Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 4,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-04-08, 22:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τόση ευαισθησία που αναβλύζει μέσα απο υπέροχα λογοτεχνικα κείμενα, που τη βρισκει τη σκληρότητα αυτο το κορίτσι ρε γμτ; Τέλος πάντων, πρέπει να το σεβαστει κανείς.
Έχεις ιδέα τι παθαίνει η ευαισθησία όταν γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης;
Άλλωστε χάριν αυτής ακριβώς της ευαισθησίας έχω την απαίτηση να σέβεται ο σύντροφός μου την παρουσία μου δίπλα του.
Όπως ακριβώς σέβομαι κι εγώ τη δική του!
Θέλω να παίρνω ακριβώς ό,τι δίνω. Τίποτα λιγότερο!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-04-08, 17:44
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Συνεχίζω να είμαι άρρωστος, αλλά τώρα μπορώ να πληκτρολογήσω τουλάχιστον!

Ουσιαστικά συμφωνώ με όσα λες με το σκεπτικό ότι είναι το δικό σου σύστημα πεποιθήσεων. Αν σ' εξυπηρετεί (αντί να το υπηρετείς εσύ), τέλεια!

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι νόημα έχει η απιστία;
Η απιστία έχει νόημα γιατί είτε εθελοτυφλούμε είτε πιστεύουμε ότι η εμπιστοσύνη μας δε θα καταπατηθεί ποτέ, αυτό μπορεί να γίνει. Κι έτσι το πώς την αντιμετωπίζουμε (πριν, στη διάρκεια, και μετά) είναι ενδιαφέρουσα συζήτηση!


Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου φτάνει αυτός ή αυτή που έχεις;... γίνε μπουχός αξιοπρεπέστατα!
Δεν μπορείς να ζήσεις μόνο με μία σχέση;... τότε μην την κάνεις και ζήσε ελεύθερο πουλί - κατά το λαϊκόν άσμα - και μην παίρνεις και κανέναν στο λαιμό σου!
Αν αυτό σου προσφέρει ό,τι χρειάζεσαι στη ζωή σου, τότε τέλεια! Για κάποιους όμως αυτό είναι περιοριστικό. Κάποιοι όμως μπορούν να ζήσουν σε πάνω από μία σχέση (με πλήρη γνώση όλων). Κι αν αυτός ο τρόπος ζωής τους προσφέρει την ευτυχία που χρειάζονται, τέλεια!

Η μόνη ουσιαστική προσφορά μου σ' αυτή τη συζήτηση είναι ότι ο ορισμός της πίστης (και κατ' επέκταση της απιστίας) δε μπορεί να θεωρείται ούτε δεδομένος ούτε «προκάτ». Κάθε σχέση (ζευγάρι) πρέπει να συζητάει ξεκάθαρα τι επιτρέπεται και τι όχι, και ποια είναι τα πράγματα που φθείρουν την εμπιστοσύνη σε μια σχέση.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-04-08, 18:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζω να είμαι άρρωστος, αλλά τώρα μπορώ να πληκτρολογήσω τουλάχιστον!

Ουσιαστικά συμφωνώ με όσα λες με το σκεπτικό ότι είναι το δικό σου σύστημα πεποιθήσεων. Αν σ' εξυπηρετεί (αντί να το υπηρετείς εσύ), τέλεια!
Δεν υπήρχε καμία βία ως προς αυτό, αλλά αφού επιμένεις... ευχαριστώ

Δεν είναι θέμα εξυπηρέτησης ή υπηρεσίας. Στην ηλικία μου πλέον νομίζω ότι δικαιούμαι να έχω παγειωμένες απόψεις επί κάποιων θεμάτων και η απιστία είναι ένα από αυτά. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει ο διάλογος, τα επιχειρήματά σου έχουν ενδιαφέρον, πάντως στο προκείμενο δεν αλλάζω γνώμη. Είναι θέμα επιλογών. Ο καθένας κάνει τις δικές του.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-04-08, 21:09
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπήρχε καμία βία ως προς αυτό, αλλά αφού επιμένεις... ευχαριστώ
Δεν αντέχω να μένω στο κρεβάτι, ακόμα κι όταν είμαι άρρωστος. Το καλό με το να είμαι άρρωστος είναι ότι μπορώ να κοιμηθώ παραπάνω, πολυτέλεια που δεν έχω αυτό τον καιρό.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι θέμα εξυπηρέτησης ή υπηρεσίας. Στην ηλικία μου πλέον νομίζω ότι δικαιούμαι να έχω παγειωμένες απόψεις επί κάποιων θεμάτων και η απιστία είναι ένα από αυτά. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν μου αρέσει ο διάλογος, τα επιχειρήματά σου έχουν ενδιαφέρον, πάντως στο προκείμενο δεν αλλάζω γνώμη. Είναι θέμα επιλογών. Ο καθένας κάνει τις δικές του.
Σαφώς! Δεν είναι το είδος συζήτησης που μπλέκομαι για να αλλάξω γνώμη σε κάποιον. Μπλέκομαι μόνο για να ακουστεί μια άλλη γνώμη.

Από την άλλη, κι εμένα μου λένε ότι είμαι σε μια ηλικία που πρέπει να έχω παγιωμένες απόψεις για τα πάντα. Αλλά για μένα οι παγιωμένες απόψεις είναι δείγμα έλλειψης ευελιξίας και προτιμώ να τις ξανασκέφτομαι και να τις αναθεωρώ κάθε τόσο. Αν δεν το έκανα θα ανησυχούσα για μένα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-04-08, 21:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αντέχω να μένω στο κρεβάτι, ακόμα κι όταν είμαι άρρωστος. Το καλό με το να είμαι άρρωστος είναι ότι μπορώ να κοιμηθώ παραπάνω, πολυτέλεια που δεν έχω αυτό τον καιρό.
Περαστικά. Η αλήθεια είναι πως ο ύπνος είναι πολυτέλεια εδώ και πολύ καιρό, αλλά θα προτιμούσα να μην αρρωστήσω για να έχω αυτήν την πολυτέλεια. Κάτι σε διακοπές θα ήταν προτιμότερο

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη, κι εμένα μου λένε ότι είμαι σε μια ηλικία που πρέπει να έχω παγιωμένες απόψεις για τα πάντα. Αλλά για μένα οι παγιωμένες απόψεις είναι δείγμα έλλειψης ευελιξίας και προτιμώ να τις ξανασκέφτομαι και να τις αναθεωρώ κάθε τόσο. Αν δεν το έκανα θα ανησυχούσα για μένα.
1ον, μάλλον είσαι σε αρκετα μικρότερη ηλικία από μένα, οπότε μην αγχώνεσαι.
2ον, η αλήθεια είναι πως σε όλα τα θέματα υπάρχουν και ευελιξίες, και αναθεωρήσεις και ελαστικότητες. Πάντα όμως μέσα στα όρια που έχει βάλει ο καθένας για τον εαυτό του και ανάλογα τις ανοχές που μπορεί να έχει σε κάθε περίπτωση. Επειδή οι πολύ προσωπικές σχέσεις είναι ένα ιδιαίτερα ευαίσθητο και πολύ "στενό" θέμα, θα έλεγα πως δεν έχω πλέον ανοχές, ούτε το ιδιαίτερα νεαρό της ηλικίας να "παίζω" με το ζήτημα. Η σχέση είναι θέμα επιλογής, κι όταν κάνω την επιλογή μου δεν τίθεται θέμα απιστίας. Την ίδια απαίτηση έχω και από τον σύντροφο που έχει επιλέξει να είναι δίπλα μου. Διαφορετικά, ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, ας πάρει ο καθένας το δρόμο του κι ας κάνει τους συνδυασμούς που τον "εξυπηρετούν" στις προτιμήσεις του. Απλά και ειλικρινά.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-05-08, 19:44
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχάς νομίζω θα πρέπει να δούμε τι θεωρεί ο καθένας απιστία.
Να θαυμάσει ένα άλλο άτομο που θα περάσει στο δρόμο ;
Nα φλερτάρει με κάποιον άλλο ;
Nα βγουν για καφέ ;
Nα κάνουν έρωτα χωρίς συναισθήματα ;
Να κάνουν έρωτα με συναισθήματα ;
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση ουσιαστικά να σε απατάει ο άλλος με το νου.

Πώς θα το αντιμετωπίζατε ;..Θα είχε σχέση το είδος της απιστίας ;
Θεωρείτε ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα ή΄οτι για να το κάνει φταίτε και εσείς που δεν του/της δίνατε σημασία ;
ή είστε της άποψης ότι από τη στιγμή που το έκανε η σχέση δεν έχει μέλλον ;

1. Θεωρώ απιστία όλα τα προαναφερθέντα πλην...του θαυμασμού ενός ατόμου στο δρόμο!

2. Θα συγχωρούσα το σύντροφό μου, με την προϋπόθεση ότι θα μπορούσα να συγχωρήσω πρώτα τον εαυτό μου(!)...και επειδή τελικά μάλλον δεν θα μπορούσα γιατί:
α) είτε δεν θα είχα καταλάβει από την αρχή τί "καπνό φουμάρει",
β) είτε γιατί δεν θα είχα καταλάβει, στην πορεία της σχέσης, τί δεν λειτούργησε σωστά για να μην έχει αυτή την κατάληξη... (πάντα βέβαια στο "βαθμό ευθύνης" που αναλογεί, γιατί σε μια σχέση υπάρχουν-τουλάχιστον-δύο άτομα!).

Όπως και να είχε...ή στραβός ήταν ο γιαλός ή στραβά αρμενίζαμε...το σίγουρο είναι ότι θα πηγαίναμε για "άλλους γιαλούς", "ακρο(α)γ(κ)ιάλια" και "άλλα νησιά" για ηλιοβασιλέματα!!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 02-05-08 στις 19:47
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-05-08, 22:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οποιος δεν συγχωρεί, δεν αξίζει να τον συγχωρούν και ειναι εγωϊστής. Η απιστία τελευταία είναι κοινωνικό χόμπυ, δεν μπορούμε να εμφανιζόμαστε συντηρητικοί, χωρίς κοινωνική ανοχή. Υπάρχει και μια προσευχούλα απατημένου/ης συζύγου:

Θεε μου, κανε να μην με απατα....
Κι αν με απατά, να μη το μάθω....
Κι αν το μάθω, να μη με νοιάζει.....

Σημαντικό είναι, να μη συγχωρεί κανείς τον..... εαυτό του για την απιστία του.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-05-08, 23:06
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να το λέτε τόσοι πολλοί... μπορεί να 'ναι κι έτσι...
Θα σας ξαναδιαβάσω και θα το ξανασκεφτώ λοιπόν.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-05-08, 19:32
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι ευκολο να μιλας αφου δεν σου συμβαινει. Αμα σου συμβει, μπορεις να το συγχωρεσεις θεωρετικα, αλλα ο πονος δεν φευγει ποτε, ασχετα ποσο καιρο περναει.Χανεις και την εμπιστοσυνη σου για παντα στο ατομο που στο εκανε, και πολλες φορες πληρωνουν και αλλοι που δεν σου φταινε σε τιποτα.
Ξερω δυστηχως απο πρωτο χερι τι ειναι η απιστια οταν αγαπας καποιον και του δινεις τα παντα.Το ψεμμα και το θεατρο, και τις φτηνες δικαιολογιες ειναι που πονανε ακομα χειροτερα.Συγγχωρας και φευγεις , το καλυτερο κατα εμε.Θα ητανε απλα πιο ευκολα εαν ο αλλος/αλλη δεν σε περναει για ηλιθιο , αλλα ποσοι εχουν το κουραγιο να το παραδεχτουν στο κατω-κατω.
Οπως ελεγε και η γλυκια Anemone, αμα δεν σε παιρνει να κανεις φωλια, μην την κανεις, δεν σου φταιει κανεις επειδη εσυ δεν μπορεις να κρατιεσαι...
Και το παραμυθι για το απλο σεξ δεν το τρωω...δεν υπαρχει τετοιο πραγμα.Ειναι απλα αλλη μια φτηνη δικαιολογια για να γυρισεις σπιτι και να το παιζεις αθωος και καλα, μιας και οτι και να γινει "εκεινη/εκεινη" αγαπας....Ναι....εχμ πως....
Κατα τα αλλα ευχομαι να μην το ζησει κανεις επειδη κανεις δεν το αξιζει εαν ειναι Οκ απεναντι στον αλλον.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.