Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-02-07, 22:17
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα, σου εξήγησα οτι δεν έχω τίποτα με όσα έγραψες. Αφορμή μου έδωσαν, για να επιστρέψω στο αρχικό ερώτημα "τί κάνουμε όταν έχουμε παιδιά" γιατί ο Διαμαντής αν θυμάμαι, ήταν κάθετος σ΄αυτό το θέμα. Οτι αν έχεις παιδιά δεν έχεις δικαίωμα να προχωρήσεις σε διαζύγιο. Χρησιμοποίησα λοιπόν το παράδειγμά σου για να τονίσω ακριβώς οτι δεν μπαίνουν όλα κάτω από το ίδιο, πρίσμα. Κι οτι ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορεις να κρατήσεις τον άλλον με το ζόρι. (Αλλά δεν του χαλάς και την εικόνα του στο παιδί).
Μάλλον δεν με κατάλαβες, Στελίκο.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και συνεχίζω να είμαι κάθετος Liria...
Για μένα αν μία σχέση δεν πάει καλά, δεν κάνεις παιδιά! Η απόφαση να κάνεις παιδιά δεν έρχεται μόνη της. Έρχεται μαζί με την απόφαση να κάνεις ακόμη περισσότερους συμβιβασμούς. Αν δεν είσαι έτοιμος για αυτούς τότε περίμενε μερικά χρόνια να ωριμάσεις, να φύγεις από την εφηβεία, την ηλικία του ωχαδελφισμού και του εαυτουλισμού. Να το πω τομαρισμό;
Αν δεν καταφέρουμε να απαλαγούμε από τον εγωκεντρισμό μας δεν είμαστε άξιοι να κάνουμε οικογένεια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-02-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Και συνεχίζω να είμαι κάθετος Liria...
Για μένα αν μία σχέση δεν πάει καλά, δεν κάνεις παιδιά!
Κάνουμε κύκλους μου φαίνεται. Ξαναθέτω το ερώτημα: Τί γίνεται στην περίπτωση που μία σχέση πάει τέλεια, οπότε το ζευγάρι αποφασίζει να κάνει παιδιά, αλλά μετά από 5-6 χρόνια η σχέση δεν πάει καθόλου καλά;
Και μή μου πεις ότι η σχέση "οφείλει" να πάει καλά. Μιλάμε για ανθρώπους εδώ. Σύμφωνοι ο εγωκεντρισμός μπορεί να χαλάσει πολλά πράγματα, αλλά υπάρχουν πολλές διαβαθμίσεις εγωκεντρισμού και περιστάστεις.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-02-07, 12:03
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι θα λέγατε να μείνει μαζί το ζευγάρι μέχρι τα παιδιά να ωριμάσουν αρκετά ώστε να καταλάβουν για ποιον λόγο χωρίζουν οι γονείς;
Αν δεν μπορούν να το κάνουν αυτό σημαίνει ότι βάζουν τον εαυτό τουςπάνω από τα παιδιά κατά τη γνώμη μου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-02-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν μπορούν να το κάνουν αυτό σημαίνει ότι βάζουν τον εαυτό τουςπάνω από τα παιδιά κατά τη γνώμη μου.
Εγώ δεν θα το έλεγα αυτό. Τα παιδιά χρειάζονται ένα ήρεμο περιβάλλον, αρμονικές σχέσεις, που στην περίπτωση αυτή δεν θα υπάρχει, ειδικά όταν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, υπάρχει και το τρίτο πρόσωπο που είναι και η κύρια αιτία του χωρισμού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-02-07, 12:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα το έλεγα αυτό. Τα παιδιά χρειάζονται ένα ήρεμο περιβάλλον, αρμονικές σχέσεις, που στην περίπτωση αυτή δεν θα υπάρχει, ειδικά όταν στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, υπάρχει και το τρίτο πρόσωπο που είναι και η κύρια αιτία του χωρισμού.
Μα εκεί έγκειται η ωριμότητα των γονέων, να προσφέρουν αυτό το ήρεμο περιβάλλον με συμβάσεις που θα κάνουν για το καλό του παιδιού.
Δηλαδή αν οι γονείς χωρίσουν , η ψυχή του παιδιού θα ζει αρμονικά ;
Μπορεί ένα μικρό παιδί να ζει σε αρμονικό περιβάλλον με χωρισμένους τους γονείς του ;
Δώστε μου παρακάλώ παραδείγματα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-02-07 στις 12:38
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-02-07, 12:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί ένα μικρό παιδί να ζει σε αρμονικό περιβάλλον με χωρισμένους τους γονείς του ;
Δώστε μου παρακαλώ παραδείγματα
Να σου δώσω μερικά παραδείγματα παιδιών που οι δύο γονείς ζουν συμβατικά με πολλές τριβές και καβγάδες;

Δεν αμφισβητώ Μίλτο μου την ανάγκη του παιδιού, ειδικά της τρυφερής ηλικίας, να έχει δίπλα του αρμονικά και τους δύο γονείς του, όμως σε περιπτώσεις ακραίες το διαζύγιο είναι πολλές φορές προτιμότερο. Προσωπικά ίσως να προτιμούσα να μείνω για χάρη των παιδιών μου, αυτό μου λέει και η δικιά μου ψυχοσύνθεση, άλλος προτιμάει το φευγιό και το καταφύγιο σε άλλη φωλιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-02-07, 14:00
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν δυο πολύ σημαντικοί παράγοντες που παίζουν καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη ενός διαζυγίου, οι οποίοι επηρεάζουν άμεσα την ψυχική ισορροπία των παιδιών.

Πρώτα απ' όλα, η απενοχοποίηση των ίδιων των παιδιών, από τις αιτίες που οδήγησαν τους γονείς τους, στην κατάσταση αυτή. Είναι συχνό το φαινόμενο, τα ίδια τα παιδιά να θεωρούν τον εαυτό τους υπεύθυνο, για την διάλυση της σχέσης των γονιών τους. Είναι πολύ λεπτός ο χειρισμός του προβλήματος αυτού από τους χωρισμένους γονείς, αν ληφθεί υπόψη και η κατάσταση στην οποία βρίσκονται και οι ίδιοι, προσπαθώντας να απενοχοποιήσουν τον εαυτό τους. Αν διαπιστώσουν κάτι τέτοιο, πιστεύω ότι πρέπει να ζητήσουν την βοήθεια ειδικών παιδοψυχολόγων.

Ο δεύτερος σημαντικός παράγοντας, είναι απλά, ο χρόνος που πρέπει να δώσουν στα παιδιά τους και στον εαυτό τους, να συνειδητοποιήσουν τη νέα κατάσταση και να αντιδράσουν ανάλογα.

Στην προσπάθειά τους, να κλείσουν το κεφάλαιο αυτό και τις πληγές που έχει δημιουργήσει, το γρηγορότερο δυνατόν, όχι μόνο παίρνουν βιαστικές αποφάσεις σε ότι αφορά στο μέλλον των παιδιών τους, αλλά τους επιβάλλουν (σχεδόν με τη βία) τα συναισθήματα που γεννιούνται, από την μεταξύ τους διαμάχη, ειδικά όταν αποφασίζουν (εκούσια ή ακούσια), να τα βάλουν στη μέση και να τα χρησιμοποιήσουν σαν όργανα, ο ένας εναντίων του άλλου.

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Ο χωρισμός μιας οικογένειας είναι δύσκολη κατάσταση. Όσο ανώδυνα κι αν χωρίσει ένα ζευγάρι (ή έστω έτσι θεωρεί), μένουν πληγές που δεν θα κλείσουν ποτέ. Είναι σαν τον πόλεμο. Και τα παιδιά, όσο κι αν προσπαθήσουν οι γονείς, είναι οι παράπλευρες απώλειες...

(Σας μιλάω, εκ πείρας... )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-02-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρ' όλο που είμαι παιδί χωρισμένων γονιών, και που βλέπω μέσα μου αρκετούς - έως πολλούς - κόμπους* που δεν θα ήταν εκεί αν ο πατέρας μου έμενε μαζί μας και μετά το ενδέκατο έτος της ηλικίας μου, πιστεύω πως αν δυο άνθρωποι πραγματικά δεν μπορούν να είναι ευτυχισμένοι συμβιώνοντας, όντας ζευγάρι/παντρεμένοι, καλύτερα να χωρίζουν. Το άσχημο κλίμα προκαλεί μάλλον περισσότερα προβλήματα.

Βέβαια, δεν είμαι σίγουρη πως όλοι οι άνθρωποι που έχουν τη δυνατότητα να τεκνοποιήσουν έχουν και τη σοφία να ξέρουν πώς να χειριστούν μια σχέση, ακόμα κι αν υπάρχουν αληθινά συναισθήματα...
Ουσιαστικά είμαι σίγουρη πως δεν την έχουν, μιας και να τεκνοποιήσει κανείς είναι, ε, πανεύκολο, πρακτικά. Αλλά τι να τους κάνεις; Να τους απαγορέψεις να αναπαράγονται μέχρι να βγάλουν μυαλό; Δεν γίνεται κι αυτό.

-----

*από την άλλη, δεν θα ήμουν εγώ χωρίς αυτούς, οπότε δεν θα έλεγα πως αν μου έδιναν την ευκαιρία να τους ξεφορτωθώ θα την άδραττα έτσι εύκολα - βρε μανία με το εγώ μας που έχουμε οι άνθρωποι...
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-02-07, 19:17
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολ'υ σωστά αυτα που λές! Είναι ένας πόνος που θα μένει χρόνιος!
ο Χρόνος βοηθάει μεν να μην τον θυμόμαστε, αλλά που και που ξαναβγένει στην επιφάνεια ο άτιμος όποτε κάνουμε μια κίνηση, μια αλλαγή στην ζωή μας.

Και εγώ παιδί χωρισμένων και παρατημένο και μεγαλωμένο από άσχετο (την Νονά του) πάλι καλά που ήταν κι αυτή!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.