατήσεις κάπου στο βάθος του μυαλού σου είναι οτι δε συμφωνούν όλοι μαζί σου.

Εύγε!

Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-09, 03:17
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιεικώς, απαράδεκτο, στο σύνολο του.

Ομολογώ ότι αυτό είναι το λιγότερο οργουελικό κατασκεύασμα. Μου θυμίζει έντονα, παρόμοια ερώτηση στις εξετάσεις υποψηφίων εφέδρων αξιωματικών, την περίοδο της χούντας.
Ποια η γνώμη σας για την 21η Απριλίου;

Φυσικά όποια απάντηση δεν ήταν αρεστη, σου εξασφάλιζε μετάθεση στην πινέζα (όπως λέγαμε τον Βορειανατολικό Έβρο).
Καλά, εσένα βρε Στέλιο μου σε ξέρω.

Έχουμε τρελαθεί τελείως? Όποιος έλεγε βλακείες την περίοδο της χούντας κατέληγε στην καλύτερη σε ξερονήσι, στη χειρότερη βασανιζόταν σε κάποιο μπουντρούμι. Ο πατέρας μου που ήταν στο στρατό εκείνη την περίοδο βρέθηκε στην απομόνωση με παξιμάδι και νερό απλά και μόνο επειδή υποπτεύονταν οτι μπορεί να είναι αριστερός. Δηλαδή πιστεύεις οτι διατρέχει σήμερα κάποιος μαθητής τέτοιο κίνδυνο ανάλογα με τις απαντήσεις του στο ερωτηματολόγιο? Ας μην υπερβάλουμε.

Ο αγώνας των φοιτητών κατά της χούντας αφορούσε μεταξύ άλλων την ελευθερία στη διακίνηση των ιδεών και κατα προέκταση την ακαδημαϊκή ελευθερία να γίνονται τέτοιου είδους έρευνες που μπορεί να αγγίζουν ευαίσθητα θέματα. Τα ωφέλη της έρευνας αυτής δεν μπορώ να τα προδικάσω (πολύ δε περισσότερο που δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες τα ερωτήματα που τέθηκαν), αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει εκ των προτέρων να είμαστε δύσπιστοι.

Αν κάποιος ανησυχεί για το φακέλωμα, ας σκέφτεται πόσα γνωρίζουν το Google, το facebook, τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ο ΟΤΕ και ο ... περιπτεράς του για το ποιόν του.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-09, 11:26
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ τόσο εντυπωσιακά με το μήνυμά σου και σε τόσο πολλά σημεία που ξέρω οτι οποιαδήποτε προσπάθεια για διάλογο είναι μάταιη...
Θα μπορούσες να δοκιμάσεις.

Αλλά μπορώ να κάνω εγώ την αρχή. Το άρθρο δεν είναι δικό μου. Αλλά εφόσον το βάζω εδώ, σημαίνει ότι συμφωνώ μ' αυτό στα περισσότερα σημεία.

Αυτό που συνέβη ήταν ότι η κόρη μου, μαθήτρια γ' γυμνασίου, έπρεπε να συμπληρώσει αυτήν την έρευνα στο σχολείο. Όταν ήρθε σπίτι μου έκανε παράπονα του στυλ : "μας ρώτησαν τι σπουδές έχει κάνει η μητέρα μας και τι ο πατέρας μας, τι δουλειά κάνουν κλπ. Γιατί να πρέπει να τα απαντήσω όλα αυτά;"

Επιπλέον, μια παρόμοια έρευνα είχε αναγκαστεί να συμπληρώσει και πριν μερικά χρόνια στο δημοτικό.

Προσωπικά, τρέφω μια απέχθεια για τέτοιου είδους ερωτηματολόγια, τους λόγους μπορώ να τους αναφέρω σε επόμενη ανάρτηση αν σε ενδιαφέρει, ήρθαν και τα παράπονα του παιδιού, έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο άρθρο και είπα να το βάλω εδώ.

Ούτε διαστρεβλώνω κάτι, ούτε φυσικά έχω την απαίτηση να συμφωνούν όλοι μαζί μου.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 29-10-09 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-09, 13:52
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Το θέμα μου φάνηκε ενδιαφέρον, μα λείπουν κάποια στοιχεία για να μπορέσουμε να ασχοληθούμε μαζί του.
α) Ας συμπληρωθεί το ονοματεπώνυμο του συγγραφέα κ το μέσο όπου πρωτοδημοσιεύτηκε, καθώς πρόκειται για ενυπόγραφο (αρχικό) άρθρο.
β) Αν κ εσείς θέλετε να γίνει μια κουβέντα σε σχέση με αυτό, ας τεθούν ανάλογα ερωτήματα για να ξεκινήσει κάποιος διάλογος.


Τώρα, για τα ερωτηματολόγια που ζητήθηκαν να απαντηθούν από μαθητές στο σχολείο, πιστεύω πως δεν θα είχε υποχρεωτικό χαρακτήρα και αυτό θα έπρεπε να τονιστεί στους μαθητές ώστε να έχουν την ευχέρεια να αποφασίσουν αν θα απαντήσουν ή όχι. Τώρα αν δεν έγινε με τον σωστό τρόπο η παραπάνω έρευνα, καλό θα ήταν να γίνουν οι ανάλογες διαμαρτυρίες και ενέργειες εκεί που πρέπει.

Διατηρώ επιφύλαξη ως προς το πόσο υποχρεωτικό ήταν και θα αναζητήσω στοιχεία για την εν λόγω έρευνα.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-09, 14:03
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτο και το κέιμενο και τον σκοπό που πιθανότατα εξυπηρετεί . Λυπάμαι .

Αυτό που θα ήθελα και εγώ να μάθω όπως και η cristi , είναι εάν είναι υποχρεωτικό να απαντήσεις .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-09, 14:12
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ ξέρω να πω ότι με φάγατε (όχι όλοι) που έβαλα άρθρο του Ριζοσπάστη. Δεν το ξανακάνω

Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό ή όχι, η καθηγήτρια που έδωσε στα παιδιά το ερωτηματολόγιο δεν είπε "όποιος θέλει".
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 29-10-09 στις 14:14
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
μαρια ψαθα (29-10-09)
  #9  
Παλιά 29-10-09, 14:24
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω να πω ότι με φάγατε (όχι όλοι) που έβαλα άρθρο του Ριζοσπάστη. Δεν το ξανακάνω
... .
Δεν είναι θέμα ο ριζοσπάστης ή να μην το ξανακάνουμε, ή το ότι έγινε.

Το θέμα είναι να φαίνεται το όνομα του συγγραφέα που είναι: Γεράσιμος ΧΟΛΕΒΑΣ (εδώ) και να μην νομίζουμε οτι το έγραψε άλλος και να είναι πιο ξεκάθαρο τι θέλει να πει αυτός που έβαλε το θέμα ή τι θέλει να συζητηθεί.

Και τώρα επί της ουσίας, υπάρχουν ερωτήματα ως προς το περιεχόμενο της ίδιας της έρευνας;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 29-10-09 στις 21:45 Αιτία: ποιο - πιο!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-09, 15:19
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Νομίζω είναι γνωστό ότι ο Ριζοσπάστης ερμηνεύει την πραγματικότητα με τα δικά του γυαλιά.

Αυτά που γράφει το άρθρο είναι ουσιαστικά μια σειρά από λογικά λάθη: non sequitur, υπερβολές, υπεραπλουστεύσεις, ψευτοδιλλήματα, επιλεκτική παρατήρηση, κλπ. - αν θέλετε μπορώ να το αναλύσω παραπέρα.

Αυτό φυσικά δε σημαίνει ότι το ίδιο το ερωτηματολόγιο είναι ή όχι "καλό", αλλά δεν μπορεί να εκφέρει κανείς γνώμη βασισμένος πάνω στο συγκεκριμένο άρθρο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-09, 15:45
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω είναι γνωστό ότι ο Ριζοσπάστης ερμηνεύει την πραγματικότητα με τα δικά του γυαλιά.
Αυτό το κάνουν όλοι.

Από κει και πέρα, γνώμη μου είναι ότι ο χώρος του σχολείου πρέπει να είναι πολλά άλλα πρώτα και πάνω απ' όλα (που δεν είναι) και τελευταία μετρητής της όποιας κοινής γνώμης.

Στη θέση αυτών των παιδιών που υποχρεωτικά ή μη συμπλήρωσαν ή πρόκειται να συμπληρώσουν την έρευνα, έχω βρεθεί κι εγώ σαν δημόσιος υπάλληλος. Το αίσθημα είναι "σε τσάκωσα στο χώρο εργασίας σου και δεν μπορείς να μου ξεφύγεις".

Αυτό περισσότερο ήθελα να τονίσω και τίποτα παραπάνω.

Σίγουρα, αν δε δούμε όλη την έρευνα τα σχόλια του κυρίου Χολέβα παραμένουν επιλεκτικά και αποσπασματικά. Αλλά δεν παύουν να είναι εύστοχα. Αυτό για τις δημοκρατικές χώρες, για παράδειγμα. Οι επιλογές που δίνονται είναι τουλάχιστον γελοίες. Είναι σα να λες στον ερωτώμενο θα απαντήσεις το (γ).

Αυτό δε λέγεται ούτε έρευνα, ούτε σφυγμομετράει στην ουσία την κοινή γνώμη.

Άλλο τεράστιο πρόβλημα που έχω : τα προσωπικά δεδομένα. Θα επανέλθω.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 29-10-09 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-09, 16:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το κάνουν όλοι.
Μπορεί κανείς να ερμηνεύει τον κόσμο με τα δικά του γυαλιά αλλά ακολουθώντας τους κανόνες της λογικής
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη θέση αυτών των παιδιών που υποχρεωτικά ή μη συμπλήρωσαν ή πρόκειται να συμπληρώσουν την έρευνα, έχω βρεθεί κι εγώ σαν δημόσιος υπάλληλος. Το αίσθημα είναι "σε τσάκωσα στο χώρο εργασίας σου και δεν μπορείς να μου ξεφύγεις".

Αυτό περισσότερο ήθελα να τονίσω και τίποτα παραπάνω.
Γιατί δεν το συμπληρώνετε απλά στην τύχη; Εννοώ εφόσον είναι όντως υποχρεωτικό.
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα, αν δε δούμε όλη την έρευνα τα σχόλια του κυρίου Χολέβα παραμένουν επιλεκτικά και αποσπασματικά. Αλλά δεν παύουν να είναι εύστοχα. Αυτό για τις δημοκρατικές χώρες, για παράδειγμα. Οι επιλογές που δίνονται είναι τουλάχιστον γελοίες. Είναι σα να λες στον ερωτώμενο θα απαντήσεις το (γ).
Είναι λάθος αυτή η απάντηση; Όχι. Άρα γιατί διαμαρτύρεται ο αθρογράφος;

Ελπίζω όχι για το γεγονός ότι είναι αδύνατο να περιγραφούν όλα τα χαρακτηριστικά μιας δημοκρατικής κοινωνίας στα πλαίσια μιας ερώτησης πολλαπλής επιλογής...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-10-09, 16:42
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν το συμπληρώνετε απλά στην τύχη; Εννοώ εφόσον είναι όντως υποχρεωτικό.
Ναι, για υποχρεωτικά μιλάω. Πες μου ότι μου μιλάς κι εσύ στον πληθυντικό, να το πάθω το εγκεφαλικό τώρα.

Θα απαντήσω σε όλα ...... όταν βρω λίγο χρόνο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-09, 17:53
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί κανείς να ερμηνεύει τον κόσμο με τα δικά του γυαλιά αλλά ακολουθώντας τους κανόνες της λογικής
Εγώ κάτι παράλογο στο συγκεκριμένο άρθρο δε βλέπω. Ούτε απαράδεκτο, ούτε διαστεβλωτικό. Αν οι υπόλοιποι εντοπίζετε κάτι τέτοιο, υποδείξτε το.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν το συμπληρώνετε απλά στην τύχη;
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Ότι τέτοια πράγματα είναι τόσο ανούσια, οπότε ο τελευταίος χώρος που θα έπρεπε να γίνονται είναι το σχολείο.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι λάθος αυτή η απάντηση; Όχι. Άρα γιατί διαμαρτύρεται ο αθρογράφος;
Αν κατάλαβα καλά, διαμαρτύρεται για το γεγονός ότι το ερωτηματολόγιο δεν πληροί τις προυποθέσεις μιας επιστημονικής έρευνας, πράγμα το οποίο με βρίσκει σύμφωνη.

Εν κατακλείδι, αφού επιστημονική δεν είναι, τι είναι; Ποιος ο ρόλος της; Μήπως απλά το φακέλωμα;

Τώρα που το σκέφτομαι : Αφού εμπλέκεται το ΤΕΠΑΗ μέσα (Τμήμα Νηπιαγωγών) μάλλον πρόκειται για έρευνα φτιαγμένη από φοιτητές (το Διεθνής δεν ξέρω πού κολλάει, σε κάποιο διατμηματικό πρόγραμμα, φαντάζομαι) και αφού πήραν άδεια από το Γυμνασιάρχη, προχώρησαν.

Για τα προσωπικά δεδομένα ήθελα να πω το εξής : έχω μάθει στα παιδιά μου να μη διατυμπανίζουν στο χώρο του σχολείου το επάγγελμά μου. Η κόρη μου τέλειωσε ολόκληρο το δημοτικό και μόνο όταν πήγε έκτη οι δάσκαλοί της ανακάλυψαν ότι είμαι συνάδελφός τους. Γιατί, βέβαια, ουδέν κρυφόν υπό τον ήλιον. Το κακό, βέβαια, έπεσε όλο πάνω στο γιο μου, που τώρα φοιτά στο ίδιο δημοτικό και είναι σταμπαρισμένο "δασκαλοπαίδι".

Έτσι γίνεται πάντα. Και τυχαίνουν άλλης μεταχείρισης τα παιδιά των εργατών, τα παιδιά των γιατρών κ.ο.κ. Ενώ θα πρέπει να είναι όλα παιδιά.

Γι' αυτό τα παίρνω ώρες - ώρες .....
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-09, 18:16
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε αυτό το ερωτηματολόγιο είναι υποχρεωτική η αναγραφή του ονοματεπώνυμου; Εάν δεν είναι, δε βρίσκω κάτι κακό στο να συμπληρωθεί για επιστημονικούς λόγους , όπως και τα διάφορα ερωτηματολόγια που δίνονται για στατιστικές μετρήσεις...
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.