Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Πολιτική
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-11, 14:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Έχουμε πρωθυπουργό (επιτέλους)

Ο Λουκάς Παπαδήμος αύριο Παρασκευή στις 14:00, ορκίζεται πρωθυπουργός και μαζί του ορκίζεται η νέα μεταβατική κυβέρνηση εθνικής ανάγκης.

Τι μεσολάβησε για να φτάσουμε έως εδώ; Ανταρσία 50 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που απείλησαν χθες το βράδυ με παραίτηση, ενώ αντίστοιχη κίνηση είχαν και στην Νέα Δημοκρατία 15-20 βουλευτές.

Σύμφωνα με όλες τις πληροφορίες, στην κυβέρνηση μετέχουν νυν υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, πολιτικά πρόσωπα και ίσως βουλευτές από την Νέα Δημοκρατία και λίγοι βουλευτές από το ΛΑΟΣ.

Η κυβέρνηση θα είναι μεταβατική μέχρι τις 19 Φεβρουαρίου και διεξαγωγή εθνικών εκλογών, που δεν αποκλείεται να είναι μία ή δύο εβδομάδες πάνω κάτω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 10-11-11 στις 14:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-11, 14:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τελικά οι εκλογές κλείδωσαν για τις 19 Φεβρουαρίου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-11, 15:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ο εντολοδόχος Πρωθυπουργός Λουκάς Παπαδήμος δήλωσε :

Αποδέχθηκα την εντολή του Προέδρου της Δημοκρατίας μετά από πρόταση των αρχηγών να αναλάβω τη θέση του πρωθυπουργού. Πιστεύω ότι όλοι πρέπει να συμβάλλουμε στην αντιμετώπιση της κρίσης. Η ελληνική οικονομία αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα παρά τις προσπάθειες που έχουν γίνει. Η Ελλάδα βρίσκεται σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι. Οι επιλογές που θα γίνουν θα έχουν καθοριστική σημασία.

Η πορεία δεν θα είναι εύκολη, αλλά τα προβλήματα θα επιλυθούν αν θα υπάρχει ενότητα και συναίνεση. Η νέα κυβέρνηση είναι μεταβατική. Έχει ένα συγκεκριμένο έργο που πρέπει να επιτελέσει. Το κύριο έργο της είναι η κύρωση της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου.

Είμαι πεπεισμένος ότι η συμμετοχή της χώρας στη ζώνη του ευρώ θα διευκολύνει την προσαρμογή της οικονομίας. Να είμαστε αισιόδοξοι για το τελικό αποτέλεσμα,εφόσον όλοι αγωνιστούμε. Θέλω να διευκρινίσω ότι δεν τέθηκαν όροι προς κανέναν πολιτικό αρχηγό.

Σχόλιο : Θα ήθελα να ξέρω γιατί το Μέγαρο Μαξίμου μας είχε φλομώσει τόσες μέρες στο ψέμα, ότι ο Παπαδήμος ζητούσε μεγάλη χρονική διάρκεια της κυβέρνησης, ότι ζητούσε βουλευτές της ΝΔ για υπουργούς, ότι δεν ήθελε υπουργό οικονομικών τον Βενιζέλος και άλλες αηδίες;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-11, 15:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο τέως αρχηγός ΓΕΕΘΑ, Ναύαρχος ΕΑ Παναγιώτης Χηνοφώτης, θα είναι ο νέος Υπουργός Αμύνης.

Αναμένεται να έχουμε αλλαγές και στα Υπουργεία εσωτερικών, Δημοσίας Τάξεως και Δικαιοσύνης και ίσως και στο εξωτερικών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-11, 15:31
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο : Θα ήθελα να ξέρω γιατί το Μέγαρο Μαξίμου μας είχε φλομώσει τόσες μέρες στο ψέμα, ότι ο Παπαδήμος ζητούσε μεγάλη χρονική διάρκεια της κυβέρνησης, ότι ζητούσε βουλευτές της ΝΔ για υπουργούς, ότι δεν ήθελε υπουργό οικονομικών τον Βενιζέλος και άλλες αηδίες;
Πιθανών τα ζητούσε(-σαν) στην αρχή, όταν πρωτοεμφανίστηκε το όνομά του. Δεν τα δέχτηκαν, πήγανε για άλλο πρόσωπο, δεν καταλήξανε κάπου και τελικά πάλι Παπαδήμα αλλά χωρίς όρους αυτή την φορά -για να συμφωνήση και η ΝΔ- και να καταλήξουν επιτέλους κάπου.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-11, 15:47
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Κ. Στεφανόπουλος: Ο Λ. Παπαδήμος να μη βάλει άλλους φόρους

«Καυτηρίασε» την πενθήμερη καθυστέρηση

Για «πλήρη γελοιοποίηση» έκανε λόγο ο τέως Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κωστής Στεφανόπουλος, σχολιάζοντας την πενθήμερη καθυστέρηση στον ορισμό του νέου πρωθυπουργού.

«Το μόνο ευχάριστο είναι η επιλογή του κ. Παπαδήμου» πρόσθεσε ο κ. Στεφανόπουλος, επισημαίνοντας πως «από την πρώτη στιγμή θα έπρεπε να είχαν συμφωνήσει» στο πρόσωπό του ακαδημαϊκού και πρώην αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

Ο τέως Πρόεδρος, πάντως, κάλεσε τον κ. Παπαδήμο «να μη βάλει άλλους φόρους», καθώς, όπως πρόσθεσε «ο λαός υποφέρει και δεν αντέχει άλλο».

Πηγή
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-11, 15:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας


Οι δηλώσεις του τ. Προέδρου κ. Στεφανόπουλου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-11, 16:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιθανών τα ζητούσε(-σαν) στην αρχή, όταν πρωτοεμφανίστηκε το όνομά του. Δεν τα δέχτηκαν, πήγανε για άλλο πρόσωπο, δεν καταλήξανε κάπου και τελικά πάλι Παπαδήμα αλλά χωρίς όρους αυτή την φορά -για να συμφωνήση και η ΝΔ- και να καταλήξουν επιτέλους κάπου.
Δεν είχε ποτέ επικοινωνήσει ο Παπαδήμος με τον Παπανδρέου. Αυτά τα διέρρεε ο έμπιστος Αθανασάκης στα φίλια ΜΜΕ (πχ MEGA, Νέα, Εθνος, ΕΡΤ κλπ), ακόμα και χθες το βράδυ. Ο Παπανδρέου αφ΄ενός ήθελε να βάλει ένα υποχείριο του, για να συνεχίσει το καταστροφικό του έργο και αφ' ετέρου, ήθελε να είναι Πρωθυπουργός μέχρι την Παρασκευή, που βάσει του καταστατικού του ΠΑΣΟΚ, που λέει όπως συμπληρώσει τέσσερα χρόνια θητείας και είναι πρωθυπουργός, παρατείνεται αυτόματα η θητεία του για άλλα τέσσερα χρόνια. (Όπως λέγαμε χθες)

Απ' αυτόν τον άνθρωπο, όλα να τα περιμένεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (10-11-11)
  #9  
Παλιά 10-11-11, 18:03
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δύο χρόνια με μέτρα και πολιτικές που δεν έχουν καμία δημοκρατική νομιμοποίηση
αφού ένας ολόκληρος λαός εξαπατήθηκε και με ψέματα και υποσχέσεις η ψήφος του
κλάπηκε.

Η λαική παροιμία όμως λέει «Ο κλέφτης και ο ψεύτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται»
γι'αυτό και όσοι καλλιέργησαν αυτές τις ψεύτικες προσδοκίες αποτελούν παρελθόν.

Σήμερα το κερασάκι στην τούρτα είναι και ένας πρωθυπουργός που και αυτός δεν έχει
τη δημοκρατική νομιμοποίηση και ο οποίος θα υλοποιήσει τις αποφάσεις της 26ης
Οκτωβρίου 2011 και θα εφαρμόσει την οικονομική πολιτική που συνδέεται με τις
αποφάσεις αυτές και οι οποίες θα έχουν αντίκτυπο για την επόμενη δεκαετία.

Συνεπώς οι πολιτικές που μας έφεραν ως εδώ συνεχίζονται και θα κορυφωθούν
με μεγαλύτερη ένταση και συνέπεια.

Όλα αυτά σε λίγους μήνες ο ελληνικός λαός θα πρέπει να τα λάβει σοβαρά υπόψη
του μπροστά στη κάλπη. Γιατί θα είναι και αυτός συνυπαίτιος την επόμενη μέρα των
εκλογών αφού πλέον δεν θα υπάρχει το ελαφρυντικό
ότι εξαπατήθηκε.


Κουρσάρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-11, 18:13
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά οι εκλογές κλείδωσαν για τις 19 Φεβρουαρίου.
Aυτό δεν προκύπτει από πουθενά.

Ρίξε μια ματιά εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-11, 18:18
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς. Και στις αρχές που συζητούσαν για αυτόν για πρωθυπουργό, είχε(-αν) ζητήσει ελαστικότητα ώς πρός το πότε (και αν λέω εγώ) θα γίνουν οι εκλογές.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-11, 18:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Θα πάω κόντρα στο ρεύμα και μπορείτε να με κατηγορήσετε, για ότι θέλετε.

Σκέφτομαι πολλές φορές, το τι είναι αυτό που έκανε τον Σαμαρά, να τρομάξει τόσο πολύ, να πετάξει κάθε ελπίδα αυτοδυναμίας, όποτε γίνουν εκλογές και να πει ότι θα συνηγορήσει στην ψήφιση των ντροπιαστικών αποφάσεων της 26ης Νοεμβρίου.

Μπείτε για λίγο στην θέση του. Πετάει στον κάλαθο των αχρήστων μια αυτοδυναμία, όπως πριν 20 χρόνια περίπου, πέταξε ένα υπουργείο εξωτερικών και την πιθανή διαδοχή, για να επιμείνει στις θέσεις του για την Μακεδονία.

Αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να εχει αυτοκτονικές τάσεις τελικά ή μπας και δεν είναι έτσι; Μπας και είναι μια σπάνια περίπτωση πολιτικού/πατριωτη, που βάζει πάνω από τα κομματικά συμφέροντα, το συμφέρον της χώρας του;

Είναι μια άποψη κύριοι.

Μιλάτε όλοι, παρασυρμένοι καθόλου άδικα, από την οργή που έχετε μέσα σας, από τα δύο χειρότερα χρόνια, του ελεύθερου δημοκρατικού ελληνικού κράτους.

Και εγώ που πάνω απ' οτιδήποτε, είμαι δεδηλωμένος αντιπασόκος, πάνω απ' όλα, από το 1974, σας λέω ότι στεναχωρήθηκα. Ήθελα και εγώ εκλογές εδώ και τώρα.

Υπάρχει αμφιβολία ότι κανένας Πασόκος αρχηγός κόμματος, δεν θα στήριζε μια κυβέρνηση της ΝΔ, σε μια ανάλογη περίπτωση; Ούτε γι αστείο. Το ζήσαμε το 2008 και το 2009, όταν αυτός ο προδότης που φεύγει αύριο, κατέβαινε στους δρόμους με την μπουνιά σφιγμένη και αντιστεκόταν, στα μέτρα μιας κυβέρνησης που στηριζόταν στην ψήφο του «Ντορικού» Τατούλη, κραυγάζοντας «λεφτά υπάρχουν» και την ίδια εποχή, είχε επαφή με τον πρόεδρο του ΔΝΤ Στρος Καν, για να βάλει την Ελλάδα στο ΔΝΤ.

Τι θα γινόταν κύριοι, αν στις αρχές Δεκεμβρίου είχαμε εκλογές;

Η Ελλάδα δεν θα είχε χρήματα να καλύψει ούτε τοκοχρεολύσια, ούτε μισθούς, ούτε συντάξεις. Η Ελλάδα θα είχε χρεοκοπήσει, άτακτα.

Για να πούμε ότι φεύγουμε από το ευρώ, αυτό θέλει προεργασία, θέλει δουλειά, θέλει εξασφάλιση δανείων από τρίτες χώρες και κυρίως την Κίνα.

Αν πούμε ότι ο Σαμαράς στην καλύτερη των περιπτώσεων, στις 10 Δεκεμβρίου είχε 152 βουλευτές, τι θα κυβερνούσε; Ποια χώρα; Ποια Ελλάδα;

Ο Τσίπρας και η Παπαρήγα, ξέρουν ότι δεν θα κληθούν να κυβερνήσουν την επόμενη μέρα. Μπορούν να ισχυρίζονται ότι θέλουν.

Έχουν σχεδιάσει ποτέ ή έχουν εξηγήσει πως θα κυβερνήσουν;

Οι δύο αυτοί ηγέτες της αριστεράς, δεν μπορούν καν να κοιταχτούν στα μάτια. Χάος απύθμενο του χωρίζει.

Η φτηνή κριτική ή ο λαϊκισμός, είναι ιδέες και εκφράσεις που τις γέννησε ο Μπαμπάκας του μέχρι αύριο πρωθυπουργού. Αυτού που διάβρωσε την Ελληνική κοινωνία και ρήμαξε την οικονομία αυτής της χώρας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
varthol (10-11-11)
  #13  
Παλιά 10-11-11, 18:48
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιθανών να προτιμάει να κάνει ένα βήμα πίσω για να μπορέσει μετά να κάνει τα βήματα μπροστά. Και ας τον κατηγορούνε πολλοί, για ακόμα μια φορά.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-11, 21:00
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάω κόντρα στο ρεύμα και μπορείτε να με κατηγορήσετε, για ότι θέλετε.
Αφού μας προτρέπεις κιόλας, Ξένιε, θα είμαι εγώ που θα πάω πρώτη κόντρα. Αυτό που διαβάζω στην ανάρτησή σου είναι το σκεπτικό ενός αντιπασόκου, όπως λες, και ενός νεοδημοκράτη ως το κόκαλο. Η κεντρική ιδέα είναι "ο Σαμαράς ίσως και να μπορέσει να κάνει τη διαφορά, ενώ όλοι οι άλλοι είναι ανίκανοι".

Δεν θέλω να πάρω μία - μία τις σκέψεις σου και να τις απαντήσω, απλώς δε μου αρέσει καθόλου το πνεύμα της. Είναι σα να μας προτρέπεις να ψηφίσουμε νέα δημοκρατία.

Και ένα περιστατικό που μου έτυχε το καλοκαίρι:

Μπήκα σε ένα ταξί και ο οδηγός ήθελε πολιτική κουβέντα. Εμένα πάλι δεν είναι και το καλύτερό μου να πιάνω τέτοιες κουβέντες με όποιον βρω μπροστά μου. Οπότε, με την ελπίδα να του κόψω τη φόρα, του είπα:

"Είμαι χρόνια αηδιασμένη από την πολιτική στη χώρα μας, που τώρα τελευταία ούτε καν ψηφίζω"

Και μου απαντάει:

"Ρε, κοπελιά, έχω μια απορία. Μπορείς να μου τη λύσεις; Πώς γίνεται να έχουμε μονάχα δυο κόμματα που παίρνουν την πλειοψοφία σε κάθε εκλογές, και κανείς απ' όσους μπαίνουν στο ταξί μου να μην τους έχει ψηφίσει. Όλοι έτσι λέτε!!!"

Ε, λοιπόν, αυτή η φράση έχει κολλήσει στο μυαλό μου. Και θα είναι κολλημένη εκεί και όταν ξαναβρεθώ μπροστά σε κάλπη. Αυτή τη φορά, θέλω πραγματικά να ψηφίσω και σίγουρα θα ψηφίσω κάποιον για τον οποίο δε θα ντρέπομαι μετά. Δηλαδή, κανέναν από αυτούς που μας έχουν κάνει να ντρεπόμαστε για τη χώρα μας.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-11-11, 22:18
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πάω κόντρα στο ρεύμα και μπορείτε να με κατηγορήσετε, για ότι θέλετε.

Σκέφτομαι πολλές φορές, το τι είναι αυτό που έκανε τον Σαμαρά, να τρομάξει τόσο πολύ, να πετάξει κάθε ελπίδα αυτοδυναμίας, όποτε γίνουν εκλογές και να πει ότι θα συνηγορήσει στην ψήφιση των ντροπιαστικών αποφάσεων της 26ης Νοεμβρίου.

Μπείτε για λίγο στην θέση του. Πετάει στον κάλαθο των αχρήστων μια αυτοδυναμία, όπως πριν 20 χρόνια περίπου, πέταξε ένα υπουργείο εξωτερικών και την πιθανή διαδοχή, για να επιμείνει στις θέσεις του για την Μακεδονία.

Αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να εχει αυτοκτονικές τάσεις τελικά ή μπας και δεν είναι έτσι; Μπας και είναι μια σπάνια περίπτωση πολιτικού/πατριωτη, που βάζει πάνω από τα κομματικά συμφέροντα, το συμφέρον της χώρας του;

Είναι μια άποψη κύριοι.

Μιλάτε όλοι, παρασυρμένοι καθόλου άδικα, από την οργή που έχετε μέσα σας, από τα δύο χειρότερα χρόνια, του ελεύθερου δημοκρατικού ελληνικού κράτους.

Και εγώ που πάνω απ' οτιδήποτε, είμαι δεδηλωμένος αντιπασόκος, πάνω απ' όλα, από το 1974, σας λέω ότι στεναχωρήθηκα. Ήθελα και εγώ εκλογές εδώ και τώρα.

Υπάρχει αμφιβολία ότι κανένας Πασόκος αρχηγός κόμματος, δεν θα στήριζε μια κυβέρνηση της ΝΔ, σε μια ανάλογη περίπτωση; Ούτε γι αστείο. Το ζήσαμε το 2008 και το 2009, όταν αυτός ο προδότης που φεύγει αύριο, κατέβαινε στους δρόμους με την μπουνιά σφιγμένη και αντιστεκόταν, στα μέτρα μιας κυβέρνησης που στηριζόταν στην ψήφο του «Ντορικού» Τατούλη, κραυγάζοντας «λεφτά υπάρχουν» και την ίδια εποχή, είχε επαφή με τον πρόεδρο του ΔΝΤ Στρος Καν, για να βάλει την Ελλάδα στο ΔΝΤ.

Τι θα γινόταν κύριοι, αν στις αρχές Δεκεμβρίου είχαμε εκλογές;

Η Ελλάδα δεν θα είχε χρήματα να καλύψει ούτε τοκοχρεολύσια, ούτε μισθούς, ούτε συντάξεις. Η Ελλάδα θα είχε χρεοκοπήσει, άτακτα.

Για να πούμε ότι φεύγουμε από το ευρώ, αυτό θέλει προεργασία, θέλει δουλειά, θέλει εξασφάλιση δανείων από τρίτες χώρες και κυρίως την Κίνα.

Αν πούμε ότι ο Σαμαράς στην καλύτερη των περιπτώσεων, στις 10 Δεκεμβρίου είχε 152 βουλευτές, τι θα κυβερνούσε; Ποια χώρα; Ποια Ελλάδα;

Ο Τσίπρας και η Παπαρήγα, ξέρουν ότι δεν θα κληθούν να κυβερνήσουν την επόμενη μέρα. Μπορούν να ισχυρίζονται ότι θέλουν.

Έχουν σχεδιάσει ποτέ ή έχουν εξηγήσει πως θα κυβερνήσουν;

Οι δύο αυτοί ηγέτες της αριστεράς, δεν μπορούν καν να κοιταχτούν στα μάτια. Χάος απύθμενο του χωρίζει.

Η φτηνή κριτική ή ο λαϊκισμός, είναι ιδέες και εκφράσεις που τις γέννησε ο Μπαμπάκας του μέχρι αύριο πρωθυπουργού. Αυτού που διάβρωσε την Ελληνική κοινωνία και ρήμαξε την οικονομία αυτής της χώρας.
Ελα βρε Στελιο....σιγα μην δω τον Σαμαρά και σαν εθνικό ευεργέτη. Το πολιτικό σύστημα ειναι σάπιο και κάποια στιγμή πρέπει να ερθει η ωρα να καθαρίσει. Σιγα μην επαιρνε αυτοδυναμία... κανένας δεν θελει αυτη την στιγμή να του σκάσει η βόμβα στα χέρια....

Περιμένω να δω τωρα με την επιλογή Παπαδήμα, αν εχει σκοπό να κάνει κάτι, αν τον αφησουν κτλ κτλ. Κυριακή κον΄τη εορτή....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.