Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-10, 11:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τι είδους δώρα σας αρέσουν

Έχω την άποψη ότι οι περισσότεροι, τους αρέσει να κάνουν δώρα.

Εκείνο που είναι πολύ δύσκολο, είναι η απόφαση, του τι δώρο θα κάνεις και τι θα αρέσει στον άλλο. Άσχετα με τα χρήματα, θέλεις το δώρο σου να φέρει χαρά, να γίνει ευπρόσδεκτο και να δεις τον άλλο, να το απολαμβάνει.

Αυτή η επιλογή είναι πολύ δύσκολη.

Αν είναι βιβλίο, πρέπει να ξέρεις τι διαβάζει ο άλλος. Μην του πάρεις κάτι που δεν πρόκειται να διαβάσει και να το αφήνει να σκονίζεται στην βιβλιοθήκη του.

Ρούχα: Ποτέ δεν έχω κάνει δώρο ρούχα στην ζωή μου. Ίσως γι αυτό με λατρεύουν οι ανιψιές μου. Το θεωρώ εντελώς προσωπικό είδος, όπως θεωρώ και σχετικά απαράδεκτο, να πας να το αλλάξεις. (Εκτός αν είναι σε λάθος μέγεθος).

Gudgets, συνήθως όλοι τ' αγαπάνε. Είναι από τα εύκολα δώρα, που γίνονται πάντα αποδεκτά και τα βρίσκεις και στα πιο φτηνά και στα πιο ακριβά.

Αναπτήρες και στυλό, νομίζω ότι είναι πάντα αποδεκτά, αρέσουν σε όλους, φτάνει μην πας πχ δώρο αναπτήρα σε μη καπνιστή

Εσείς ποια δώρα αγαπάτε, να δίνετε και να παίρνετε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-10, 13:25
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν δίνω σημασία στο τι δώρο θα μου κάνει κάποιος. Ιδιαίτερη σημασία έχει για μένα, το πρόσωπο που θα μου προσφέρει το δώρο και ο τρόπος με τον οποίον θα το κάνει.
Τι να το κάνω το μεγάλης αξίας δώρο όταν ξέρω ότι αυτό είναι εντελώς τυπικό, όπως λέμε για να φύγει από την υποχρέωση και μόνο.

Το πόσο χαίρομαι όταν η μοναχοκόρη μου μου προσφέρει κάποιο δώρο δεν περιγράφεται. Πάντα το συνοδεύειί με με μια καρτούλα που φτιάχνει μόνη της! Ειλικρινά περισσότερο χαίρομαι για την καρτούλα,παρά για το δώρο!

Τ'ανοίγω όλα με τον ίδιο ενθουσιασμό, από το πιο ακριβό μέχρι το πιο μικρό, η χαρά μου είναι ίδια ακριβώς.
Γνωρίζω ότι θα με αμφισβητήσετε αλλά έτσι είναι, ίσως επειδή είμαι χορτασμένη απ' όλα, τι να πω.
Τώρα που δυσκόλεψαν οικονομικά τα πράγματα,κάντε ένα πιο μικρό δωράκι αλλά προσφέρτε το με όλη σας την αγάπη. Κι εσείς θα νιώσετε την ίδια χαρά όπως και ο παραλήπτης. Αλλωστε το να προσφέρεις ίσως είναι και πιο όμορφο από το να λαμβάνεις.(όσον αφορά εμένα )
Σας εύχομαι να δώσετε και να πάρετε δώρα !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-10, 22:48
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Εσείς οι άνδρες είστε δύσκολη υπόθεση. Όταν δεν είστε ο φίλος μας ή πρώτου βαθμού συγγενής, δεν ξέρουμε τι να σας πάρουμε!
Τα στυλό και τους αναπτήρες τα θεωρώ κλισέ και μπανάλ.

Τις γυναίκες τις βολεύουμε εύκολα, μα κάτι σε αξεσουάρ, μα κάτι σε καλλυντικό, μα κάτι σε κόσμημα, μα κάτι σε ρούχο, μα λουλούδια... κτλ.

Αποφεύγω να παίρνω στους άλλους διακοσμητικά για το σπίτι.

Τρελαίνομαι να μου κάνουν δώρα, τρελαίνομαι. Ποιο δώρο μου αρέσει περισσότερο και δε μου το έχουν κάνει ακόμα; Ένα μουσικό κουτί. Ποιο θεωρώ το πιο τρυφερό δώρο; Μια σοκολάτα*.



*μεγάλη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-10, 23:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς οι άνδρες είστε δύσκολη υπόθεση. Όταν δεν είστε ο φίλος μας ή πρώτου βαθμού συγγενής, δεν ξέρουμε τι να σας πάρουμε!
Τα στυλό και τους αναπτήρες τα θεωρώ κλισέ και μπανάλ.
Ένα στυλό πένας πχ, δεν είναι ποτέ μπανάλ. Όσο για τις κολώνιες, γιατί όχι και στους άνδρες; Μια καλή κολώνια πχ, λίγη θα του πέσει;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 16-12-10 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-10, 23:04
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις κολώνιες, γιατί όχι και στους άνδρες; Μια Azzaro πχ, λίγη θα του πέσει;
άμα του πάρω άρωμα (όχι κολώνια, σιγά μη του πάρω και ΜΥΡΤΩ ) θα του πάρω τη Φαρενάιτ του Ντιόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-10, 00:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι κολώνια, σιγά μη του πάρω και ΜΥΡΤΩ
χαχα το ίδιο θα γραφα και εγώ! Αρώματα και δη απο eau de parfum και άνω..Προσωπικά τρελαίνομαι για αρώματα και απο κοπέλα έχω πάρει τέτοιο δώρο (και μην ακούσω τις βλακείες πως σημαίνει χωρισμός κτλ)

Επίσης συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τα λεγόμενα του Ξένιου. Ρούχα είναι τελείως προσωπική υπόθεση. Δυστυχώς ένα πολύ μεγάλο μέρος των δώρων που μου κάνουν είναι..ρούχα. Και λέω "δυστυχώς" γιατί τις περισσότερες φορές δεν μου αρέσουν.

Τώρα όσο αφορά τους στυλούς ντάξ....μου θυμίζει όταν ήμουν πιτσιρίκος όταν το μοναδικό δώρο που κάναμε σε γονείς/δασκάλους/γνωστούς, ήταν ένας στυλός parker...

Προσωπικά πάντως ανήκω και εγώ σε αυτούς που δεν ενδιαφέρονται τόσο για το καθεαυτό δώρο, όσο για το ενδιαφέρον που μπορεί να σου δείξει ο άλλος. Δεν θα ξεχάσω πχ μια πρόσφατη στιγμή-και ας μην έχει σχέση με Χριστουγεννιάτικα δώρα-όταν ήμουν στο στρατό. Ένας απολυθέν στρατιώτης, ήρθε στο στρατόπεδο για να πάρει το χαρτί απόλυσης. Πρίν φύγει όμως πέρασε και απο το γραφείο και μου άφησε για δώρο ένα κρασί -το οποίο δεν πινόταν btw-και θυμάμαι να μου λέει "αυτό για τον αγαπητό μου δόκιμο". Να πώ πως δεν συγκινήθηκα ο έρμος..συγκινήθηκα... Βέβαια σκέφτηκα αμέσως πως μάλλον "εμπλέκονται" και..λόγοι marketing για το προϊόν του (το οποίο όπως είπα δεν πινόταν με την καμία :Ρ) οπότε ξαναπήρα γρήγορα το σοβαροφανές ύφος μου.

Φυσικά σε ένα φίλο μια καλή και σχετικά εύκολη λύση, είναι τα gudget-τάκια.


Για τις γυναίκες πάλι μπορώ να πώ μπλέκονται τα πράγματα διότι ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει στο απύθμενο μυαλό της. Το θέμα "δώρο" παίρνει πιο τρομακτικές διαστάσεις αγωνίας, αναλόγως άν το πρόσωπο είναι γκόμενα/φίλη/γνωστή.

Συνήθως με λίγα λουλούδια έχεις ξεμπερδέψει. Αλλά μια πιο σίγουρη λύση είναι να της κάνεις ένα (ακριβό κατα προτίμηση) δώρο. Όμως και πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος:

-Της πήρες ένα πανάκριβο άρωμα; Είναι γρουσουζιά και σημαίνει χωρισμό..

-Έκανες ένα δώρο σε μία φίλη; Της την πέφτεις!

-Δεν έκανες δώρο; Τσιγκουνεύεσαι τα χρήματα


Πάντως τώρα για τις γιορτές θα ήθελα με τη σειρά μου να κάνω ένα δωράκι στους γονείς μου και στον αδελφό μου έστω και απλό αφού ξέρω πως γι΄αυτούς μετράει η πράξη και όχι το δώρο καθε αυτό.

Επειδή όμως ξέφυγα απο το θέμα, σε γενικές γραμμές ως προς εμένα, μια ασφαλής επιλογή (που θα μου αρέσει σίγουρα δηλαδή) θα ήταν ένα άρωμα (όχι κολώνια, όχι eau de toilette)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 17-12-10 στις 00:05
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-10, 04:14
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Θα συμμετάσχω μόνο και μόνο επειδή με συγκίνησε αυτός ο Σύσσωπας!!

Μπαγασάκο, φτιάχνεις ατμόσφαιρα για να μου κάνετε δώρο τώρα στη γιορτή μου;;;;
Κατάλαβες ότι δεν τα μπορώ τα τρεχαντήρια (μου θυμίζουν Μαραθώνιο) και παίρνεις ιδέες ε;;;

Χαλάλι τη λάσπη που χω φάει εγώ για σένα!!!!!
:P :P

Το καλύτερο δώρο που έχω λάβει τελευταία, σε αναλογία με το ατυχές παράδειγμα του αναπτήρα, ήταν ένα πακετάκι με άρωμα και αφτερ σέιβ.

Ο νοών, νοείτο!!!!
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-10, 13:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πάντως ανήκω και εγώ σε αυτούς που δεν ενδιαφέρονται τόσο για το καθεαυτό δώρο, όσο για το ενδιαφέρον που μπορεί να σου δείξει ο άλλος.
Εγώ ενδιαφέρομαι και για το καθεαυτό δώρο. Έχω λάβει τυπικά δώρα, που όμως ήταν πολύ πετυχημένα, πώς να το κάνουμε.

Το χειρότερο δώρο που μου έχουν κάνει είναι ένα καπέλο, δε φορώ καπέλα.
Το καλύτερο... δε μπορώ να θυμηθώ ή μάλλον να ξεχωρίσω.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις γυναίκες πάλι μπορώ να πώ μπλέκονται τα πράγματα διότι ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει στο απύθμενο μυαλό της. Το θέμα "δώρο" παίρνει πιο τρομακτικές διαστάσεις αγωνίας, αναλόγως άν το πρόσωπο είναι γκόμενα/φίλη/γνωστή.
Παρακάμπτω τις υποβόσκουσες σεξιστικές αναφορές και σου λέω ότι αν είναι η κοπέλα σου ή μια καλή σου φίλη, τη ρωτάς τι θέλει, δεν το βρίσκω κακό. Σε μια απλή γνωστή, ναι, έχεις δίκιο, δυσκολεύεσαι κάπως.

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως με λίγα λουλούδια έχεις ξεμπερδέψει.
Έτσι μπράβο: "συνήθως". Υπάρχουν και οι λίγες περιπτώσεις που δεν αρέσκονται στα μπουκετάκια (ε, τι; Θες ονόματα;)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-10, 13:22
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ενδιαφέρομαι και για το καθεαυτό δώρο.
Μα και εγώ ενδιαφέρομαι! Αλλά προτιμώ (με κάνει πιο χαρούμενο) το ενδιαφέρον του άλλου απο το ίδιο το-ωραίο-δώρο.

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι μπράβο: "συνήθως". Υπάρχουν και οι λίγες περιπτώσεις που δεν αρέσκονται στα μπουκετάκια
Να ξέρεις όμως τα σοκολατάκια παχαίνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 17-12-10 στις 13:30
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-10, 13:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξέρεις όμως τα σοκολατάκια παχαίνουν.
Ορθορεξία κι εσείς;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.